Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Zvracení, dávení, vykašlávání

Zvrací, průjem, nežere, nemůže jíst, pije jak duha, nepije atd.

Stalo se vám, µe by se potkan dávil a zvracel?

Stalo, byl/a jsem u toho
11
26%
Sly±el/a jsem o tom
4
9%
Tohle je první případ, přesto věřím, µe nezvrací
6
14%
Tohle je první případ a přesvědčil mě, µe zvrací
5
12%
Je to blbost, prostě zvracet nemůµe
17
40%

Celkem hlasů : 43

Zvracení, dávení, vykašlávání

Příspěvekod eleanthis » 26 lis 2004 14:26

Vím, µe je v±eobecně známé, µe potkani nezvrací (chybí prý dávící reflex). Přesto moje Mája se začala po hodování na burizónech děsivě dávit (dělala pohyby od pasu dopředu jako kdyµ se dáví pes), do±iroka otvírala tlamu a nakonec se třikrát vyzvracela. Nevím, kam jí co mohlo vlítnout, kaµdopádně to byl asi zápich i pro ni, protoµe od té doby se jí radikálně zhor±il stav dýchání v souvislosti se srdeční aritmií. Co si o tom myslíte? Přece jen zvrací?
Eleanthis

.."v tiché záři výkladní skříně si nahá figurína prohlízí své pěstěné nehty.."
eleanthis
VIP
VIP

Příspěvekod Adéla » 28 lis 2004 14:12

Potkan se samozřejmě dávit můµe, viděla jsem to několikrát - kdyµ se mu něco ±prajcne v krku, musí to nějak dostat ven. Ale jakmile je to jednou v µaludku, tak uµ se prakticky nemůµe stát, µe by potkan zvracel. Sly±ela jsem jen o jednom takovém případu, kdy se potkan přeµral ±patným zrním a pořádně to zapil, takµe mu to v µaludku začalo kvasit a lezlo to z něj málem i u±ima. To ov±em nebylo zvracení, spí± přetečení :)
Adéla
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Návštěvník » 28 lis 2004 21:15

Adéla píše:Sly±ela jsem jen o jednom takovém případu, kdy se potkan přeµral ±patným zrním a pořádně to zapil, takµe mu to v µaludku začalo kvasit a lezlo to z něj málem i u±ima. To ov±em nebylo zvracení, spí± přetečení :)
No fuj :?
Návštěvník

lana

Příspěvekod Lana » 01 pro 2004 11:46

nevim..nikdy jsem o tom neslysela, ale jestli se ti to stalo, tak to asi je mozny..
uz je v pohode :cry: ??
Lana
Růžovka
Růžovka

Re: lana

Příspěvekod eleanthis » 03 pro 2004 20:51

Lana píše:nevim..nikdy jsem o tom neslysela, ale jestli se ti to stalo, tak to asi je mozny..
uz je v pohode :cry: ??

Snaµím se jim uµ takový jídla nedávat. Říká se, µe i třeba corn flakes mají schopnost vyvolávat dávení. Takµe se tomu varuju, protoµe se fakt bojím, µe o ně přijdu, prostě jim nechci je±tě víc ubliµovat, kdyµ uµ jsou tak nemocní.
Eleanthis

eleanthis
VIP
VIP

Příspěvekod Adéla » 03 pro 2004 23:02

Jj, cornflaky jsou nebezpečné, kdyµ se rozµvýkají, jsou... Jak bych to řekla... "Sticky" po anglicku :) Prostě se z toho stane vazká hmota, která se ráda lepí a zadrhává v krku. Takových věcí je víc, třeba některé prodávané křupky pro hlodavce.
Adéla
Malý potkan
Malý potkan

Re: zvraci...

Příspěvekod soptik » 04 bře 2005 08:29

eleanthis píše:Vím, µe je v±eobecně známé, µe potkani nezvrací (chybí prý dávící reflex). Přesto moje Mája se začala po hodování na burizónech děsivě dávit (dělala pohyby od pasu dopředu jako kdyµ se dáví pes), do±iroka otvírala tlamu a nakonec se třikrát vyzvracela. Nevím, kam jí co mohlo vlítnout, kaµdopádně to byl asi zápich i pro ni, protoµe od té doby se jí radikálně zhor±il stav dýchání v souvislosti se srdeční aritmií. Co si o tom myslíte? Přece jen zvrací?

Tohle cip udělal taky, neuhlídala, jsem ho :( a on rozkousal červený fix. Potom zalezl do klece a začal se fakt divně pohybovat, přesně se přikrčil a ztáhnul do kuličky a pak roztáhnul a vyzvracel tak asi 2-3 krát a pak to bylo v pohodě. :wink: . tuľky ale na pokoji nenechá nikdy
soptik
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Billes » 04 bře 2005 13:47

Jo, ale zvracet znamena to, ze to jedlo co mas v zaludku das von cez usta.
Teda potkan vie tu vec dat prec ak je v krku, ale ak je v zaludku uz nie.
Billes ;)
Potkancek: Amirka
:)
Billes
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod soptik » 04 bře 2005 14:06

Billes píše:Jo, ale zvracet znamena to, ze to jedlo co mas v zaludku das von cez usta.
Teda potkan vie tu vec dat prec ak je v krku, ale ak je v zaludku uz nie.

Tak asi jo tak to měl jenom v krku. Já nevím já mu do ľaludku nekoukám :) A potkani teda zvracet neumí?, kdyľ to nemaj v ľaludku??? :?:
soptik
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Billes » 04 bře 2005 14:09

Zvraceni je to, ze ta potrava vyjede ze zaludku.
Ak vyjede z krku tak to neni zvraceni. Chapes? :)
Billes ;)
Potkancek: Amirka
:)
Billes
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod soptik » 04 bře 2005 14:29

Billes píše:Zvraceni je to, ze ta potrava vyjede ze zaludku.
Ak vyjede z krku tak to neni zvraceni. Chapes? :)

Jasně uľ dokonale, paní doktorko :P . váľně dík uľ tomu rozumím.
soptik
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Františka Hozmanová » 10 bře 2005 14:10

Potkan nemůže zvracet. Anatomická stavba žaludku mu to nedovoluje. Stejně jako kůň. Pokud potkan opravdu zvrací, praskl mu žaludek.
fany
Františka Hozmanová
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod eleanthis » 10 bře 2005 16:25

Každopádně to teda bylo někde, odkud to chtělo ven, a potkan vypadal, že se buď udusí nebo to vybleje. A vyblil. (Slovo vyblil používám proto, že nemáme asi jiný slovo, nebo mě nenapadá, který vyjadřuje vyvrhnutí obsahu útrob hltan - žaludek ven)
Eleanthis

eleanthis
VIP
VIP

Příspěvekod Adéla » 12 dub 2005 17:43

Našla jsem článek o laboratorních hlodavcích, jsou tam stručné charakteristiky jednotlivých hlodavců a u potkanů je psáno:

The dental formula is 2 × (I 1/1, C 0/0, Pm 0/0, M 3/3) = 16 teeth, and the stomach is divided into nonglandular and glandular regions that are separated by a large ridge that also prevents the rat from being able to vomit.
(Zubní vzorec je 1003, celkem 16 zubů, žaludek je rozdělený na žlaznatou a nežlaznatou část. Tyto části jsou od sebe oddělené velkou přepážkou, která mimo jiné potkanům znemožňuje zvracet.)

Odkaz na článek: http://www.ahsc.arizona.edu/uac/notes/c ... ntbio.html

Schéma potkaního žaludku (pohled zezhora) zde:

Obrázek

1 - zde vstupuje do žaludku jícen; 2 - nežlaznatá část (díky "materiálu" dobře roztažitelná :) ); 3 - přepážka; 4,5 - žlaznatá část; a zbytek je už vrátník a dvanácterník
Obrázek
Adéla
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Makushka » 12 dub 2005 19:34

Nám ve škole taky říkali, že potkani nemůžou zvracet. Prý když sní něco špatnýho, tak v zoufalství žerou zeminu, aby to naředili.
Makushka
Moderátor
Moderátor
Potkani: Klobása, Drobka, Poupa, Brůna

Ve věčné spíži: Meloun a Myškin; Bojík, Hypík a Bačutek; Babočka, Kolda, Bezík a Listík.

Další

Zpět na Problémy s trávicí soustavou