Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Porfyrin ("krev" na očích a u nosu)

Problémy s očima, zánět středního ucha, vypadnutý zub atd.

Re: Porfyrin ("krev" na očích a u nosu)

Příspěvekod Katka&Felix » 24 črc 2011 06:23

to jsem včera zkoušela ale Freya se pořád hýbe, ono je blbé že to má na hlavě.. Dneska to zkusím ještě jednou a snad už se nebude tolik hýbat.. ;)
Freya & Nemesis :)
Katka&Felix
Skákavka
Skákavka
Potkani: Freya & Nemesis :)

Příspěvekod Katka&Felix » 27 črc 2011 14:40

Tak sundat se mi to nepodařilo, kolem oka má naoranžovělou srst, asi s tím zajdu k veterináři.. Chci mít jistotu..
Freya & Nemesis :)
Katka&Felix
Skákavka
Skákavka
Potkani: Freya & Nemesis :)

Příspěvekod cajane » 05 pro 2011 19:43

myslíte, že i tohle je porfyrin?(na ten se mě to zdá už moc, ale tomu oku v podstatě nic není) on to má totiž někdy takhle, někdy dobrý a druhej den zas takhle, občas mu tam kapu dětský kapky,ale nevim jestli to pomáhá...
Přílohy
PC050274.jpg
PC050274.jpg (54.74 KiB) Zobrazeno 3592 krát
cajane
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Pepinie » 05 pro 2011 19:51

to bude porfyrin...
Všechno moje štěstí běhá na čtyřech nožkách! (a to největší běhá na dvou:)
Obrázek
http://mures-noble.cz
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: všechny moje myšátka najdete na www.mures-noble.wz.cz
Chovatelská stanice: Mures Noble

Příspěvekod CZpavinka » 27 úno 2012 22:35

já nevím kam to zařadit a tak to písnu sem. Prosím o radu zkušenějších.

Můj epl má už zhruba měsíc problémy s očičkem. No problémy. Jako tak na očičku nic nevidím, nemá ho zakalené, vypoulené ani jinak "změněné" oproti svému druhému očku, ale má tam zvýšenej výskyt porfyrinu. Otírám mu to a kapu opthalmo septonex ale je to pořád stejný. Nekapu teda nijak pravidelně, vždycky když vidí, že to má horší tak nakapu a někdy kapu dýl a zas to vysadím ale příjde mi to bez účinku, spíš mu to to očko víc umyje než že by to "něco hojilo" a nevím si s tím moc rady.

nevím, jestli vet nějak pomůže. Asi si řeknete, že bych ho tam měla vzít, nicméně on je chudák na veterině furt a čím víc tam jezdím tím hůř to snáší, tak ho nechci zbytečně stresovat :roll:
CZpavinka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Apple - blue burmese - *1.11.2010 †2.1.2013
Alibaba Al Gabal - ruský silver - *19.12.2010 †19.1.2013
a Hugo

Příspěvekod womi » 28 úno 2012 08:14

Obrázek
Czpavi, takhle vypadá Severus od mala. Nic s tím okem nemá, jen má zvýšenou produkci porfyrinu a nezvládá ho umýt. Občas mu očičko umyju vlažnou vodou, jinak s tím nic nedělám. jeho to netrápí :smi:
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod CZpavinka » 28 úno 2012 08:22

womi to je jak kdby si vyfotila našeho eplíka, přesně. Jemu to nedělá ale od mala, od jisté chvíle (někde bych to tu u zánětu očí i dohledala od kdy) to začlo. Zkusila jsem několikrát vydrhnout klec, vyvařit pelíšky prtože sem si myslela, že ho třeba něco dráždí, jsou to někdy čuníci a tak mají pelíšky zachčůraný i druhej den, ale pořád nic a navíc pořád to dělá to stejné oko, druhé má uplně v pohodě. Jak píšeš, jemu je to uplně putna, většinou si to umyje sám, jen někdy když je čerstve po probuzení mu to opláchnu vatovým tamponkem namočeným ve vodě, to očko ho nijak nebolí nic, drží spokojeně protože si myslí, že ho hladím. Ani když mu tam kapnu tak ho to neštípe nebo nějaký změny. Takže dám na tebe a vetem ho trápit nebudu.
CZpavinka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Apple - blue burmese - *1.11.2010 †2.1.2013
Alibaba Al Gabal - ruský silver - *19.12.2010 †19.1.2013
a Hugo

Příspěvekod chesterfield » 02 bře 2012 09:51

sppíš opravdu tou vlažnou nebo borovou vodou ne opt.septonexm
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Kimik » 20 kvě 2012 13:21

Tak jsem až dosud žila v domnění, že to, co mají potkánci občas kolem nosu, je porfyrin. Ale teď jsem se na jedné diskuzi dočetla tohle:

"Porfyrin? Co by dělal u nosu? Porfyrin je produkt při syntéze hemu, který je v krvi. Takže jeto krev! Potkani mají často v nose polypy, takže to může být ono - s tím se nic dělat nedá, to prostě časem přesáhne určitou mez a hotovonebo mu jen praskla žilka v nose. Já na Vašem místě bych tomu dal čas a kdyžtak vyrazil k veterináři, ale myslím si, že Vám s tím málokdo pomůže."

Tak jak to vlastně je? Je dotyčný pisatel příspěvku odborník a my jsme všichni zatím žili v omylu nebo je to blbost nebo je to všechno docela jinak? Vážně by mě to zajímalo, on to píše tak, že si je tím jistý... :roll:
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Pepinie » 20 kvě 2012 13:32

no rozhodně tam má už jednu do očí bijící chybu - jeden druh porfyrinu = hem a ne že vzniká při syntéze hemu...další porfyrin je například chrolofyl...takže asi to odborník nebude...porfyriny jsou barviva...a vyskytují se třeba i v bíkovinách
Všechno moje štěstí běhá na čtyřech nožkách! (a to největší běhá na dvou:)
Obrázek
http://mures-noble.cz
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: všechny moje myšátka najdete na www.mures-noble.wz.cz
Chovatelská stanice: Mures Noble

Příspěvekod paaja » 26 kvě 2012 15:20

Tak u Yaminka se mi už taky u oka objevil porfyrin..(mám teď bohužel těžší situaci, že potkani jsou v Táboře a já do příštího týdne v Praze, ale je to na delší povídání každopádně se o ně teď stará mamka) a u nás se teďka dělali plastový okna a dneska jsem přijela domů a Yamin to měl u oka, tak přemýšlím jestli to nemůže být podráždění z prachu...byli v tu dobu v pokoji ale příkrytý igelitem a ještě namočeným hadrem(další blbá situace máme malý byt a nikam jinam by se s klecí nevešli :( )...všichni ostatní kluci jsou v pohodě jen u Yamina se tohle objevilo...tak zkusím doma najít tu borovou vodu a natřít mu tím to očko ..snad to pomůže..
paaja
Skákavka
Skákavka
Potkani: Yamin, Naex, Nathanael, Nody

Příspěvekod Vell » 26 kvě 2012 16:10

pokud to má trochu a jen jednorázově, tak to bývá normální.. nebo je to jenom podráždění od toho prachu.. zkus mu to normálně otřít a pokud se už nebude objevovat, tak to nic není :smi:
krysí Pařátek
Obrázek
Vell
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Abies Amabilis von Krysodlak, Abies Nephrolepsis von Krysodlak, Abies Grandis von Krysodlak, Badyán von Krysodlak, Barvínek von Krysodlak, Bergamon von Krysodlak, Snížek z Hadích vrchů, Pan Flíček
"Nimueh" Necra of Nippyland, "Jedlička" Abies Alba Pavor Nocturnus, "Tůjka" Areca Pavor Nocturnus
Jasmínka Aqua-terra-flora z Aldisu, Gaia a Lachesis

Za duhovým mostem: Nikinka I., Lilith, Nikinka II., Zuzanka, Finlandia, Salinka, Filípek, Zoubek, Melinka a Agneska, Etenia Al Gabal, Kvik of Navel, Tram Rat Rybízek Ruben from Prague, Ethel Al Gabal, Krišpín of Navel, Elsa Al Gabal, Zuzanka z TazManie
Chovatelská stanice: Krysodlak

Příspěvekod burningsoul » 24 pro 2012 16:10

tak moje myš to má taky, jedno očko červený okolo, i srst. druhý je v pohodě. zjevně ji to nevadí, nebrání ji to krást mi piškoty z pazoury a schovávat se v krabici s povlečením na polštáře (teda kdysi to tak bylo, dámy si to upravily k obrazu svému)
Jsem chlap (pro jistotu, kdyby to někd nepoznal z nicku)
burningsoul
Skákavka
Skákavka

Příspěvekod Hančík » 29 dub 2013 16:41

Prosím o radu...Můj potkánek to má také, chápu, že to nic není, ale objevuje se jí to snad každý druhý den, nejdříve jen u nosu a teď tak střídavě s okem. Podestýlku jsem vyměnila, ale nic se nezměnilo a nevím z čeho jiného by to mohla mít. :roll: V průvanu, stresu ani extrémním prachu určitě není. Nevím jestli mám zkusit kapky do očí, nebo něco jiného a jestli ano tak třeba které? Bude lepší pro zvířátka (psy) nebo i lidské.
Hančík
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Dr.Jenny » 29 dub 2013 18:00

zkus jí podpořit imunitu....echinaceovej sirupek nebo jitrocelovej...možná vitamínky v zelenině a ovoci....
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

PředchozíDalší

Zpět na Oči, uši, zuby