Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Přerostlý zub - zkrácení

Problémy s očima, zánět středního ucha, vypadnutý zub atd.

Re: Přerostlý zub - zkrácení

Příspěvekod Cayro » 28 kvě 2010 09:52

Werísku, bohužel jsem prodělala stejnou zkušenost. Paní doktorka na veterině, kam jsme krátit chodili, odtud odešla a doktor, který krátil klukům zoubky, tak toho jsem za jeho přístup měla chuť nakopnout rovnou do koulí. Naštěstí se mu to aspoň povedlo, i když si nejsem jistá, jak dobře. Každopádně Patýsek je z toho ve stresu ještě teď.
Cayro
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: potkaní kluci:
Jerry - moje sluníčko (*10.5.2008 +20.6.2009)
Mat - Čotoje of Navel - moje myšátko (*14.3.2008 - +5.3.2010)
Pat - Eště kousek of Navel - moje mazlítko (*29.4.2008 - +16.6.2010)
Čuk of Zverimex - dumbo rex (*5.3.2010
Gek of Superzoo - (*5.3.2010 +4.3.2012)
Tip - husky (*5.3.2012
Ťap - (*5.3.2012

Příspěvekod Handula » 03 srp 2010 10:50

Ahoj, moje potkanice má problémy se spodními hlodáky. Rychle jí rostou a nejak je asi nestíhá obrušovat. Byli jsme na kraceni u veterinare jiz asi 5x a bylo nam porazeno davat prevazne tvrdou stravu, semena, tvrdy chleba, drevo na okus (varecku), tvrdou nevarenou ryzi a kolinka. To pry hlavne + trochu zeleninky a masa atd. Uz dlouho ji davame prevazne tuto tvrdou stravu a i pres to ji ty spodni hlodaky rostou. Uz nevim co s tim. I pres veskerou snahu ji to stale prerusta. Kupodivu horni hlodaky jsou ok. U veterinare predvadi neuveritelnej souboj, syci, prska, mele sebou, cura, kaka, proste nocni mura. Ale i pres to ji veterinar dokaze zuby zkratit celkem rychle. Je mi ji moc lito a je to pro me teda vzdycky srdcebol,ale vim,ze se to musi udelat a ze to delam pro jeji dobro. Takze chca nechca tam min 1x za mesic budeme muset chodit dal. Jinak nekdo se tu ptal, jak se prerostle zuby poznaji. Moje laicka rada je, kouknout na predni zoubky. Rozhodne by se nemely pri zavrene tlamicce dotykat patra. Pry potkankum zuby dorustaji velice rychle. Taky kdyz je vse ok, tak ma potkanek normalne zavrenou tlamicku, pokud to nejak prerusta, tak ji uplne zavrenou nema a treba kdyz spi, je videt, ze ji ma trosku otevrenou. Ale to je jen muj nazor, nejlepsi je zajit k veterinari, ten to pozna. Kdybyste nekdo vedel, jak ji muzu jeste s obrusovanim zubu prirozenou cestou pomoct, prosim poradte. dekuju.
Handula
Růžovka
Růžovka
Chovatelská stanice: -

Příspěvekod Cayro » 03 srp 2010 11:07

Bohužel, asi přirozená cesta moc není. Jen bych přidala k těm doporučeným věcem rozhodně hlodací kamínek. Jo a místo vařečky, které se dělají z měkkého dřeva (zkus si kousnout, do většiny vařeček se otisknou i tvoje zuby) bych volila nějaké tvrdé dřevo - dub, buk... Jestli máš možnost u nějakého truhláře zbytky... Jinak u nás je na okusování nejvhodnější lezátko ze Zvěrokruhu...
Cayro
Superpotkan
Superpotkan
Tip - husky (*5.3.2012
Ťap - (*5.3.2012

Příspěvekod womi » 03 srp 2010 13:36

No já nevím, ale mě běžně potkani spí s pootevřenou tlamičkou nebo tak na mě koukají, ale jinak jí normálně zavřou. Než tohle podstupovat, radši bych vyzkoušela ještě jiného veta, odborníka přes hlodavce (kam s ní chodíš? ) jestli bude mít stejný názor
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod Handula » 03 srp 2010 17:07

ahoj, dekuji za rady. :-) Jestli kamenem na hlodani myslis takovy ten mineralni, tak ten ma taky. Varecku ma z tvrdeho dreva, ne z toho mekkeho. Ale nehloda ji i kdyz ji ma stale v kleci, nevsima si ji. Jinak jsem z Liberce, takze meho veterinare asi nikdo znat nebude. Zuby ji krati rychle, ale je narocny ji premoct, vazne se vzpira.
Handula
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod womi » 03 srp 2010 17:22

zkus se spojit s evou.jingle, kam chodí k vetovi ona, je taky z liberce. Mě se to prostě nezdá :smi:

Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya

Příspěvekod Cayro » 03 srp 2010 17:42

Těžko soudit, Womi. Je fakt, že aby přerůstaly stabilně potkanovi zuby je divné. Já jsem tenhle problém taky nedávno řešila a třeba podle Nifl stačí k obrušování normální strava. Jenže... víš, jak to je. Může to být zverimexáček a tam nikdy nevíš, co můžeš čekat :(
Cayro
Superpotkan
Superpotkan
Tip - husky (*5.3.2012
Ťap - (*5.3.2012

Příspěvekod Handula » 03 srp 2010 17:57

ahoj, nase potkanice ze zverimexu neni, ale jeji rodice ano... Myslis, ze to muze byt nejaky defekt.. treba ze ma podkus a kdyz zere, tak ty spodni hlodaky proste nezapoji? Nevim, ale taky me to trapi, je mi ji lito a rostou ji ty zoubky vazne rychle... :cry:
Handula
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod womi » 03 srp 2010 18:36

já nevím, jestli má genetika vliv na růst zubů, klidně to možné je. Ale z 25 potkanů, co jsem měla/mám jsem neměla jedinej problém se zubama, ani u zverimexáků, ani u potkanů s papírama. Ale prostě mi přijde zvláštní, že by potkanovi dorůstaly zuby pořád a tak rychle. Proto bych šla ještě na radu k jinému vetovi, ať mi to potvrdí, nevím, k jakému vetovi Handula chodí, ale třeba to odborník není a nepozná to. A v takovém případě by bylo zbytečné potkana trápit a stresovat veterinářem

Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Hayam » 03 srp 2010 18:49

Přerůstání zubů může být nádor hypofýzy, ale nemyslím si, že to bude ono. S tím by nevydržela těch štípání tolik. Skonala by mnohem dřív.
Přikláním se ke konzultaci jiného veta.
Chovatelská stanice potkanů Al Gabal

Slušné holky jsou nejpozději v deset večer v posteli... a nejpozději o půlnoci doma.
Obrázek
Hayam
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Dámy
Desmeralda OdAdush, Calanthe al Gabal, Zsa Zsa (Zuzanka) Iletis, Elena al Gabal, Senay Iletis

Pánové
Ulk van Rattonia, Go-Go Juice (Džus) OdAdush, Bebešin Kaa

Na louce za Duhovým Mostem
Onyx, Opium a Hathsepsut z TazManie, Paní Myšová ze skládky, Daky a Padma Potassium of Navel, Prisca Iletis, Limousine of Nippyland, Damon von Percy, Ashanti of Ratwood, Anténka OdAdush, Amrit al Gabal, Tonička van Rattonia, Chio Sunny Rat
Chovatelská stanice: Al Gabal

Příspěvekod eva.jingle » 03 srp 2010 18:50

Handula píše:ahoj, nase potkanice ze zverimexu neni, ale jeji rodice ano... Myslis, ze to muze byt nejaky defekt.. treba ze ma podkus a kdyz zere, tak ty spodni hlodaky proste nezapoji? Nevim, ale taky me to trapi, je mi ji lito a rostou ji ty zoubky vazne rychle... :cry:

Zuby přerůstaly až po druhém roce-Fany ,jinak jsem to u jiných nezaregistrovala.
ke komu v Liberci chodíš? u Fany přrůstaly proto,že jak jsou potkaní zuby "volné" ,tak vždycky hlodala jen jednou stranou tlamky a na druhé zub ohnutý do strany přerůstal-pokaždé jsme jei na zkracování s jiným zubem :smi:

My jezdíme na kliniku Hanychov k doktorce Kramerové,nebo do Jablonce na kliniku http://www.naspandoktor.cz/?s=o_nas

Píše se o tom zde:
http://www.theblackhole.estranky.cz/cla ... ve-rezaky_
eva.jingle
Stylová krysa
Stylová krysa
Potkani: Krteček-černá rexatá myšulka

Za duhovým mostem:
Sněhurka ,Vločenka , Bačík , Jingle , Dumbička - Angela z Black Hole , Holynka , Danae z Angarats , James , Sundance , Fanynka , Světluška , Bahathi z Angarats , tulák Ferda , pan Houstička , Chika Bahja , Márinka , Happy , Amálka , Ágneska , Altaj z Ituri , Edík ,Ouško ,Ronie ,Plašánek
Taji , Červenoočka -Makaronek , Curie , Tlapička a její překvapení : Ribana , Běloušek , Mazlíček a Strakáček , Sera , Mey , Miss Marple z chs Sunny rat , Běluška z Boleslavi , Vdoleček , divočák Ača a Koblížek

Příspěvekod Cayro » 03 srp 2010 19:09

Hyam, myslím, že s tím, co jsi napsala, bych souhlasila. Jerrymu i Patýskovi začaly přerůstat zuby poměrně krátce před smrtí. Respektive první, co se objevilo, byly právě přerostlé zuby. I po zkrácení pak potkánci již bohužel nežili dlouho - Jerrýšek asi 3 týdny, Patýsek cca 4 týdny...
Ale i když mezi potkanem a morčetem je velký rozdíl, obojí jsou přece jen hlodavci a u některých morčat se vada rychlého dorůstání zubů objevuje. Takže mne napadla právě tahle možnost. Každopádně bych ovšem zkusila i jiného veta...Rozhodně.
Cayro
Superpotkan
Superpotkan
Tip - husky (*5.3.2012
Ťap - (*5.3.2012

Příspěvekod Handula » 04 srp 2010 08:20

Ahoj, moc všem děkuju za rady a názory. Je pravda, že je to s rychlostí dorůstání těch spodních zubů k neuvěření. Mám podezření, že ty spodní při jídle prostě nějak nezapojuje. Horní hlodáky má v pořádku, stoličky nejspíš taky. Pravdou ale je, že ty spodní zoubky přerostlé má, oproti horním je mívá tak 2x tolik dlouhé a když jí je veterinář zkrátí, nejdéle za 14 dní musí přijít zase. Stářím to ale nebude, je jí 7 měsíců. Jinak je čilá, má se k světu a pusu otevře tak, že mě občas zoubkama chytá do špičky ukazováčku-při mazlení. Opravdu jsem bezradná, je mi jí moc líto. Zkusím se obrátit i na jiného veterináře a uvidíme. Také zkusím koupit to lezátko ze Zvěrokruhu-prosím, jak to vypadá? Nevím, co to je? Ale dřevo nám vůbec nehlodá, jen ty špeljky od nanuků a ty jen občas. Děkuju moc za všechny typy a rady! Jste super! ahoj
Handula
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod womi » 04 srp 2010 09:11

to že jsou dolní zuby delší je normální, koukni se sem: http://potkani.welryba.cz/index.php?a=0&page=zivani tady na Viktorových fotkách je to hezky vidět :up:

Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Cayro » 04 srp 2010 09:19

Vypadá to asi takto:
http://www.spokojenypes.cz/domky-a-houp ... y?id=16571
- ale je to jiný výrobce, je to trochu delší a levnější.
Cayro
Superpotkan
Superpotkan
Tip - husky (*5.3.2012
Ťap - (*5.3.2012

PředchozíDalší

Zpět na Oči, uši, zuby