Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Všenky

Od svrabu, přes plísně, flíčky na kůži atd.

Re: Všenky

Příspěvekod Dr.Jenny » 07 dub 2014 20:47

seno vyhoď...to je pro potkana zbytečný a hobliny přemraz v mrazáku a nebo taky vyhoď...nejsou zas tak drahý aby si riskovala breberky :-)
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod prašivka » 15 dub 2014 09:12

Ano ano, už se stalo, děkuju :)
prašivka
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod khaty » 18 dub 2014 07:42

Ahojte, potrebujem poradiť. Potkani majú všenky a už pár týždňov sa ich nemôžme zbaviť. Vet im 3x pichol ivomec a doma som musela ešte k tomu každé dva dni kúpať v detskom šampóne proti všiam (s tea tree olejom...) nepomáha ani ivomec, ani kúpanie ani vyčesávanie hníd. Doma všetko šistím dezinfikujem a všetko striekam pravidelne biokillom. Všetko je vymrazené preventívne, takže ani nechápem kde sa ktým všenkám dostali. Všenky sú vraj chlpové nie kožné. Ale aby som sa dostala k veci. Keďže nič nezabralo vet mi povedal že mi objedná ešte nejaký špeciálny liek, tak som volala a týždeň čakala až mi nakoniec povedal že neprišiel ale že si ho mám kúpiť v zverimexe sama... že je to arpalit neo - šampón. Tak teda neviem čo je na ňom také špeciálne ale viem, že názory na arpalit sú rôzne a hlavne sa väčšinou nedoporučuje. Máte ešte nejaké tipy, čím by som sa ich mohla zbaviť, alebo či fakt skúsiť ten arpalit? Krysáci ma už po toľkom kúpani v podstate nenávidia :lol:
khaty
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Igy
Malton (13.3.2010-03.7.2012)
Gangster (17.4.2011-18.5.2012)
Coffey (22.3.2009-12.5.2011)
Jingles (22.3.2009-8.3.2011)

Příspěvekod Dr.Jenny » 18 dub 2014 08:24

tTak po takových manévrech bych tě nesnášela taky :lol:
Ale teď vážně. 1) nepoužívej tea tree...je pro potkany jedovatý, pokud by si ho slízali. V tom šamponu to asi nebylo tak koncentrované a omyla si to, ale pozor na to, může být průšvih.
Ivomec většinou zabírá celkem dobře, tak to je divný. Ale obyčejně tak stačí kápnout jim ho za krk. Není potřeba ho píchat pod kůži. Arpalit NEO jsem nikdy moc nezkoušela na parazity. Ale zkus Stronghold pro koťata/kočky...stačí taky jedna kapka za krk pro každýho a mělo by to pomoct.
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod khaty » 18 dub 2014 08:29

O tom tea tree oleje viem, aj som to hovorila vetovi ale hovoril že je to v pohode že tam nebude taka koncetracia a že ho v podstate spláchnem vodou, ale aj tak som dávala pozor aby sa nečistili kým boli mokrý. Stronghold je ale na predpis nie? nemám náladu ísť po posledných naťahovačkách zas na veterinu. Aj keď som už niekoľkokrát hovorila že by som chcela aby im ivomec len kvapol stejnak ich len napichal (asi si môžu za aplikáciu inekcie proste vypýtať viac). Som rozhodená z prístupu na veterine ale nechcem zas sama niečo testovať na krysákoch a ešte viac im uškodiť.
khaty
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Dr.Jenny » 18 dub 2014 20:57

jj, dá se sehnat jen u veta...pokud nemáš nějakého známého... ale to i ten ivomec... :smi: a možnost změnit veterinu asi nemáš co?
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod khaty » 18 dub 2014 21:39

chodím na VFU (ale v poslednom čase to tam ide nejak dole vodou...) a nechce sa mi ísť k nejakému "psíčkarovi" ktorý berie potkany skôr ako škodnú než ako člena domácnosti. Skúsim ešte obehnúť nejakých tu v okolí či mi niekto nepredpíše stronghold len za zaklopanie a pekné prosím. :lol: ešte ma napadol biokill nie ten čo mám na vybavenie, ale to antiparazitikum. Ten stačí tiež streknuť medzi lopatky? ten nemôže uškodiť? viem že je toxický pre ryby, včely a myslím plazy, ale nemôže to krysákom uškodiť keby si to olízly?
khaty
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Wolfmoon » 25 kvě 2014 20:32

Prosím o radu. Moje 2 potkanky jsou zamořeny všenkami a nemůžeme se jich zbavit :( . Prosím poraďte, co s tím? vterinář nám na to něco dal, ale nemá to skoro žádný efekt už cca 5 týdnů.
Wolfmoon
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Dr.Jenny » 26 kvě 2014 16:04

co něco?? zkus si vyžádat Stronghold...
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Wolfmoon » 26 kvě 2014 20:32

Děkuji, určitě to zkusím. :)
Wolfmoon
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod tekna » 17 čer 2016 20:05

Potřebuji poradit. Klukům jsem našla všenky, aplikovala stronghold. Akorát že nevím jak je dostat z kožíšku (hnidy zřejmě). Zkoušela jsem všiváček a nic moc tedy.
tekna
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Kimik » 17 čer 2016 20:37

Nikdy jsme všenky neměli, ale řekla bych, že po aplikaci strongholdu prostě umřou a časem odpadnou samy.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Veselka » 17 čer 2016 22:24

U potkanů jsem všenky nezažila, takže jen odhaduji na základě zkušenosti s rozsáhlým kožním svrabem u koček a domnívám se, že odstraňování zbytků by mělo být obdobně obtížné i u všenek.

Kdysi jsem si přinesla dvě čičiny, které měli kromě jiného opravdu nechutně rozsáhlý kožní svrab. Samozřejmostí byla antiparazitika, která sice zahubila dospělce, ale to ostatní stejně zůstalo v kožíšku.

Čili, ani po dvou dnech, kdy antiparazitika byla kůží plně absorbovaná, stále měli kůži a srst zamořenou.
Zkusila jsem vyčesat, což nebylo příliš úspěšné. Dále jsem zkusila vykoupat a jemným kartáčkem při tom vyčesat, to bylo u kočičky, která měla podstatně kratší srst než ostatní úspěšné. Ty s delší srstí jsem nakonec oholila strojkem.
Veterinář mě sice měl chuť přizabít, ale bylo to stoprocentně úspěšné a kočky oholení snesli mnohem klidněji než přítomnost toho hnusu. Kromě jiného, věděla jsem, že čičiny v pohodě ohlídám, aby se nepřehřály nebo naopak nepodchladily. Tedy za dva dny už nebyla po napadení ani památka.

Tedy na základě této zkušenosti a protože potkani mají mnohem jemnější a kratší srst než kočky si myslím, že kartáček na zuby a miska s vodou a nějakým velmi šetrným šamponem, by mohla problém ze zbytky všenek úspěšně vyřešit.
Velmi opatrně potkánka namočit, nechat uvolnit zbytky z kůže a pak vyčesávat kartáčkem (ten pochopitelně po aplikaci bezpečně vyhodit).
Samozřejmě je třeba myslet na to, že pokud by se to dělalo do 48 hodin po aplikaci Strongoldu a místo kde se aplikovalo by se také namočilo, tak by aplikace byla nejspíš neúčinná. Takže buď ty dva dny počkat nebo se pokusit tomu místu vyhnout, ale to si nejsem jistá, jestli úspěšně lze a rovněž nevím, jestli by opakovaná aplikace v takto krátké době nebyla riziková.

Případně mě ještě napadá vazelína, lékařská a neparfémovaná. Tu jsem aplikovala na potkánka, z důvodu, že měl po těle několik stroupků, které si neustále drbal a tím jich přibývalo víc a víc. Takže jsem ho v místech stroupků natřela vazelínou, nechala chvilku působit a pak jemně zubním kartáčkem masírovala a vyčesávala. Stroupky se uvolnili bez dalšího poranění kůže a stejně tak by se možná mohli uvolnit i zbytky po napadení všenkami.
Potkan mastný od vazelíny není zrovna nic moc, ale pozitivní na tom je fakt, že když si jí trošku olíže, tak se nic neděje. Ovšem je samozřejmostí, vyhnout se místu aplikace strongoldu, protože nevstřebaný by se mohl s vazelínou dostat i do míst kde se potkánek může olízat.

Víc už mě nenapadá.
Potkaní kluci Neposeda, Honzík, Darwinek, Arwinek, Strakáček, Bělásek, Hnědásek, Prcek a 4 zatím beze jména
V srdci a vzpomínkách Vás mám napořád Anatásku, Torinko, Čiperko,Lojzíčku,Tasíčku a Staroušku
Veselka
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Anatásek, Torinka, Čiperka, Lojzík a Tasík - všichni už jsou tam někde spolu.
Společnost mi nyní dělají Arwin, Darwin, Neposeda a Honzík

Příspěvekod VOTA » 18 čer 2016 05:35

ja mela na vsenky aplikovany advocate, takze by to melo fungovat stejne jako stronghold - hnidy jsem nepotrebovala nijak sundavat a vsenek jsme se po prvni aplikaci zbavili (ale jde to trochu třeba zubním kartáčkem) :D .. kazdopadne kdyby po 14 dnech nebyl efekt, meli se prekapnout znovu :)

kazdopadne nutné vycistit klec, vyvarit hamaky (ci vyprat v pracce se sanytolem do pracky), premrazit krmivo atd. a jeste jsme vsechna mista, kde se potkani pohybovali vystrikavali bio-killem
Obrázek
VOTA
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Holky: Casey, Joe Jared Jane, Johny, Sebastien, Alex, Daisy, Stormy, Black Cherry, Kessy, Amy, Shira, Yuki
Kluci: Hei, Ricky, Crash, Ash, Ikuto, Yoru, Ichiru, Gray, Stiles, Shadow, Sinister, Seth
Chovatelská stanice: -

Příspěvekod tekna » 18 čer 2016 08:06

Díky za rady. Vyčesat se mi to nedaří, nejvíce napadený byl už ochrnutý stařeček, ostatní jich mají sem tam kousek. Tak snad je to všechnop mrtvý a časem to teda opadne. Nevím jak bych vyčesávala dalších 10 potkanů, jen kápnout jim stronghold bylo náročný :lol: Vorva
tekna
Růžovka
Růžovka

PředchozíDalší

Zpět na Kožní problémy