Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Svrab

Od svrabu, přes plísně, flíčky na kůži atd.

Svrab

Příspěvekod Cruela » 17 čer 2005 22:03

ahojky chtěla bch se zeptat jestli by mi někdo mohl popsat jak vypdá svrab u potkánků. děkuji :D
Cruela
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod eleanthis » 18 čer 2005 21:06

Svrab se povětšinou u potkana projevuje na uších. Uši nejsou hladké, ale mají po sobě malé a větší hrubé pupínky, které způsobují deformaci ušních boltců. Dá se to poměrně v pohodě léčit, takže kdyby něco, šup za veterinářem.
Eleanthis

.."v tiché záři výkladní skříně si nahá figurína prohlízí své pěstěné nehty.."
eleanthis
VIP
VIP

doplneni

Příspěvekod Morrigna » 19 čer 2005 07:30

Ještě doplním, že může vypadat i jako puchýřky, které na ocase nadzvedávají šupiny a ty pak vypadnou. To jsou klasické příznaky, ale defacto se všemi rozškrabanými rankami a loupajícími se místy je lepší se u dobrého veterináře ukázat - pro jistotu.

Ještě pár poznatků o svrabu:
lensy píše:Ahoj, přidávám také pár informací o svrabu u potkanů, což je hodně časté onemocnění. Přenos se může uskutečnit třeba už jen rukami nebo předměty, na které šáhl ošetřovatel ve zverimexu, který byl předtím v kontaktu s potkánkem, který má svrab.
Projeví se vytvořením malých stroupků na hlavě, nejčastěji v okolí uší, na tvářích, krku, které se postupně rozšiřují i na další části těla. Zpočátku to opravdu může vypadat jako jako by se potkánek poranil. Svrab je velmi svědivé onemocnění a proto se potkánek většinou začne často škrábat, je neklidný. Kůže v okolí stroupků může být zarudlá, mastnější, případně můžou později začít chloupky až vypadávat.
Hned při objevení prvních stroupků je třeba zajít k veterináři. Ten udělá hluboký kožní seškrab a pod mikroskopem pak hledá vajíčka nebo dospělce zákožky. Často se při seškrabu svrab nemusí najít. I přesto je lepší dát potkánkovi injekci.
Aplikují se 2 - 3 injekce ivomeku v odstupu 10 dní. To je důležité. 1 injekce zníčí dospělce, ale ne vajíčka. Za 10 dní se vylíhnou další dospělci a ty zničí 2. injekce. Tato terapie je velmi účinná, ale jen v případě, že vždy, než po příchodu od veterináře vrátíte potkánka do jeho klece, všechno v kleci i klec důkladně vydezinfikujete, případně uplně vyměníte některé vybavení a vy sami budete přitom dodržovat přísnou hygienu, abyste svrab nepřenesli na potkánka zpět nebo na ostatní potkánky.

Někdy můžete najít u potkánků na tvářích místa s ulámanými chloupky, což může být způsobeno i vykousáním od jiného potkánka. Kůže je většinou klidná, jen ojediněle se můžou vyskytnou stroupky, které brzy zase zmizí a potkánek se neškrábe.
Přeji Vám všem, aby svrabíku bylo co nejmíň. Ahoj Lenka

Slávka píše:Ahoj!
Mám 15 měsíců starého potkánka Barnabáše a za celou dobu jsme neměli žádně vážnější problémy (když pominu rýmu a malé množství poryfinu, který občas vyprskává), ale poslední týden se mu udělaly v kořížku malé stroupky, které si pravidelně vydrbává a vykousává, takže se mu nechtějí zahojit.
Dočetla jsem se tady na fóru, že by to mohli být nějací paraziti - sice v kůži nic není vidět, ale vidět být ani nemusí, to je jasné. Jako léčení se doporučuje Imovac - píchnout nebo mazat. Jenže nevím, jestli to je právě to, co má Barny a hlavně jsme na veterině nikdy nebyli, tak ani nevím, jak by to snesl. :?
Přidávám ještě 3 fotečky těch stroupků, jestli se na to někdo mrknete a poradíte mi co s tím, případně nějakou dobrou veterinu v Praze, kde by ho moc neterorizovali, protože on zrovna nemiluje jakékoliv "zásahy", ať už jde o drápky nebo koupání.
Tak díky moc všem za rady...

Morrigna píše:Tak to je přesně to, o čem se psalo - nejspíš svrab. Na veterinu zajdi, oni si ho jen prohlídnou a pak mu nejspíš daj jednu injekci do kůže nebo možná mu to jen máznou do kožichu - uvidíš. Doktora ti snad někdo doporučí, momentálně nemám žádného dobrého vytipovaného. Každopádně, potkan se toho bohužel sám nezbaví, kdyby se to nechalo dlouho, bude ho to porád svědit a bude mít olysalý kožich - to už je lepší jednou dvakrát na veterinu zajít.
Jinak neměla jsem potkana co by se rád koupal, naopak je to dost stresovalo a myslím, že to ani není potřeba. Určitě to nesnášeli víc než veterinu.

eleanthis píše:Svrab to neni, ten se projevi predevsim na usich, ktere jsou plne malych jakoby bradavicek...
coz tady nehrozi
bud paraziti, nebo pokud mel potkan dlouhodobe dychaci problemy - rýmy, zanety, postupne vrkani a pod., muze jit i o vyrazku prave puvodem od plic... to mela nase Sara, nejdriv psikala, pak zacla vydavat vrkave zvuky, ktere se ale prilis neopakovaly, ani neretezily, kdyz jsem na ni polozila ruku, zretelne bylo citit, jak v ni "chrasti"... zacaly se objevovat strupy po celem tele (vet. potom rekl, ze to, co ma na tele, ma v plicich) zacala chodit hrbate, protoze se ji tak lepe dychalo, nakonec se zacla dusit... cimz nechci strasit, ale lepsi upozornit nez pak pozde litovat

takze doporucuji veterinare, ten nejlip bude vedet :)

Makushka píše:Nooo, to že svrab je většinou na uších ještě neznamená, že jinde být nemůže.
Tohle můžou být paraziti i ekzém, takže bych napřed asi zkusila postřik Biokillem a podle toho, jestli to zabere nebo ne, se uvidí dál. Jako typický svrab to nevypadá (ten dělá spíš pupínky, po rozškrábání jsou na jejich vršku stroupky), ale vyloučit se úplně nedá.

Slávka píše:No, byli jsme dneska na veterině. Doktorka říkala, že to může být svrab nebo paraziti a že to má nespíš tím, že už nemá tak silnou imunitu jako měl, když byl mladší. Takže mu píchla 2 injekce: Imovec a Depedin, s tím, že máme za týden přijít ještě jednou a že by to mělo zmizet. Pokud by se to vrátilo, tak by mi dala nějaký mazání, ale to prý je nepravděpodobný. Byl to hrdina, ani nepípnul a teď odpočívá, takže snad mu bude brzo dobře. Určitě napíšu, jak to nakonec dopadlo.

Makushka píše:No, pokud vím, tak na takový svrab nebo vši ani dobrá imunita moc nefunguje. Zabrání možná rychlýmu rozlezu po celým těle, ale jakmile normální zdravý jedinec potká zákožku svrabovou, tak ta si na něm pochutná tak jako tak.
A taky mi přijde divný, proč veterináři tak často ani neprozkoumají, o co jde a hned do zvířat píchají ivomec :? (a nebo kortikoidy, pokud mají podezření na ekzém). Zákožka svrabová žije v povrchové vrstvě kůže a krev nesaje, živí se tou zrohovatělou kůží. Ivomec údajně působí tak, že "otráví" krev toho zvířete a parazit, kterej si jí cucne, zdechne.
No nevím, přijde mi to dost drsný... Já bych volila spíš ten postřik, ale možná v tom jsou i jiný důvody.
Morrigna
VIP
VIP

Příspěvekod Danny » 05 led 2007 09:23

S tim maznutim nebo injekci na svarb bych neotalela. Sravb je rychke prenosny a chytne to i druha potkanka (ani bych se nedivila, kdy uz ho mela :-( ) Máznutí stojí pár korun (30,-) injekce je o něco dražší, jelikož je tam ještě aplikace injekce. Záleží, jak máte drahého vet, ale injekce by seneměla vyšplahat přes 100,- U potkanů se ale doporučuje pouze máznutí (kor u malého zvířete)
Danny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Phoebe » 06 led 2007 11:55

No po Framykoinu to mizí, protože jsou to ranky z drabání a od parazitů a ty se hojivými účinky zacelí. Ale příčinu - zákožku - to nevyhubí.
Optimista si myslí, že žijeme na nejlepším možném světě. Pesimista se obává, že je to pravda.
Obrázek
Phoebe
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: dřívě KriKri, nyní Pan Myšák

Příspěvekod Tkanu » 22 led 2007 13:52

Phoebe píše:No po Framykoinu to mizí, protože jsou to ranky z drabání a od parazitů a ty se hojivými účinky zacelí. Ale příčinu - zákožku - to nevyhubí.

Musím se připojit!!! Framykoin je lokální antibiotikum, tj. proti bakteriím, ne proti parazitům! Jestli to není moc rozšířené, stačí máznutí za ouška, víc jak dvacku jsem neplatila ani tady v Praze...
Tkanu
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Sametka
Vzpomínáme: Tkanička Mašlička Hvězdička Knoflenka

Příspěvekod Nergita » 26 dub 2007 20:55

Jděte k vetovi, ať udělá seškrab. Svrab je docela dobře léčitelný. Já si tenkrát taky myslela, že mi nemocnou samičku holky kousají a byl to svrab.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod myjka » 10 čer 2007 14:31

My sa toho svrabiku asi nezbavime. Dnes som našla fanny za usami same chrasty. Zajtra zajdeme k vetovi. Ostatne som prezrela a su v poriadku ale poprosim veterinara aby ich ivomecom aspon pokvapkal ako prevenciu a fanny aby pichol. Chudak ako ju poznam zase sa jej od injekcnej striekacky spravi bulka :( a aj absces co ma uz par mesiacov jej zacal nejako rast ale nema tam ziadnu hlavicku ani nic. Poviem vetovi nech jej s tym nieco zajtra urobi :cry: ako keby nestacilo ze je stara kriva nahluchla a neviem co este vsetko :cry:
Obrázek Obrázek
myjka
černá ofce
černá ofce
Chovatelská stanice: CHS Myjka

Příspěvekod Tara » 11 čer 2007 15:25

ja teda kdyz mel svrab flicek radsi nechala maznout i rufovi a marfovi..ono je to lepsi.. :roll: :)
ted ma ale alzbeta-myska svrab a nemuzeme se ho zbavit
Obrázek
Tara
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jupiter PotkanMarvel,Dark von chs Proximo,Alfonz(Vanius) PotkanMarvel,ufounek Vincentek,Obelix(Wizard )Rats of Darkness
odešli za Duhový most:-(((:
Flíček starší,Flíček mladší,Rufíček,Marfíček

Příspěvekod chesterfield » 12 čer 2007 07:39

to preventivne máznutí opravdu je na místě, když se projevil svrab u Rexíka tak jsem vzala celého 5kg potkanů k Dr. Mikulcové a ona to sice ještě nedělala, ale přeci jen mi vyhověla a bylo to účinné. Máznout mezi lopatky jako prevence.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Tkanu » 12 čer 2007 09:43

Byla to u nás ta kožní forma - ouška a ocásek v pořádku, ale pod bradičkou stroupky - později se prý šíří po těle, my jsme to zachytily včas. Dali jsme inj. ivomeku a krásně se ztratily. Miminka dostaly preventivní máznutí za ouška - byla to fuška s těmi dvaceti, měly jsme úplnou manufakturu, přendávaly jsme je z přepravky do přepravky, abysme žádné nevynechaly. Mimča jsme odstavily, bylo to trošku dřív než jsem chtěla, ale už se krmily samy - dávala jsem přesnídávky, hlavně masové, sýr cottage (pribiňáky taky, ale je tam dost cukru a tuku). Ale tohle patří už spíš do "Porodnice".
Tkanu
Superpotkan
Superpotkan

Re: Svrab

Příspěvekod Shaman » 08 črc 2007 21:22

U mne bylo leceni docela dlouhy, chodili jsme na injekce po 1-2 tydnech, vzdy se to zlepsilo a pak se zase zhorsilo. Mazal jsem i mista mesickovou masti, tak mi myska pekne vonela :-) Protisvrabove injekce nezabraly idealne tak pan doktor naznal, ze tam jeste zustavaji zbytky svrabu a ty to zase obnovuji tak dal nejakou injekci primo na to, tu jsme dali 3x a myska je vylecena, hura!
Shaman
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Tkanu » 12 črc 2007 07:41

Knoflence se zase objevily po těle stroupky :( Čekala jsem, jestli to není jen pozůstatek nějaké výměny názorů, ale asi máme ten :censored: svrab zpátky :wallb: Je to možné, po půl roce, kdy se nakazila, nejspíš od samce, aby se to objevilo znovu? S žádnými potkany nepřišla do styku... Ale Vítková nám tehdy dala jen jednu inj., je možné, že tam nějaký zárodek zůstal a projevil se až teď? Mám teď trvat na dvou injekcích?
Tkanu
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod myjka » 12 črc 2007 12:42

Svrab mohla dostat kludne s pilin ale kludne ho mohla mat nedolieceny.. Moja istar ho mala a doktor preliecil len ju potom bol mesiac klud a zrazu sa objavil u fanny tak som na vlastnu ziadot nechala preliecit vsetky 4...
myjka
černá ofce
černá ofce
Chovatelská stanice: CHS Myjka

Příspěvekod Tkanu » 13 črc 2007 07:10

Injekci tehdy dostaly všechny velké holky a mimina jsem mázla za uši. A podestýláme ubrousky. Přitom to bylo ještě v hodně raném stádiu, měly stroupky jen pod bradičkou a doktorka nás pochválila, že jdeme včas. Tak jsem myslela, že jedna inj. bohatě stačí - a máme to tu zas. Tak jí asi nechám dát ty dvě...
Tkanu
Superpotkan
Superpotkan

Další

Zpět na Kožní problémy