Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

ATB - nechutenství

Léky, mastičky, co podávat, co nepodávat a zkušenosti s léky.

ATB - nechutenství

Příspěvekod Danny » 19 bře 2007 20:01

Je možné aby potkan měl po týdenním podávání atb - abytril (do tlamičky) nechuť k jídlu? Myslím, že jsem to již někde četla, ale nevím to jistě... Balůček teď bere baytril a poslední dny moc nepapá - jinak se chová celkem normálně. Není nějaký přípravek, který by nějak poupravil ty žaludeční štávy a tak, aby zase papal?
Danny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Bethan » 19 bře 2007 20:27

mě vetka říkala, že atb může způsobit trávicí potíže a tudíž i nechutenství...o přípravku na to nic nevím, ale asi bude potřeba obnovit mikrofloru, takže nejlíp nějakej kefír nebo kvalitní jogurt, pokud to bude jen trochu baštit.Popř koupit lactobacillus v tabletách.
Člověk by se neměl vylučovat z říše zvířat.
Sigmund Freud
-------------------------------------------------
http://www.proximo-shop.cz
Nové zboží :) široký potkaní sortiment
Bethan
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Bass Skanálu alias Coudy, Bentley od Riky alias Miminko, Diodon of Gremleens alias Piškotek; Agnes of FeeDees; Coronella of Gremleens alias Cookie; Bluenny alias Modřenka, Karlík od Adélky alias Samael, Miminko Matheus z Hůrky alias Matyášek
Chovatelská stanice: Proximo

Příspěvekod Tara » 19 bře 2007 21:00

rufik teda bere uz 14 dni baytril a zatim papa a prezira se porad stejne
jinak pro ty co umi dobre anglicky..jsem nasla par clanku(na angl.foru)

Baytril (also known as Enrofloxacin), normally dispensed as a 2.27% (or 2.5%) concentration liquid:

A broad-spectrum antibiotic, it is the most commonly used antibiotic for a wide range of rat ailments, including respiratory problems, cystisis and abcesses.

It is not recommended that baytril be injected- some rats can develop painful blistering ulcer at the injection site, resulting in a large hard scab which is often pulled off, leaving an open wound. Baldness can occur at the injection site, though the wound will heal eventually.
If it really has to be injected for any reason, it should be diluted at least 1:10 with sterile saline. It's important it is injected under the skin, as the ulcers are caused by the strongly alkaline liquid entering the skin itself.

It is also not recommended to administer baytril through drinking water for several reasons:
1./ In a group cage of several individuals, only one may require baytril and there are no guarantees that it would be this rat that drinks the water!

2./ It is difficult to assess what dose the rat is getting over what period time, but you can guarantee that the dose will be far lower than it is supposed to be.

3./ Baytril tastes vile so, more often than not, rats will not drink water with baytril added, or they will drink less and dehydration will not aid recovery.

Administering baytril:
The least stressful way to give your rat its baytril dose is to hide it in a small amount of something yummy- noted favourites include....
• chocolate baby pudding
• mayonnaise
• jam on toast
• cream cheese
• fruit yoghurt
.... with the basic idea being that the food is irresistible enough and the dose small enough that the rat will eat it before it realises it is 'laced' with yukky baytril!

Dosing baytril:
The lowest recommended dosage of liquid oral baytril is 0.2ml per lb (or 0.5ml per kg) twice daily for 14 to 30 days but this dose can be increased by up to 4 times, depending on the ailment. Baytril works best when dosed regularly and splitting the daily dose into 2, one given in the morning the other at night, works well. This means your 'typical' 300g doe would get 0.15ml x 2 and your 'typical' 600g buck would get 0.3ml x 2. (Please bear in mind that 'typical' is a basic average- it's always worth weighing your rats!).

Combining baytril:
Though baytril can work extremely well on certain ailments with certain rats, for more severe problems (e.g. mycoplasma respiratory problems, head tilt) it oftens works better in combination with other antibiotics, particularly doxycycline (trade names include Ronaxan, Vibramycin).

Warnings:
It is not recommended to give baytril to rat kittens under the age of 3 months* as baytril has been shown to affect the development of cartilage. It should not be given to pregnant or nursing does either and it can be passed through breast milk.
Adversely (but rarely), baytril can cause restlessness, seizures, itching and diarrhea. I have seen some evidence of anorexia too. If any of these severe reactions occur, dosing should be stopped and an alternative antibiotic used instead.

Dosing should continue for at least a week after all symptoms have gone. Feeding a good probiotic after dosing can help to replenish gut flora.

Additional info:
As already said, baytril works best when in combination with a-nother antibiotic. But, sometimes, another course of treatment is needed or other antibiotics can be more effective for certain ailments. For a comprehensive guide to various drugs and their dosage for rats, see The Rat Medication Guide. Bear in mind that this site is American so some of the drugs may have different brand names here in the UK and most won't be licensed for use on rats. However, if you are willing to sign for liability, a good vet could allow the use of a different antibiotic.

It is also worth remembering that if a treatment works, there is no need to change it! Baytril and doxy combined produces very satisfactory results, particularly against respiratory problems, if dosed correctly for at least 14 days. As with humans, the use of antibiotics should be monitored and not administered 'willy-nilly' at the slightest sneeze or for short bursts as a 'medicinal boost'.

*Please note that there is some contention over whether baytril should be administered to rat kittens under 3 months old. There is a popular understanding that it can effect the development of cartilege in a growing rat but there is some recent evidence to suggest that this may or may not be correct. The antibiotic amoxicillin is the most recommended antibiotic for kittens.
Others safe for pregnant/nursing does and kittens are amoxicillin trihydrate (synulox), azithromycin and TMS - trimethoprim sulfa (bactrim).

.......................................
Obrázek
Tara
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jupiter PotkanMarvel,Dark von chs Proximo,Alfonz(Vanius) PotkanMarvel,ufounek Vincentek,Obelix(Wizard )Rats of Darkness
odešli za Duhový most:-(((:
Flíček starší,Flíček mladší,Rufíček,Marfíček

Příspěvekod zulu » 19 bře 2007 22:30

pangamin by prý měl podporovat chuť k jídlu, ale nevím jestli se ti to podaří do potkana dostat. jedna myš mi to jedla, druhá ne..
Obrázek Obrázek
zulu
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Foxie

Příspěvekod chesterfield » 20 bře 2007 20:32

možná bych zkusila i mátový čajík ten je na trávení prima.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Danny » 21 bře 2007 09:18

ok, večer zkusíme uvařit čajík a dáme do něj glukopur :wink:
Danny
Superpotkan
Superpotkan

Re: ATB - nechutenství

Příspěvekod Nefertity » 28 bře 2008 17:52

Momentálně už bere Ouzinka 3. antibiotika - takže menší souhrn, třeba se to bude někomu hodit:
antibiotika na potlačení zánětu (abscesy za ušními bubínky):
Enroxil (dávkování na potkana 470g - 0,1 ml po 12 hodinách) a Synulox (dávkování 1/4 tablety po 12 hodinách) jdou bez problémů podat například v jogurtu, dětské přesnídávce, sýru.. Potkanovi nijak nevadí.
Borgal (dávkování na potkana 470g - 0,06 ml po 12 hodinách) je velmi nechutný, Ouzinka po pozření strašně hrabala nožičkama a dělala scény, jak jí to nechutná. Nakonec se mi podařil zamaskovat jedině do medu, paštiky nebo hodně sladké kaše. Možná by bylo lepší podávat stříkačkou do tlamky, aby to mělo zvířátko rychleji za sebou (na to ale nejsem dostatečně bezcitná ;))
Podle varování doktorky se u Borgalu nechutenství vyskytnout může, ale ty moje obludky vyluxují vše, co se dá požít, takže naštěstí tenhle problém nenastal.
Váš potkan právě spí? Zkuste žonglování.
Nefertity
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Nikdy nezapomeneme:
Karbanátek 22.10.2010 - 15.1.2013
Dalamánek (Chrusty) 20.11.2010-25.11.2012
Hope 9.5.2008-14.10.2010
Cesmínka (Holly) 9.5.2008-17.6.2010
Ouzinka 17.10.2006-13.12.2008
Ofinka (Ophidie) 17.10.2006-27.3.2009

Příspěvekod chesterfield » 28 bře 2008 21:31

U nás bere Popelka na zlatého stafylokoka (stroupky)Baytril na 370 g váhy 0,14ml dvakrát denně - stříkačkou do pusinky (jsem kruťas) s okamžitým následným mlskem. Nechutenství se u ní dá pozorovat jen stěží, protože nikdá moc na žrádlo nebyla a zásadně žere v ilegalitě :P
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Nelinka, Andromeda
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero

Příspěvekod Bára,Míša a já » 30 bře 2008 09:44

mi jsme k baytrilu podávaly pastu calo-pet je v ní hodně vit . B a ten podporuje chut k jídlu můžete použít třeba B -KOMPLEX protože je levnější a účel to splní taky jo a ještě B12 koupíš u veta v ampulce a rozdělíš každý den jeden dílek ne stříkačce do napáječky mám to od naší vetky ta nám řekla hned že bude mít menší chut k jídlu ale s těma vitamínama jsme neviděly žádný rozdíl :D
Bára,Míša a já
Růžovka
Růžovka
Chovatelská stanice: není

Příspěvekod chesterfield » 30 bře 2008 20:28

děkuji ten bkomlex možná stoji za zkoušku, ale nevím, jetli to uskutečním. zatím žere nrmálně, tak uvidíme

chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Nelinka, Andromeda
Mazlík a Uzlík

Příspěvekod Kimik » 03 bře 2009 14:37

Alfík má od pátku zápal plic, nejdřív nežral, protože ležel jak placka, ale potom začal pomalu baštit bramborovou kaši, kuskus nebo kus sýra, ale teď už dostává 4. den injekce Metacamu a od včerejška ráno vůbec nic nevzal do tlamičky, a to mu podstrojuju jeho nejoblíbenější dobroty, ani je neočichám podívá se na mě a odchází. Má úplně propadlé boky, aspoň že pije.
Vyčítám si, že asi musel málo jíst už delší dobu, protože z téměř 700 g má teď sotva půl kila, ale ono je těžký zjišťovat, kdo jí a kdo ne, když se krakeni vrhnou na misku se zrním.
Takže ho zatím udržuju naživu nějakým přípravkem od veta a vodou s Glukopurem, myslíte, že až ATB přestane dostávat, že zase začne baštit? Jinak vypadá, že je mu mnohem líp, ale k jídlu ho prostě nedonutím. Nerada bych mu vyléčila zápal plic, aby hned nato umřel hlady :cry: Už si s ním nevím rady.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Kimik » 04 bře 2009 07:51

Prosím poraďte! Od neděle nic nejedl a mám o něj strach! Už jsme zkusili i krmení násilím injekční stříkačkou, ale všechno vyprskl a ještě nás pokousal.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod nevi » 04 bře 2009 10:42

Metacam není ATB, je to protizánětlivý lék proti bolesti... nemáš třeba nějaký Calopet?
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Cayro » 04 bře 2009 11:19

Možná to není úplně zdravé, ale... u psa mi kdysi zabral výživný přípravek pro lidi. Nevzpomenu si boha, jak se to jmenuje, ale vím, že je to v papírové krabičce jako jsou ochucená mléka, je to tekuté - dá se to pít brčkem, chutná to jako pudink - je to sladké, a velmi výživné. Cena se pohybuje kolem 30,- Kč a prodává se to v lékárně. Zkus to.
Cayro
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: potkaní kluci:
Jerry - moje sluníčko (*10.5.2008 +20.6.2009)
Mat - Čotoje of Navel - moje myšátko (*14.3.2008 - +5.3.2010)
Pat - Eště kousek of Navel - moje mazlítko (*29.4.2008 - +16.6.2010)
Čuk of Zverimex - dumbo rex (*5.3.2010
Gek of Superzoo - (*5.3.2010 +4.3.2012)
Tip - husky (*5.3.2012
Ťap - (*5.3.2012

Příspěvekod Kimik » 04 bře 2009 12:23

nevi píše:Metacam není ATB, je to protizánětlivý lék proti bolesti... nemáš třeba nějaký Calopet?

Tak oprava, to ATB se jmenuje Enroxyl. O Calopetu jsem slyšela, ale je to dost drahé, jsem teď po operaci jednoho potkana a léčení druhého dost na mizině a nechce se mi to kupovat, když tady existuje reálné nebezpečí, že to stejně žrát nebude.
Ale ráno mu paní doktorka píchla něco na povzbuzení chuti k jídlu a nechci to zakřiknout, ale před chvílí jsem ho přistihla, jak žmoulá bramboru a myslím, že ji i strčil do tlamičky. Že by to zabralo?
Kimik
Moderátor
Moderátor

Další

Zpět na Potkaní lékárnička