Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Absces / nádor

Rakovina, nádory, abscesy atd.

Re: Absces / nádor

Příspěvekod VOTA » 20 čer 2016 20:33

no jestli stroupek uvidim, kdyz je tam stup z rany :lol: sakra :lol:... i kdyz on by se asi udelal nekde na boku/mimo asi co :D.. a nez "uzraje" tak se s nim nic nedela? :D
Obrázek
VOTA
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Holky: Casey, Joe Jared Jane, Johny, Sebastien, Alex, Daisy, Stormy, Black Cherry, Kessy, Amy, Shira, Yuki
Kluci: Hei, Ricky, Crash, Ash, Ikuto, Yoru, Ichiru, Gray, Stiles, Shadow, Sinister, Seth
Chovatelská stanice: -

Příspěvekod Veselka » 20 čer 2016 21:22

Jak píše Vorva, vytvoření abcesu do stavu kdy je zřetelný a dostatečně velký trvá různou dobu. Ovšem čekat až abces tzv. "dozraje" není příliš rozumné.
Pro abces je typická kapsa v níž se tvoří zánět - hnis. To jak zánět nabývá na objemu, může být a často bývá s větším objemem velmi bolestivé. Kromě toho zánět narušuje tkáň a čím déle tento stav trvá, vzniká větší riziko, že miniaturní ložisko zůstane i po odstranění v těle, což může nadělat velkou neplechu i u člověka natož u tak malého tvorečka jakým jsou potkánci.

Vhodný postup je nečekat až abces "dozraje" a uvolní cestu ven, protože i když je obvyklejší, že se uvolní směrem ven z těla, může se stát přesný opak, stejně tak jako i to, že se pevně zapouzdří.
Abces je vhodné, co nejdříve uvolnit - otevřít cestu ven, aby se mohla rána vyčistit. Při malém může stačit silnější jehla, kterou se otevře cesta, rána se následně vypláchne a vyplní enzymatickým gelem. Při větším může být zapotřebí menší řez. Zároveň se obvykle podávají ATB.

Případně lze, je to i nejméně invazivní a funguje to velmi dobře, ranku alespoň trochu otevřít, např. vpichem a překrýt antibakteriálním krytím se stříbrem, které je schopné odsávat nečistoty, dokud nebude rána zcela čistá a nezačne se hojit, u počínajícího abcesu to trvá cca 10-14 dnů. Ovšem u potkánků může být tenhle postup problematický, protože je třeba, aby na sobě po celou dobu snesli obvaz, pruban atp..
Potkaní kluci Neposeda, Honzík, Strakáček, Bělásek, Hnědásek, Prcek přejmenován na Malý Strakáček 1, Malý strakáček 2, Fuzík 1, Fuzík 2, Malý Bělásek, Ferda, Malý Strakáček 3 a Malý Strakáček 4
V srdci a vzpomínkách Vás mám napořád Anatásku, Torinko, Čiperko,Lojzíčku,Tasíčku, Staroušku, Darwinku a Arwinku
Veselka
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Anatásek, Torinka, Čiperka, Lojzík a Tasík - všichni už jsou tam někde spolu.
Společnost mi nyní dělají Arwin, Darwin, Neposeda a Honzík a spol.

Příspěvekod VOTA » 20 čer 2016 21:33

aaa dekuji moc!!! :D .. to jsm potrebovala vedet.. ja jen abych neletela a nebylo mi oznameno, ze jsme dosli zbytecne, a ze mam pockat :).. absces sem mela tak jedine ja kdysi na noze a to sem si ho osetrila sama :D, ale u mazliku, kdyz se s tim setkam poprve, tak se radeji optam (prece jen pokusneho kralika delam jen na sobe :D).. tak se kdyztak aspon necha zkontrolovat, za to nic nedam :).. ATB uz bereme :).. pruban nevim, jestli by moh mit, ale vim rozhodne ze neni hystericky jako jeden jeho kolega.. tak uvidime a dam vedet :), treba to nakonec bude jen otok
Obrázek
VOTA
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Holky: Casey, Joe Jared Jane, Johny, Sebastien, Alex, Daisy, Stormy, Black Cherry, Kessy, Amy, Shira, Yuki
Kluci: Hei, Ricky, Crash, Ash, Ikuto, Yoru, Ichiru, Gray, Stiles, Shadow, Sinister, Seth

Příspěvekod Veselka » 20 čer 2016 22:38

Není zač:). Nejde v danou chvíli o přímé akutní ohrožení, ale když nevíš, jestli to opravdu abces je a nemáš ani na to potřebné vybavení, je určitě dobré k veterináři zajít. Potkánka prohlédne, zjistí původ té bouličky a podle zjištění i ošetří.

To antibakteriální krytí je "můj vynález". Tedy já ho nevymyslela, tak geniální nejsem, ale v takových a podobných situacích ho používám, protože urychluje bezpečně hojení, odsává nečistoty a udržuje ránu v dokonalé čistotě a u zánětů už mám vyzkoušeno, že při téhle aplikaci, je podávání ATB nadbytečné. Tedy pochopitelně při včasném zásahu!
Je tam, ale ta nutnost důsledného překrytí rány.
Veterináři a lidští lékaři ho moc nepoužívají, sahají k němu většinou až když už "není jiné cesty". Tenhle postup je v podstatě jen o převazování a za to moc peněz nekouká. Čímž se nechci nikoho dotknout, lékaři i veterináři mají standardní postupy dané a těch se obvykle drží.
Potkaní kluci Neposeda, Honzík, Strakáček, Bělásek, Hnědásek, Prcek přejmenován na Malý Strakáček 1, Malý strakáček 2, Fuzík 1, Fuzík 2, Malý Bělásek, Ferda, Malý Strakáček 3 a Malý Strakáček 4
V srdci a vzpomínkách Vás mám napořád Anatásku, Torinko, Čiperko,Lojzíčku,Tasíčku, Staroušku, Darwinku a Arwinku
Veselka
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Anatásek, Torinka, Čiperka, Lojzík a Tasík - všichni už jsou tam někde spolu.

Příspěvekod VOTA » 21 čer 2016 20:08

tak nastesti to je jen jizveni :D.. alespon jedna dobra zprava :).. mame precisteno a ted jeste druhemu frajerovi urvat visici drapek :D
Ale info se mi bude hodit pro nekdy priste, jestli se hodlaji dale rvat :roll: :lol:
Obrázek
VOTA
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Veselka » 21 čer 2016 23:09

Tak to je super :) , časem se ta tkáň nejspíš poddá.
No, je fakt, že já jsem dneska taky ošetřovala, i když jen tři malé ďupky od drápků, takže stačila jen desinfekce, to já to odnesla plnohodnotným kousancem, ale i tak mi bylo Darwina líto.

Pustila jsem kluky... Arwina a Darwina proběhnout a také jsem pustila i Tasíka, jinak se oňuchávají přes klec, když jsou jedni nebo druhý puštění. Dneska se zdála dobrá konstalace, ale nějak to neklaplo. Tasík má nějaké trauma, je to mazel, ale šíleně se bojí, takže preventivně útočí a protože Darwin je taková prdelka odevzdaná, tak se samozřejmě hned pustil do něj, dokud to bylo jen o pištění, tak jsem je nechala, ale jak začala téct krev, tak šli kluci od sebe. Arwin je pozoroval a jak byl Tasík volný, tak si řekl, že ho půjde také srovnat, jako to dělá Darwinovi, jenže Tasík se postavil proti němu, oba se naježili, ani se nehnuli a jen se vzájemně pozorovali, až když Tasík naznačil pohyb směrem k Arwinovi, tak ten na nic nečekal a skočil mi za košili a připlácnul se na mě, ani skoro nedýchal :D.
Tasík se dal na úprk a protože jsem nechtěla, aby mi zdrhnul, tak jsem ho chytla a jak si nejspíš myslel, že po něm skočil Arwin, tak mě rafnul do hřbetu ruky. Pak tedy zjistil, že jsem to já,tak dobrý.
Mám za to, že je jen tak společně projít nepustím. Já moc na to riskování úrazů nejsem :) .
Veselka
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod VOTA » 22 čer 2016 08:35

jéje, tak alespon se to zkusilo ;) .. chudatko se lekl, ze se po nem uz drápe :D (jako bych videla Shadowa :lol:).. at se ti to brzy zahoji :up:

btw. super jména :D
Obrázek
VOTA
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Veselka » 22 čer 2016 16:40

Díky :) , už o tom skoro ani nevím. Jsem věčně podrápaná atp.:).
Jméno jsem dala akorát Arwinovi, protože se mi víc hodilo k Darwinovi, jinak všichni tři včetně Tasíka už jméno měli už z prvního domova.
Po pravdě nejradši bych byla, abych všech šest kluků bylo spolu, aby jim spolu bylo prostě dobře, ale nechci to lámat přes koleno, tak to prostě nechám na nich :) .
Tak ať jsou i Tvoji kluci v pohodě :up: .
Veselka
Malý potkan
Malý potkan

Předchozí

Zpět na Bouličky a nádory