Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Zápal plic, těžké dýchání, tekutina na plicích

Vrkání, pískání, pčíkání, zápal plic, nachlazení atd.

Zápal plic, těžké dýchání, tekutina na plicích

Příspěvekod smookie » 07 led 2013 12:38

Potřeboval bych poradit. Můj potkánek byl léčen na zápal plic asi 6 -7 týdnů. Dostával nejdříve 1x denně a později 2x denně Ronaxan (1/10 prášku v 1 dávce do trochy jídla), kapky 1ml 2x denně a podpůrně vitaminy. Bohužel nedošlo k výraznému zlepšení, stále špatně dýchá a "bublá", ale pořád je celkem čilý. Minulý týden to ale vypadalo dost špatně, ráno ještě celkem dobrý, ale odpoledne už trhaně dýchal a měl krvavý výtok z čumáčku. Dostal kortikoidy a ještě nějakou injekci, po nich se to zlepšilo, další den to vypadalo, jako by žádné problémy nikdy neměl, ale postupně se to zase začalo zhoršovat. Dnes dostal další kortikoidy a něco na odvodnění.
Nevypadá to vůbec dobře ale nějak se mi nechce smířit s tím, že bych to vzdal a jenom vlastně čelal, kdy umře. Nerad bych ho připravil o šanci jenom tím, že bych něco zanedbal. Potkyš má pořád chuť do života, je zvědavý, pořád rád a dobře jí, chodí, krade, přebudovává pelíšek a tak...
Někde jsem se dočetl, že podobné příznaky mají i srdeční vady, ale nejsem veterinář, tak to nepoznám.
Nemáte někdo prosím nějaké zkušenosti s něčím podobným, nebo nápad, co dál? Uvítám jakoukoliv radu.
Naposledy upravil smookie dne 09 led 2013 07:29, celkově upraveno 1
smookie
Růžovka
Růžovka

Re: Zápal plic, těžké dýchání, tekutina na plicích

Příspěvekod Kukla » 07 led 2013 15:01

Podle mojí zkušenosti s bublajícíma potkanama to moc na zápal plic nevypadá, řekla bych, že po takové době léčby už by se něco změnilo. Mojí potkance, která byla léčena na zápal plic, dělali rentgen, když léčba nezabírala. Nakonec se to bohužel ukázalo asi jako nádory :-( Ale ona se hodně horšila, přestávala žrát a nemohla pak už skoro vůbec dýchat.
Druhá potkanka měla ve stáří špatné srdce a opravdu taky hodně vrkala a těžce dýchala. Tam už bohužel k žádné léčbě nedošlo, ale doktorka říkala, že u takhle malých zvířat se srdce ani moc léčit nedá, vzhledem k nepřesnosti dávkování léků. Takže hádám, že by mohlo trochu ulevit něco na odvodnění plic, ale spíš do té míry, dokud to bude únosné, srdíčku asi moc pomoct nelze. Každopádně zkus se zeptat. Držím palce!
Kukla
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Hany Pinponka, Constance Šuprdlík a Šusta

Navždy nás opustily:
Bedříšek (Ekkaté)
Babetka Moped (Eruda)
Mája Rosenheim

Příspěvekod smookie » 07 led 2013 19:18

Děkuji za odpověď. Potkyšák má necelý rok a půl, tak jsem si říkal, že by to srdce být nemuselo, pokud by to byla vrozená vada, tak by se to projevilo snad už dříve a na srdeční nedostatečnost vlivem věku je zase mladý. Doufám,že to není nádor.
Naštěstí je pořád dost akční, jak se mu dnes udělalo po kortikoidech lépe, tak pořád doufám, že to snad...
Určitě se ještě zeptám na léčbu srdce, třeba to pomůže. Nebo alespoň ulehčí.
Moc děkuji za rady.
smookie
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Pepinie » 07 led 2013 19:28

já měla potkanku, která měla nádor hypofýzy, příznakem bylo mimo jiné totálně špatné dýchání - chrčelo to v ní, bublalo, aby se nadechla aspoň trochu musela ležet s předkloněnou hlavičkou, kortikoidy nám taky na chvíly zabraly, ale pak se to zase zhoršilo a další jsem do ní už cpát nechtěla, takže jsem se rozloučila :(
Všechno moje štěstí běhá na čtyřech nožkách! (a to největší běhá na dvou:)
Obrázek
http://mures-noble.cz
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: všechny moje myšátka najdete na www.mures-noble.wz.cz
Chovatelská stanice: Mures Noble

Příspěvekod smookie » 10 led 2013 11:59

Po poslední dávce kortikoidů a odvodňovací injekci to vypadalo dobře, dokonce se zdálo, že problémy ustupují, dýchal normálně a choval se tak, jako jindy. Ani dnes ráno nevrkal, normálně jedl, pak usnul, ale za nějakou dobu se vzbudil a od té doby dezorientovaně chodí. Připadá mi, že je ve stresu a jakoby nic nepoznával nebo špatně viděl,chodí s čumáčkem úplně u země. Neběhá v kruhu, netahá packy, nenaklání hlavičku, neztrácí rovnováhu, není promodralý, dýchá pravidelně, jenom je strašně zmatený. Vodu nechtěl, tak dostal řídkou kaši s vitaminy, tu snědl a půjde na veterinu. Nevím, co by mu mohlo být. Není to dobrý...
smookie
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Pepinie » 10 led 2013 12:04

na mě to opravdu působí jako nádor na mozku :(
Obrázek
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod smookie » 10 led 2013 18:59

Tak jsme byli u vet, počítal jsem s nejhorším, ale kupodivu se myšák začal cestou trošku dávat dohromady, vypadal už o dost míň zmateně a pokoušel se i čistit, tak dostal béčko, bude odpočívat a uvidíme, jestli se z toho dostane. A pořád mu dost chutná. Je to neuvěřitelný bojovník.
smookie
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Nefertity » 11 led 2013 10:46

Prosím o zkušenost - potkan se zápalem plic vydává nějaké zvuky, že ano? Protože Karbanátek dýchá hrozně rychle, druhý den je na píchaných antibioticích, zítra ho uvidí Oravová - ale dneska mi doktor tvrdil, že si myslí, že je to zápal plic ALE on nevydává VŮBEC žádnej zvuk..
Váš potkan právě spí? Zkuste žonglování.
Nefertity
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Nikdy nezapomeneme:
Karbanátek 22.10.2010 - 15.1.2013
Dalamánek (Chrusty) 20.11.2010-25.11.2012
Hope 9.5.2008-14.10.2010
Cesmínka (Holly) 9.5.2008-17.6.2010
Ouzinka 17.10.2006-13.12.2008
Ofinka (Ophidie) 17.10.2006-27.3.2009

Příspěvekod CZpavinka » 11 led 2013 22:45

a řekl ti, jestli nemá nějakou tekutinu na plicích? Máš nějak potvrzené poslechem, že jde o zápal plic?
CZpavinka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Apple - blue burmese - *1.11.2010 †2.1.2013
Alibaba Al Gabal - ruský silver - *19.12.2010 †19.1.2013
a Hugo

Příspěvekod Nefertity » 13 led 2013 16:37

V pátek a sobotu už jsme sehnali i Oravovou, taky se jí to (stejně jako mně) na zápal plic nezdá, asi srdce :( Ale zatím se drží, máme speciální pribiňáčkovou myš - nic jinýho nežere, ale naštěstí toho pribiňáku furt dost.
Nefertity
Superpotkan
Superpotkan
Hope 9.5.2008-14.10.2010

Příspěvekod chesterfield » 13 led 2013 18:47

no hlavně se se nehorší, čumáček náš - celá potkaniéra včetně smrdutek posílá ozdravné pusinky
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod CZpavinka » 13 led 2013 18:55

achjo nevi, hodně mi to připomíná to naše trápení :/ ale snad se pletu, snad se to srovná a uklidní. Na srdíčko vám nic nedali?
CZpavinka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Apple - blue burmese - *1.11.2010 †2.1.2013
Alibaba Al Gabal - ruský silver - *19.12.2010 †19.1.2013
a Hugo

Příspěvekod Nefertity » 13 led 2013 20:04

Vysvetlovala mi, ze nejake veci se daji lecit i u potkanu, na jinou lecbu ale zase nereaguji - coz je pry pripad toho srdce, laicky prevypraveno. U vas to bylo srdcem? Taky rychle dychani a jak dlouho rychle dychal? Taky zral jen tekuty a jinak mu " nic nebylo" krom roho dychani (tichyho) a unavy? Vcera dostal ctyri injekce, tak asi i neco na srdce a ted uz jen doma antibiotika..
Nefertity
Superpotkan
Superpotkan
Hope 9.5.2008-14.10.2010

Příspěvekod smookie » 14 led 2013 08:16

Nám se místo pribináčků osvědčila řidší kaše (např. Nomina, důležité bylo, aby obsahovala kukuřici, tu mají rádi, ale nevím jestli to platí pro všechny potkyše, nebo jenom ty naše) dělaná z vody (ne mléka) s troškou medu a kapkou olivového oleje nebo kousíčkem másla. V ní snědl všechny prášky, i když už nechtěl ani pribinák.
smookie
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Pepinie » 14 led 2013 09:52

tak my taky máme náběh na zápal plic - Pepík má často se opakující dýchací problémy a tentokrát to teda začalo z minuty na minuty úplně děsivě...takže tentokrát atb už pícháme abychom měli jistotu, že je fakt dostane, protože nemá moc chuť k jídlu a do tlamičky se hrozně moc brání a půlku toho vyprská...máme je na 14 dní... :(
Obrázek
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan

Další

Zpět na Problémy s dýchacími cestami