Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Porfyrin ("krev" na očích a u nosu)

Problémy s očima, zánět středního ucha, vypadnutý zub atd.

Porfyrin ("krev" na očích a u nosu)

Příspěvekod Adéla » 01 kvě 2005 19:22

Koukám, že záludný porfyrin děsí neinformované potkanomilce pořád stejně jako kdysi děsil mě.
(Dávám to sem, přestože by to spíš patřilo do anatomie - ale krev u nosu budou všichni hledat v nemocech.)

Potkanům dost často najdete u očí nebo u nosu kapky růžovočervené až hnědočervené tekutiny, případně zaschlé žmolečky hnědočervené barvy, které jsou nerozeznatelné od zaschlé krve. Pokud se potkan poranil, může to opravdu být krev, i při některých nemocech se v očích či v nosu může objevit krev (parazité v dýchacích cestách, záněty), ale většinou jsou tyto "krvavé" kapky neškodné a není třeba panikařit. Potkani mají za očními bulvami Harderovy žlázy, které vylučují tekutiny, zvlhčující oko a nos. Kromě toho vylučují také látku porfyrin, která má složení velmi podobné hemoglobinu - červenému krevnímu barvivu. Produkce porfyrinu je za normálních okolností velmi malá a všechno steče slznými kanálky do nosu. Při větším podráždění žláza vyprodukuje porfyrinu víc a pak se kapky objeví kolem očí nebo nozder. K podráždění stačí smítko v oku, alegická reakce na prach v podestýlce, stres (potkani rádi "krvácejí" třeba při koupání nebo jiném ošetřování), výtok z očí je také velmi častým doprovodným příznakem všech nemocí.
Skvrny porfyrinu také často najdete naprskané na vnitřních stěnách domečku.

Zaschlý porfyrin kolem oka jinak zdravého potkana - Luna se jednoho rána probudila s trochu olepeným očičkem. Když se umyla, porfyrin zmizel a už se neobjevil, což znamená, že šlo o nějaké menší podráždění (prach, průvan).
Obrázek

Pro srovnání totálně zalepené oko nemocného potkana. Zaschlý porfyrin plus dávka čerstvého (všimněte si, že porfyrin je na rozdíl od krve růžovější, zakalenější a trochu napěněný). Pokud jsou nemocné oči, je třeba je ošetřovat podle pokynů veterináře. Pokud jde o o průvodní jev jiné nemoci, stačí očka občas šetrně otřít čistým hadříkem (kapesníkem) namočeným ve vlažné vodě.
Obrázek

//dovolil sem si to dat jako dulezity;) PekabOo
Obrázek
Adéla
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod lukyn » 20 pro 2005 17:49

Moje míša měla také něco takového z očí jí tekla krev ale né takhle hodně.Ale tak za 2 týdny to zmizelo.
lukyn
Růžovka
Růžovka

mm

Příspěvekod elenia » 22 pro 2005 15:53

na to si pamatuju, to vzdycky spustil Bajdik, kdyz sme sli na veterinu :? Byl nervozni..
elenia
Bááááááásník
Bááááááásník

Příspěvekod grendel » 18 led 2006 18:53

tak todle má přesně Sněhurwa s očičkem!
:P
grendel
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Lůca » 28 úno 2006 18:08

Moje Líza to ma prave taky. z niceho nic a trva to asi 1 tyden....Tak ji zkusim zmemit podestylku a uvidim....
Lůca
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Krisa » 09 dub 2006 14:51

jj toto tema se sem hodí. Psala jsem do anatomie a založila jsem novee tema oko. Moje gema to mela prave jako kdyby ocicko mela sesitý uplne slepený proste srostlý tak jsem se lekla :shock:
Krisa
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Karin » 15 dub 2006 19:16

No u Dandy sem objevila dneska trochu podrážděné oko..tak uvidíme..zatim mu s tim asi nebudu nic dělat...počkám do zítřka
Karin
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod zuzana » 26 kvě 2006 16:46

Kdyz se to utre kapesnikem, tak krev zhnedne a porfyrin zustane cerveny. To mi bylo dano jako rada, kdyz jsem hrozne panikarila s nasi prvni potkanici.
:love: Buster, Poppy, :love:

:sad: Keaton, Bubbles, Buttons, Butercup, Bambi, Blossom, Lemina,Spud-u-Leeka,Rikku a Lulu and Yuna, Lolly :sad:
zuzana
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Phoca » 26 kvě 2006 17:29

zuzana píše:Kdyz se to utre kapesnikem, tak krev zhnedne a porfyrin zustane cerveny. To mi bylo dano jako rada, kdyz jsem hrozne panikarila s nasi prvni potkanici.

no ja neviem... na srsti zaschnuty porfyrin vyzera ako krv... myslim ze na kapesniku to nebude iné... ked sa zoxiduje, mal by zhnednut, nie? som teraz z toho somar. prečo by inak na srsti bol nahnedlý?
Stát, stát, někde na kopci stát
a zapálit ohně, višňový sad
potichu kousám a deru se ven,
ve dne jsou noci a v noci je den

...ve dne jsou VLCI.

Obrázek
Phoca
Moderátor
Moderátor
Potkani: ----------------------------------------
6 BUFEŤÁKOV:
*Sardinka - OdAdush (d, pearl self)
*Čiman - LMG (r, beige irish)
*Otario - Yawner's (d, rus.blue self)
*Eduardo - Niflheim (d, topaz self)
*Ugomon - Sibirskij (burmese self)
*Dr. Emmet Brown - Yawner's (d, beige self)
-----------------------------------------
SPOMÍNAME na:
Myšiho, Axíka, Milkyho, Ájinka, Hasiho, Ufinka, Bertíka, Alfíka, Jogiho, Vinýska, Darwina, Budulínka
------------------------------------------
Chovatelská stanice: Chiquitos de Phoca

Příspěvekod zuzana » 26 kvě 2006 23:50

Nevim, jen jsem napsala, co mi bylo dano jako rada dalsimi vlastniky potkanu. Me prislo, ze to na tom kapesniku cervene zustalo, ale treba se platu. Jestli ano, tak to se omlouvam. :oops:
:love: Buster, Poppy, :love:

:sad: Keaton, Bubbles, Buttons, Butercup, Bambi, Blossom, Lemina,Spud-u-Leeka,Rikku a Lulu and Yuna, Lolly :sad:
zuzana
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod seekorka » 13 čer 2006 10:22

Tak moc sem se tu toho nedocetla :(

Rozince se to udělalo včera na čumáčku. Napřed sem myslela ze to je od Pribiňáka. ale když se to otře zůstavají tam takové malé flíčky. Krev to asi nebude protoze to ma spíš sirupovou konzistenci. Aspoň že tak.

Asi to má z leknutí, sem je koupala (měly jogurt snad všude) a přitom maj vodu rády.

Byl s tím někdo u veterináře, a co ste na to dostali?

Dík H.
Že jsem nebyla kluk, Rozinka a Alice ( Piškot a Elvíra také ) jsou jak na setrvačník, měla bych z toho větší potěšení :-)
seekorka
Skákavka
Skákavka

Příspěvekod Make » 13 čer 2006 10:34

Pořádně si přečti příspěvek od Adély!Je to fyziologická záležitost,sekret obsahující porfyrin se nějak musí vyloučit,objeví se buď na čumáku nebo okolo očí.Je možné,že po otření zůstanou flíčky.Jestli má ale mokré skvrny smíšené s hlenem a porfyrinem za nozdrami na srsti,doprovází to pčíkání a nezlepšuje se to,mohlo by se jednat o zánět horních cest dýchacích a to je na antibiotika.Tímto Tě nechci hnát hned k veterináři,ale kontroluj ji, nemělo by se to zanedbat,léčí se to docela dlouho,protože je potřeba to přeléčit.
Be positiv:)
Make
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod seekorka » 13 čer 2006 10:50

Ja vim cetla sem to, ale nevidela sem tu moc reakci jak to kdo resil. Nebo jestli je to akutni hned nekam letet, včera i pčíkala :( ted sem volala na veterinu a ta hodna Dr. ma jen dopoledne takze se tam nedostanu. Nevim kam jinam a kde na ni budou hodny, na penezich mi nastesti tolik enzalezi. Hlavne aby byla v poradku :-)

Dik
Že jsem nebyla kluk, Rozinka a Alice ( Piškot a Elvíra také ) jsou jak na setrvačník, měla bych z toho větší potěšení :-)
seekorka
Skákavka
Skákavka

Příspěvekod Make » 13 čer 2006 11:04

Nechtěla jsem Tě vyděsit,ono je někdy těžký rozpoznat,co je v normě a co ne,každý potkan si někdy pčíkne,když ho něco dráždí v nose,když se myje,to je různý.. Já být Tebou,ještě bych počkala,pozoruj jí,jestli máš potkánků víc,tak určitě zjistíš,jestli ta,o kterou se jedná,pčíká mnohem víc než ty ostatní,ale porfyrin na čumáčku joë opravdu normální! Já právě teď léčím zánět dých.cest,takže proto jsem Ti to napsala,potkanka má jakoby rýmu,mokré skvrnky od hlenu na srsti u čumáčku (takové proužky) a pčíká. Z hoblin to není,máme podestýlku jen na záchodě,jinak mají dětské přebalovací podložky :D Snad to bude v pořádku,večer jí vyfotím a pokusím se sem hodit foto,ok?
Be positiv:)
Make
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod seekorka » 13 čer 2006 11:16

Díkes, já s nima tak nějak stejně chtěla zajet preventivně na veterinu. V kolmé ulici v praze se mi strašně líbil přístup lékařů, když se nám pokousaly želvy. Tehdy sme měly potkyšky teprv zamluvené. Takže bych spojila příjemné s užitečným asi :-)

Dík za fotečku.
Sem teď přišla o kartu do foťáku, kde sem měla holky focený velnu a s baštou atd chjo :(

HPbliny ani piliny nemáme, spíš sem jí asi vystresla tou koupelí, přitom jim to jindy nevadilo. Budu opatrnější :-)
seekorka
Skákavka
Skákavka

Další

Zpět na Oči, uši, zuby