Stránka 1 z 1

PORADÍTE, PROSÍM?

PříspěvekNapsal: 18 čer 2014 19:12
od PotkanLucia
Ahoj, prosím, poraďte mi někdo. Mám 3 dotazy: Jsou potkani ze zverimexu špatní? Onemocní nádorem každý potkan? Kolik stojí operace?

Re: PORADÍTE, PROSÍM?

PříspěvekNapsal: 18 čer 2014 21:25
od chesterfield
potkani ze zverimexu nejsou špatní - je tam jenom více rizik - třeba vzít si samičku dá se předpokládat, že bude nakrytá, na rozdíl od chovatele tady dochází mnohokrát k příbuzenskému nakrytí - sourozenci, děti a rodiče. Nikdo nesleduje zdravotní stav předků, pokud se vyskytla nemoc nebo agresivita tak se to nikde nedovíš. Můžeš si s potkánkem přivézt rovnou breberky a rovnou jít na veterinu.
Nádory jsou bohužel častým jevem, ale není nikde jistota jestli bude mít nádor zverimexáček, nebo chovkovej. U chovných stanic se však snaží výskyt nádorů eliminovat.

Operace potkánka s inhalační narkozou se pohybuje od tisíc do cca jeden a půl tisíce korun.

Re: PORADÍTE, PROSÍM?

PříspěvekNapsal: 19 čer 2014 11:30
od Dr.Jenny
s těmi nádory... většina samic je má, protože jdou kolem dvou let do přechodu a hormonální výkyvy zapříčiní růst nádoru na mléčné liště... ne vždy je ale nutná operace...kolem dvou let už někdy potkan nemá fyzické síly aby zvládl operaci... ale tenhle typ nádoru se nevyhýbá ani potkanům s PP nebo VP, či potkanům ze zverimexu.

Jiné typy nádorů jsou častější právě u zverimexáků a nebo stejný typ nádorů má horší průběh než u potkanů z ChS. Po těch letech chovu jsem zjistila, že je lepší si ušetřit a připlatit si za "kvalitu". Třeba u samců ze zverimexu často od jiných majitelů slyším o kousání, které začalo v pubertě... u potkanů z ChS jsem to neslyšela tolik, spíš výjimečně. Ale obecně ne každý potkan onemocní nádorem...a když už, tak ne vždy je všechno tak horké. Jak říkám, potkana kolem 2 let operuji jak kdy, ne pokaždé...záleží vždy na kondici zvířete a typu nádoru.

Re: PORADÍTE, PROSÍM?

PříspěvekNapsal: 21 čer 2014 08:59
od PotkanLucia
Děkuji za rady. Mám 2 zdravé kluky.

Re: PORADÍTE, PROSÍM?

PříspěvekNapsal: 21 čer 2014 09:17
od Dr.Jenny
tak hlavně ať se jim daří i nadále... ;)

Re: PORADÍTE, PROSÍM?

PříspěvekNapsal: 21 čer 2014 09:30
od Alessa
Doporučuji dávat si každý měsíc něco do "prasátka" veterina se může prodražit, já měla na operaci např. jen potkánky z chs a zverimexáci jsou v pohodě, až na drobný nádor mléčné lišty, který vzhledem k věku a velikosti řešit už nebudu. Zverimexačka teď měla cystitidu, ale je to víceméně 1. vážné onemocnění v 1,5roce. 3x návštěva veteriny pokaždé cca 150-200kč, což se dá ustát, operace samečka byla nejdražší 1000kč, u holek si to nepamatuji.
Zverimexáci můžou být někdy hůře ochočitelní, ale stejně tak je to u nás s 2 potkany z CHS, které jsem si vzala už jako jednoroční.
a když pročteš fórum je tu spousta majitelů, kteří svoje zachráněné zverimexové čumáčky milují nadevšechno:)

Re: PORADÍTE, PROSÍM?

PříspěvekNapsal: 21 čer 2014 11:16
od Mardottka
Operace u holčiček se pohybuje dnes tak 1700 - 1800 Kč. Drahá je tam nejvíce narkoza.

Re: PORADÍTE, PROSÍM?

PříspěvekNapsal: 21 čer 2014 11:25
od Alessa
tak ja teda platila tak litr za obe holky, nejdrazsi polozka byl kyslik:) proto rikala pani dr, ze jim jezdi s potkany i z Prahy do Plzne a luxusni pece