Stránka 1 z 1

Ošetřování ran a krvácení

PříspěvekNapsal: 21 led 2008 18:19
od Phoebe
Ošetřování ran a krvácení (čerpáno z http://www.ratfanclub.org/firstaid.html)

Pokud rána krvácí (uši, nohy, ocásek, pusinka - vyšší přívod krve, většinou dojde ke krvácení):
Přímým tlakem po dobu dvou minut zastavit krvácení nebo namočit krvácející oblast do mouky či zásypu (vyzkoušeno, funguje). Pro snížení proudu krve je možné přiložit na ránu led.

Pokud rána na kůži nekrvácí a je kratší než 2 cm, není většinou nutné vyhledat veterináře. Rána se zacelí sama během několika dnů, je dobré ji potřít lokální antibiotikovou mastí (u nás je to tuším Framykoin?, v originále je uveden Neosporin Plus - neznám).

Pokud si potkan poraní prst, místo nejspíš později oteče a zčervená. Většinou není nutné vyhledat pomoc veterináře a do týdne nebo dvou bude potkan v pořádku. Potkanovi je možné podat protizánětlivý lék (je uveden ibuprofen - dávkování níže).

Pokud dojde k poranění ocasu, většinou se "stáhne" část kůže. Holý konec pak většinou oschne a sám opadne. Je možné ho pro jistotu potřít antibiotikovou mastí. Pokud zpozorujete známky infekce nebo zápachu, navštivte veterináře. Pokud si potkan poraněný ocas okusuje, doporučuje se opět ibuprofen. Pokud nepomůže, vyhledejte veterináře.

PORANĚNÉHO POTKANA VŽDY DRŽTE V KLECI NEBO PŘEPRAVCE SAMOSTATNĚ!!! Přízpůsobte vybavení jeho zraněním - odstraňte překážky.

Dávkování Ibuprofenu - 60 mg / libra váhy dvakrát denně, tzn. 60mg / 400 g dvakrát denně.

Re: První pomoc

PříspěvekNapsal: 21 led 2008 18:21
od Phoebe
Na webu http://www.ratfanclub.org/firstaid.html najdete kompletní text, nejenom můj strohý výcuc, a rady i pro další pohotovostní situace. Postupně se je sem pokusím - byť zjednodušené - vložit.

Re: Ošetřování ran a krvácení

PříspěvekNapsal: 28 led 2009 12:42
od kofola
Bežne používame septonexový zásyp. Krvácanie rýchlo prestane.