Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Operace u staršího potkana - ano, nebo ne?

Rakovina, nádory, abscesy atd.

Re: Operace u staršího potkana - ano, nebo ne?

Příspěvekod Alessa » 18 črc 2015 18:58

Chestere, dekuji, Evi, doufam, ze vse dobre dopadne, my nakonec nebyly...pani doktorce umrel kralicek na stole a necitila se na dalsi operaci, tak snad za 14dnu:(
Croodsovi: uděláme hromadu, kdo neviděl, musí vidět
Alessa
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Remi, Jamie, Beshbetka, Apolenka, Gingerie, Lord Sníh a zatím nepojmenované Pískle

Příspěvekod Alessa » 07 srp 2015 08:33

Minulou st odoperovano, az na stres druhy den, kdy sem malem dostala infarkt, protoze si nase blbka cistila stehy a zasekla si ho do zubu:D predvadela v kleci epilepticky zachvat, hlavicku na stranu, jazyk ven, se marodovi dari skvele, mame 2r a 8m a behame po pokoji jako mladice, zadni nozky sice slouzi uz hur, ale jsem rada, ze jsme sli.
Mela uz oboustrane velke boule
Alessa
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Remi, Jamie, Beshbetka, Apolenka, Gingerie, Lord Sníh a zatím nepojmenované Pískle

Příspěvekod Eva » 07 srp 2015 12:19

Skvělá zpráva :)
Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal ...
Antoine de Saint-Exupéry
Eva
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Athos, Porthos, Aramis, Yonášek, Jim Beam, Tobiáš, Anýzek, Damiánek, Luciánek, Bonifácek, Truhlík, Guttalax

Odešly za Duhový most :,-(
3.2.2015 Dali
5.5.2015 Khalia
1.7.2015. Harmonica
21.9.2015 Kulíšek
Barnabášek
Prašivka

Příspěvekod Alessa » 08 srp 2015 14:59

Dekuji A vy tedy nejdete?
Alessa
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Eva » 08 srp 2015 16:55

Jestli je to na mě, tak zatim nejdeme. Nasadily jsme Galastop a bouličky je momentálně dokonce o dost menší. To místo je dost blbý. Takže jíme Galastop a jsme na dietě.
A co u tebe, uz uplne dobrý?
Antoine de Saint-Exupéry
Eva
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Athos, Porthos, Aramis, Yonášek, Jim Beam, Tobiáš, Anýzek, Damiánek, Luciánek, Bonifácek, Truhlík, Guttalax

3.2.2015 Dali
5.5.2015 Khalia
1.7.2015. Harmonica
21.9.2015 Kulíšek
Barnabášek
Prašivka

Příspěvekod Alessa » 09 srp 2015 09:58

Jamie je nezmar:) moje 1.potkanice, jen se ji jeden steh rozjel jak si ho chytla do tech zubu, tak druhou jizvu musim jeste dneska osmikat, ale stehy ma samovstrebavaci, tak jen uzlicky. No ten galastop zvazuji, je to teda palba, pani dr rikala 1mys na 70dnu (mam jich 6) za 470kc...a co jsem cetla tak vysledky moc tady nikdo nemel...jsem rada, ze tedy slysim i nejake pozitivum
Alessa
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Eva » 09 srp 2015 10:11

Harmiskovi tenkrát vy dala tři nádory, dva už nemohla, protože by uz nezvládla narkozu. Ty zbylé dva jsme pak na Galastopu udržely do konce zivota, což bylo devět měsíců. U dalších dvou holek uz taky nekolik měsíců držíme setrvalý stav a velikost.
Proč bys dávala všem śesti? Já to teda jistě nevím, ale myslim, že jako prevence se nedává.
Antoine de Saint-Exupéry
Eva
Superpotkan
Superpotkan

3.2.2015 Dali
5.5.2015 Khalia
1.7.2015. Harmonica
21.9.2015 Kulíšek
Barnabášek
Prašivka

Příspěvekod Alessa » 19 srp 2015 23:05

Aha, vids, ja myslela, ze prave preventivne, chtela jsem si sobecky hlavne ochranit Kachňátko:(
Alessa
Malý potkan
Malý potkan

Operace nádoru vo veku 2,5roka prosím o radu

Příspěvekod Tommy620 » 05 črc 2016 21:47

Ahojte , no tak po 2,5bezproblemoveho života mojej potkanici sa nám objavil nádor na mliečnej žľaze. Samozrejme som bol u veterinára a podľa neho je nezhubný má ho už cca 3 týždne a chcem vás požiadať o radu alebo skúseností má význam ísť z 2.5 ročnou potkanicou na operáciu ? Niesu tam zbytočne veľké riziká? Podľa priemeru sa potkanik dožíva 2-3roky . Ak by sa tu našiel niekto kto by mi vedel nejak poradiť budem rád o každý názor a radu. Ja osobne sa už zastávam myšlienky že nebudem zbytočne riskovať jej život a racej jej udržím vysokú kvalitu zostávajúceho času a budem sa jej venovať . Kim nebude apatická alebo nebudem vidieť že ju to boly alebo niak zhoršuje život. V tom prípade by som asi zvolil uspanie keby som uz videl že sa trápi. Úprimne veterinár mi poradil kim je nádor maly robiť zásah ale keď som povedal vek povedal mi nech to 2x zvážim .
Tommy620
Růžovka
Růžovka

Re: Operace nádoru vo veku 2,5roka prosím o radu

Příspěvekod Veselka » 06 črc 2016 03:54

V podstatě Ti neporadím, jen napíšu svoji zkušenost.
Moje Torinka měla menší nádory už, když ke mě jako starší dáma přišla. Měla za sebou velice pohnutý a moc ošklivý start života a vzhledem k tomu, že už jí mohlo být v době kdy se stala členem naší rodiny, zhruba dva roky a co jsem o tom načetla, řekla jsem si, že jí nebudu trápit a nechám jí v klidu dožít.

Nádory jí v ničem neomezovali, v podstatě všechno bylo v pořádku v tom smyslu, že prostě s nimi dožije, resp. časem zemře dřív než jí začnou vadit.
Jak šel čas, "smiřovala" jsem se s tím, že mi prdelinka odejde vzhledem k věku. Jenže místo toho najednou nádory začali abnormálně růst, ne během měsíců nebo týdnů, ale doslova během dnů, ale místo toho, aby to Torinka začala vzdávat, tak jak jí každým dnem nádory svou velikostí začali omezovat pohyb, měla stále větší chuť do života. Začala o svůj život vyloženě bojovat, oči začala mít jiskřivější a všechno jí zajímalo víc a víc. Jakoby "jen" měla fyzický problém, který si nechce připustit.

Samozřejmě jsem vyhledala veterináře, ten řekl, že se bojí, aby mu nezůstala na stole a že buď, ať zkusím jiného nebo jí ještě pár dnů nechám žít, protože i on viděl, že žít chce a pak přijdu na uspání.
Obrátila jsem se na další veterináře a jedna paní doktorka nejdřív operovat nechtěla, ale když jí viděla, tak řekla, že to zkusí, s inhalační anestezií, pokud chci. Zároveň mě samozřejmě upozornila na to, že to nemusí dopadnout dobře.
Ještě před operací jsem Torince podávala Galastop, může omezit růst nádoru a někdy ho i zmenšit, ale ne během pár dnů. Plán byl takový, že během této operace jí bude odstraněn ten největší nádor u prdelky, který jí nejvíc ohrožoval a omezoval a pokud to zvládne, budu pokračovat v podávání Galastopu a po rekonvalescenci jí odstraní i dva o něco menší, zbývající na bocích.

Torinka zvládla operaci absolutně na výbornou. Dobře se probudila. spolupracovala, jedla i pila. Byla prostě úžasná a vlastně všechny překvapila i tím, jak byla aktivní a v pohodě.
Po převozu domů probíhalo všechno také v pořádku, v intervalech s chutí jedla i pila, pospávala, prostě v pořádku a tak jsem věřila, že to i dobře dopadne.
Bohužel nedopadlo. V noci usnula a už jsem jí nedokázala vzbudit, o něco později stále "ve spánku" dostala zřejmě infarkt a zemřela. Přežila po operaci půl dne.

Toho, že jsem ji nechala operovat, nelituji. "Alternativou" v tu chvíli byla jen eutanazie a tohle byla šance, kterou jsem jí musela dát.
Kdybych ji nechala operovat hned, když ke mě přišla, měla by větší šanci, ale jestli by operaci přežila a žila déle, to opravdu nevím.
Můžu říct jen, že to v té době její tělíčko mělo více sil, než po té, ovšem jestli by to stačilo to vážně nevím.
Mohla jsem jí od začátku podávat Galastop, kdybych o něm věděla, ale opět jestli by měl účinek, to také nevím.

Stejně tak, jako, že jsme se s paní doktorkou domluvili, že vzhledem k pokročilému věku jí nebudeme prodlužovat anestézii kvůli předoperačním vyšetřením, což si myslím, že bylo rozumné opatření, ale zároveň se stav nádorů zjistil až při operaci a ten u prdelky byl na odstranění nejkomplikovanější, nebyl z části úplně dokonale ohraničený, což se předem nemohlo tedy vědět, protože podle vnějšího vyšetření to nebylo zřejmé.
Zatímco oba nádory na bocích byly dokonale ohraničené. Nechtěla jsem jí pohřbívat s nimi a také jsem to chtěla vidět, tak jsem jí je posmrtně odstranila a zároveň zrevidovala tu operační ránu.

Čili hypoteticky, kdyby se nejprve odstranili ty dva, možná by to dopadlo jinak, možná by se s tím její tělíčko zvládlo srovnat lépe a zároveň by zvládla dočerpat sílu, ale stejně tak i to by nemuselo být nic platné.
Stejně tak jako, že možná, kdybych trvala na tom, aby dostala ihned po operaci ještě kapačku s výživou atd.. Zkrátka těch možná je mnoho a stále je to jen možná, nic na co by se dalo spolehnout. Jde vždy jen o šanci, pravděpodobnost.
Faktem je, že nádory vážili půlku její celkové váhy a bez nich zbyla v podstatě jen potažené kosti a kůže, minimum svaloviny a ani špetička tuku. Takže už jen to, že přežila operaci, byl vlastně zázrak.

Omlouvám se, za tak dlouhý text. Jen jsem tím chtěla říct, že nikdy není jistota, jen šance. Kdybych byla dnes ve stejné situaci jako tehdy na začátku, po téhle zkušenosti bych asi nejspíš zkusila galastop první a druhou dávku, zda by došlo ke zmenšení a pak operace, ale, zdůrazňuji to asi, protože i tak záleží na tom v jakém stavu je potkánek celkově.

Neporadila jsem Ti, rozhodnutí, jakékoliv, je jen na Tobě. Můžeš si jen zhodnotit jaké jsou šance/pravděpodobnost a pak si vybrat to čemu dáš přednost. Nic jiného.
Potkaní kluci Neposeda, Honzík, Strakáček, Bělásek, Hnědásek, Prcek přejmenován na Malý Strakáček 1, Malý strakáček 2, Fuzík 1, Fuzík 2, Malý Bělásek, Ferda, Malý Strakáček 3 a Malý Strakáček 4
V srdci a vzpomínkách Vás mám napořád Anatásku, Torinko, Čiperko,Lojzíčku,Tasíčku, Staroušku, Darwinku a Arwinku
Veselka
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Anatásek, Torinka, Čiperka, Lojzík a Tasík - všichni už jsou tam někde spolu.
Společnost mi nyní dělají Arwin, Darwin, Neposeda a Honzík a spol.

Příspěvekod Tommy620 » 06 črc 2016 07:06

Ďakujem za skúsenosť. Mam len 2 otázky koľko trvalo než nádor začal rapídne rast zo dňa na deň ? Moja má už 3 týždne skoro rovnaký zvetsil sa možno tak o 2mm. A ten galastop je na predpis u veterinára ? Alebo ako sa dá k tomu dostať ?
Tommy620
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Veselka » 06 črc 2016 14:22

S nádory žila Torinka několik měsíců, ten rychlý nárůst trval necelý měsíc.
Galastop se dá koupit u veterináře nebo v lékárně na předpis. Podotýkám, že i u něj pouze existuje možnost, že pomůže, není to zaručené. Nicméně já osobně bych ho znovu, ale "včas" zkusila.
Potkaní kluci Neposeda, Honzík, Strakáček, Bělásek, Hnědásek, Prcek přejmenován na Malý Strakáček 1, Malý strakáček 2, Fuzík 1, Fuzík 2, Malý Bělásek, Ferda, Malý Strakáček 3 a Malý Strakáček 4
V srdci a vzpomínkách Vás mám napořád Anatásku, Torinko, Čiperko,Lojzíčku,Tasíčku, Staroušku, Darwinku a Arwinku
Veselka
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Anatásek, Torinka, Čiperka, Lojzík a Tasík - všichni už jsou tam někde spolu.
Společnost mi nyní dělají Arwin, Darwin, Neposeda a Honzík a spol.

Příspěvekod chesterfield » 10 črc 2016 01:41

asi Ti tady nikdo přímo neřekne ano nebo ne. Je to příliš individuální, záleží hlavně na celé kondici potkánka. Už jsme v tomto věku operovat dala, ale vše bylo příznivé, nádor byl menší, ohraničený ale také jsem nechávala operovat mladší myšku, která to nezvládla. Veterinář a důvěra v něj jsou při tom asi nejdůležitější. Nejenom v jeho schopnosti, ale i vědomí, že nechce jenom tahat peníze. Už byla isituace, že mi počas operace vet. volala, popsala v jakém je to stavu a domluvily jsme se, že už nebudeme budit. Ani po tolika letech a tolika myšáčků nevím jestli je lepší s rizikem, že tam zůstane dát tomu šanci, nebo nechat "dožít" v domnění, že je v pohodě. Držím Vám palce
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Předchozí

Zpět na Bouličky a nádory