Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Operace oka

Rakovina, nádory, abscesy atd.

Operace oka

Příspěvekod ibrahimd » 27 úno 2014 15:21

Ahoj všem! :) Chtěla bych se zeptat, zda-li má někdo zkušenost s operací očíčka u potkana? Jde o to, že zhruba před 14 dny mi začal zhruba roční zverimexový potkánek kýchat a hůř se mu dýchalo. Nejdřív jsem se ho snažila "zaléčit" sama, jak jsem zvyklá, když jeden z potkanů nastydne. Vše bylo ok, ale po týdnu začal frkat a špatně dýchat znova, tak jsem ho rovnou vzala k veterináři s tím, že ten den jsem si navíc všimla, že na levém oku má jakoby uschlý povrch, vypadal skoro jako hrozinka.:/ U doktora dostal antibiotika na to nachlazení a rovnou ho objednali na operaci na druhý den. Dnes je to den, co je Mango po operaci a očíčko mu museli vyndat a zašít, protože by prý stejně vyteklo.:( Během operace se zjistilo, že pod ním je buď novotvar nebo hematom, který ho tlačil ven a že by to mohlo souviset s dýcháním. Vyškrábali co mohli s tím, že bude brát antibiotika a za 10 dnů po operaci, po vyndání stehů se uvidí, jak to zvládá a případně by se ta věc poslala na histologii. Hned po operaci Mango normálně pil a jedl, téď už začíná být i aktivní. Potřebovala bych těda vědět, jestli máte někdo s podobným případem zkušenost, jak to potkánek zvládnul a jestli řešil stehy a jak si pak zvykl na to, že vidí jen na jednu stranu a kdy jste ho pustili k ostatním? Děkuju moc za odpověď! :) Dominika
ibrahimd
Růžovka
Růžovka

Re: Operace oka

Příspěvekod Dr.Jenny » 27 úno 2014 15:57

potkánkům slepota na jedno oko moc nevadí...oni to umí docela hezky kompenzovat i čichem. Navíc když už jsou ve známém prostředí, tak ví kudy běhat už po paměti. Stehy ti vyndají za 14 dní cca, ale potkánek si je někdy vyndá sám. Já je po operaci dávám do smečky podle situace. Jestli mu ostatní trhají stehy, jak moc (ne)zvládá odloučení a tak.
Jinak co se prognózy onemocnění n hlavě týče, tak to není uplně dobrý. Třeba to bude ale jen absces nebo ten hematom a ahojí se to po těch atb. No uvidíš časem :| přeju brzký uzdravení ;)
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod ibrahimd » 27 úno 2014 16:41

Děkuju moc za odpověď, zatím se orientuje docela dobře, sice halvičku nosí malinko nakřivo, ale je to šikulka. <3 Pořád si říkám, že je mu teprve rok, tak by to mohl zvládnout, uvidíme, na něm je vidět, že se mu opravdu chce fungovat, papá, pije, zkoumá a jak ho tak (trošku přehnaně) pozoruju, tak jsem si všimla, že když si myje hlavičku, tak si na té levé straně tu ránu opatrně objíždí, tak snad se do stehů nepustí. K ostatním klukům ho ještě nějaký den nedám, až asi po prohlídce příští týden a pod dohledem, aby se mu nepustili do čerstvého. A ještě se zeptám, myslíš, že bych "zotavovací" klec měla nechat u normální, aby měli kluci aspoň nějaký kontakt nebo by je to mohlo stresovat, že k sobě nemůžou?
ibrahimd
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Dr.Jenny » 27 úno 2014 23:04

sůíš by je to mohlo rozčilovat, že k sobě nemůžou...ale možní bys je mohla společně nechat běhat venku. Jinak je možný, že až je budeš zase dávat do jedný klece k sobě, tak si budou opět vyřizovat pozice.
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Zpět na Bouličky a nádory