Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Tea Tree Oil - nebezpečný při požití

Léky, mastičky, co podávat, co nepodávat a zkušenosti s léky.

Tea Tree Oil - nebezpečný při požití

Příspěvekod Ajka » 01 kvě 2010 16:54

Lehce jsem pozměnila název, aby bylo jasné o co jde - nevi

!Důležité! Lidi, zjistili jsme, že Tea Tree Oil je pro potkany nebezpečný! Je toxický při požití (olíznutí) - způsobuje záchvat, kóma, dýchací problémy, u tak malých zvířat jako je potkan způsobuje i smrt (na netu jsem našla zprávu o kočkách, které při olíznutí neředěného TTO zemřeli)! I vnější aplikace neředěného Tea Tree Oleje a nebo nevhodně vysoké dávky jsou u malých zvířat spojovány s toxickými účinky včetně smrti! Proto to píšu veřejně a pokud nechcete o potkánka přijít, raději mu Tea Tree Oil nikam nemažte. Bohužel já to zjistila až teď a doplatil na to můj Marfík :(
Oficiální CHS laboratorních potkanů Mandarin´s
http://www.mandarins.wz.cz
Ajka
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: HOLKY: Arwen z Reefu, Jedi od Adélky, LMG´s Gerlinda, Jenny´s Loco, Jenny´s Relajado, Snow Flake fon Niederland, Mandarin´s Hope
KLUCI: Xius von Edrimea, Mandarin´s Hippie, Marf fon Niederland, Finn fon Niederland, Whiskey fon Niederland, Milky Way fon Niederland, Husky fon Niederland, Toffe fon Niederland
Chovatelská stanice: Mandarin´s

Re: Pozor na Tea Tree Oil - nebezpečný!!!

Příspěvekod Ajka » 01 kvě 2010 19:05

Taky jsem to netušila, kdyby se mi to nestalo :cry: Marfík začal postupně být v kleci apatický, s hrůzou jsem si ho vzala k sobě.. Jak to olízl, tak mu to asi vadilo a snažil se to z pusinky dostat pryč (měl ji plnou hoblin).. Hobliny jsem mu vyndala pinzetou a doufala, že to zvládne, bohužel za chvíli jakoby spadl do komatu.. Nereagoval na nic, nehýbal končetinami, byl jakoby gumový, občas mrknul nebo pohnul vouskem a to je vše.. Pak přestal dýchat úplně.. :cry: Bylo to hrozně rychlé.. :(
Ajka
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: HOLKY: Arwen z Reefu, Jedi od Adélky, LMG´s Gerlinda, Jenny´s Loco, Jenny´s Relajado, Snow Flake fon Niederland, Mandarin´s Hope
KLUCI: Xius von Edrimea, Mandarin´s Hippie, Marf fon Niederland, Finn fon Niederland, Whiskey fon Niederland, Milky Way fon Niederland, Husky fon Niederland, Toffe fon Niederland

Příspěvekod dredata_zizalka » 13 kvě 2010 18:39

Ajko, to je mi hrozně líto :cry:
mám dojem že kámoška léčila utržený ocáset teatreeem, a naštěstí potkan žije dál...ale určitě je lepší to neriskovat!
If there is no enemy within the enemy outside can do us no harm.

Obrázek
dredata_zizalka
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Ajka » 18 kvě 2010 17:11

Ono je to při požití nebezpečné i pro lidi - z Wikipedie: "Tea tree oil je toxický při požití. Uvádí se, že způsobuje otupělost, zmatenost, halucinace, kóma, poruchy rovnováhy, slabost, zvracení, průjem, dyspepsii, abnormality krevních buněk a vážné vyrážky. Měl by být uchováván mimo dosah domácích zvířat a dětí."

a ohledně používání u zvířat:

"Tea tree oil se již dlouho používá jako metod účinného přírodního boje proti blechám, přímou aplikací na srst psů, koní a ovcí nebo přidáváním do vody při koupeli. Použití u koček mělo za následek poškození jejich zdraví, v některých případech i smrt. To proto, že si kočky olizují srst a požívají tak olej na ní nanesený. Podle National Animal Poison Control Center je používání oleje u psů spojováno s hypotermií, svalovou slabostí, poruchou pohybové koordinace, třesem, změnami chování a paralýzou. Byla publikována zpráva, kde měly tři kočky klinické příznaky a jedna kočka zemřela poté, co u nich byl aplikován tea tree oil."

více: http://cs.wikipedia.org/wiki/Tea_tree_oil
Ajka
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod nevi » 23 říj 2010 08:18

TTO sice je volně prodejný (což donedávna byl i 80% líh), ale je třeba opravdu dodržovat návod k použití, protože jde o velmi koncentrovaný přípravek. To že je něco bylinkový extrakt neznamená, že je to použitelné na cokoliv, bohužel :(

TTO se nesmí užívat vnitřně. Takže pokud jej aplikujete na kůži (samozřejmě v minimálním množství), je třeba zajistit, aby se k němu potkan nedostal, nedávno jsem totiž zjistila, že TTO potkanům voní. Dá se používat u rýmy k inhalaci, ale na to opravdu bohatě stačí jediná kapka. Aplikace pod nos (jako se to někdy dělá s esenciálními oleji) mně byla velmi nedoporučena z toho důvodu, že tak silný olej může u tak malého zvířete vyvolat alergickou reakci.

Inhalačně jsem ho používala na rýmu u Raisy - kápka jsem ho na vatu a napůl prostrčila do přepravky. Dvakrát jsem našla vatu vylisovanou v hamace. Raisa na ní zjevně ležela, jako to potkani dělají i s papírovými sáčky od čaje a vůbec věcmi, které jim voní...
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

TeaTree oil

Příspěvekod Slimie » 25 bře 2013 20:44

Zdravím. Dnes jsem potkanici trochu natřela teatree olejem (měla nějaké stroupky od parazitů) a před chvílí jsem přišla domů a ona bezvládně ležela v domečku, dýchala normálně ale jinak nic nedělala. Nevíte co s tím mám dělat? Jsem zoufalá. :(
Obrázek
Slimie
Růžovka
Růžovka
Potkani: Niki (Babymi), Terry, Berenika, Jasmína

Re: TeaTree oil

Příspěvekod Krysa Vasilisa » 25 bře 2013 20:49

Je možné, že ho olízla? Tea tree olej je pro potkany toxický.. viewtopic.php?f=48&t=6852
Potkani jsou má zenová zahrada.
Za Duhovým mostem čeká Borůvka , Edoušek , Normíček , Kuřátko , Gaťkoušek , Spoček , Snuffík , Gizmíček , Gustíček , Roníček, Bubáček , Ylbínek, Ingrýšek , Dibi , Šibi , Bibi , Bubla, Aldík, Minnie, Černoprdelnice , Madlenka , Olinka .

Obrázek Za nahotu se nestydíme! Obrázek
Krysa Vasilisa
Aukční krysa
Aukční krysa
Potkani: Za Duhovým mostem čeká Borůvka, Edoušek, Normíček, Kuřátko, Gaťkoušek, Spoček, Ňaffinka, Gizmíček, Gustíček, Roníček, Bubáček, Ylbínek, Ingrýšek, Dibi, Šibi, Bibi, Alda, Bubla, Minnie, Černoprdelnice, Madlenka a Olinka.

Příspěvekod Slimie » 25 bře 2013 21:03

Bohužel ano. Je možné s tím něco dělat? Nevěděla jsem, že by mohl být tak nebezpečný :'(
Obrázek
Slimie
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod chesterfield » 25 bře 2013 21:05

veterina co njedříve, aspoň tam zavolat co máš dělat.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Slimie » 25 bře 2013 21:18

Budou tam takhle pozdĕ? A nemĕla byste kontakt na ňákého dobrého?
Obrázek
Slimie
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod chesterfield » 25 bře 2013 21:19

odkud jseš? v Praze jsou i pohotovostní - pokud nemáš ale vlastního, tak nevím, jestli Ti po telefonu poraděj. Jukni do veterinářů - jsou tam podle měst.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Slimie » 25 bře 2013 21:24

Jsem z Prahy, ale teď už se mnou nikdo nepojede... fakt nevím co mám dĕlat
Obrázek
Slimie
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Slimie » 25 bře 2013 21:45

Já s tím už teď bohužel nemůžu nic udĕlat... zítra zase škola takže musim jít spàt. Musim to vzdát :cry:
Obrázek
Slimie
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Krysa Vasilisa » 25 bře 2013 21:48

A zhoršila se poslední hodinu? Třeba toho moc neslízla a nebo je třeba jen unavená.
Potkani jsou má zenová zahrada.
Za Duhovým mostem čeká Borůvka , Edoušek , Normíček , Kuřátko , Gaťkoušek , Spoček , Snuffík , Gizmíček , Gustíček , Roníček, Bubáček , Ylbínek, Ingrýšek , Dibi , Šibi , Bibi , Bubla, Aldík, Minnie, Černoprdelnice , Madlenka , Olinka .

Obrázek Za nahotu se nestydíme! Obrázek
Krysa Vasilisa
Aukční krysa
Aukční krysa
Potkani: Za Duhovým mostem čeká Borůvka, Edoušek, Normíček, Kuřátko, Gaťkoušek, Spoček, Ňaffinka, Gizmíček, Gustíček, Roníček, Bubáček, Ylbínek, Ingrýšek, Dibi, Šibi, Bibi, Alda, Bubla, Minnie, Černoprdelnice, Madlenka a Olinka.

Příspěvekod Slimie » 25 bře 2013 22:01

Je pořád stejná, teda jenom co jsem jí vidĕla (20-22).
Obrázek
Slimie
Růžovka
Růžovka

Další

Zpět na Potkaní lékárnička