Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Potkánek bez imunity

Léky, mastičky, co podávat, co nepodávat a zkušenosti s léky.

Potkánek bez imunity

Příspěvekod Hibari » 20 čer 2014 07:19

Doufám, že jsem ve správném oddělení :-)
Mám potkánka (cca 8 měsíců starý, ze zverimexu, mám ho kolem 6 měsíců) a už od chvíle co jsem si jej přinesl, je nemocný. Máme neustále problémy s dýchacími cestami, nachlazeními a podobně. Prakticky každý týden jsme u veterináře - potkánek nemá žádnou imunitu, dávkujeme do něj injekčně vitamíny a je na zelenině (miluje mrkev a okurku), ovoci, jitrocelovém sirupu s echinaceou co dostává občas na pití, jogurty, maso, těstoviny a samozdřejmě krmné směsy pro potkánky. Momentálně bojujeme s infekcí a mažeme podrážděný nosánek. Už jsme zkoušeli hodně antibiotik, ale ty zaberou jen chvilkově - brzy zase i po doléčení onemocní a nemůžeme je podávat pořád, aby se malému nepokazilo zažívání + by si na ně zvykl a nepomáhalo by to.
Klec jsem zateplil jak to šlo. Druhý potkánek nemocný nikdy není.

Má někdo obdobný problém? Nízkou imunitu? Pomáhá vám na to něco?
Nechci do malého pořád píchat injekce, sice je snáší dobře, ale stejně... rád bych nějakou radu jak to co nejvíc omezit a ulehčit mu život. Jsem dá se říct začátečník a budu rád za jakoukoliv radu.
Malý jí i pije, s tím problém díkybohu není. Přemýšlel jsem o tom, že bych mu do potí přimýchal trochu glukopuru, ale nevím zda to má smysl - pomůže to?
Devil's nest pets: Dmitrij the Reaver, The Wrath of Malekit, Castiel, Todd the Wraith
Rainbow bridge: None (fortunately)
Hibari
Růžovka
Růžovka
Potkani: Moji kluci:
Dmitrij the Reaver (věčně nevzdávající se bojovník s respiračními obtížemi se zálibou pozorování světa z ramene jeho lidského otroka a velký milovník okurek a mrkve v jakékoliv podobě)

Malekith (užárlený "alfa samec" zbožňující neuvěřitelně démonicky ufounské debaty po skype s mými přáteli, když se zrovna nedívám; lupič všeho dobrého a jedlého, včetně mých nehtů a Dmitrijových léků, které ovšem do Dimky nenarvete, ani kdybyste se na hlavu stavěli)

Re: Potkánek bez imunity

Příspěvekod khaty » 20 čer 2014 08:13

My sme mali podobný problém, neustále sa vracajúce dýchacie problémy, vyskúšaná hromada ATB, nič nezabralo, a keď aj náhodou zabralo tak len krátkodobo a po pár týždňoch sa to zas vrátilo. Potkan mal neustály prújem z tých liekov a samozrejme z pribinákov a pod. do ktorých sa lieky museli kamuflovať. Nakoniec nám vet (VFU) doporučil plerasan (VET-P-IM) sirup na podporu imunity u zvierat. Dala som zaň necelé 4 stovky (ale pri dávkovaní potkanom vydrží dlho). Musí sa užívať dlhodobo (myslím 3 mesiace, ja som ho ale dávala dlhšie) a musím povedať že výsledok je super. Neviem, či je to náhoda, ale veškeré chronické pšikanie, vrkanie a pod. prestalo a nemáme jediný problém so zdravím. Takže teraz mám stále jednu flaštičku po ruke, a keď začne chladné obdobie tak dávam pravidelne ako prevenciu.
khaty
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Igy
Malton (13.3.2010-03.7.2012)
Gangster (17.4.2011-18.5.2012)
Coffey (22.3.2009-12.5.2011)
Jingles (22.3.2009-8.3.2011)

Příspěvekod Hibari » 20 čer 2014 08:24

Děkuji moc, určitě se po tom poohlédnu!
Dneska je mu trochu lépe, nic mu moc neteče a ani moc nekýchá - včera jsme byli na injekci, dostal ještě navíc nějaká probiotika do injekce, tak dnes dostal jogurt. Je ten sirup sladký/případně dá se dosladit? On je celkem vybíravý, občas je dokonce potřeba mu to dávat do vody ty sirupy, aby si je vůbec vzal. Teď jsme od vety dostali sirup na záněť, který voní sladce a prý i takový má být, ale on ho i tak odmítá - jen jednou olízne na zkoušku a pak už ani ň. Jitrocelový jí tedy bez problémů celkem.
Devil's nest pets: Dmitrij the Reaver, The Wrath of Malekit, Castiel, Todd the Wraith
Hibari
Růžovka
Růžovka
Dmitrij the Reaver (věčně nevzdávající se bojovník s respiračními obtížemi se zálibou pozorování světa z ramene jeho lidského otroka a velký milovník okurek a mrkve v jakékoliv podobě)

Malekith (užárlený "alfa samec" zbožňující neuvěřitelně démonicky ufounské debaty po skype s mými přáteli, když se zrovna nedívám; lupič všeho dobrého a jedlého, včetně mých nehtů a Dmitrijových léků, které ovšem do Dimky nenarvete, ani kdybyste se na hlavu stavěli)

Příspěvekod khaty » 20 čer 2014 08:37

Dávam im trocha do misky a zamiešam s trochou vody ono sa to zle dávkuje, keď je dávkovanie na kilá :D ale na veterine mi hovorili že sa tým nedá predávkovať, tak som dávala proste trocha od oka, fakt každý deň. Väčšinou som sa snažila im ho dávať v rovnakú dobu a to už potom čakali pri miske. Tu je inak odkaz z kralikov.
http://obchod.kralici.cz/p1672-pleuron-s-r-o-plerasan-v-sirup-vet-p-im.aspx
khaty
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Igy
Malton (13.3.2010-03.7.2012)
Gangster (17.4.2011-18.5.2012)
Coffey (22.3.2009-12.5.2011)
Jingles (22.3.2009-8.3.2011)

Příspěvekod nevi » 20 čer 2014 12:57

Taky doporučuji něco na podporu imunity. Dávám potkanům z laboratoře, kteří nejsou zvyklí na běžné patogeny.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Alessa » 20 čer 2014 13:01

Kamarádka měla takhle nemocného potkánka, měli jí z velkochovu, všechno zabíralo jen na chvilku, zkus mu to dát třeba do vody/čaje oslazené medem, případně zas pribiňák. já vitamíny dávám do napáječky, v té vodě jim to v 90% nevadí. Tak snad zabere doporučený lék! příště raději potkánka od ověřeného chovatele:(
Croodsovi: uděláme hromadu, kdo neviděl, musí vidět
Alessa
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Remi, Jamie, Beshbetka, Apolenka, Gingerie, Lord Sníh a zatím nepojmenované Pískle

Příspěvekod Hibari » 20 čer 2014 13:34

Děkuju všem moc za rady. Co nejrychleji to pořídím a začnu dávkovat.

Já vím, že by se měli raději brát od chovatele, ale... já ho viděl v tom obchodě a musel jsem ho zachránit. Je to úplné zlatíčko, mazlivý, miluje pusinkování, hraní, je to vymazlený andílek - úplně jako od chovatele - až na tu nemoc, co mu ubírá sílu. Navzdory jeho nemocem a výdajů za veterinu jsem rád že jsem si ho vzal.
Hibari
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Alessa » 20 čer 2014 14:06

Taky mi jich je vždy líto, já tě chápu:( měls štěstí, hodně z nich je traumatizováno a neochočí se, já se ujala už několika potkánků a sice už nehryžou, ale bojácnější jsou pořád. Nedá se to srovnat s holkama co mám od mimina z chovu
Alessa
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Remi, Jamie, Beshbetka, Apolenka, Gingerie, Lord Sníh a zatím nepojmenované Pískle

Příspěvekod Hibari » 20 čer 2014 14:12

Nemohu posoudit jací jsou z chovu, ale jsou to oba dva naprostí miláčci - mazliví a všechno. Ale pokud si budu kupovat dalšího, bude z chovatelské... pokud někde ve zmerimexu neuvidím nějakého potkánka a neubráním se :-)
Hibari
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod potkusaci » 20 čer 2014 14:15

" ale... já ho viděl v tom obchodě a musel jsem ho zachránit."
Příručky k tomu praví, že se nemají zvířata ze zveráků "zachraňovat", protože, logicky, na uvolněné místo přijde další zvířátko z podobně unfair podmínek, a negativní kruh se tím nepřetne.
Ale z našeho lidského hlediska to bereme jako že tomuto konkrétnímu zvířátku dopřejeme mnohem hezčí život... těžko říct.
Třeba náš Geofrey je z paničky Luci tak totálně hotovej, že ti se snad pro sebe narodili.
"Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím úžasem a úctou, čím častěji a více o nich člověk rozjímá: potkaní nebe nade mnou a mravní zákon ve mně." Immanuel Kant a potkusaci
potkusaci
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Geofrey (hooded, black) a Robin (hooded, aguti). Zverák, narození zhruba únor 2014, u nás od dubna), v avataru zleva doprava.
Womiminka (vrh E, 7.6.2014, u nás od 13.7.2014): Egiramlon - Blue (dumbo, ruská modrá, bez kresby) a Euthyrox - Black (dumbo, černá, bez kresby).
Buttefly´s NO NAME - Silver (velveteen, russian blue, self). Narozen 27.6.2014, u nás od 8.8.2014.
Morčata: Sir Simon Theodor Tobias (u nás od 6.6.2012), Tiri a Vilibald (u nás od 1.6.2012)
Džungaráci: (u nás od července 2012 postupně přicházející) Jeremy, Jennifer (+ únor 2014), Lucy, Alvin Piškotek
Myš: Remy de Ratatouille (u nás od 2.1.2012, + červenec 2012)

Příspěvekod Kimik » 20 čer 2014 14:38

Ano, někde se to tak píše, ale když si to vezmeš kolem a kolem, tak je to vlastně blbost, kdyby si ho nekoupil mazlíčkář, tak si ho stejně koupí hadař a poptávka bude vždycky, takže jestli toho potkánka "zachráníš" nebo ne opravdu nehraje roli, to by je člověk musel skupovat po stovkách, aby se to nějak projevilo. Já mám tak 80 % potkanů ze svojí dvacítky ze zveráče, z útulků nebo nalezence a u každýho jednoho jsem ráda, že jsem mu mohla dopřát lepší život.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Alessa » 20 čer 2014 15:07

někdy jsou takto zachránění mazlíci nejvděčnější společníci a jak říkám já,ve smečce se vždycky jeden ocásek ztratí (u nás to nakonec bylo 9 zachráněných) a mají se jako prasátka v žitě
Alessa
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Hibari » 20 čer 2014 16:10

Podle mne každé zvíře stojí za záchranu.
Tak měl chudák "štěstí" že se narodil do zverimexu a ne do chovatelské stanice, no... to neznamená, že si nezaslouží kvalitní péči - přestože jeho bratři půjdou k hadům. Nemůžeme zachránit všechny, já to vím. Ale když jsem ho tam v těch podmínkách viděl jak se na mě dívá.. tak jsem ho musel vzít. Byla to láska na první pohled.

Navíc myslím, že takto může být zvíře nemocné i z Chovné stanice. Vím, že je to asi vic nepravděpodobný, ale stát se to může. Navíc mne miluje a já jeho jako kdyby byl z té nejvíc vyšlechtěné a nejdokonalejší linie. A myslím, že na tom nejvíc záleží. Ne na původu, ale na zvířeti.
Hibari
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod chesterfield » 20 čer 2014 18:32

právě proto se těm obchodům vyhýbám, oni si Tě tam totiž ty čumáčky vyhlídnout zhypnotizujou a Ty s nima jdeš domů.
Určitě Tě tady nikdo neodsoudí za zverimexáčka, všichní víme jak to funguje a prostě neodoláš. Plearasan je sice drahá záležitost ale je zřejmě na podporu imunity nejlepší. A jakou má podestýlku, nemůže to mít z něčeho prašného?
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Hibari » 20 čer 2014 21:11

Dřív měl kukuřičnou, nyní je na dřevěných čtverečcích z kůry, takové to terarijní.
Hibari
Růžovka
Růžovka

Další

Zpět na Potkaní lékárnička