Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Opakující se svrab

Od svrabu, přes plísně, flíčky na kůži atd.

Opakující se svrab

Příspěvekod Wendow » 18 pro 2016 20:14

Zdravím,

Chtěla bych se na vás tímto obrátit s problémem, který mě (resp. mého potkánka trápí) a doufám, že mi budete schopni trochu poradit :)
Houdinimu bude něco málo přes rok a už má asi po 3 svrab za půl roku. Štve mě to a ať dělám, co dělám, tak svrab se mu vždycky vrátil a teď mám problém jej přeléčit, protože se mu dělají nové stroupky, i když ty předchozí aspoň trochu mizí a zmenšují se.
Poprvé jsem Houdinimu přeléčila Strongholdem pro koťata, ale po pár měsících se to vrátilo. Pak jsem u veterináře dostala sprej, který je na veškeré kožní parazity (bylo to cca před 2 měsíci) a tak jsem mu kožíšek pravidelně stříkala dokud to nezmizelo. Klec se teď snažím při každém čištění, co nejvíce vřelou vodou vydesinfikovat (a když už měl svrab, tak použít i přípravek). Teď ho má znova po třetí, veterinář mi dal i o trochu silnější přípravek (předtím ho v ordinaci i naředit, aby nebyl silný příliš), ale stroupky se mu tvoří dál a rozlézají se..

Chtěla bych se tedy zeptat, kde k tomu svrabu může takhle opakovaně přijít, že by ho měl tak často..
A jak ho účinně léčit.

Předem děkuji za rady. :)
Wendow
Růžovka
Růžovka
Potkani: Houdini & Merlin

Re: Opakující se svrab

Příspěvekod Veselka » 19 pro 2016 00:11

Pokud se mu svrab takto vrací, je pravděpodobné, že je opakovaně v kontaktu s jeho zdrojem.
Řešila jsem ho u potkanů, ale i u králíků opakovaně u jiného chovatele, jinak samozřejmě se svrabem u koček se setkávám v zásadě vždy u nových nalezenců.

Používám jak na ušní tak na kožní svrab u všech zvířat dva prostředky, jednak Stronghold a za druhé olivový olej, obojí se stoprocentní úspěšností, ovšem za předpokladu maximální desinfekce, jinak se vrací. Ono totiž nejde jen o klec, ti hazlíci se mohou schovávat např. ve stelivu, ve dřevě, koberci aj., umí přežít poměrně dost. Ovšem nepřežijí udušení olejem. Stronghold je jistota pro místa kde se olej nemůže dostat apod..
Samozřejmostí je před a po kontaktu se zvířetem nakaženém svrabem desinfikovat ruce, ev. oblečení.
Olej může být i jiný, ale olivový panenský má ideální konzistenci, jednak udusí parazita, ale také změkčí kůži, strupy se samovolně uvolní a tím se kůže lépe hojí a zároveň nenutí potřebu škrábání.
Potkaní kluci Strakáček, Bělásek, Hnědásek, Prcek přejmenován na Malý Strakáček 1, Malý strakáček 2, Fuzík 1, Fuzík 2, Malý Bělásek, Ferda, Malý Strakáček 3 a Malý Strakáček 4
V srdci a vzpomínkách Vás mám napořád Anatásku, Torinko, Čiperko,Lojzíčku,Tasíčku, Staroušku, Darwinku , Arwinku, Honzíčku a Neposedo
Veselka
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Anatásek, Torinka, Čiperka, Lojzík a Tasík - všichni už jsou tam někde spolu.
Společnost mi nyní dělají Arwin, Darwin, Neposeda a Honzík a spol.

Příspěvekod nevi » 19 pro 2016 08:55

Pokud nemáš podestýlku nebo krmení ze zdroje, kde by svrab být mohl, může mít problém s imunitou. Taky může být možné, že nemá svrab, ale nějaký chronický bacil. Jak probíhala diagnoza?
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Wendow » 19 pro 2016 20:34

Veselka: Moc děkuji za radu a určitě to s olejíčkem zkusím. Když nezabere to co mám, tak hned půjdu za veterinářem a domluvím se ohledně Strongholdu. Chtěla bych se jen zeptat na kolik Stronghold cenově přijde?

Nevi: Když se mu poprvé objevili stroupky, tak jsem s ním byla u veterináře, který mi řekl, že je to alergie, píchl mu nějaké vitamíny a že to bude dobrý (bylo mi jasný, že jeho už nikdy nenavštívím). Nezdálo se mi to a bohužel jsem zatím jiného zvěrolékaře, který by měl nějaké zkušenosti s hlodavci nenašla (obvolávala jsem, ale všichni mně odmítli s tím, že se na hlodavce nespecializují), tak jsme s ním jeli na kliniku. Tam mu udělali seškrab a potvrdili kožní svrab. Dali mi něco podobného Strongholdu a já jsem to 3x po týdnu zakapala na lopatky. Stroupky odpadly a rány se zahojily. Od té doby vím, jak se u něj projevuje (začne mu hnědě flekatět ocas, okraje uší tmavnout a vždycky v té době mu najdu v kožíšku začínající stroupky). Takhle to tedy vše bylo..
Wendow
Růžovka
Růžovka
Potkani: Houdini & Merlin

Příspěvekod nevi » 19 pro 2016 21:45

Kamarádka dělala potkanům kůru imunoglukanu, tuším že dva týdny, ale nemám to potvrzené z jiných stran. Nicméně by mu to určitě neuškodilo
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Veselka » 19 pro 2016 22:39

Wendow, abych byla upřímná, tak nevím kolik přesně stojí, naposledy, když jsem naposledy Stronghold potřebovala, tedy letos....., když je nakažené byť jen jedno zvíře, musí se podat všem, mezi kterými by se svrab mohl přenést, mimo to se to zrovna hodilo, byla bleší sezóna, tak i jako prevence..... jsem jich kupovala 27 kusů, část malých (do 2 kil, tj. i pro potkany) a větší část velkých nad 2kg a platila jsem necelých 10 tisíc. Mám pocit, že ten malý stál někde mezi 250,- - 300,-.
Potkaní kluci Strakáček, Bělásek, Hnědásek, Prcek přejmenován na Malý Strakáček 1, Malý strakáček 2, Fuzík 1, Fuzík 2, Malý Bělásek, Ferda, Malý Strakáček 3 a Malý Strakáček 4
V srdci a vzpomínkách Vás mám napořád Anatásku, Torinko, Čiperko,Lojzíčku,Tasíčku, Staroušku, Darwinku , Arwinku, Honzíčku a Neposedo
Veselka
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Anatásek, Torinka, Čiperka, Lojzík a Tasík - všichni už jsou tam někde spolu.
Společnost mi nyní dělají Arwin, Darwin, Neposeda a Honzík a spol.

Příspěvekod VOTA » 20 pro 2016 21:50

já ten pro kotata a stnata v praze a v ostrave kupovala v rozmezí 272-320,- takže by to tak cenove sedelo :)
Obrázek
VOTA
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Holky: Casey, Joe Jared Jane, Johny, Sebastien, Alex, Daisy, Stormy, Black Cherry, Kessy, Amy, Shira, Yuki
Kluci: Hei, Ricky, Crash, Ash, Ikuto, Yoru, Ichiru, Gray, Stiles, Shadow, Sinister, Seth
Chovatelská stanice: -

Zpět na Kožní problémy