Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Kýchání, kašlání, problémy s motorikou, neustálé škrábání se

Vrkání, pískání, pčíkání, zápal plic, nachlazení atd.

Kýchání, kašlání, problémy s motorikou, neustálé škrábání se

Příspěvekod loreley » 24 úno 2013 10:11

Zdravím všechny,
mám dvě 1,5 staré potkaní holčičky - Amy a Chibi. Od malička jsem pozorovala, že OBČAS (velice zřídka) mají maličký záchvat kašle, který trvá asi 10 vteřin. Nicméně byly vždy velice čilé, papaly, pily, lozily po kleci i po mně :) takže jsem tomu nepřikládala žádný význam. Byly vždy naprosto v pořádku a za celý 1,5 co je mám nebyly ani jednou nemocné.
Už ve čtvrtek večer jsem si ale všimla, že je Amy nějaká divná, měla problémy vylézt po kleci nahoru a docela často kýchala. Řekla jsem si, že je to asi prochladnutím (venku je fakt kosa), tak jsem hned vyměnila podestýlku, celou klec vydesinfikovala, dala přes ní mokrý ručník a udržovala místnost, kde jsou, vlhkou a teplou. V pátek jsem si všimla, že má kolem jednoho oka porfyrin a stále si ho škrábe, takže jí slzí. Prolezla jsem fóra a zjistila, že můžu zkusit potřít okolí oka troškou Ophtalma (Evercil), tak jsem to zkusila. Oko se vážně zlepšilo. Jenže ostatní potíže neustávaly, Amy se stále hodně škrábala, kýchala, dokonce měla často záchvat kašle (když jsem ji při kašlání dala prsty kolem tělíčka tam, kde by měly být plíce, necítila jsem žádný chrapot, nicméně bublala a prskala). Zvýšila jsem tedy přísun vitamínů, které Amy zbaštila skoro všechny sama :) Žere a pije stále normálně, ale má navíc k tomu všemu ty problmy s motorikou - klouže z hladkých povrchů, když se jí náhodou povede vylézt nahoru po kleci, tak se jakoby pustí a spadne :( :( Navíc byla vždy velice čilé zvířátko, vítala mě po příchodu domů u klece a drala se ven a když jsem holky pouštěla včera, sice vylezla a chvilku zkoumala okolí, ale jen chvilku, pak zašla do domečku a spinkala :( Navíc poposedává různě po kleci a je taková apatická :( Rozhodla jsem se včera večer volat pohotovost d. Nytry (Ostrava), kde jsme se domluvily, že dneska ráno přijdeme. Amy dostala dvě injekce, jednu na výživu a jednu s antibiotiky. Ptala jsem se, jestli se nemůže jednat o nádor (kvůli té neschopnosti šplhat) a doktorka samozřejmě řekla, že možné to je, ale možnosti diagnostiky jsou prý u těchto zvířat dost omezené a přispat ji nechci kvůi tomu kašli. Poslechla si tedy bříško a srdíčko, zkoumala hlavičku a nakonec jsme se rozhodly pro ty injekce.
Amy po příchodu domů je hodně unavená, hned si zalezla a spinká, ani se nenapila (zato Chibi se hned vrhla k napáječce), ňamku si sice vzala, ale ani ji nesnědla, a přitom se po ní může normálně utlouct :(
Máte s tímto zkušenost? Hrozně se o ní bojím, je přece ještě v nejlepších letech a nechci ji přitěžovat stálýma návštěvama doktora a injekcema(mám přijít zase zítra a vše se bude opakovat), kdyby se ji něco stalo, nepřežila bych to :(
Moc všem děkuju za přečtení a radu, budu vděčna za jakýkoliv příspěvek.
Before I die I wanna hear the scream of butterfly...
loreley
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Amy (*říjen 2011 - +25.3.2013)
Chibi (*říjen 2011 - únor 2014)
Queeny (*10.3.2013)
Nina (*14.3.2013*)

Re: Kýchání, kašlání, problémy s motorikou, neustálé škrábán

Příspěvekod Elfsin » 24 úno 2013 10:21

Snad ti ale řekla, jak je na tom, aspoň něco, ne? Ty atb ti dala proč? Nález na plicích nebo něco? Ono jestli má myška problémy s dýcháním, tak ti pochopitelně nebude šplhat po kleci, to škrabání může být k tomu. Jinak atb nemusí dostávat v injekcích - myslí píchnutí. My jsme dostali atb vždycky domů - ty injekční se dají velmi často podávat orálně - buď ti je sní ze lžičky s něčím nebo pokud to nesní, tak si řekneš o tzv. inzulinku, do ní dáš dávku atb a k tomu třeba kapinku přesnídávky a potom (pochopitelně bez jehly) přímo do tlamičky. Ale to pití si prosím hlídej, to bývá častý problém při atb. Jinak bych se jen přimluvila, abys té zdravé dávala pro jistotu nějaký sirup na imunitu. Mně to řekla doktorka hned, jakmile mi onemocněl jeden z vyšáčků. Doporučila Imunoglukan pro děti. Je to sice dost drahé a myšky z toho nadšené nejsou - je třeba to zakamuflovat do něčeho - ale aspoň nějaká prevence.
Elfsin
Skákavka
Skákavka

Příspěvekod loreley » 24 úno 2013 10:28

Neřekla mi vícemně nic, jen že bude dobré ji zkusit přeléčit antibiotiky kvůli tomu nachlazení a že mám přijít zase zítra, že první dny bude dávat injekce, aby se to do ní skutečně dostalo a pak mi dá něco na doma na doléčení. Jaký sirup můžu použít? Můžu ho dát oběma? A mám jim ho přimíchat do napáječky, nebo jen dát slíznout trošku? A když mi nebude chtít pít, jak do ní vodu mám dostat? Omlouvám se za hloupé otázky a nezkušenost, ale jak říkám, nikdy v životě jsem s nimi na veterinu nemusela, protože byly vždy extrémně zdravé a dobře živené :/ Předtím jsem měla myšky, ale ty byly pořád nemocné a právě jsem jim dávala ATB tou stříkačkou rovnou do tlamičky, ale byl to skoro nadlidský úkol a vždycky potom nakonec umřely (ale myšky jsou celkově náchylnější a slabší než potkani, tam se toho moc dělat nedá i když jsem se moc snažila jim ulevit a pomoct).
Nemůžou ji ty antibiotika ještě víc uškodit? Jsem z toho zoufalá, snad by jí je doktorka nedávala, kdyby si nebyla jista, že je kvůli tomu nachlazení potřebuje, ne? Teď jsem na ni byla kouknout a nechala se hladit, jinak se se mnou moc nebaví, ne že bych se jí divila...
loreley
Malý potkan
Malý potkan
Queeny (*10.3.2013)
Nina (*14.3.2013*)

Příspěvekod Elfsin » 24 úno 2013 11:10

Přijde mi divné, že jen při přeléčení chce, abys chodila denně na injekce, zvlášť když jde o nachlazení. V tomhle počasí potkyšce oprav du moc neprospěje, když jí budeš denně tahat na veterinu, navíc je to pro ni i stres. Zkus se s doktorkou domluvit na lécích domů. Ten sirup je na posílení imunity, můžeš ho dávat oběma a i do vody, ale abys měla jistotu, tak to zkus na lžičce. každý potkánek je jiný - některý ti to jíst nechce, jiný to klidně zblajzne a ještě vyžaduje přídavek. U dospělých kluků jsem dostala dávku 0,5 ml na den a myš...Pití je problém, ale zkus aspoň hodně vodové ovoce nebo zeleninu - rajče, okurku, nektarinku, blumu... a potkyšci se nechají také nalákat třeba na šípkový čaj s medem místo vody - ten jim rozhodně neuškodí. Hodí se otírat čumáček a očička odvarem z řepíčku, tan je hojivý. A zkus na pčíkání koupit Vincentku - nám hodně zabírá - jednak ji u čumáčku prostě vystříknu (prodává se Vincentka spray, doplňovací) a jednak jí dávám samotnou do aroma lampy.
Elfsin
Skákavka
Skákavka

Příspěvekod Dr.Jenny » 24 úno 2013 11:13

já potkyšům přimíchávám do napaječky Echinaceovej sirup a můžeš i jitrocelovej.... plus na piškot jim třeba kapnu tři kapky lichořeřišnicových kapek...(přírodní ATB)

já myslim, že pokud jí je takhle, že začíná být apatická, tak ty injekce bych zkusila vydržet chvilku, i když to je nepříjemný.... až se to začne lepšit, tak ti dá vet tabletky určitě... určitě hlídej jeslti pije, to je důležitý...mohl by tomu pomoct i ten sladkej sirup...hlavně ať má klid, moc se nemusí namáhat a teplo, ale ne přetopíno, to taky neni dobrý...
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod loreley » 24 úno 2013 11:19

Tak jo, nakoupím dneska dost ovoce a zeleniny. Zkusím se zítra domluvit na ATB doma, nějak to do ni vpravím, třeba v přesnidávce by to mohlo jít, ne? Jablková by možná byla ideální, jablíčka miluje.. Napadlo mě koupit v lékárně sirup pro děti s Echinaceou a dát jim dvakrát denně olíznout trošku z prstu, oběma. Ten čaj taky vyzkouším, děkuju za tip :) Vincentku pořídím taky. Ještě se chci zeptat, ráda bych ji dávala při léčbě nějaká probiotika, ať si nezničí střevní mikrofloru, ty seženu u veterináře? Nebo můžu dávat nějaké lidské?
Moc děkuju za odpovědi a tipy, ráda si poslechnu někoho zkušenějšího, než na potkance zkoušet bůhvíco neověřeného...
loreley
Malý potkan
Malý potkan
Queeny (*10.3.2013)
Nina (*14.3.2013*)

Příspěvekod loreley » 24 úno 2013 11:22

Dr.Jenny píše:já potkyšům přimíchávám do napaječky Echinaceovej sirup a můžeš i jitrocelovej.... plus na piškot jim třeba kapnu tři kapky lichořeřišnicových kapek...(přírodní ATB)

já myslim, že pokud jí je takhle, že začíná být apatická, tak ty injekce bych zkusila vydržet chvilku, i když to je nepříjemný.... až se to začne lepšit, tak ti dá vet tabletky určitě... určitě hlídej jeslti pije, to je důležitý...mohl by tomu pomoct i ten sladkej sirup...hlavně ať má klid, moc se nemusí namáhat a teplo, ale ne přetopíno, to taky neni dobrý...

Jojo, to mě taky napadlo s tou Echinaceou... Vyloženě apatická není, do rukávu mi leze pořád, ale už není tak aktivní, dřív jsem ji honila po pokoji a evidentně si to užívala, teď se jen tak chvilkově projde a pak se hned vrací do klece a sedí, to se mi vůbec nelíbí, plus ta slabost a neschopnost vylézt... Nějak to zkusíme přetrpět, po injekci vždycky dostane ňamku, tak to snad trošku zmírní její stres a strach,,, Jinak necestujem autobusem ale autem a vozím je obě, ať jsou aspoň spolu a je to pro ně míň stresující (podle mě) a mají v přepravce utěrku aby tam bylo tepleji a přes přepravku vždy venku dám ručník aby tam nefoukalo..
loreley
Malý potkan
Malý potkan
Queeny (*10.3.2013)
Nina (*14.3.2013*)

Příspěvekod Elfsin » 24 úno 2013 13:05

Tak aspoň že můžeš autem. Probiotika jsou dobrá, já dávám při atb také. Nevím, co ti poradit víc - existuje Nutrolin sirup pro děti nebo veterinární Probican. Zkusit můžeš obojí, já dávám probican, ale některá myška ho prostě nechce. Probican stojí kolem 200,- Kč, ale vydrží dlouho, jednomu potkánkovi dávám tak 2 mm 2x denně, sirupu podle popisu by to bylo tam 0,2 ml 2x denně, sirup stojí kolem 80,- Kč.
Elfsin
Skákavka
Skákavka

Příspěvekod Dr.Jenny » 24 úno 2013 13:17

probiotka lidský nejsou asi uplně ideální, můžou mít jiný bakterie než lidi.... spíš si myslim, že pomůže to, že jsou holky spolu a předávaj si to mezi sebou během oblizování a tak....

to je moc dobře, že není apatická :-) ale slabá je, tak i tak to chce pečlivě léčit.... to ti ale nemusim říkat evidentně... ;)
já ATB vždycky naporcuju na půlku nebo čtvrtku podle instrukcí veterináře a pak je rozdrtim na lžičce a přimíchám do pribináčka nebo něčeho jinýho co jim jede...:-) jinak ten sirup nemusí být dětskej....echinaceovej i jitrocelovej v sobě nemají vyloženě účinný chemický látky (narozdíl od sirupu jako je sinecod, stoptussin atd.), tak jsou zároveň pro děti ;) když holky opravdu kašlaj, tak používám občas i Hedelix, ten je silnější a ten jim dávám kapku na lžičku, jednou nebo i dvakrát denně... ten je ale na kašel a ne tolik na imunitu....ale mylsim, že se dají v klidu kombinovat...
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod Elfsin » 24 úno 2013 14:55

Probican není pro lidi, ten je vysloveně veterinární, ale někteří potkánci ho opravdu nechtějí. Ptala jsem se i s veterinářky, řekla, že Probican je lepší, ale pokud by ho potkani opravdu odmítali, tak mohu ten sirup použít, že složení je velmi podobné, jen v Provicanu je toho víc, ale že pořád lepší něco než nic. Ten Imunoglukan jsem snad ani jiný než dětský neviděla, nevím, já ho koupila na doporučení veterinářky. Atb taky případně dělím, ale dávkování tekutých je snazší, takže se raděj vždycky rovnou zeptám, jestli je možné použít tekutou formu. Taky pokud to odmítnou slíznout, tak u tekutých máš vždycky jistotu, že ti v té stříkačce nic nezbylo.
Elfsin
Skákavka
Skákavka

Příspěvekod loreley » 24 úno 2013 18:19

Tak hlásím, že holky byly právě zkoumat pokoj, vypadaly obě docela čile.. Dostaly piškotky s jablečnou přesnídávkou, uvařila jsem jim teplý šípkový čaj s medem, který Chibulce moc chutnal, akorát Aminka moc nechtěla pít, naštěstí se mi ji podařilo obelstít tak, že jsem piškot namočila ve lžičce čaje a ona to zchlamstla a pak se i trochu sama napila :)
Doufám, že to bude lepší a lepší, dneska už do nich nic cpát nebudu, ale ráno dostanou trošku nektarinky a uvidíme, jak se to bude vyvíjet.
loreley
Malý potkan
Malý potkan
Queeny (*10.3.2013)
Nina (*14.3.2013*)

Příspěvekod Elfsin » 24 úno 2013 18:23

Ovoce im tam klidně nech napořád, oni si vezmou samy.
Elfsin
Skákavka
Skákavka

Příspěvekod loreley » 24 úno 2013 19:57

Nojo, ony jsou trubky malé, vždycky jim tam dám ovoce a pak ho najdu nakousnuté a obalené podestýlkou :/ Takže preferuju metodu z ruky do tlamičky klidně i třikrát denně, než aby to tam pak leželo netknuté.
loreley
Malý potkan
Malý potkan
Queeny (*10.3.2013)
Nina (*14.3.2013*)

Příspěvekod Elfsin » 25 úno 2013 11:31

Neboj se, ony si ho vyhlodají i z těch hoblin... Já dávám 2x denně do mističky, co myslíš, kde všude je ovoce a zelenina... Určitě jim tam nechávej ovoce a zeleninu celý den. Ona třeba nebude mít chť pít, ale ovoce si dá.
Elfsin
Skákavka
Skákavka

Příspěvekod loreley » 25 úno 2013 20:01

Tak jsme byly na dalších dvou injekcích, prý dostává antibiotika, která ničí viry plus mají výživný účinek na nervové spoje (kvůli té motorice) a výživu. Chudinka už věděla, co ji čeká, tak hrozně naříkala a škubala se, první injekce proběhla v pohodě a druhá se povedla až napotřetí, bobek malej :( Koupila jsem probiotika přímo u veta a zase - Chibulka pije jak zběsilá a Amy vůbec. Musela jsem zase na lžíci v tom roztoku rozmočit piškot a zase ji takhle obelhat. Vydesinfikovala jsem savem celou klec, pod domeček dostaly utěrku (pořád leží přímo na spodku klece, tak ať si to neodhrabou) a večer ještě dostanou rajčátko. Amy zase lítala po venku a zdá se mi, že míň pšiká a kašel jsem taky neviděla, ale je fakt, že jsem dneska musela do práce a nemohla s ní být celý den :(
Snad to bude lepší, jsou to mí miláčci stateční :)
loreley
Malý potkan
Malý potkan
Queeny (*10.3.2013)
Nina (*14.3.2013*)

Další

Zpět na Problémy s dýchacími cestami