Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Přerostlý zub - zkrácení

Problémy s očima, zánět středního ucha, vypadnutý zub atd.

Re: Přerostlý zub - zkrácení

Příspěvekod Handula » 05 srp 2010 19:06

Ahoj, holky! děkuju za rady a odkazy! Bohuzel ta moje ma ty spodni zoubky o dost delsi,nez maji ti potkanici na fotce.. kdyz je ma dlouhy, tak je to treba az tak cca 2x tolik, nez na te foto. Jinak jsem dnes koupila specialni kaminek na brouseni zubu, tak snad ho bude ta moje Maggie pouzivat.
Handula
Růžovka
Růžovka
Chovatelská stanice: -

Příspěvekod Kimik » 01 lis 2010 11:32

Nevíte, kde by se dala najít nebo nemáte někdo fotku jak vypadají přerostlé zuby, které je potřeba zkrátit?
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod jani » 01 lis 2010 16:09

Fotku nemám, ale můžeš to srovnat s ostatními myšáky, ne ?
.jsem sám
jak tetřívek
.teď s lunou se obejmu
jen co se opiju.
jani
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Psi: Šiva a Goro
Kočky : Kitler a Mňausollini

za Duhovým mostem čeká: Piškotka, Plívuška s Mimískem, Haskynka s Liškou, Adamka, Sára, Prašivka, Pohroma, Pampi, Burbeska, Bezinka, Borůvka a Justýna, Lízátko, Zuzanka, Algebra a Analýza :-* Pískáčci : Pišta, Fišta a Brychta

Příspěvekod ještěrkaa » 31 pro 2010 12:50

Ach jo, už delší dobu nás trápí horní zoubek u Marušky. Před pár týdny jsme byli u Viziové kvůli jednomu přerostlému a jednomu pravděpodobně ulomenému zubu. Levý zub měl jen pár milimetrů, pravý se zase vykřivil a přerostl. Viziová Máju přispala, přerostlý zub zkrátila a dala radu, že máme zajistit tvrdé věci na hlodání, aby se zuby tak nějak zarovnaly. Tvrdého měly dost, chleba, rohlík, větvičky, ale před pár dny koukám do tlamky, no ten ulomený zub nevyrostl ani o milimetr a ten, co měla zkrácený, zase přerostl... :( Nevíte, čím to může být? Proč ten jeden pořád přerůstá a ten druhý se úplně zastavil? Žádnou bouličku nebo otok na tlamce nemá, celkově baští pořád stejně, i tvrdé... Marušce budou za pár dnů 2 roky
Obrázek
ještěrkaa
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Píďalka od Mati
Dekadence Al Gabal
Adélka z Mures Nobles

V sýrovém nebíčku:(
Josefínka von Zverimex (říjen 2008 - 2.6.2010)
Maruška (Copie) z Foobie (11.1.2009 - 11.3.2011)
Julinka (listopad 2008 - 21.12.2011)
Eliška (Aurelie) z Ngvadi (2.10.2009 - 12.3.2012)
Kája Zpodkurníku
Striko Fester alias Fesťa z VFU
Dášenka z Caldery
Bobinka (Aube) z Ngvadi

Příspěvekod Teya » 30 led 2011 16:43

Měli jsme potkanku, která nemohla jist a furt jen spala, když něco jedla tak ji tekla krev z pusy. Šli jsme k veterinářovi, kde ji zuby zkrátili. Jak je měl dlouhý nemohla jíst a aby se ji vešli do pusy, rostli ji křivě. Poté už jsme se naučili stříhat zuby samy a dělali to doma.
Teya
Růžovka
Růžovka
Potkani: Sisa, Smilky, Flíček, Čenda
V potkaním nebi: Sísa, Fífa

Re: Přerostlý zub - zkrácení - POZOR, nemusi byt nutne!

Příspěvekod Handula » 21 říj 2011 20:51

Ahoj, zmenila jsem pred nejakou dobu veterinare a jsem stastna, ze jsem to udelala!!! Ten predchozi mi mou potkanici trapil kracenim zubu, ktere jak se ukazalo, bylo zcela zbytecne a dost stresuplne pro potkanicku. Nasla jsem si pani veterinarku, ktera sama ma s potkany spousty zkusenosti a je vyborna. Rekla mi, ze zuby ma naprosto normalni a ze BOHUZEL mezi mnoha veterinari se drzi "FAMA", ZE ZUBY JSOU PREROSTLE A NENI TO PRAVDA!!!! Vet. mi poradila, at je normalne necham, nic kratit nebudeme, pokud to nebude nutne a vazne neni!!! Uz pres rok ji nic se zoubkama nedelame a uplne v pohode! Ani jednou nemela sebemensi problem!!! Kupuji ji na doporuceni vet. granule BEAPHAR pro potkany, ktery jsou dobry i na zoubky. Kdyz si vezmu, jak chudak trpela a uplne zbytecne... jsem stastna, ze jsme u jinyho veta. PREDNI I SPODNI HLODAKY mivaj potkani celkem dlouhy, ale nesmi je to dle meho nazoru "pichat do patra". Ale moje holky maj predni hlodaky dlouhe zhruba jako nehet na divcim malicku - rekla bych cca 9mm-1cm (beru to od oka)- a spodni o trochu kratsi... Mam 3 holky, se zubama bez problemu a maj to tak vsechny. (Kdyz to ten SPATNEJ veterinar kratil, nechaval ji ty zoubky tak 5-6 mm a to bylo dost malo!! (opet neni presne zmereno, jen odhad).
Handula
Růžovka
Růžovka
Chovatelská stanice: -

Příspěvekod chesterfield » 22 říj 2011 06:35

Handulo napiš odkud jsi, a kde byla špatná a kde do brá vetrina, aby se ostatní z Tvého okolí zorientovali.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Elerían » 26 srp 2013 15:22

Nám sa teda už 2x stalo, že potkaníci si pri ich kaskadérskych kúskoch vylomili horný rezák (resp. obidva) a kým dorástol, spodný zas prerástol... Na veterine bez problémov zabrúsili za pár sekúnd el. brúskou, žiadny veľký stres, ani drahé to moc nebolo.

No keď sa to prvý raz stalo, trochu viac som popátrala po odborných informáciách na túto tému a zistila som, že je úplný mýtus to, že potkanovi nebudú prerastať zuby, keď bude hlodať drevo alebo suché pečivo. Zuby sa totiž neobrusujú o niečo iné - obrusujú sa samy o seba navzájom, vždy, keď potkan žerie (samozrejme niečo, čo treba hrýzť). Podľa niektorých zdrojov má potkan tak tvrdé zuby, že prehryzie aj mäkšie kovy - takže asi ťažko mu ich obrúsi dáky suchár. ;-)

Problémy so zubami - prerastanie a pod., vznikajú z troch dôvodov - genetická predispozícia (malokúzia - zlý skus), následok infekcie (absces v papuľke) alebo zranenie (vylomenie zubu). Určite však nie preto, že by potkan neobhrýzal vetvy a suché chleby či minerálne kamene. ;-)

Pozn. - moji chlapci majú v klietke stále minerálny kameň a odhryzli si z neho zatiaľ asi 2x, suchý chleba nedostávajú vôbec, nad vetvičkami zväčša ohŕňajú nos a zuby sú okej - keď teda zrovna z niečoho nezletia a nevylámu si ich. :)
Elerían
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Caledon van Rattenburg ("Cali", narodený 28.11.2012, samec, ruský modrý, štandard, self, hyperaktívne lízatko)
Český ráj van Rattenburg ("Cid", narodený 28.11.2012, samec, čierny, štandard, self, tlstý škrabkomaznák)
Armadillo Cambodia's Spirit ("Armi", narodený 5.5.2014, samec, BES, dumbo, berkshire, malý miláčik)

The High Priestess of Rat Spirit ("Leela", narodená 20.7.2013, samica, čierna, štandard, self, hysterická tryskomyš)
The Chariot of Rat Spirit ("Phoebe", narodená 20.7.2013, samica, aguti, rex, self, maličký maznáčik)
Querinda Od Pekelného Strážce ("Queri", narodená 2.8., samica, čierna, štandard, self, mrštná siláčka)

Skrátenie zubu - s narkózou alebo bez?

Příspěvekod Elerían » 13 lis 2013 15:04

Tak som sa dnes vypravila s mojím nešťastníkom, ktorý si už po 2. raz vyrazil horné zuby, na VFU v Brne... Že nech nám zabrúsia prerastené spodné rezáky, keď tie horné už konečne dorástli... A sestrička ma privítala informáciou, že zaživa sa to už robiť nesmie (vraj podľa zákona je to týranie zvierat :roll: ) a že to bude koštovať 450 Kč, pretože to bude pod celkovou anestézou. Pomiňme fakt, že vzhľadom na to, že sa akurát v ambulancii pre hlodavce nedá platiť kartou, musela som sa prehnať z veteriny do bankomatu a naspäť a medzitým prišiel akútny prípad a potom už boli naplánované operácie, takže ma poslali preč a musím prísť zajtra... :dozey:

No k veci - čo si o tom myslíte? Stojí to za to?! Dať myš uspať len kvôli dvojsekundovému zapnutiu brúsky? Ja neviem, keď mu to cvakali zaživa, samozrejme sa mu to nelúbilo, ale myslím, že nejakú extra traumu si z toho zas neodniesol. Tak fakt teraz neviem, čo je horšie - narkóza alebo trochu stresu (a risk, že cvaknutím zub praskne - to zas u el. brúsky nehrozí, ale tou si to zaživa asi spraviť nenechá...)? Pomohol by mi názor niekoho skúsenejšieho, vďaka. ;-)
Elerían
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Caledon van Rattenburg ("Cali", narodený 28.11.2012, samec, ruský modrý, štandard, self, hyperaktívne lízatko)
Český ráj van Rattenburg ("Cid", narodený 28.11.2012, samec, čierny, štandard, self, tlstý škrabkomaznák)
Armadillo Cambodia's Spirit ("Armi", narodený 5.5.2014, samec, BES, dumbo, berkshire, malý miláčik)

The High Priestess of Rat Spirit ("Leela", narodená 20.7.2013, samica, čierna, štandard, self, hysterická tryskomyš)
The Chariot of Rat Spirit ("Phoebe", narodená 20.7.2013, samica, aguti, rex, self, maličký maznáčik)
Querinda Od Pekelného Strážce ("Queri", narodená 2.8., samica, čierna, štandard, self, mrštná siláčka)

Příspěvekod Mardottka » 13 lis 2013 21:56

Osobně mi připadá cvakat zuby za živa dost drastické. Brousit se zoubky dají při inhalační narkoze, která se dá dávkovat krátce jen po dobu výkonu.
Chodím pravidelně každé 3 měsíce s králíkem. Stojí to samozřejmě více, ale mám jistotu, že zuby nepopraskají a nevnikne do nich infekce a tím následný
zánět :( . U potkanů to bude určitě stejné. Je jasné, že léčba zánětu by mě stála nesrovnatelně více.
Mardottka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Samičky Sněhulka (Ikona Adarats) *5.2.2013
Daphné *25.1.2013
Za duhovým mostem Betty 6.5.2012 - 25.7.2014
Zinnia z LMG 12.2.2012 - 21.7.2014
Olivie *6.5. 12 - 5.6. 14
Zangarianna z LMG 12.2.2012 - 3.12.2013
Fifi z LMG 5.7.10 - 3.5. 13
Day z LMG 12.6.10 - 23.6.12
Kera a Klasika od Bebechy 7/2006-6/2009
Madlenka a Jůlinka ze zverimexu 1/2003-5,6/2006

Příspěvekod Elerían » 13 lis 2013 22:17

Hm, no jo, ďakujem. Tak ak je to naozaj tak, že ho len na chvíľku prispia, tak to by šlo... Je fakt, že to cvakanie má tiež svoje risky, ten zub môže prasknúť, no. Ale myslím, že potkyš bude v strese tak či tak, u veterinára sa vždy bojí :D
Elerían
Malý potkan
Malý potkan

Předchozí

Zpět na Oči, uši, zuby