Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Operace - hojení

Rakovina, nádory, abscesy atd.

Operace - hojení

Příspěvekod Koralie » 04 úno 2012 23:01

Ahoj všichni,
přesouvám dotaz z jiného vlákna, kde možná zapadl a prosím o vaše zkušenosti:

Po čtvrteční operaci operaci nádoru mléčné žlázy (bohužel prý zhoubného) naší potkanice Ajsik - před 3 dny - vypadá jizva dobře, protože ICQ je naše první potkanka, která se hned amatérsky nepustila do odstraňování stehů :) .
ALE: v místě odstraněného nádoru, tedy pod stehy, to vypadá na nějaký výpotek, prostě pod kůží vyplněno tekutinou (když si stoupne, je jasně vidět, kde kůže s výplní poklesává) - objem zhruba plné čajové lžičky.
Rána nehnisá, potkanka je jakž-takž: spavější, trochu šetří zadní packu nad operační ranou, zesláblá, ale není apatická, ranka ani okolí není evidentně na dotyk nadměrně citlivé. Jídlo a pití horší než obvykle. Zhubla - ale to už při nádoru.
Samozřejmě - je sobota, takže na VF je jen pohotovost, nechci plašit.
Máte s tím někdo zkušenost? Čekat na vstřebání, nebo doktora?

Díky, Kora
Koralie
Růžovka
Růžovka

Re: Operace - hojení

Příspěvekod nevi » 04 úno 2012 23:22

Mazat heparoidem.
Na veterině vám buď řeknou, že by se to mělo vstřebat, anebo to propíchnou. Ale stačí tam zajít v pondělí, pokud je tam fakt jen výpotek
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Pepinie » 04 úno 2012 23:45

no já jsem trochu srab, takže po zkušenosti co máme teď s potkankou se kterou jsme byli před dvěma týdny taky na operaci nádoru mléčky a už druhý den to na ní nebylo vůbec poznat (šplhala, chodila úplně normálně, jedla), bych tam minimálně zavolala a nějak to prokonzultovala...
Všechno moje štěstí běhá na čtyřech nožkách! (a to největší běhá na dvou:)
Obrázek
http://mures-noble.cz
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: všechny moje myšátka najdete na www.mures-noble.wz.cz
Chovatelská stanice: Mures Noble

Příspěvekod xtalm00 » 05 úno 2012 00:32

Já jsem svojí Regičku dala na operaci mléčné žlázy asi před půl rokem, a veterinář nás upozorňoval, že pokud tam bude taková boule, máme v klidu přijít a on ten otok propíchne..ale že se nemáme bát, nic se neděje... myslim že pokud se to nebude hodně zvětšovat, v pondělí tam stačí zajít:)
Obrázek Obrázek
xtalm00
Růžovka
Růžovka
Potkani: Winnie, Almirka, Regička, Nianka, Gedžitka

Příspěvekod Koralie » 05 úno 2012 10:26

Díky.
Pravda je, že minulé zkušenosti jsme měli jiné - holky si ránu vždy otevřely, takže jsme měli spíše problémy s dírou než s otokem. V tom je ICq (alias Ajsa) vzorná: jen si pucuje oholené bříško a nic nekouše :-).
Aktuálně je Ajsa mnohem lepší, navíc otok se nezvětšuje. Včera večer jsem dokonce obě potkala na procházce v obýváku - oproti zvyklostem jsem nezajišťovala dvířka, protože jediný otvírač je Ajsa, a mně se teď zdálo, že teď má jiné starosti :-). Takže jsem ji v zásadě po ulovení a deponování zpět pochválila za aktivitu :-) a na dvířka šupla kolík.
Jen pořád jí vrabčácky, ale možná ji jen víc pozoruju a srovnávám s tím naším druhým "krokodýlem" ;-).
Napíšu, jak se uzdravujem (abych to ovšem nezakřikla).
Koralie
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod chesterfield » 05 úno 2012 10:32

myška šikulka - přjeme brzké uzdravení
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Koralie » 04 zář 2012 20:38

Vracím se k tématu, jen abych poreferovala: Ajsi vše k naší nesmírné radosti zvládla, už je to vlastně sedm měsíců... holkám je teď 31 měsíců, jsou to staré dámy. Ajsi stále trpí na dýchací cesty, preventivně bere nízkou dávku atb, protože vždy po vysazení se potíže radikálně zhoršovaly. Primární nádor se již neobjevil - i když byl posuzovaný jako zhoubný. Na mléčné žlázce jsou dva tuhé lokalizované nádorky, horší je zvětšující se měkký nádor mezi předníma tlapkama - spíš působí jako otok. Od únorové operace se zhoršila "šikovnost" zadních tlapek, ale je tu věk... nádory se snažíme udržet v mezích B17, půl globulky každý den ráno. Koralie je v pohodě, jen je už taky trochu nešikovná na zadní tlapule.

Takže ještě jednou díky z tehdejší podporu a rady, teď už můžu říct, že operace Ajsi život určitě nezkrátila a až na kritických 14 dnů snad ani nezhoršila... nikdo samozřejmě nevíme, jak by se neoperovaný nádor choval.
Koralie
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod chesterfield » 05 zář 2012 14:43

tak to jsou opravdu dámy v úctyhodném věku - a na stáří holt všichni máme různá bebíčka. Máš pocit, že ta B17 má význam, nebo je to spíš psychlogická záležitost? My jsme ji zkoušeli, moc nám nepomohla, ale to už asi bylo pozdě s ní začínat. Posíláme myšutkám pohlazení a drbinky.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Nelinka, Andromeda
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero

Příspěvekod xkatinka » 14 zář 2012 16:09

Ahoj,chtěla bych poprosit o nějaký názor, jestli nemá někdo podobnou zkušenost. Před 2 dny jsem byla s potkánkem na operaci nádoru nad levou lopatkou. Včera jsem zpozorovala, že má trochu oteklou horní část levé přední pacičky, tak jsem si říkala, že to asi k pooperačnímu stavu druhý den patří, ale dnes ráno už má oteklou i levou tvář, mám tam takovou bouli. Tak se chci zeptat, jestli to nějak akutně řešit nebo počkat do úterý, kdy jdeme na kontrolu. Jinak normálně jí, chodí, všechno. Ani nevypadá, že by ho to bolelo...Díky.
xkatinka
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod nevi » 14 zář 2012 17:36

mohl by to byt hematom. Zavolej na veterinu, tam budou vědět.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Koralie » 24 zář 2012 10:46

To Chesterfield:

S B17 opravdu nevím; fakta jsou, že v únoru po operaci doktor kvalifikoval nádor jako zhoubný; od té doby měla pravidelně B17 v nižší dávce, než jsem četla na fóru - dávala jsem denně 1/2 globulky, jednorázově. Nádory se objevily až v létě - a bez objektivních potíží se Ajsi dostala až k dnešku. Teď už je to špatné, možná i nejhorší, ale evidentně jí zatím není zle. Pokud by bylo, nenechám ji ani den se trápit... Ale k tématu: záchrana to určitě není, ale pokud mám naději, že to zlepší kvalitu zbytku života... když si vezmeš, že ve svých dvou letech byla operovaná a bez problémů si pak užila dalších devět měsíců, tak z mého pohledu fajn... ale jestli to bylo díky b12, to ti potvrdit nemůžu.
Btw - spolubydlící Koralie je z vrhu, o kterém chovatelka vydala upozornění na náchylnost k nádorům a matku vyřadila z chovu. Dostávala pak B12 shodně s Ajsi, aby se nehádaly, a při této prevenci nemá ve svých letech problém. A zase: pomohla skutečně b12, podávaná poslední půlrok? Nevím...
Koralie
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod chesterfield » 24 zář 2012 19:16

Koralie takže ano je to jak si myslím - nikdo neví jestli a jak, ale chytáme se toho jako stébla. Díky za odpověď

chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Nelinka, Andromeda
Mazlík a Uzlík

Příspěvekod Telesqa » 28 zář 2012 08:35

Ahoj, včera jsme byli na operaci ml. žlázy, Amiska je čilá, běhá, chce se mazlit...v pohodě. Dostali jsme léky který strašně smrdí a nevíte nějaký fígl, jak to do ní dostat? S jogurtem to nechce... smrdí to i tak....A ještě si to škrábla a trochu jí tam trčí malinkej kousek toho tekutýho obvazu. Nemůže si s tim něco udělat? Jinak co mám dělat kdyby si to seškrábala i se stehama?
Telesqa
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod chesterfield » 28 zář 2012 08:48

Na stehy aspoň dva tři dny hlídat, neměla by si je vykousat, vytahat a tak. U nás pokud nechce ATB v ničem -pribiňáček obvykle zabírá, ale jinak do stříkačky (bez jehlý!) a du pusinky hrubým násilím, pak pribiňáek, nebo jinou mlsku.

chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Nelinka, Andromeda
Mazlík a Uzlík

Příspěvekod Telesqa » 28 zář 2012 12:25

No tak pribiňáka zkusím....a ještě něco, teďka jsem si všimla, že jí rána natýká...aspon mi to tak přijde...určitě zavolám hned na vet. ale nevíte co by to mohlo být?
Telesqa
Růžovka
Růžovka

Další

Zpět na Bouličky a nádory