Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

tenazym na rýmu?

Léky, mastičky, co podávat, co nepodávat a zkušenosti s léky.

tenazym na rýmu?

Příspěvekod Pethka » 12 srp 2011 22:05

Ahoj, prosím o radu. Je možné používat Tenazym na nachlazení (potkan pčíká, kašle, má mokrý čumáček)? Vet mi ho předepsal, ale co se dívám na netu, tak je to charakterizováno jako hojivá mast, co se nanáší na rány. Tak si nejsem jistá. Máte s tím někdo zkušenosti?
Pethka
Růžovka
Růžovka

Re: tenazym na rýmu?

Příspěvekod nevi » 12 srp 2011 22:08

http://www.lekarna.cz/tenazym-a-u-v-sus-10x10ml-injek/

Je v tom tetracyklin, což se potkanům snad obvykle dává až když jiné ATB nezaberou... Ale v životě se s tím nesetkala, takže neporadím.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Pethka » 12 srp 2011 22:25

Já právě taky nevím. Můj Žerda neustále pšíká od té doby, co ho mám (3 měsíce). Tady jsem se na to ptala, ale vzhledem k tomu, že pšíká nejvíc, když průzkumničí, tak jsme usoudili, že to bude z prachu. Poslední 3 dny je ale pšíkání intenzivnější a občas přeroste v malý záchvat kašle. Navíc má mokrý čumáček a předevčírem měl na něm i krev a v domečku byla na zemi taky, jak se čumákem otíral. Bohužel nevím, zda se o něco píchl, nebo to pšíkal. Takže jsem valila k vetovi. Jenže mám obavu, že moc potkánků - pacientů nemá, takže nebyl léky vybaven a dal mi tenazym. Nevím jaké jsou postupy při rýmě a co se používá za atb, kdyby to byl problém s dýchacími cestami...
Pethka
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Pethka » 20 srp 2011 00:27

Dodatečně uvádím, jak to s tenazymem dopadlo. Určitá antibiotika to v sobě opravdu má a škodlivé to nebude, ale jelikož je to primárně mast na poranění, není příliš uzpůsobená chuťově. Je příliš hořká a myšák tuto chuť cítil i v jogurtu, či medu, když jsem zkoušela různé finty. Šla jsem proto k jinému vetovi a ten nám už předepsal bajtril a je to v cajku. Musím to zaklepat - po třech měsících pšíkání ustalo! Tak jsem moc ráda.
Pethka
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Haslerka » 20 srp 2011 16:22

tenazym není jen mast, opravdu je registrovany i na vnitřní podání
Perorálně (psi, kočky) - 0,4 ml/kg živé hmotnosti. Psi max. 3 dílky, kočky max. 1 dílek 2krát denně 3-5 dní. Lokálně - nanášet na ránu několikrát denně do vyhojení.Injektorová forma balení umožňuje snadnou perorální aplikaci přípravku
u malých zvířat.

a v indikaci má
Enteritidy, pneumonie, arthritidy, otitidy, sekundární infekce při virových onemocněních psů a koček, lokální ošetření ran.

každopádně byla chyba ho strkat do jídla (a už vůbec by to nemělo byt do jogurtu - mléčné výrobky způsobí nefunkčnost - tetracykliny se s mléčnými vyrobky nesmí podávat), lepši by bylo ho tím injektorem rovnou podávat do tlamky.
Moje parta Osmyšáků
Neber život příliš vážně,
stejně z něj nevyvázneš živý...
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska
Chovatelská stanice: ex CHS Ze Země Nezemě

Příspěvekod Ptáková » 22 srp 2011 20:02

Haha, a jak ten injektor otevříT, přátelé? Asi jsem kopyto, ale zápasím již deset minut, a špička nejde odtáhnout, ani odšroubovat - nebo se ten tenoučký konec odřeže??

pardon, už to mám, hrubá síla zvítězila :)
Ptáková
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: za duhovým mostem u Martiny: Kajka (ruská modrá "Ptáková od Čepic" z CHS Od Čepic Praha, 9.1.2008 - 13.8.2009, Eliza (zverimex husky, září 2007 - 30.10.2009), "Borya of Dominium" Brno - Kiina (standard aguti berkshire 28.7.2009- 27.1.2011), "Eliza Ze svahu" K. Vary - Sára (standard černá solid 19.7.2009 - 6.12.2011), BES "Damballah of Dominium" Dája (Brno, 6.2.2012), dumbošedivka AJLA (D7 Nippyland Brno 3.1.2011), TEREZKA Teryiaki Al Gabal (C-éčko Hayam Praha, 3.11.2011-8.4.2014),Hvězdička (Holubička Od Adush 19.2.2012-17.9.2014 standart beige),WASABI/Slečna Křemílková (17. 1. 2012-20.9.214, standart aguti hooded, Waki Akai Tatsu), Sůva z nudlí Od Adush, ruská modrá 4.8.2014, Valpurža od Adush +12.9.16 Die Ratte Adelaide von Ruegen Od Adush (Adélka, 27.5.2014, stand. beige-24.1.17),

Příspěvekod Haslerka » 22 srp 2011 21:47

jojo, víčko se musí jakoby "vylomit":-)
Moje parta Osmyšáků
Neber život příliš vážně,
stejně z něj nevyvázneš živý...
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska
Chovatelská stanice: ex CHS Ze Země Nezemě

Příspěvekod SKuntziter » 22 srp 2011 22:13

Na vnitřní užívání jsem se s ním setkala pouze u psů a koček.
Obrázek Obrázek Obrázek
Požehnáni budiž ti, kteří nemají co říct a drží zobák. O.Wilde
SKuntziter
Růžovka
Růžovka
Potkani: Už v nebíčku: Lolitka (albínka), Marilynka (dumbo, brown hooded)
Momentálně: Amálka (husky)*2.1.2010, Dorinka (brown hooded)*2.1.2010, Nyxi (dumbo, black solid), Hélia (russ. silver, rex)

Zpět na Potkaní lékárnička