Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Krvácení - zánět dělohy

Problémy s močovými cestami, u potkanek s pochvou, genitálie atd.

Krvácení - zánět dělohy

Příspěvekod Potkyláska » 19 led 2006 21:58

Lidičky,nemáte někdo zkušenost s krvácením z poševního vchodu u samičky.
Nevím co se děje.Medison od rána normálně baštila a běhala,jen se nechtěla přijít mazlit,jako normálně.Ničeho zvláštního jsem si nevšimla.Tedˇ jsem přišla z práce a po kleci jsou krvavé fleky.Medinka běhá i si vzala laskominu.Pak jsem jí ale vzala do ruky a z pipky jí vysel (nevím jak to popsat,kdyby to bylo možné,řekla bych,že je to žíla,nebo červ)a okolo krev.Ona si to vyndala a očistila sama,ale stále krvácí a pipku má takovou pootevřenou.Nic ale nemá citlivé na dotek (ani bříško)
Snažila jsem se dovolat na vet.pohotovost,ale nejsou tam.Až v devět ráno.
Pomozte mi prosím,zase začínám zmatkovat. :( :( :wallb:
Potkal potkan potkana, -''- ,pod kamenem, -''-.
Kampak pane potkane,-''- ,atˇ se vám nic nestane!
Potkyláska
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Potkyláska » 20 led 2006 10:27

Díky Chesterfield.Mám v Tobě takovou psychickou podporu,vždy,když začnu plašit.
Byla jsem s Medi u veta a chudák holčinka má zánět dělohyDostala injekčně dávku antibiotik a zítra jdeme na druhou.Pokud se jí to nezlepší,doporučuje navždy-uspávací injekci,protože u potkánků prý nejde děloha odstranit a záněty se často vrací.Strašně se o ní bojím.
Také nevím,jestli to mám oznámit do Chs,odkud Medinku mám.To se dělá jen v případě nádorů a třeba slepoty ne?
Naposledy upravil Potkyláska dne 20 led 2006 11:09, celkově upraveno 1
Potkyláska
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Potkyláska » 20 led 2006 14:59

Tak jsem to zkusila vyfotit,kdyby měl někdo podobný problém
Obrázek

Takhle jsem našla doma Medinku,když jsem přišla z práce.Stranila se všech,přitom je velitelka smečky a všude musí být první

Obrázek
Potkyláska
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Potkyláska » 21 led 2006 09:30

Další info-Antibiotika pro Medinku se jmenují Baytril.Jsou prý jedna z nejpoužívanějších.Dostane celkem pět dávek.Už je ale po druhé injekci jako dřív :)
Naposledy upravil Potkyláska dne 21 led 2006 22:03, celkově upraveno 1
Potkyláska
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Adéla » 22 led 2006 02:17

Potkylásko, záněty dělohy se u potkanů nevyskytují zas tak vzácně (bohužel). Někdy se stane, že děloha tak oteče, že potkanice vypadá jako březí, nebo se vyvine pyometra - to když to chronicky hnisá a hnis nemůže ven, nechuťárna :? ale stává se to. Každopádně děloha u potkanů odstranit jde a právě v případě pyometry se to dělá, takže kdyby došlo na nejhorší, nezoufej... určitě to není hned na euthanazii.
Ale snad ta antibiotika budou stačit, hlavně to pořádně dolečte, aby se to nevracelo, držím palce ;)
Obrázek
Adéla
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Potkyláska » 23 led 2006 16:28

Děkuju Adélce za info.
Ti naši veterináři jsou fakt na facku.Raději lidi děsí řečmi o eutanázii,než aby přiznali,že něco neumí,nebo tomu až tak nerozumí.
V Chebu je to dost bída.Doktoři jsou tu jen dva a hlodavce neovládá ani jeden.
Ještě,že tu je náš web.Kdykoliv mám nějaký problém,dozvím se tu víc,než u veta.
Potkyláska
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Makushka » 01 bře 2006 14:12

Potkyláska píše:Další info-Antibiotika pro Medinku se jmenují Baytril.Jsou prý jedna z nejpoužívanějších.Dostane celkem pět dávek.Už je ale po druhé injekci jako dřív :)

To je fajn, že už jí je líp! :D
Ale s tím Baytrilem se jí možná udělají na kůži nekrózy... :roll:
Makushka
Moderátor
Moderátor
Potkani: Klobása, Drobka, Poupa, Brůna

Ve věčné spíži: Meloun a Myškin; Bojík, Hypík a Bačutek; Babočka, Kolda, Bezík a Listík.

Krvácení z dělohy

Příspěvekod Cesmína » 12 říj 2006 19:30

Ach jo. Tak jsem dnes přišla z práce a uviděla jsem na hamace krvavé fleky. Prohlídla jsem všechny potkynky a Rozárka měla poševní otvor od krve. Tak jsem ji sbalila a letěla k vetovi. Poučena z vaších zkušeností jsem myslela, že má zánět dělohy. Jenže teď vážně nevím.

Veterinářka ji prohlídla a ptala se, zda není březí. Říkala, že je otevřená jako při porodu a že to vypadá na potrat. Jenže rozárka viděla samce naposledy, když byla mimi (a to byli její bráchové).
Taky se ptala zda nemohla sníst nějakou rostlinu, že prý některé obsahují látky potobné estrogenům a že by mohli něco podobného způsobít. Pořád se mne ptala, jestli nemohla skutečně zabřeznout.
Taky říkala, že by to mohlo být vnitřní zranění a ptala se zda nespadla.
Pak vzala takové to zrcáto jakým nás prohlíží gynekoložka (ale o hodně menší) a koukala se ji do dělohy. Říkala, že tam něco vídí, něco jako by výstupek a že by to mohla být prasklá cysta nebo i nádor. Prohmatal ji pořádně bříško, ale nic necítila. A Rozárku ani nic nebolelo (a nebolí). Tvářila se, že se jí to hnětení bříška líbí. Doktorka řekla, že by bylo potřeba udělat sono a že na to nejsou vybavení a tak že mám zajít zítra na veterinární kliniku. Píchla Rozárce vitamín K, aby přestala krvácet a dala mi prášek proti krvácení, abych ji dala malý drobek do vody.
Taky říkala, že na zánět dělohy to nevypadá, že by měla nějaký hnis, nebo aspoň tu krev zakalenou.
Ptala jsem se zda potkani mívají falešnou březost a příp. falešný porod a říkala, že neví a hledala i v nějaké odborné knize a nic nezjistila.

Od té doby, co jsme se vrátili od veterinářky (cca 1,5-2 hodiny), tak už Rozárka nekrvácí. Nic ji nebolí, baští jak kdybych ji nekrmila, běha a je naprosto v pohodě. Ostatních potkynek se nijak nestrání, ale doktorka mi doporučila izolaci a tak ji mám zvláští (prý divocí potkani jdou za krví a mohly by se i u těch laboratorních projevit pudy a mohli by ji ublížit).
Takže momentálně vypadá Rozárka naprosto ok. Pipku má stejnou jako holky, jen ji má malinko víc pootevřenou.

Takže jsem úplně zmatená a nevím co si myslet. Zítra ráno ji beru na veterinu k Jeklovi, snad to nebude nic hrozného.
Cesmína
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Cesmína » 12 říj 2006 19:32

Asi to s ní tak hrozné nebude, protože než jsem to dopsala, tak mi šlohla gumu, utekla s ní a než jsem ji ji sebrala tak ji kus sežrala. :x:
A teď mi kouše do kabelu od myši! :x:
Cesmína
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Adéla » 12 říj 2006 21:54

Rostlinné hormony obsahuje třeba soja, nedostává nějaký kvanta soji? Nebo že by bylo nějaké svinstvo ve stravě, ale to snad ne...
(Mimochodem o které veterině mluvíš? Ta doktorka vypadá svědomitě, v listopadu se stěhuju do Brna, tak abych věděla kam jít.)
(A druhé mimochodem, Jeklovi by teď na podzim mělo vyjít nějaké skriptum nebo kniha o potkanech, jestli si vzpomeneš, zeptej se ho, jestli už to dopsal ;) )
Obrázek
Adéla
Malý potkan
Malý potkan

Tak už jsem zpět od veterináře.

Příspěvekod Cesmína » 13 říj 2006 08:46

Rozárka přes noc vůbec nekrvácela (asi díky tomu prášku) a začala krvácet znova až, když jsem šla k doktorovi.
Doktor ji prohlídl a říkal, že zánět dělohy se poznává dost těžko. Poslala mne nachodbu, že musí Rozárku přispat a podívat se dovnitř, aby zjistil víc.
Pak mne zavolala a mne bylo hned jasné, že si tam Rozárku nechává, protože ji měl v jejich přepravce.
Říkal, že má zvětšený levý vaječník, že je plný krve, protože jí tam praskly nějaké cevky. Krev ji prosakuje po kapkách dělohou a pokud by se s tím nic nedělalo, tak by brzy vykrvácela.
Doporučil mi teda kastraci a já samozřejmě souklasila. Říkal, že ji kastraci provedou dnes, ale že si ji přes víkend nechají na klinice, protože začíná být ztrátou krve oslabená a tak aby byla pod dohledem.
O půl třetí si mám zavolat, jak dopadla operace.
Tak doufám, že bude vše ok.
Cesmína
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Cesmína » 13 říj 2006 09:24

Jinak děkuju za podporu. :)

Adélo nevím sice, jak se ta doktorka jmenuje, ale oridinace je na Veletržní 4.
Na těchto stránkách najdeš kontakty a adresy ordinací v Brně:
http://www.veterina-info.cz/script/surg ... 4&x=45&y=6

Je tam i ta ordinace na Veletržní a taky Klinika chorob ptáků, plazů a drobných savců při VFÚ, kde jsem byla dnes. Ke každé klinice jsou informace o základním chodu ordinace a jejím technickém vybavení.

Jinak tam Jekl nebyl, byl tam ten druhý doktor. Chtěla jsem se zeptat na ta skripta, ale výsledek z vyšetření mne tak rohodil, že jsem na to úplně zapomněla. Odcházela jsem se slzami na krajíčku a úplně vyklepaná.
Tak se omlouvám. Zeptám se, až si pro Rozárku půjdu.
Cesmína
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Adéla » 13 říj 2006 09:45

V pořádku, Rozárka je důležitější než nějaká knížka.
Takže veterina na Veletržní, to už jsem doma :) Byla jsem tam párkrát s Andělkou a sama jsem ji tu doporučovala... Jak se jmenuje ta doktorka? Mě tam s potkanem přijímala taková dlouhovlasá, myslím, že měla brýle, ale nejsem si jistá.
Obrázek
Adéla
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Iveta » 13 říj 2006 09:47

Ahoj, můj kaštánek měl taky výtok z pochvy, jenže to přesně jak si psala, jak ti řekla ta doktorka, měl tu krev zakalenou a hrozně to smrdělo.......a to měl zánět snad ti myslim vejcovodů!
Takže držíme palečky, určitě to bude ok :wink:
Iveta
Skákavka
Skákavka

Příspěvekod Cesmína » 13 říj 2006 09:55

Však jsem tam šla na základě toho doporučení tady na netu. Na fakultě mají jen do tří a já to u Rozárky zjsitila až kolem páté. No a na Mendláku měli do šesti. Tak jsem sbalila Rozárku a šupajdila tam. Jinak bych zkusila tu pohotovost na fakultě.

Nevím, jak se ta doktorka jmenovala. Měla krátké světlé vlasy je to Slovenka.
Cesmína
Malý potkan
Malý potkan

Další

Zpět na Močové cesty, genitálie