Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Zubní absces - moje zkušenosti s léčbou

Problémy s očima, zánět středního ucha, vypadnutý zub atd.

Re: Zubní absces - moje zkušenosti s léčbou

Příspěvekod nevi » 01 úno 2010 16:00

Přidávám vlastní zkušenost, doufám, že už uzavřenou...
Minulou neděli jsem Ginny (2 roky a 8 měsíců) objevila pod krkem volný velký černý strup velikosti asi tak 1x1,5 cm, který zapáchal hnilobou a vůbec bylo jasné, že je to prasklý absces. Musel vyrůst a uzrát velmi rychle, protože si jsem jistá, že začátkem týdne tam ještě nic neměla. Nachystala jsem si betadinu a potřeby pro vyčištění a dezinfekci, ale jakmile jsem pinzetou opatrně sundala stroupek, vyvalil se nepředstavitelný smrad (kdo víte, tomu to nemusím popisovat a vám ostatní přeji, abyste to ani nezjistili :grc:) a objevila se aspoň centimetr hluboká krvavá díra, která navíc začala trošku krvácet a vyčistit ji vatovými tyčinkami proste nebylo myslitelné, protože měla trychtýřovitý tvar a navíc kdoví, kde končila. Ginny dost naříkala i při pokusi o opláchnutí betadinou.
Takže jsem sbalila Ginny a mazala na veterinární kliniku na Libuši, která má pohotovost a je ke mně nejblíž. Ošetřoval ji MVDr. Jiří Savara, na výškrab abscesu ji přispal a zpátky jsem ji dostala už čilou (z narkózy se probírá rychle, to už víc z dřívějška) s hlubokou hypermanganem důkladně vytřenou dírou v čelisti. Podle doktora absces nezasahoval ke kosti a mohl být nádorového původu, protože mu to na poranění a následný zánět připadalo moc hluboké. Dostala Enroxil, betadinu na výplachy a hypermangan na ředění a potírání.
Následující den byla rána zahnisaná a dno mi nešlo vyčistit, takže jsem vyrazila na modřanské Vetcentrum, kde jsem na výplachy dostala kanylu, se kterou to šlo mnohem líp. Další dny se ale v ráně neustále objevoval hnis a to už mně bylo divné, takže jsem Ginny vzala na veterinu znovu, když jsem jela konzultovat s MVDr. Mikulcovou operaci jiné potkanky. Dala Ginny navíc Synulox s tím, že pokud se to nezačne lépe hojit, bude třeba udělat rentgen čelisti, protože to může mít původ se váčku pod zubem a pak by bylo třeba zub vytrhnout.
Následující den jsem Ginny tahala z rány zaschlý hnis a měla jsem dojem, že ji to tentokrát víc bolí, a když jsem do rány opět strkala kanylu, měla jsem dojem, že je směrem dozadu ke krku rána hlubší. Včera (v neděli) jsem opět udělala důkladný výplach - a část roztoku betadiny se Ginny dostala do tlamky. Docela mě to vyděsilo, protože v horším případě mohla být zhnisaná kost. Objednala jsem na dnešní ráno Ginny k MVDr. Mikulcové na Stodůlky.
Na rentgenu se objevily, či spíš neobjevily, chybějící spodní třenové zuby - odumřely a začaly vyhnívat. Veterinářka zanícené díry vyčistila a vypláchla antibiotikem, ve výplachu rány po abscesu v čelisti a podávání antibiotik budeme pokračovat a nejspíš v pátek jdu na kontrolu, pro případ, že by se zatahování děr po odstraněných zubech zkomplikovalo. Pro jistotu budu Ginny pár dní dávat měkkou stravu.
Čelist a řezáky jsou naštěstí v pořádku (na rentgenu vypadaly normálně), takže doufám, že až se dohojí absces a zatáhnou díry po zudech, bude mít moje střapatá babička klid.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Kimik » 14 bře 2010 15:04

Tak už nás asi zlobí další absces. Už včera jsem si všimla, že Damián má jakoby napuchlou tlamičku. Není tam žádná viditelná boule, ale jednu tvář má prostě větší a očko přivřené, asi jako mu ta boule na něj tlačí. Je naježený, a když se ho na tom místě dotknu, tak se naježí ještě víc a ucukne, takže ho to asi bolí. Ve 4 nám otevřou veterinu, ale zatím se snažím najít nějaké informace. Náš Chiko na podobný absces zemřel, ale Damiánovi je 8 měsíců, tak doufám, že se mu bude dát pomoct. Jestli je to absces, tak nějaký začínající, ale třeba pomůže, když přijdeme brzy.
Četla jsem tady, že některým potkanům vytrhli zuby, to se dělá běžně? U Chika mi to ani nenavrhli, absces vždycky jenom rozřízli a vyčistili a za pár dní tam byl znovu a ještě větší.
A kdyby to nebyl absces, může to být ještě něco jiného? Zdálo se mi totiž, že se trochu kácí k jedné straně :(
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod nevi » 14 bře 2010 15:40

Ginny šla poprvé na rentgen, protože se absces ani po týdnu nezlepšil, pořád to hnisalo stejnou mírou a na rentgenu se ukázaly chybějící vyhnilé třenové zuby, které šly ven. Léčili jsme ve Vetcentru a už když jsem byla s abscesem na kontrolu a nehojil se zrovna ideálně, jsem se dozvěděla, že je tam někde ložisko zánětu a asi to bude na rentgen. Po pár dnech se absces krásně zahojil.
Bohužel tři týdny na to se objevil další. Veterinář, ke kterému jsem šla kvůli první pomoci, jí na to dal mastičku s tím, že je to prý od zhoršené imunity. Opět se to stáhlo, až na malý kanálek, kterým neustále šel ven hnis, takže necelé dva týdny od objevení se nového abscesu šla Ginny na rentgen znovu, tentokrát k MVDr. Lietavcové na veterinu Na Hůrce, kde jsou vybaveni pro focení čelisti šikmou projekcí z několika stran. Tentokrát se objevil problém v kořeni řezáku, veterinářka jej vytrhla, vyčistila to tam a absces vyšila, aby se nezavřel. Hned den nato se hnisání rapidně zmenšilo. Bohužel Ginny zemřela na jiný zdravotní problém (selhání srdce patrně v důsledku stáří a zátěže při léčbě) před skončením léčby.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Sharkie » 08 srp 2010 15:18

To ze je abces zo zubu sa da asi zistit len pri spraveni rtg snimkov, ze? Aka je sanca, ze je abces na tlamicke len z poranenia pokial mysak vpohode papa?
Obrázek
Žralok, který štěká, nekouše. Obrázek

A day without chocolate is like day without sun.
Sharkie
Adminka
Adminka
Potkani: žraloci: Patch, Bugfix, Wifi, Webrat, Capybara, Koala, Bunny

Příspěvekod jani » 18 říj 2010 18:49

Takže důvod proč Sára zhubla, je absces čelisti od spodního hlodáku :cry: Bouličky jsem si všimla až v pátek večer, přísahala bych, že tam předtím nebyla !! Jeli jsme na Kolmou, kde byla Mvdr. Blažková. Sáru musela okamžitě operovat, uspala ji injekční narkózou, odspodu vyškrábala prohnilou kost a vyndala celý hlodák...Pak jí nandali na hlavu obvaz, píchli tunu výživy, atb a matecam a probudili jí injekcí s nějakou látkou (zapomněla jsem jak se to jmenuje) Sára byla až do druhého dne sfetovaná od narkozy a dostala jsem do ní jen vodu s glukopurem. Blažková nás objednala na druhý den, řekla že sice neordinuje, ale bude tam, že se na to podívá sama...

Druhý den, ordinoval Mvdr. Čáp (můj oblíbenec, fakt... :dozey: ), odmítl Blažkovou zavolat, i když jsem mu řekla, že to chce vidět sama :x Se Sárou zacházel příšerně, řekl že je to na uspání, sestra (Mašková) přístup otřesný, např. spadl jí kus obvazu NA ZEM!!! co se se měl přiložit na ránu, ona ho zvedla, a POUŽILA HO!! V tu chvíli jsem ani neměla sílu něco říkat, kdybyste viděli ty jatka...a to jí jen vyměňoval v ráně dren.....pak to sestra zakončila tím, že blbě píchla injekci s výživou a dost to krvácelo....Takhle v šoku jsem po vyšetření ještě nebyla :( Hned jak jsme vyšli tak jsem se rozbulela a přemýšlela jsem jestli jí nepůjdem raději uspat....Nicméně ještě večer se Sára šílene rozežrala, ty dětské smradlavé kašičky od hami jsou záchrana. Druhý den měla taky hroznou chuť jíst, takže jsme k tomu volovi museli vypravit znova, na výplach, atb a nový dren (bohužel měl službu celý víkend).

Dnes tam byla konečně Mvrd. Holá, po pravdě řekla, že šance že by se to uzdravilo je jen 10%....ale řekla, že s tímhle zkušenost nemá, nicméně dostat bakterie z kosti je prý skoro nemožné. Ale Sára hodně přibrala, je akční, jen má díru do hlavy :oops: Takže se máme rozmyslet...Také říkala, že je možné že by se to zahojilo, ale pak třeba za měsíc vrátilo, takže budeme léčit a prostě se uvidí. Zas říkala, že ta rána vypadá dobře, na to že je to tak čerstvé. Mimochodem, za stejné a pečlivější vyšetření + kapky do oka, si řekla o polovinu míň než Čáp........Nechápu. Jinak od pátku už to stálo cca 1 800,- a není to konečné :|
.jsem sám
jak tetřívek
.teď s lunou se obejmu
jen co se opiju.
jani
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Psi: Šiva a Goro
Kočky : Kitler a Mňausollini

za Duhovým mostem čeká: Piškotka, Plívuška s Mimískem, Haskynka s Liškou, Adamka, Sára, Prašivka, Pohroma, Pampi, Burbeska, Bezinka, Borůvka a Justýna, Lízátko, Zuzanka, Algebra a Analýza :-* Pískáčci : Pišta, Fišta a Brychta

Příspěvekod Haslerka » 18 říj 2010 20:05

držíme Sárince packy i palce!
Jinak s tím špatným píchnutím - to vůbec nemusí být špatně píchnuté, to je prostě o tom, jestli se omylem netrefíš do nějaké kožní kapilárky. Už se mi to stalo mnohokrát a musím říct, že si myslím, že píchat injekce umím (musím se té sestřičky zastat ...). Jo a výměna drenu byvaji jatka skoro vždy...
Moje parta Osmyšáků
Neber život příliš vážně,
stejně z něj nevyvázneš živý...
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska
Chovatelská stanice: ex CHS Ze Země Nezemě

Příspěvekod jani » 18 říj 2010 20:23

Haš, já ten samý zákrok viděla už 4 dny po sobě od 3 lékařů a různých sester, a řeknu ti že ten rozdíl byl obrovský....Nejde to asi popsat. Ještě třeba to, že od něj byla pak Sára vystreslá celý večer, rozklepaná..Dnes co jí držela sestřička od Holé, Sára ani nepípla, bylo to rychlé a pak hneď ťapala po stole..
.jsem sám
jak tetřívek
.teď s lunou se obejmu
jen co se opiju.
jani
Superpotkan
Superpotkan

za Duhovým mostem čeká: Piškotka, Plívuška s Mimískem, Haskynka s Liškou, Adamka, Sára, Prašivka, Pohroma, Pampi, Burbeska, Bezinka, Borůvka a Justýna, Lízátko, Zuzanka, Algebra a Analýza :-* Pískáčci : Pišta, Fišta a Brychta

Příspěvekod Haslerka » 18 říj 2010 20:24

jasně, ale ono je to poprvé obvykle mnohem horší než potom další převazy... nicméně nechci se jich zastávat zase moc, nebyla jsem u toho a pokud z toho máš špoatný pocit, tak to asi bude právem..
Moje parta Osmyšáků
Neber život příliš vážně,
stejně z něj nevyvázneš živý...
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska
Chovatelská stanice: ex CHS Ze Země Nezemě

Příspěvekod jani » 18 říj 2010 20:31

Haslerka píše:jasně, ale ono je to poprvé obvykle mnohem horší než potom další převazy... nicméně nechci se jich zastávat zase moc, nebyla jsem u toho a pokud z toho máš špoatný pocit, tak to asi bude právem..

ne, ani ten zákrok nebyl poprvé. s Čápem mám hodně špatné zkušenosti i z minulosti. když říkám, že to bylo asi nejhorší co jsem v ordinaci zažila, tak nekecám. a to jsem viděla kdejaké drsňárny. :| kdo má možnost, ať se mu vyhne...
.jsem sám
jak tetřívek
.teď s lunou se obejmu
jen co se opiju.
jani
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod adahradska » 19 říj 2010 08:12

Moc na Nahulajdu myslíme a držíme vše, co jde!
adahradska
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Nany ILLEGAL Rats, *14.2.2014
Qíčala OdAdush *27.5.2014
Sušenka of NippyLand,* 6.9.2014
Vafle OdAdush,*24.11.2014

naše malá fuzzinka Hryzantéma-přineseniny 12.10.2008-čeká na obláčku od 13.6.2011
Fuzzatá Františka OdAdush,*26.7.2011, v nebíčku od 6.7.2014
Ředitelka zeměkoule OdAdush *27.5.2014 †27.8.2014
Í OdAdush, (Mimino) *16.6.2012 †19.11.2014
Koudelka Z Hamaku, *13.8.2011 †5.5.2015

Příspěvekod womi » 19 říj 2010 14:41

Tak to je drsný. Držím vám moc palce. Jani, napsala bys prosím do veterinářů? ať všichni o čápovi vědí
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod chesterfield » 23 říj 2010 02:41

trošku později, ale přesto celá Potkaniéra drží packy
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod jani » 25 říj 2010 20:58

Takže jak to pokračuje. Sárinka má pořád ohromnou sílu žít a bojovat, hodně papá, zahojil se jí ten rozkousaný ret, dorostl jí jeden spodní hlodák. Dnes jsme byli v Kolmé, byla tam Holá a Kňákal, říkali že vypadá docela dobře a zdá se že má větší šanci se uzdravit :D Nicméně atb máme ještě na minimálně týden, očíčko není zasažené ze spodu ale měla poraněnou rohovku. Držte palce dál.
.jsem sám
jak tetřívek
.teď s lunou se obejmu
jen co se opiju.
jani
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Zuza » 25 říj 2010 21:04

Jani myslíme na vás!! :up: Bude to dobrý, drží se holčička statečná :up:
Obrázek
Zuza
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Toník, Loki, Loco, Inža a Dáreček Pan Myšák Bunky of Ratwood de la Womi :)

Příspěvekod Krysa Vasilisa » 25 říj 2010 21:11

Myslíme na vás. :pray: Jen ať papá a zlepšuje se dál, holčička. :loveit:
Potkani jsou má zenová zahrada.
Za Duhovým mostem čeká Borůvka , Edoušek , Normíček , Kuřátko , Gaťkoušek , Spoček , Snuffík , Gizmíček , Gustíček , Roníček, Bubáček , Ylbínek, Ingrýšek , Dibi , Šibi , Bibi , Bubla, Aldík, Minnie, Černoprdelnice , Madlenka , Olinka .

Obrázek Za nahotu se nestydíme! Obrázek
Krysa Vasilisa
Aukční krysa
Aukční krysa
Potkani: Za Duhovým mostem čeká Borůvka, Edoušek, Normíček, Kuřátko, Gaťkoušek, Spoček, Ňaffinka, Gizmíček, Gustíček, Roníček, Bubáček, Ylbínek, Ingrýšek, Dibi, Šibi, Bibi, Alda, Bubla, Minnie, Černoprdelnice, Madlenka a Olinka.

PředchozíDalší

Zpět na Oči, uši, zuby