Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Nafouklé bříško

Zvrací, průjem, nežere, nemůže jíst, pije jak duha, nepije atd.

Re: Nafouklé bříško

Příspěvekod Pepinie » 10 kvě 2011 20:06

no já taky neměla zkušenosti, ale prostě vím co vidím a nenechám si jen tak něco nabulíkovat...mladý sice taky pindal, že ten doktor to přece musí vědět, ale já se nenechám...ale tak člověk se aspoň poučí...i když teda pěkně hnusně...ale aspoň pak může někomu poradit
Všechno moje štěstí běhá na čtyřech nožkách! (a to největší běhá na dvou:)
Obrázek
http://mures-noble.cz
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: všechny moje myšátka najdete na www.mures-noble.wz.cz
Chovatelská stanice: Mures Noble

Příspěvekod CZpavinka » 10 kvě 2011 20:31

kdyby aspoň mou hloupost neodneslo mimi :( ale už tu nechci být OT, rada pro ostatní, nenechte se zvyklat názorem, že je vše v pořádku, když cítíte, že není a běžte raději k jinému doktorovi
CZpavinka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Apple - blue burmese - *1.11.2010 †2.1.2013
Alibaba Al Gabal - ruský silver - *19.12.2010 †19.1.2013
a Hugo

Příspěvekod zaceva » 11 kvě 2011 15:37

Tak doplňuji, jak se to u nás vyvíjí.

Tygroušovi se sice evidentně v pondělí po vytlačení obrbobu evidetně ulevilo, ale do úterý z něj už nevyšlo nic - až včera odpoledně zase jeden obrbob stejný jako u veta, a pak zas do večera nic, i když jedl. Ráno díkybohu jsme našli v kleci už bobky normální velikosti, ale takové úplně vysušené, které i veterinář zhodnotil jako "ještě to není ono". Dnes jsme byli na kontrole, vet mu prohmatal bříško a střívka.
Říkal, že u staršího potkana (my máme cca rok a půl) se může střevo zvětšit a pak to dělá tuhle neplechu. Tygrouš je navíc z vrhu, kde mělo jedno mládě megacolon, takže předpoklady k tomu má. Vet nám objednal nějaké přírodní kapky, které jsou prý šetrné, jen na přírodní bázi, abychom mu je občas přidali do žrádla na podporu vyměšování (až je vyzvednu, napíšu název).

Ještě poznámka k tomu prohmatávání: Ten bobek velkej, ještě než ho včera nevím jak vytlačil, tak byl na pohmat fakt cítit, když se mu stihkla kůže jakoby pod ocasem (mezi ocasem a kulkami), takže jsme věděli, že problém přetrvává.
Obrázek
zaceva
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Čiči, Kim, Tygr a Kocour

Příspěvekod Haslerka » 11 kvě 2011 15:48

ty kapky budou asi rodikolan.
Nicméně, co takhle zkusit zvětšit přísun vlákniny? To obvykle pomůže střevní pasáži...zkus koupit obyčejné, neochucené psyllium v lékárně a přidávat mu to třeba do lžičky jogurtu...
Moje parta Osmyšáků
Neber život příliš vážně,
stejně z něj nevyvázneš živý...
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska
Chovatelská stanice: ex CHS Ze Země Nezemě

Příspěvekod Pepinie » 11 kvě 2011 19:00

jako co bych doporučila je hylak forte...jsou to probiotika a mám je odzkoušené jak na průjem tak na zácpu a jsou fakt skvělé...a vím, že se můžou podávat i potkánkům...
Všechno moje štěstí běhá na čtyřech nožkách! (a to největší běhá na dvou:)
Obrázek
http://mures-noble.cz
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: všechny moje myšátka najdete na www.mures-noble.wz.cz
Chovatelská stanice: Mures Noble

Příspěvekod zaceva » 11 kvě 2011 19:07

No vlákninu právě v tomhle případě ne, navíc jí dostává, myslím, ve stravě už dost - zrní, ovoce, zelenina, pečivo. I vet mi říkal, že ta vláknina sice pomáhá peristaltice, ale nasává vodu a ve střevech bobtná a zvětšuje objem, což pak dělá ještě větší bobky. Dobrý je to na pročištění - ta vláknina sebou ven vezme růůzné usazeniny ve střevech, ale my potřebujeme hovínku menší a kluzké. ;-)
Obrázek
zaceva
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Haslerka » 11 kvě 2011 19:17

tak vláknina zvětšuje objem a nasává vodu a tím pádem je hovínko měkčí až průjmovité :) a proto si myslím, že pro vás vhodné. Když omezíte vlákninu, tak budou hovínka tvrdá jak broky. V pečivu a zrní moc vlákniny není, v zelenině jak které. Zkus si na sobě, co ti s trávením udělá psyllium, zácpa to vážně nebude :)
Moje parta Osmyšáků
Neber život příliš vážně,
stejně z něj nevyvázneš živý...
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska
Chovatelská stanice: ex CHS Ze Země Nezemě

Příspěvekod zaceva » 11 kvě 2011 21:23

Haš, já mu vlákninu omezovat nebudu, bude dostávat zatim to, co dosud. Nikdy předtím problémy se zácpou neměl, tak doufám, že to bylo jednorázově a že se to brzy vrátí do normálu. K tomu psylllium znám a sama jsem ho zkoušela a co vím, tak se k tomu fakt musí víc pít, jinak to staví... ale třeb na ni dojde, uvidíme ;-)
Obrázek
zaceva
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod zaceva » 14 čer 2011 16:42

Tak bohužel se nám minulý týden problémy se zácpou vrátili. A dopadlo to nejhůř, jak mohlo. Tygr to nezvládl a musela jsem ho nechat uspat. :cry:

Ve vrhu, ze kterého Tygr byl se objevil u jednoho mláděte megacolon a zřejmě nějaké předpoklady k těmto problémům měl i Tygr. Přes podávání kapek (lactulose), různé podpůrné injekce a klystýr, podávání parafinu a ruční masáže nic nepomohlo. Střevo se strašlivě roztáhlo (dělali jsme rentgen, takže to bylo dobře vidět) a přestala fungovat peristaltika, proto nepomohl ani klystýr. Už to neměl, jak ze sebe dostat a nakonec se mu po té proceduře tak přitížilo, že už jen ležel, obracel se i na zádíčka a neudržel ani hlavičku. Rozhodla jsem se to ukončit. Sám by odešel během několika hodin tak jako tak, ale já bych nemohla být s ním.

Byly jsme na veterině v Plzni v Kleisslově ulici a musím říct, že lékař, který nás ošetřoval, se nechoval zrovna přátelsky ani ke mně ani ke zvířátku a tu poslední injekci mu píchnul tak, že se myšák ještě dvě minuty cukal. Bylo to dost otřesné.

U nás byla ta špatná predispozice, ale i tak doporučuju IHNED běžet k veterináři, jakmile myšák přestane vylučovat nebo má nafouknuté bříško. Každý den navíc v tomto stavu, může být pro myšáka osudný. Tímto bych taky chtěla varovat především majitele myšátek z vrhu A z chs Ngvadi, aby tohle fakt hlídali. Myslím, že Ještěrka má z toho vrhu taky dvě holčičky.

Než došlo na nejhorší, tak jsem s vetem konzultovala stravu, na kterou bychom měli přejít a on i doktorka druhá, co byla u toho, naprosto jasně řekli, že co NEJMÉNĚ VLÁKNINY, ta opravdu to hovínko ve střevech zvětšuje a roztahuje ho, což je při zácpě nežádoucí.
Měli jsme přejít hlavně na zeleninu a ovoce, ve které je málo vlákniny (např. okurky, melouny), zrní jen málo a vybrat z něj opět něco nízkovláknitého a pak občas maso, jogurty pravidelně.
Obrázek
zaceva
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Ka3na » 14 čer 2011 18:38

Tak to mě mrzí :(
A přibíral třeba v tom období na váze, když to nemohl vyloučit?
Nám totiž strašně přibrala teď Beta, i když jsme stravovací návyky neměnili. I když v chování se vůbec nezměnila, co jsem četla u tebe, tak Tygr byl unavený a pod, ne? No asi ji zkusíme dát do přepravky na noc, ať víme, jak vylučuje.
Řekyně:
Zéta (ζῆτα) - *24.3.2011
Ióta (ἰῶτα) - *24.3.2011
Řekyně za duhovým mostem
Alfa (ἄλφα) - *23.3.2007 - +26.1.2010
Omega (ὦ μέγα) - *23.3.2007 - +24.7.2010
Gamma (γάμμα) - *10.7.2010 - +10.4.2011
Beta (βῆτα) - *10.7.2010 - +4.9. 2012
Obrázek
Ka3na
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Řekyně: Beta(βῆτα) - *10.7.2010
Zéta(ζῆτα) - *24.3.2011
Ióta(ἰῶτα) - *24.3.2011
Řekyně za duhovým mostem :(
Alfa(ἄλφα) - *23.3.2007 - +26.1.2010
Omega(ὦ μέγα) - *23.3.2007 - +24.7.2010
Gamma(γάμμα) - *10.7.2010 - +10.4.2011

Příspěvekod ještěrkaa » 14 čer 2011 19:37

Je mi to hrozně lítože to s Tygříkem dopadlo takto :( .... holky sleduju, ani jedna s vyprazdňováním problémy, nemá, tak doufám, že mají střívka obě v pořádku, hovínka z nich padají co chvilku... Ale řešíme problém s nejmenší Píďalkou, ta vypadá, že má trochu problém s poslední kličkou tlustého střeva, už jsem s ní byla u Viziové, tam z ní vymáčkla docela dost a i pak ještě několikrát jsme jí museli pomoct... občas se jí hovínka prostě hromadí v konečníku, máme na to nějaké kapky a poslední dobou se to naštěstí zlepšuje a neprojevuje se to... ale tak před 2 týdny jsme z ní vytlačili během chvilky takových 6 tuhých hovínek, měla to tam chudinka pěkně napěchované :| ale bříško se jí nenafukuje, aktivní je pořád stejně, tak uvidíme, co dál... pokud by to přetrvávalo, tak zkusíme probrat i možnost nějaké operace
Obrázek
ještěrkaa
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Píďalka od Mati
Dekadence Al Gabal
Adélka z Mures Nobles

V sýrovém nebíčku:(
Josefínka von Zverimex (říjen 2008 - 2.6.2010)
Maruška (Copie) z Foobie (11.1.2009 - 11.3.2011)
Julinka (listopad 2008 - 21.12.2011)
Eliška (Aurelie) z Ngvadi (2.10.2009 - 12.3.2012)
Kája Zpodkurníku
Striko Fester alias Fesťa z VFU
Dášenka z Caldery
Bobinka (Aube) z Ngvadi

Příspěvekod zaceva » 14 čer 2011 22:05

ještí, to je dobře, že jsou sestřičky v pořádku...u nás se to objevilo dost náhle, před tím byl v poho, jinak trochu se to zlepšilo před tím po Rat Complete granulích, po těch mi myšáci obecně bobkujou takový mazlavější hovínka. Tak třeba by to té malé taky pomohlo. Hlavně hodně vodnaté zeleniny a ovoce. a děkujem za podporu ;)
Obrázek
zaceva
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod zaceva » 14 čer 2011 22:12

Ka3na píše:Tak to mě mrzí :(
A přibíral třeba v tom období na váze, když to nemohl vyloučit?
Nám totiž strašně přibrala teď Beta, i když jsme stravovací návyky neměnili. I když v chování se vůbec nezměnila, co jsem četla u tebe, tak Tygr byl unavený a pod, ne? No asi ji zkusíme dát do přepravky na noc, ať víme, jak vylučuje.

Váhu se přiznám, jsem teda nesledovala...ale on hlavně pak i přestal jíst a ted v té konečné fázi měl už bříško úplně tvrdé. No a byla takový splihlejší celkově, pořád byl zalezlý v pelíšku a ani se moc nečistil, ale na podrbání vylezl, nebyl úplná mátoha, ale člověk to hotl pozná, že není zvířátko ve svý kůži.
Jinak myslím, že když jí separuješ třeba na den, tak to zjistíš hned, jak to zní jde ven. Tygrouš když to měl poprvé, jak jsem tu psala cca před měsícem, tak to měl stejně, jak píše Ještěrka, nahromaděný u konečníku - dalo se to pod ocasem nahmatat a opatrně vymáčknout. Teď ale už to neměl ani u toho konečníku, všechno měl nahromaděné v tom rozšířeném střevě v bříšku.
Já myslím, že Beta bude v pohodě, prostě jen získává ženské tvary. :smi:
Obrázek
zaceva
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Wolfmoon » 27 kvě 2014 19:16

Dobrý den, moje potkanka má mírně nafouklé říško (a trochu ucpané střeva) a musím jí ho každý den masírovat, aby z ní vyšlo aspoň něco. Můžete mi poradit třeba nějakou dietu nebo něco podobného, aby jí bylo dobře?
Wolfmoon
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod chesterfield » 27 kvě 2014 21:25

jak je stará je to ještě miminko? A můžeš jí dat třeba kmínový odvar - ale určitě to chce veterináře.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

PředchozíDalší

Zpět na Problémy s trávicí soustavou