Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Lékárnička pro potkany

Léky, mastičky, co podávat, co nepodávat a zkušenosti s léky.

Příspěvekod zulu » 15 kvě 2007 18:49

Bethan píše:ona kromě atb mastí neni žádná dobra na otevřený rány ;) jinak hojení hodně urychluje calciová mast a stojí pár korun

jj, ale ta betadinka je hlavně dezinfekční..
Obrázek Obrázek
zulu
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Foxie

Příspěvekod Nefertity » 16 kvě 2007 15:37

Framykoin i calciovou mast mám doma, stejně jako Betadine.
Co byste tedy doporučovali na (dlouhodobější) mazání stroupků? Já jsem doteď nemazala :oops: , ale ono mívala spíš víc malilinkatých stroupků a teď má jenom jeden a trochu větší (ale pořád malej). Tak bych to pro jistotu chtěla mazat, nechci pokoušet nějakou infekci...
A ještě - je pravděpodobný, že jí to bude druhá olizovat - nemůže to uškodit?
Díky moc
Váš potkan právě spí? Zkuste žonglování.
Nefertity
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Nikdy nezapomeneme:
Karbanátek 22.10.2010 - 15.1.2013
Dalamánek (Chrusty) 20.11.2010-25.11.2012
Hope 9.5.2008-14.10.2010
Cesmínka (Holly) 9.5.2008-17.6.2010
Ouzinka 17.10.2006-13.12.2008
Ofinka (Ophidie) 17.10.2006-27.3.2009

Příspěvekod Bethan » 16 kvě 2007 19:11

tak na to bude nejlepší obyčejná kalciovka, pokud je to opravdu jen stroupek, který nehnisá a nemá ho pravidelně rozdrbaný, tak z kalciovky nehrozí žádná otrava nebo něco takového, pokud si to drbe, tak asi spíš betadinku a nebu Dermazulen - tmavěmodrá mastička s výtažkem z heřmánku, taky skvěle hojí ;), framykoin nasadit při větších rankách nebo pokud je má hodně rozdrbaný a vypadá to ,že jsou infikovaný, ale nepřehánět to s nim, vždy jen trochu zamáznout a pokud možno vrazit velkou dobrotui, aby si to hned neolízal a pak zbytek setřít
Člověk by se neměl vylučovat z říše zvířat.
Sigmund Freud
-------------------------------------------------
http://www.proximo-shop.cz
Nové zboží :) široký potkaní sortiment
Bethan
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Bass Skanálu alias Coudy, Bentley od Riky alias Miminko, Diodon of Gremleens alias Piškotek; Agnes of FeeDees; Coronella of Gremleens alias Cookie; Bluenny alias Modřenka, Karlík od Adélky alias Samael, Miminko Matheus z Hůrky alias Matyášek
Chovatelská stanice: Proximo

Příspěvekod zulu » 16 kvě 2007 21:07

na nehojící se stroupky bych ještě doporučila řepíkový odvar. osvědčil se mi nejlíp.
Obrázek Obrázek
zulu
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Foxie

Příspěvekod Haslerka » 16 kvě 2007 21:17

zulu píše:betadine mast ředit nemusíš, mazala jsem tím potkance jizvu po operaci :wink:
a ještě... tuším, že není moc vhodná na otevřené rány, spíš na ty stáhlé, třeba stroupky, k podpoře hojení..

nene, Betadina je jedna z desinfekci ktera na otevrene rany může, na rozdíl od třeba jodisolu. je v ni taky jod, ale v jine vazbe, takze se obzvlast hodi na hluboke rany atd...me ji mazali v nemocnici na loket, ve kterem jsem mela diru 2cm od kamene(to kdyz nekdo umi jezdit na kole-->malickej kousek kaminku se mi tam dostal:)
Naposledy upravil Haslerka dne 16 kvě 2007 21:18, celkově upraveno 1
Moje parta Osmyšáků
Neber život příliš vážně,
stejně z něj nevyvázneš živý...
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska
Chovatelská stanice: ex CHS Ze Země Nezemě

Příspěvekod Adéla » 16 čer 2007 01:22

Mohl by mi někdo napsat, kde se vzalo, že se potkanům nesmí dávat Frontline? Pokud je to ze spolehlivého zdroje, mileráda to upravím v příručce - žiju v domnění, že Frontline je šetrný (mám to od dvou důvěryhodných veterinářů), a najednou koukám, že tu frčí Arpalit a Frontline je v klatbě :)
Obrázek
Adéla
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod nevi » 16 čer 2007 07:54

Adéla píše:Mohl by mi někdo napsat, kde se vzalo, že se potkanům nesmí dávat Frontline? Pokud je to ze spolehlivého zdroje, mileráda to upravím v příručce - žiju v domnění, že Frontline je šetrný (mám to od dvou důvěryhodných veterinářů), a najednou koukám, že tu frčí Arpalit a Frontline je v klatbě :)

V návodu je napsáno "zabraňte vzájemnému olizování zvířat"... to u potkanů asi dost dobře nepůjde
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Nergita » 16 čer 2007 08:38

Adéla píše:Mohl by mi někdo napsat, kde se vzalo, že se potkanům nesmí dávat Frontline? Pokud je to ze spolehlivého zdroje, mileráda to upravím v příručce - žiju v domnění, že Frontline je šetrný (mám to od dvou důvěryhodných veterinářů), a najednou koukám, že tu frčí Arpalit a Frontline je v klatbě :)

Adél: já s Frontlinem mám skušenost jen u psů a koček - tam si nemůžu stěžovat. Ale Navel psala, že potkani nemají blánu, chránící mozek a z toho důvodu je Frontline pro ně nebezpečný. Samyasa s ním zkušenost nemá. Proto ho radši nepoužívám.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod Bethan » 16 čer 2007 10:07

já mám frontline ozkoušený avyhovoval mi - nedávala jem ho na krk, ale mezi lopatky, což je od mozku dostatečně daleko :) a zabral výborně. Stejně tak se mi osvědčil difusil
Člověk by se neměl vylučovat z říše zvířat.
Sigmund Freud
-------------------------------------------------
http://www.proximo-shop.cz
Nové zboží :) široký potkaní sortiment
Bethan
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Bass Skanálu alias Coudy, Bentley od Riky alias Miminko, Diodon of Gremleens alias Piškotek; Agnes of FeeDees; Coronella of Gremleens alias Cookie; Bluenny alias Modřenka, Karlík od Adélky alias Samael, Miminko Matheus z Hůrky alias Matyášek
Chovatelská stanice: Proximo

Příspěvekod Adéla » 16 čer 2007 10:53

Schválně jsem se na Frontline podívala. Je stejně jako většina chemikálií dobře otestovaný na potkanech ( :evil: ), takže se ví letální dávka: orální LD50 pro fipronil je 93 mg/kg. Budeme počítat: 100 ml Frontlinu obsahuje 250 mg fipronilu. Letální dávka LD50 (tj. taková, která zabije 50 ze 100 potkanů, kteří dávku dostali) je 23 mg na 250 g (průměrná samice) nebo 46 mg na 500 g (průměrný samec). To by znamenalo vypít 10 nebo 20 ml Frontlinu. Při vnějším podání je LD50 mnohem vyšší, víc než 2 gramy na kilogram, to by znamenalo vylít na potkana jedno až dvě 100ml balení.
Z toho vyplývá, že Frontline je vcelku bezpečný, s výjimkou citlivých jedinců, ovšem přecitlivělost hrozí prakticky u jakéhokoli léku...
Obrázek
Adéla
Malý potkan
Malý potkan

Re: Lékárnička pro potkany

Příspěvekod Nefertity » 30 srp 2007 21:15

Právě jsem mluvila s jejich původní majitelkou, paní Nácovskou (tady Snoe) a poradila mi následující:
Nejdříve pro dezinfekci namazat Betadinou, zředěnou v poměru 1:10 vodou a po zaschnutí Kalciovou mastí (podporuje hojení kůže).
Pokud rana neni zanicena, tak je možný použít ten repik, protoze ten by tu ranu mel i stahnout - tak 2x denne cerstvy vyvar z nate.

Takže pro zatím zkusím Betadin a Kalciovou mast, to máme doma, případně můžu zkusit ten řepík, ale nepřijde mi to velký, že by to potřebovalo stahování.
Váš potkan právě spí? Zkuste žonglování.
Nefertity
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Nikdy nezapomeneme:
Karbanátek 22.10.2010 - 15.1.2013
Dalamánek (Chrusty) 20.11.2010-25.11.2012
Hope 9.5.2008-14.10.2010
Cesmínka (Holly) 9.5.2008-17.6.2010
Ouzinka 17.10.2006-13.12.2008
Ofinka (Ophidie) 17.10.2006-27.3.2009

Re:

Příspěvekod myjka » 31 srp 2007 13:42

Nergita píše:Tak koukam, že já toho zrovna moc nemám.
Desinfekce: Betadine
Na parazity: Arpalit v pěně, Ivomec
Na nachlazení: Echinaceový sirup
Na trávení: Pangamin
Na dodání energie: Glukopur
Na oči: Ophtalmo septonex, Borová voda
a samozdřejmě tamponky na otírání ranek atd.

nergi: ako im ten pangamin davkujes? samozrejme je to otazka na vsetkych. Mozem im to rozpustit vo vode a dat do napajacky alebo skor do nejakeho jogurtu? strasne to smrdi tak neviem ci to budu chciet dobrovolne :whistle:
myjka
černá ofce
černá ofce
Chovatelská stanice: CHS Myjka

Příspěvekod Tara » 31 srp 2007 14:02

dobre:-)
ja treba davala marfovi jednu tabletku kazdy den..rozdrtila jsme ji a dala do jogurtu..ale stejne mi to moc necjtel papkat...ono to silene smrdi :oops: :lol:
ale nakonec vzdycky neco sliznul a ted je v pohode:-)

ted sem cetla,ze je lepsi nez ivomec davat ten arpalit..proc?je ivomec nejak..horsi?neni dobry ,kdyz se dava?kluci ted prave maji svrab a v zari jdou zase k vetovi kvuli ivomecu...
Obrázek
Tara
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jupiter PotkanMarvel,Dark von chs Proximo,Alfonz(Vanius) PotkanMarvel,ufounek Vincentek,Obelix(Wizard )Rats of Darkness
odešli za Duhový most:-(((:
Flíček starší,Flíček mladší,Rufíček,Marfíček

Příspěvekod myjka » 31 srp 2007 14:05

ivomec je podla mna uplne ok.. zase niekto robi bububu.. my sme s nim nikdy nemali problem ty snad ano?
myjka
černá ofce
černá ofce
Chovatelská stanice: CHS Myjka

Příspěvekod Mack » 31 srp 2007 15:28

super téma, já bych ještě přidala pastu Probican, je dobrá na upravení střevní mikroflóry zejména po nemoci, kdy bylo nutné podávat atb
A k desinfekci, já si myslím, že když není žádný problém, horká voda na klece stačí..a pokud je nějaký problém, tak podle druhu..na parazity diffusil, dávám pouze na klece a okolí..a na ostatní bakterie, nebo plísně..Měli jsme Pseudomonádu..tak jsem se naučila kupovat Mikasept A, má to prakticky stejnou škálu účinku jako Savo, ale je to šetrnější i při práci pro člověka, defakto by se to ani po zaschnutí nemuselo oplachovat..je to alkoholová desinfekce na ruce pro chirurgy, nebo se to používá před punkcemi a před chirurgickým zákrokem.nechá se zaschnout, neoplachuje se...tohle používám, stačí to bohatě i na klece, já to teda potom ještě opláchnu..dá se to koupit i koncentrovanější , to je pak přípravek na plochy, např. k čištění operačního stolu..
Nedělej nic, když máš depresi....
Mack
Růžovka
Růžovka
Potkani: 2 holky Saschiko a Sameera a dva kluci Alf a Míťa

PředchozíDalší

Zpět na Potkaní lékárnička