Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

nádor - spěchá

Rakovina, nádory, abscesy atd.

nádor - spěchá

Příspěvekod janna » 20 úno 2018 19:36

Zdravím všechny a moc prosím o radu, názor. Máme přesně rok starého potkana. Byl aktivní, veselý. Před měsícem jsem mu našla malinkou tvrdou bouličku. 1.2.mu byla vyoperována, s tím, že to byl abces, ne nádor a vše bude ok. (K paní doktorce chodím s hlodavcema už dlouho, mnohokrát mi operovala křečíky, myšky. Avšak toto je náš první potkan). Po operaci byl hodně divný, opravdu se mi to nelíbilo, nechtěl moc žrát, pít, nechodil. Týden po operaci už zas běhal, ale zdálo se mi,že není jako dřív. A včera večer vypadal na umření, špatně dýchal, jakoby břichem, nechodil, ani piškot nechtěl. V posledním týdnu jsem si všimla,že zhubl, a měl pod jizvou malý otok. A dnes ráno na vet mi dr řekla, že umírá, že má nádor, který rychle roste a další operace je zbytečná, že bude mít metastáze v krvi a že by ho nechtěla trápit další operací. Píchla mu kortikoidy proti bolestem a mám počítat každým dnem s nejhorším. Prosím Vás, co byste dělali? Je hodně unavený, ale pořád má radost ze života, ráno vylezl z klece pro piškot. A není divné, že byl před operací v naprostým pořádku a hned po ní je téměř na umření? Nemohlo se něco špatnýho při zákroku stát? Fakt to nechápu, je tak mladý a náš miláček. Díky.
janna
Růžovka
Růžovka

Re: nádor - spěchá

Příspěvekod Veselka » 21 úno 2018 02:07

V podstatě Ti poradit nemůžu.
Čím víc o tom přemýšlím, tak opravdu nevím. Zdá se mi skutečně velmi podivné, že se nádor objevil na místě operovaného abscesu. Tím nechci říct, že by ho snad veterinářka způsobila, ale pokud to je nádor, tak už tam prostě.. podle mě... musel být v době operace a dost možná absces nebyl abscesem. Nevím, ale spíš si říkám jestli to veterinářka prostě nepoznala.

Co dělat, to je strašně těžké, protože ty konce u myšáku jsou pak povětšinou dost rychlé a když je pak ten konec ještě ošklivý....
Jenže to musíš vědět Ty, jak na tom myšák je, to Ti nikdo nepoví.
Na jedné straně mi připadá správné umožnit zvířátku odejít včas, dokud nepřijdou bolesti a jiné vážné problémy, ale na druhé straně vím, že se také snažím, když musím rozhodnout, abych nenechávala zvířátko uspat dřív než je to opravdu nutné.

Mrzí mě, že jsem Ti nepomohla. Přeji Tobě i Mušulínovi hodně sil.
Potkaní kluci Strakáček, Bělásek, Hnědásek, Prcek přejmenován na Malý Strakáček 1, Malý strakáček 2, Fuzík 1, Fuzík 2, Malý Bělásek, Ferda, Malý Strakáček 3 a Malý Strakáček 4
V srdci a vzpomínkách Vás mám napořád Anatásku, Torinko, Čiperko,Lojzíčku,Tasíčku, Staroušku, Darwinku , Arwinku, Honzíčku a Neposedo
Veselka
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Anatásek, Torinka, Čiperka, Lojzík a Tasík - všichni už jsou tam někde spolu.
Společnost mi nyní dělají Arwin, Darwin, Neposeda a Honzík a spol.

Příspěvekod janna » 21 úno 2018 07:42

Děkuji,takže si vážně myslíte,že se mu už nedá pomoci. Paní doktorka mi říkala,že je divný,že ten nádor neviděli..že musel vyrůst takhle rychle během týdne. Asi jsem mu neměla nechávat operovat abces, byla to maličká bulka a neomezovala ho, jen jsem se bála,že to je nádor. Možná, jak se otevřel, tak se to rozbujilo :-( fakt nevím, kde je chyba, přemýšlela jsem o té další operaci, ale nechci ho zas trápit a navíc nevím, zda by dvakrát do měsíce to vůbec mohl zvládnout.. Napadly mě i bylinky,zda by se mu neprodloužil život. Vždyť má jen rok :-( díky za podporu!
janna
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Veselka » 21 úno 2018 13:13

Předně si vůbec nic nevyčítej!
Absces je sice poměrně dobře řešitelný problém, ale nesmí se ignorovat.
Nemám ráda, co by kdyby, ale absces je prostě zánět a pokud se neřeší, tak buď může prasknout přes kůži ven a nebo také ne a může způsobit pořádnou paseku, která také může v konečném důsledku vést ke smrti zvířátka. Takže bylo správné, že si to řešila.

Při nádorových onemocněních se poměrně často doporučuje podávat Galastop. Nicméně to, že zpomalí růst není jisté. Někdy pomůže a někdy zase ne. Obvykle se uvádí, že má šanci pomoci, pokud se jedná o nádor na mléčné žláze, v ostatních situacích spíš úspěšnost zpomalení růstu není.
Nicméně, já osobně, i když není záruka, bych ho podávat přesto zkusila.
Můžeš také zkusit podpořit imunitu bylinnými přípravky, hodně dobré jsou Energy např. Dračí krev atp., ale je potřeba si uvědomit, že jde jen o podporu, ne řešení.

Neříkám, že nemá smysl, pokusit se myšákovi pomoci žít, dokud je to možné. Jde jen o to, aby když už není šance, tak ho netrápit :rose: .
Potkaní kluci Strakáček, Bělásek, Hnědásek, Prcek přejmenován na Malý Strakáček 1, Malý strakáček 2, Fuzík 1, Fuzík 2, Malý Bělásek, Ferda, Malý Strakáček 3 a Malý Strakáček 4
V srdci a vzpomínkách Vás mám napořád Anatásku, Torinko, Čiperko,Lojzíčku,Tasíčku, Staroušku, Darwinku , Arwinku, Honzíčku a Neposedo
Veselka
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Anatásek, Torinka, Čiperka, Lojzík a Tasík - všichni už jsou tam někde spolu.

Příspěvekod janna » 22 úno 2018 08:31

Děkuju, jsem ráda, že slyším i tvůj názor, že si nemám nic vyčítat. Dnes jdeme k vet, tam mi prodají snad i ten Galastop, zkusím to, nemůžeme jen čekat a nic neudělat. Včera nás i přivítal a hodně běhal, asi po té injekci se mu ulevilo, dýchá o hodně lépe, snad to ještě nějakou dobu vydrží. Samozřejmě, nechci, aby se trápil, ale zatím je aktivní, pro piškot by už zase udělal vše a piškot s pribinákem, včera málem spadl jak lítal :)
janna
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod janna » 22 úno 2018 09:43

Právě jsem volala na veterinu, a dají mu kortikoidy v injekci a připraví Galastop. Prosím, jaké bys doporučovala dávkování, přeci jen, máš zkušenosti. Snad se mi povede mu ho dávat, je dost akční, četla jsem zde na webu, že se po něm nádory zmenšily, kéž by, je mladý a má chuť žít. A ještě prosím, s přítelem jsme mu teď dopřávali samé dobroty, má mít spíše dietu? Co miluje kromě piškotů, je pribinák a přesnídávky pro děti, tak nevím, zda toto může. Naopak moc nechce Versele Laga pro potkany, což před operací jedl, teď to všechno vyhodí z misky a nejí. Opravdu moc díky.
janna
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Veselka » 22 úno 2018 12:04

To, aby sis nic nevyčítala, myslím skutečně vážně :) , protože si opravdu nemáš co vyčítat.
Dokud myšák běhá, je čilý, má chuť k jídlu atd., tak určitě stojí za to každý dobrý den :up: . Až přijde čas tak to poznáš.

Kortikoidy jsou sice docela zlo, ale v tuhle chvíli už v podstatě není, podle mě, co ztratit, už se prostě nejedná o léčbu jako takovou, ale tak nějak spíš paliativní péči, aby myšákovi bylo dobře, tak dlouho jak to jen půjde a kortikoidy některé příznaky nemoci umí potlačit.

Moc ráda bych Ti řekla dávkování Galastopu, ale už si upřímně nejsem jistá, jestli si to pamatuji správně. Mám za to, že sem ho dávala 0,1ml, což je dávka na jedno kg hmotnosti, pro 600g potkana. Nicméně dávkování si ještě ověř u veterináře, fakt si nejsem jistá, jestli si to dobře pamatuji.
Jen bych chtěla říct, a nechápej mě špatně, je dobré mít naději a hned se nevzdávat, ale neupínej se k tomu, že Galastop to zachrání. Uvidíš, jak to bude. Já Tobě i myšákovi pochopitelně přeji, aby se růst zpomalil natolik, že dožije normálně, ale je dobré prostě počítat s tím, že to může být úplně jinak a těšit se z každého dne.

Dieta... no to je těžké, protože na jedné straně logicky dieta může do jisté míry i ovlivnit zdraví a např. u nádorových onemocnění se doporučuje vynechat úplně maso a např. podávat víc zelené zeleniny jako třeba brokolice atp., ale nic není tak jednoduché.

Jednak u nádorových onemocnění největší problém úbytek energie a živin, protože většinu prostě odsává nádor a tak zbývá jen málo nebo vůbec nic na vlastní "provoz". Proto pacienti hubnou. Takže je dobré na to myslet a doplňovat energii a živiny jak jen to jde.
Další věcí je, že sice na dietě možná může přežít o kousek déle, ale není to jen o přežití, ale i o žití. Nehledě na to, že časem často přichází i nechutenství, někdy částečné ochrnutí a tím i zhoršená motorika = menší schopnost přijímat potravu a tomu je vhodné předcházet.

Takže bych omezila nevhodné potraviny, ale zároveň se nedržela vysloveně dietního režimu. Myšák by samozřejmě v první řadě měl mít vyváženou směs, velmi kvalitní směsi prodává např. Rodentia, jsou opravdu poctivé a vyvážené. Mimo to mají i spoustu zdravých mlsek jako jsou např. různé tyčinky s ovocem, ořechy atd.. Prodávají i např. raw kousky, ale s těmi jsem u mých myšáků neuspěla.

Tuky jsou v přiměřené míře žádoucí, takže pribiňák může být, i když než pribiňák bych radši podala kvalitní jogurt, např. selský apod., kysané produkty jsou také velmi dobré. Ty přesnídávky bych vypustila, pokud to nejsou vyloženě poctivě vyrobené, ale ty komerční, tak tam dost hrozné složení a spousta cukru. Cukr je sice energie, což je na jedné straně dobře, ale na druhé je také potřeba dodávat energii, která není krátkodobá, ale déle vydrží. Hodně si lidé na energii a výživu chválí např. Nutridrink.

To, že nechce jíst směs pro potkany může být způsobeno nejen tím, že mu přestala chutnat, ale protože to jsou pevné křupky, tak může mít i problém s kousáním. To by bylo vhodné zjistit. Když ho budeš pozorovat a předkládat různou pevnou i tekutější stravu, tak to zjistíš.

Rovněž bych podávala vitamíny řady B, prostě Bkomplex, ať už tekutý nebo drcený. Něco na podporu imunity už jsem zmínila dřív.
A také bych občas podávala např. šalvějový čaj oslazený medem. Ale lze i jiné čaje samozřejmě.
Veselka
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod womi » 22 úno 2018 18:17

Já nemám čas to pročítat. ale šla bych na jinou vetrinu.
Kde byl nádor? samec nebo samice? odkud jsi?
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod janna » 23 úno 2018 11:15

Všem moc děkuji, dostal injekci kortikoidů na doma a máme Galastop a Dračí krev. Včera běhal i ráno, takže snad mu to prodlouží život. Včera dr říkala, že má ten nádor na mléčné žláze (nevěděla jsem, že samci mají mléčnou žlázu, tak že by mu Galastop mohl pomoci) a kontrolovala mu nádor a prý se ji zdá, že nevyrostl, tak třeba se to zastaví.

Womi: Z Prahy, chodím na vet Na Hrádku k dr Nečasové. Je to samec, v lednu mu byl jeden rok a první operovaný nádor (abces) byl jakoby na boku, malý, tvrdý, asi 0.4 cm velký (operace 1.2.). Teď má pod tou jizvou blíže k zadní levé noze, jakoby k bříšku pod nohou, asi 1.5 cm, ale nezdá se mi tak tvrdý. Dr. říkala, že to je klasický nádor a že když se mi zdálo, že občas hůř dýchá, tak že bude mít metastáze i na plicích. Každopádně hned po operaci byl divný, nebyl to on..
janna
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Veselka » 23 úno 2018 22:15

Držíme všichni i s ocásky pěsti, aby to zabralo a myšák byl, co nejdéle v pořádku.
Veselka
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod womi » 24 úno 2018 17:52

Samci mohou mít nádor na MŽ, i když to není časté. Osobně bych zašla na konzultaci ještě jinam (aspoň na konzultaci).
Ivet - Oravová, Poděbradská - Schauflerová, Hůrka - Leitavcová, Animal Hope - Heřmánková.
Nezdá se mi, že by mž nádory metastázovaly...
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod janna » 24 úno 2018 22:58

Oběma Vám moc děkuji, potkánek se zatím drží i bez injekce, dávám mu ten Galastop a na podporu imunity,co jde. Na jinou vet na konzultaci zajdu, moc díky za návrhy veterinářů. Dám vědět,jak jsme dopadli. Třeba mu ho zkusí odoperovat. Díky!

Veselka: ty přesnídávky jsem myslela spíš příkrmy, maso se zeleninou a rýží atd. Ovocné ne. Zrní už nechce vůbec, ale třeba ty tvrdé tyčky (jsou i pro morčata, křečky) chroupe. Tak nevím, čím to je. Ořech i mrkev sní v pohodě. Pořád je aktivní, i když víc spí, ale stejně bych řekla,že hubne :'(
janna
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod nevi » 25 úno 2018 00:02

Jestli se ti to nezdá, zašla bych k jinému veterináři pro druhý názor. Dělá se to běžně i u lidských lékařů, ale lidi o tom moc neví. Potkanovi je zjevně blbě, otázka, z čeho. Metastázy se taky projevují takhle, ale dost zvláštní mně přijde ten průběh.
Taky mně to přijde zvláštní, a podle toho, co popisuješ, by mohl mít nějaké problémy s plícemi nebo srdcem. Můžou se začít projevovat po větší zátěži na organismus, například zrovna operaci. Celou situaci bych popsala a požádala o zevrubnou prohlídku - jestli mu budou dělat rtg plic, počítej s vyšší cenou. Jednomu mému potkanovi takhle objevili zápal plic, který poslechově nebyl slyšet, ale já trvala na tom, že dýchá jinak, takže mu udělali ten rtg.
Za sebe můžu doporučit Animal Hope, IVET, Holou na Poděbradské, a na Praze 10 kamarádka doporučovala veterinu, kterou doplním, jakmile odepíše. Další veteriny neznám, poradí určitě ostatní.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Veselka » 25 úno 2018 03:25

janna, jak píši děvčata, konzultuj jeho stav ještě na jiné veterině.
Zrní je chuťově méně zajímavé, takže mu nejspíš jen tolik nechutná. Dobré zatím je, že je jinak zatím aktivní. Uvidíš, zkus ho ještě nechat pečlivě prohlédnout, zvážila bych i to rtg.
Držím vám oběma pěsti.
Veselka
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod nevi » 25 úno 2018 10:08

Praha 10 H vet MVDr. Vales :)
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Další

Zpět na Bouličky a nádory