Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Potkan "vykastroval" druhého - rvačka

Škrábnutí, nateklé packy, pohmožděné packy, skřípnuté ocásky atd.

Potkan "vykastroval" druhého - rvačka

Příspěvekod dna » 12 srp 2013 21:27

Ahoj, nastal mi menší problém, v pátek v noci se mi porvali potkani (4 měsíce a zhruba 5,5 měsíců) . Nevím, jak dlouho se prali, ale asi to muselo být dlouho, páč mě vzbudil až takovej ten nejvyšší pískot. Při rozsvícení jsem zjistila, že mu ten mladší natrhnul kouličku, a to tak, že visela z tělíčka ven, krve jak nevím co. Veterinář mu tu kouličku vzal a zašil to. Už je v pořádku a veselej :) Ten druhý byl tu noc tak agresivní, že v přepravce jsem myslela, že mi tu přepravku sežere :D Jenže, teď je problém, mohu je dát za nějaký čas k sobě, jakože třeba na chvíli, zkoušet to, nebo už budou muset být odděleně? Kvůli stehům jsem to ještě neriskla, aby mu je nevykousl. Je mi jich líto, jak jsou oba v kleci samotný. Do toho je ten mladší hluchej, pořád se mě jakoby bojí. Zkouším ho zvykat na sebe, ale je fakt vylekanější, i když za těch pár dnů, co je sám, tak je relativně klidnější u mě a občas se nechá pohladit, aniž by utíkal. Ale to může být třeba i náladou :D

Pořád nad tím přemýšlím, zda je dát k sobě. Kamarádka, co chová také potkany mi to nedoporučila, ale tak zeptat se můžu. Potkany chovám už x let, ale že by se mi stalo něco takového, to nikdy.

Děkuju za rady :) krásný večer
dna
Růžovka
Růžovka
Potkani: Tříska (2005-2007), Babsinka (2008-2010), Pacey (2010-2012), Jessie (2010-2013), současný Itchy a Lister (oba nar. 2013)

Re: Potkan "vykastroval" druhého - rvačka

Příspěvekod nevi » 12 srp 2013 21:33

Tak 10 dní bych toho operovaného nechala v klidu kvůli hojení.
Něco podobného se kdysi stalo Mack, potkan přišel o obě kuličky a málem to nepřežil. K ostatním už ho nevracela, protože byl prakticky vykastrovaný, a pořídila k němu dvě holčičky.

Jak dlouho spolu bydlí, jak jsou staří?
Porvali se do krve už někdy dřív?
Odkud pochází ten mladší?
Jak se chová k tobě a jak reaguje na pach pokousaného kluka? Zrovna teď jde do puberty, může být agresivní kvůli přebytku testosteronu, ale jestli se chová divně, vzala bych ho k veterináři, může taky mít nějaké neurologické potíže.

Se samci zkušeností moc nemám, ale mohli by poradit ostatní :up:
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod dna » 12 srp 2013 21:44

Jak jsem psala 5,5 měsíce - zhruba, je ze zverimexu a ten druhý je od chovatelky skoro 4 měsíce. Jsou spolu prakticky od začátku, kromě teda prvních dvou týdnů, kdy jsem oba léčila na všenky. Mám je takže asi tak od konce června jsem je dala k sobě. Sama to asi znáš, rvačky proběhly, takové ty seznamovací, závidějící, že ten jeden něco žvýká :D atd. Ale nikdy né tak, že tekla krev. Začali se rvát minulý týden a vždycky v noci, třeba půl hodiny, ale pak byl klid. Taky jsem si říkala, že tomu mladšímu (neslyšící) to může způsobovat ta puberta. Teď, když je sám v kleci, tak pořád spinká, občas ho ani nedokážu probudit, na pohlazení reaguje hooodně pozdě, jako bych ho otravovala stylem nebuď mě, spím.
Když byli spolu, tak spali každý zvlášť, nechtěli do hamaku, ale pak si to ozkoušel ten starší a už tam byl prakticky pořád a ten mladší zasejc ne. Pořád spal dole na zemi. Pak začali občas spinkat spolu a minulý týden noční rvačky, řev a v pátek tohle.

Já už právě dva samečky měla, ty se rvali také (občas kvůli jídlu, a byli od sebe asi půl roku), ale nikdy do krve a hlavně se tak nějak pořád tulili k sobě :) Byli to moji nejumazlenější potkánci.
dna
Růžovka
Růžovka
Potkani: Tříska (2005-2007), Babsinka (2008-2010), Pacey (2010-2012), Jessie (2010-2013), současný Itchy a Lister (oba nar. 2013)

Příspěvekod womi » 12 srp 2013 21:56

já to vidím taK, že si asi nesedli a pokud máš na to nervy, můžeš je zkusit dát spolu, ale evidentně oba chtějí být alfa smečky a jdou "přes mrtvoly". spíš bych asi každému pořídila mimino
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod dna » 12 srp 2013 22:13

Ti dva klučíci, co jsem měla předtím, tak to trvalo tři měsíce než se dali tak nějak do kupy. A pak kámoši jak hrom.

Napadlo mě dát k tomu staršímu dát prcka a ten mladší by byl asi sám, byla jsem vyděšená z toho, jak byl agresivní. Ale uvidím, možná je zkusím dát k sobě vždycky na chvíli, abych viděla, jak se k sobě mají. Třeba jen počkat až přejde pubertu a pak je dát k sobě, nebo nevím.Ještě si to promyslím, teď jsou od sebe a fakt mi je jich líto, jak jsou sami.
dna
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod womi » 13 srp 2013 06:25

když je budeš dávat chvíli k sobě a pak oddělovat, tak pořád začínáš od nuly. Ona je pořád ještě možnost, že se to stalo omylem, nebo vidělas, že by byl vyloženě do toho druhého zakousnutý? Mohl ho chňapnout, shodit z patra... a je to hned a ani za to třeba nemohlk. Takhle hustý zranění jsem u kluků nezažila ani když jsem seznamovala dospělý.
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod chesterfield » 13 srp 2013 07:30

jak píše Womi, mohla to být "nehoda" ve rvačce, to asi už nezjistíme, jestli přímo kousnul, nebo ve rvačce zavadil drápkem. Ale píšeš, že byl extrémně agresivní a že je hluchý. to podle mne hodně souvisí, slepota není velký handicap, ale pokud je hluchý úplně, tak třeba nemůže zareagovat na poddávací výkřik toho druhého a mlátí dál. Také kkomubikace je zřejmě problematická a to celé může především v pubertě způsobovat frustraci strec a následně agresi. Po zhojení bych možná v elice opatrně zkusila jak na sebe reaguji. On by ten hluchý se možná spíš uplatnil přímo ve smečce, kde by neměl jenom jednoho druha, se kterým má pocit, že musí bojovat. Je to mrzuté, pokud by musel zůstat sám, agrese by se mohla stupňovat hodně i na Tebe. Zkus to po zhojení, uvidíš, ale asi bych počítala s pořízením dvou miminek, a podle situace zařazovala a seznamovala. Hodně štěstí... a napiš jak pokračujete
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Dr.Jenny » 13 srp 2013 08:50

mě jen napadá, jak říkala chestr, že právě ta jeho hluchota může způsobovat to vyhrocení situace až do takových krajností... třeba máme doma poloslepýho a silně nahluchlýho psího stařečka a on prostě nemá rád, když ostatní dva psi na něj vyběhnou z jeho slepé strany a on to navíc neslyší...automaticky pak jedná přehnaně a vrčí na ně... to je pokaždý když ho takhle překvapí...a to mu vůbec nechtějí ubližovat nebo si dokazovat dominanci...
Pak mě ještě napadá, že některý zvířata, když cítí, že s tím jedním je něco v nepořádku, divnýho, tak se taky snaží ho zbavit, šikanovat ho... možná proto jsou tihle drsnější než ti předchozí kluci....a možná proto se drží od sebe... :smi:
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod Kimik » 13 srp 2013 09:13

A jak jsi zjistila, že je hluchej? Konzultovala jsi to s veterinářem, máš to nějak potvrzený nebo si to jenom myslíš?
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod nevi » 13 srp 2013 10:12

Mně by docela zajímalo, co na to říkal chovatel a jestli o tom ví...
nevi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Dr.Jenny » 13 srp 2013 12:20

no každopádně vědět by to měl/a... pokud je to od narození, tak by to mohla být genetická porucha.. a taky by mě zajímalo, jestli to mají i další mimina z vrhu... to by pak rodiče mohli být nosiči recesivní alely...
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod dna » 13 srp 2013 16:07

Chovatelce jsem to na FB o té hluchotě, ale zatím ani neodpověděla (už je to přes měsíc) a dneska jsem to psala na maila. Tak snad aspoň tam se ozve. Když ne, tak jí zkusím zavolat.

Nevím, fakt to začalo až minulý týden ty rvačky. Jooo, klasika, boj o jídlo byl vždycky. Ale ty noční rvačky byli hodně hlasitý a ten pátek to akorát vyvrcholilo. Jinak si moc sebe nevšímali. Buď si lehli k sobě, nebo byl každý zvlášť. V tom horku byli furt na sobě :D

Kamarádka má akorát miminka, tak mě napadlo, kdybych vzala jednoho a dala je k nim. Ale zas, aby mi ho nešinakovali.
Jsem zoufalá, pohled na ně je hroznej, jak jsou takový tichý, posmutnělý...radši jen chrápou (jakoby předtím nedělali to samé).

Hluchý bude stoprocentně, protože absolutně nereaguje ouškama na zvuk, když tlesknu, mlasknu, přiběhne jen jeden a těma ouškama jakoby hýbě, nebo jak to popsat, ten druhý s nimi ani nehne.
dna
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod chesterfield » 13 srp 2013 16:21

A na to si přišla až ty? kdy si na to přišla? Jsem hrozně zvědavá co řekne ta chovatelka, jestli je to jenom on nebo je jich víc. Pokud tedy něco řekne :roll: Po pravdě, pokud je to slušná CHs, tak by měla hlavně reagovat a pak já být touto CHS, tak bych asi vrátila peníze, nebo aspo%n část.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod dna » 13 srp 2013 16:36

No, ona mi o tom neřekla, páč to asi nevěděla. Nikoho nebudu obviňovat. Asi bych si toho taky nevšimla, kdybych měla vrh s více miminy. Potkany mám na mazlíčky, né jako nějakou chov. stanici s miminy atd. Nevííím...ale taky už mě to trošku napadlo, že se schválně neozývá, ale tak jsou prázdniny, třeba někam jela :) Kdo ví...Nebudu paranoidní.

Právě, že jsem na to přišla pár dní po tom, co mi bylo divný, že se mě furt bojí. Ten druhý už byl relativně u mě klidnější a na zamlasknutí se v kleci jen otáčel. Ten druhý nic. Spokojeně chrápal. První dny mě děsil, protože jsem po ránu zamlaskala pro pamlsek a už jsem chytala infarkt, že umřel, když nepřiběhne. Ouškama opravdu při nějakým tom šustění či mlasknutí nehýbe. Učila jsem prcky na zvuk a tón hlasu při vyslovení jména, jeden už za pár dní pomaličku přiběhnul a druhý nic, takže opravdu si myslím, že bude hluchý.
Teď jsem našla datum zprávy, co jsem jí posílala ohledně té hluchoty, je to 5.7.2013 a od té doby žádná zpráva. Třeba si toho nevšimla, nebo je někde na prázdninách. Tak uvidím, když do pátku nenapíše maila, tak jí zkusím brnknout.
dna
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod nevi » 13 srp 2013 17:01

Tak to je docela dlouho, na to že je to docela vážná věc... Tarja ohluchla na jedno ucho po mrtvici nebo zánětu a pak měla celý život záchvaty :-(
nevi
Moderátor
Moderátor

Další

Zpět na Úrazy a nehody