Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Operace u staršího potkana - ano, nebo ne?

Rakovina, nádory, abscesy atd.

Operace u staršího potkana - ano, nebo ne?

Příspěvekod Makushka » 05 zář 2005 13:55

Náš Meloun má v podkoží na boku tuhou bulku, asi nádor, všimli jsme si toho před necelými 2 týdny. Šli jsme na veterinu a doktor říkal, že máme počkat 14 dní, jestli se to zvětší nebo ne a od toho se bude odvíjet další postup. Po týdnu to bylo asi o polovinu větší, což zase svědčí spíš pro nádor...
Tento týden bysme měli jít zase na kontrolu, zatím nevím, co nám veterinář nabídne - ale pokud by byla možná operace, myslíte, že to máme zkusit? Meloun je už dost starý, má 2 roky a necelý 2 měsíce a je hodně obézní. Tu operaci by nemusel přežít (nespoléhám se na to, že by u nás ve městě měl někdo velké zkušenosti s potkany), takže mi to pořád vrtá hlavou, jestli to risknout nebo ne...
Na jednu stranu si říkám, že může žít ještě pár měsíců v klidu a pohodě i s nádorem a mezitím může "milosrdně" náhle umřít na něco jinýho, na druhou stranu se bojím, že to bude rychle růst až do velké bachule a pak už operace bude mnohem nebezpečnější.
Meloun zatím vypadá úplně normálně, baští skoro jako dřív (trochu míň, ale pořád je to dost :)), jenže často spí, což bych ale spíš přisoudila jeho věku a váze.
Další problém je jeho kamarád Myškin. Jsou spolu prakticky celej život, těžko si ho dovedu Myškina bez Melouna představit - teď mu navíc zchromly zadní nožičky, takže se nemůže sám pořádně podrbat a pořád chodí za Melounem a nastavuje mu hlavu, aby ho umyl... Zkrátka by to asi nesl dost špatně, kdyby Meloun už nebyl. :(

Jak byste se rozhodli vy na mým místě? :(
Makushka
Moderátor
Moderátor
Potkani: Klobása, Drobka, Poupa, Brůna

Ve věčné spíži: Meloun a Myškin; Bojík, Hypík a Bačutek; Babočka, Kolda, Bezík a Listík.

Příspěvekod zulu » 05 zář 2005 16:25

takové rozhodnutí je vždycky hrozně těžké. taky jsme tím prošli, naštěstí jsme chodili na kliniku pro hlodavce v brně, kde se o naši potkanku skvěle postarali. byli jsme na pochybách, zda opakovaně operovat nádor (naštěstí nezhoubný), saša byla sice mladší než meloun, ale riziko je tu vždycky. nakonec jsem dala na radu veterináře, totiž operovat. vždy mi pomohli a tak jsem měla v jejich služby velkou důvěru. dopadlo to naštěstí dobře.
sama ti asi neřeknu jestli jo nebo ne, to je těžké, ale doporučuju, pokud si nejsi jistá službami tvého veterináře, zkus se to zkonzultovat ještě s jiným, u kterého bude jistější, že šanci pomoci melounovi využije stoprocentně. a pak už jen doufat. držím palce...
zulu
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Foxie

Re: Operace u staršího potkana - ano, nebo ne?

Příspěvekod Johny » 05 zář 2005 18:23

no newim ja tomu sice moc nerozumim ale ja bych potkana nechal operovat - hlavně když mu to pomuže :(
Obrázek
Johny
VIP
VIP
Potkani: ...son muertos...:(

Re: Operace u staršího potkana - ano, nebo ne?

Příspěvekod Makushka » 06 zář 2005 11:38

Johny píše:no newim ja tomu sice moc nerozumim ale ja bych potkana nechal operovat - hlavně když mu to pomuže :(

Kdybych měla jistotu, že mu to pomůže, tak bych neváhala ani vteřinu. Kdyby umřel během operace, aspoň se můžu uklidňovat tím, že o ničem nevěděl, ale co když umře až potom, zašitej a v bolestech? :(
Dnes s ním půjdu na veterinu tak uvidím, co mi tam řeknou.
Makushka
Moderátor
Moderátor

Ve věčné spíži: Meloun a Myškin; Bojík, Hypík a Bačutek; Babočka, Kolda, Bezík a Listík.

Příspěvekod Danny » 06 zář 2005 12:56

Rekla bych, ze pokud prezije operaci, tak uz by to melo byt v pohode (pokud se pak neobjevi dalsi nadory :-() Jde hlavne o to aby preckal tu anestezii....Drzim palce a dej vedet jak na tom je.
Danny
Superpotkan
Superpotkan

je to tezky

Příspěvekod Morrigna » 06 zář 2005 15:01

Zkus se poradit, jakou maji uspesnost na tomhle pracovisti uspavanymi potkany. Ja se takhle zeptala a rekli mi 50% (neni divu, kdyz pouzivaji injekce a ne inhalaci). Tak jsem brachovu potkanici nechala tak jak byla (o neco mladsi a jen o chlup stihlejsi) a zila ceklem spokojene bez toho ze by nejedla nebo mela bolesti jeste asi 4 nebo 5 mesicu. Pak jsme ji nechali uspat, kdyz prestala chodit.
Kamaradi meli potkanici s nadorem v krku, taky docela dlouho dobry a pak se zacala dusit, tak ji vezli okamzite.
Je to strasne tezky radit, kdybych mela potkana mladyho a silnyho, k tomu sikovnyho veterinare, tak bych asi taky sla. V tvoji situaci spis ne.
Morrigna
VIP
VIP

Příspěvekod Lucka » 06 zář 2005 19:56

HOlky mají pravdu. Hlavně se zeptej, jak by eventuálně ta operace vypadala a jestli dělají narkozu injekcí nebo inhalací. Mě při narkoze injekcí potkanka málem zemřela. následky jsou osleplé očičko a odumřelý ocásek. Při inhalační narkoze se okamžitě probudila bez jakýchkoliv následků. Myslím, že i na jeho srdíčko (pokud je tlustější...) ta inhalační nebude mít takový vliv
Lucka
Skákavka
Skákavka

Příspěvekod Makushka » 07 zář 2005 13:54

Rozhodla jsem se, že to zkusíme. Ten veterinář má v reklamě inhalační anestezii a navíc na mě včera udělala jeho kolegyně dobrý dojem, když jsem se jí ptala, jestli máme Melouna na tu operaci nějak připravit. Odpověděla mi, že ne, ať je hezky napapanej, jinak prý mají potkani s anestezií problémy a upadají do hypoglykémie (takže o potkanech něco ví, zdá se). Jako hlavní problém označila to, že si potkani často rozhryžou ránu a špatně se to hojí (budeme muset Melounovi tu ránu zalepit náplastí). Je vidět, že má zájem, dokonce se zeptala i na Myškina (chodili jsme tam s ním před 2 měsícema, když měl zápal plic a ona si ho pamatovala :)) Melouna si poslechla a pak se zasmála, že mám dobrý mazlíky - přinesla jsem ho totiž v malým košíčku a on tam byl spokojeně vyvalenej :)
Vzhledem k tomu, že ta bulka vyrostla za necelý 2 týdny na dvojnásobnou velikost, nechci čekat, až bude opravdu hodně velká a začne dělat problémy. Teď musím jen doufat, že to dobře dopadne. Jsme objednaní na úterý na půl druhou, takže držte palce :(
Makushka
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Danny » 07 zář 2005 14:13

Drzim palecky!!! Asi bych se rozhodla uplne stejne....nemohla bych se koukat na to zviratko jak mu ta bulka roste, boli ho to a nemuze se treba dobre hybat:( . Kdyz uz na to prijde radsi at umre pri anestezii, kdyz nic neciti......stejne by bez operace zil jen nejaky ten mesic...a jak?! :(
Jeste jednou drzim palecky!!!!
Danny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Nelliss » 07 zář 2005 14:50

drzim Melounovi pesti a verim ze to zvladne!!!!!!!!!!!!!! :!:
Život není o počtu nadechnutí, ale o chvílích, které nám ten dech berou..

Moje ChS.CiriNell
Obrázek
Nelliss
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: ♂ a ♀
Momentálně máme doma 14 potkaních potvůrek :)
Chovatelská stanice: CiriNell

Příspěvekod Lucka » 08 zář 2005 12:06

Držím palce, určitě tomu ta doktorka rozumí a tvůj mazlík bude vpohodě!!!
Lucka
Skákavka
Skákavka

Příspěvekod Makushka » 14 zář 2005 18:04

Tak včera šel Meloun na tu operaci, uspanej byl teda injekcí, ale na dvakrát po menších dávkách, aby ho nepředávkovali. Ve 2 odpoledne jsem ho tam nechala a měli jsme si pro něj přijít ve 4. Pak nám ho dali, chudák spal jako Šípková Růženka skoro do půlnoci, měla jsem dost velký strach, jestli se vůbec vzbudí. Zvlhčovala jsem mu tlamičku vodou s cukrem, protože ji měl pootevřenou a jazyk suchej přilepenej na zubech - občas šlo vidět, že reflexivně polyká. Teprve před půlnocí se začal snažit plazit, takže jsem šla spát v 1 ráno a každý 2 hodiny jsem k němu vstávala a kontrolovala ho. Pokaždé jsem se snažila ho trochu nakrmit mlíkem s trochou instantní krupice, ale až v 5 ráno stříkačku olizoval s velkou chutí a snědl nebo spíš vypil toho dost. Přes noc i trochu okousal okurku, kterou jsem mu v bedničce nechala.

Ráno už byl celkem dobrej, ale doteď (večer druhý den) je hodně spavej a navíc mu teče z nosu hodně porfyrinu, asi dostal rýmu (včera trochu pískal při dýchání). Jí skoro normálně, jenom jaksi pomalu a ospale.

A dost nemilá věc je, že se mu začly třást zadní nožičky úplně stejně jako Myškinovi po zápalu plic. To už je moc velká náhoda :roll: Myškin má ty nohy hodně slabý, nikam nevyleze, nevyskočí, nepodrbe se (mává tou tlapkou ve vzduchu, protože se nemůže trefit), takže mu Meloun s mytím musí pomáhat. Ale jestli takhle dopadne i Meloun, to už bude dost smutný. :(
Přemýšlím, čím to může být. Napadlo mě, jestli tou injekcí do zadečku nemohla ta veterinářka napíchnout nějaký nerv (Meloun strašně kvičel, když mu to píchala) - jenže zase ta náhoda, že by píchla do stejnýho nervu na obou stranách, je poněkud málo pravděpodobná. Prostě nevím :(

Za 10 dnů od operace máme jít na vytáhnutí stehů, tím budu muset pověřit někoho z rodiny, protože nebudu doma. Zatím jsem tu ránu Melounovi zaplácla několika vrstvama náplasti jako Myškinovi, když mu hodně krvácelo to bebino po injekcích...

Doufám, že Meloun se z toho brzo dostane úplně a že se ten nádor hned tak nevrátí :(
Makushka
Moderátor
Moderátor

ajajaj

Příspěvekod Morrigna » 15 zář 2005 08:07

strašně moc držíme palce, snad se to srovná, napiš, jak to vypadá dál!
Morrigna
VIP
VIP

Příspěvekod Johny » 15 zář 2005 13:19

Makushka píše:Přemýšlím, čím to může být. Napadlo mě, jestli tou injekcí do zadečku nemohla ta veterinářka napíchnout nějaký nerv (Meloun strašně kvičel, když mu to píchala) - jenže zase ta náhoda, že by píchla do stejnýho nervu na obou stranách, je poněkud málo pravděpodobná. Prostě nevím :

blahopřeju jenom at se mu daří dobře!!! jenom sem chtěl říct že když mu to napíchne do nervu jen u jedné nohy může to mít odezvu i na tom nervu na druhé straně ne? :roll:
Obrázek
Johny
VIP
VIP
Potkani: ...son muertos...:(

Příspěvekod Makushka » 27 zář 2005 12:49

Fakt skvělé... Týden jsem nebyla doma a celou tu dobu jsem psala domů esemesky s dotazama, jak to s Melounem vypadá. Nikdo mi celou dobu neodpověděl. Až když jsem se včera vrátila, dozvěděla jsem se, že Meloun si 8. den po operaci vykousal stehy (jeden mu tam snad zůstal) a prý se mu ta rána úplně rozjela a on si do ní rejpal. Mamka mu na to koupila v lékárně nějakej zásyp na rány, kterej Meloun olízal a měl pak průjem (můžu mamce stokrát marně vysvětlovat, že to, co se patlá na člověka, se nemůže jen tak beze všeho patlat na zvíře, protože to se olizuje... :? ). No a taky je chudák celej oškubanej od toho, jak si strhává náplast, má úplně holej celej bok a na kůži odřeniny. :?
No a co je nejlepší, nikdo se neobtěžoval s ním zajít na veterinu, prý nikdo neměl čas. Trapný výmluvy... Jsem fakt šíleně naštvaná :x Jen co na chvíli vypadnu z domu, samý průšvihy :x
Makushka
Moderátor
Moderátor

Další

Zpět na Bouličky a nádory