Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Šilhá, nevidí na jedno oko(?)

Problémy s očima, zánět středního ucha, vypadnutý zub atd.

Šilhá, nevidí na jedno oko(?)

Příspěvekod Elis » 12 kvě 2014 20:16

Ahoj. Nebyla sem si jistá, jestli s tím sem nebo do neurologických, kdyžtak mě přesuňtě (možná i slučte? náš specifickej problém sem tu nikde nenašla)

Situace - Keňák (roční mladík) mi nějakej měsíc zpátky z neznámýho důvodu spadl z patra (nevim ze kterýho, buď 20 nebo 40 čísel výšky), následoval šok - třes, občas záškuby křečí, hodně slintal. Takže byl u veta, byl otřesenej a měl bolavou krční a hrudní páteř, dostal analgetika. Těžko říct, jestli byl pád příčinou potíží (ošklivě se narazil, proto ten šok?), nebo nějaký záchvat/mrtvička příčinou pádu. Druhej den byl na kontrole, prý že dobrý a máme se stavit kdyby něco. Pár dní hodně pospával a býval protekčně zakutanej v peřině, aby ho další dva kluci neprudili. Teď už je v pohodě.
"Problém" - poslední dva týdny pozorujem, že nosí hlavu "nabok", otočenou doprava. Napřed mi teda přítel tvrdil, že ho moc pozoruju... Ale pak sme Keňáka pořádně prohlídli a pravý očko má "ujetý" dozadu a nahoru, levý zase docela dolů. Chvilku sme ho i "trápili" a vykoumali, že pravým okem nereaguje. Prostě to vypadá, jakoby na pravý neviděl a tak natáčí hlavu duprava a trošku nahoru, aby líp viděl tím levým. Běhá rovně, nevrávorá, bez problému panáčkuje, při čištění a žraní má hlavu normálně. Ouška má čistý a voňavý.
(Po pročtení fóra začnu s pangaminem, pro sichr)
Takže potřebuju s někým dát hlavu dohromady a porovnat si to v hlavě. Je šance, že by nebyl problém jenom v tom oku? Nerada bych lezla k vetovi (zase) zbytečně (už mě jednou vypekl šikovnej simulant, dlouhá story :zip: ), ale nerada bych něco zanedbala.
Elis
Růžovka
Růžovka

Re: Šilhá, nevidí na jedno oko(?)

Příspěvekod womi » 12 kvě 2014 20:23

Mě to přijde jako následek mrtvičky. Dostal mrtvičku, následně sletěl z patra a teoreticky může být poškozený nějaký oční nerv. Jak to má se zbytkem hlavy na té straně? reaguje vouskama? Taky jje možné, že prostě na to oko přestal vidět. má ho normální? není jinak barevné, s nějakým "povlakem", do červena, zašedlé a podobně?
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod Elis » 12 kvě 2014 22:12

Díky za odpověď, přesně tímhle směrem se ubírají naše úvahy.
Fousky, ucho i čumák vypadají normálně funkční. Kromě toho šilhání má oko v normálu, žádný zakalení nebo jiná změna.
Takže vet by mohl být zbytečnej?
Elis
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Dr.Jenny » 13 kvě 2014 21:06

taky mi to přijde jako mrtvička. A jestli je ze zverimexu, tak by to na roce nebyla žádná výjimka. Mrtvička se může projevovat různě, protože záleží na tom, kterou část mozku to postihne. Možná bych mu pro začátek dávala obden tak 1/4 Bkomplexu forte...pak bych přešla na slabší pangamin. Pak bych mu dávala ryby s obsahem omega 3 mastných kyselin. Pomáhají prokazatelně proti srážení krve.

V tomhle případě asi veterinář nepomůže. Mohl by mu jen píchnout kortikoidy, ale jde to i bez nich. A pokud by to byl nádor, tak s tím veterinář neudělá už vůbec nic. Asi bych ho kontrolovala a kdyby něco, tak bych pak zašla na veterinu.
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod Elis » 16 kvě 2014 11:23

Ahoj, taky děkuju za odpověď.
Právěže je to naveláček, ne zverimexák. A dneska mi nejspíš "kleplo" ještě i ratenbuřáčka, o tři měsíce mladšího :( Nevim, jestli budu schopná si na tyhlety potkaní záležitosti zvyknout.

K těm MK - lososovej olej by mohl být dostatečnej, žejo? Mám ho doma pro psy...
Elis
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Dr.Jenny » 19 kvě 2014 22:34

jj, měl by obsahovat MK, jako ryby...ne-li víc...

jinak navel někdy odchovává na zverimexových zvářatech...hlavně amber linie, protože ty se v jiných ChS moc nevyskytují, tak není kde jinde brát. A nebo z Holandskýho velkochovu, kde to taky se zdravím není uplně 100%. Ratenburg netuším, ale je to divný, že by dva mladí samci, nepříbuzní, oba dostali mrtvici v tak mladém věku. Co jsou za barvy??
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod Elis » 22 kvě 2014 19:18

Právě si jako správná hysterka říkám, jestli (nedejbože!) nedělám něco špatně.
Šilhavej navelák je mink, má černýho bráchu (vrh s označením tušim G7). A raťáček (už teda po smrti :( ) byl černej (vrh E2).
Elis
Růžovka
Růžovka

Zpět na Oči, uši, zuby