Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Zápal plic, těžké dýchání, tekutina na plicích

Vrkání, pískání, pčíkání, zápal plic, nachlazení atd.

Re: Zápal plic, těžké dýchání, tekutina na plicích

Příspěvekod CZpavinka » 15 led 2013 10:32

Nefertity píše:Vysvetlovala mi, ze nejake veci se daji lecit i u potkanu, na jinou lecbu ale zase nereaguji - coz je pry pripad toho srdce, laicky prevypraveno. U vas to bylo srdcem? Taky rychle dychani a jak dlouho rychle dychal? Taky zral jen tekuty a jinak mu " nic nebylo" krom roho dychani (tichyho) a unavy? Vcera dostal ctyri injekce, tak asi i neco na srdce a ted uz jen doma antibiotika..

nefí takhle těžce začal dýchat z ničeho nic, prostě jak kdyby to na něj někdo hodil. Nám bylo řečeno že se srdcem to nemá pravděpodobně nic společného, ale že je těžko říct, jestli rychle dýchá že mu buší srdce a nebo mu buší srdce protože mu selhávají plíce. Ale říkal, že se kloní spíš k plicím, protože je slyšet poslechem prý výrazně snížená kapacita, takže buď pneumonie a nebo tekutina. Zemřel týden po tom co se u něj zrychlené dýchaní objevilo :( a ano, byl unavený, dýchání bylo tiché, bez žádných zvuků, bylo takvé hodně rychlé a viditelné, papat nechtěl, pouze kašičky a pití. Bohužel je to strašně podobné tomu tvému. Eplík byl starší, takže to nevydrželo asi srdíčko bych tipla. Ale nezapomenu, že ještě den před odchodem skákal v kleci na patra :loveit:
CZpavinka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Apple - blue burmese - *1.11.2010 †2.1.2013
Alibaba Al Gabal - ruský silver - *19.12.2010 †19.1.2013
a Hugo

Příspěvekod Nefertity » 16 led 2013 08:44

Tak to bylo uplne doslova stejne, vcetne toho tydne. Akorat jsem ho vcera vecer musela nechat ospat, poslednich 12 hodin uz se trapil.. Sem pisu kvuli diagnoze, kdyby to nekoho taky nedejboze postihlo, napisu do Nebicka, tak sem prosim nereagujte.
CZPavi: Akorát by mě zajímalo, nepil náhodou předtím taky hodně? Protože to u nás zůstává nevyřešený, jestli pil hodně kvůli topení nebo proč..
Váš potkan právě spí? Zkuste žonglování.
Nefertity
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Nikdy nezapomeneme:
Karbanátek 22.10.2010 - 15.1.2013
Dalamánek (Chrusty) 20.11.2010-25.11.2012
Hope 9.5.2008-14.10.2010
Cesmínka (Holly) 9.5.2008-17.6.2010
Ouzinka 17.10.2006-13.12.2008
Ofinka (Ophidie) 17.10.2006-27.3.2009

Příspěvekod Elfsin » 10 úno 2013 09:19

Už se někdo z vás setkal u potkanů s diagnózou mykoplazmóza? Já mám potkánky už pár let, ale tohle jsem se dozvěděla prvně, že příčinou výrazných respiračních problémů může být tento hnus. Pak jsem se dočetla, že je to metla potkanářů, svinstvo, které se nedá vyléčit. Bohužel nevím na 100%, jestli je to ono nebo ne... Myšák byl léčený na zápal plic, dostával Enrogal 14 dnů a týden kapky na snížení otoku plic. Po 14 dnech to vypadalao, že je zdravý, ale asi po 3 dnech se problémy opět objevily, teď dostal Marbocyl, že je to jedna z mála účinných léčeb právě na mykoplazmózu, ale problém je, že zatímco první antibiotika zabrala během 2 dnů, mám pocit, že tohle nezabírá vůbec :(
Elfsin
Skákavka
Skákavka

Příspěvekod Dr.Jenny » 10 úno 2013 10:11

Mycoplasmata jsou miniaturní bakterie, který napadaj zvířata rostliny i lidi...mycoplasma pneumonie je u člověka a už název říká, že napadá plíce. (nemusíš se bát že to chytnete od sebe, lidský druhy nenapadaj zvířata a naopak)
U zvířat je to stejný. Je to záludná mrcha co nereaguje na každý ATB, Marbocyl je dobrá volba i v případě, že by to nebyla mycoplasmová infekce, ale něco jinýho. Má širokej rozsah působení. I když je Enrogal stejná skupina léčiv, každý to ATB má jinej mechanizmus ničení mikroba. Proto třeba neodeznívaj příznaky tak rychle. Mycoplasmata se léčí dlouho....u lidí minimálně 3 týdny, u zvířet nevim, jsem jen medik ne vet :smi:
Tak ti asi nezbývá než vydržet léčit, podporovat imunitu. Třeba lichořeřišnicový kapky jsou dobrý homeopatikum (i pro lidi) a nebude se to tlouct s tim Marbocylem. Mají ATB účinky na bakterie v plících a močovym traktu plus bude mít krásnou srst...;-) já dávám mejm potkyšům tři kapky na kus piškotu jednou denně, když začnou kuckat....
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod Chodec » 16 úno 2013 07:56

Zažíváme bohužel něco podobného...myšák začal ze dne na den špatně dýchat (bez jakýchkoli zvuků) a špatně jíst. Doktorka sice zápal plic skoro vyloučila, ale pro jistotu jsme dostali dva druhy atb+furon na odvodnění. Po 4 dnech byl stav prakticky stejný, myšule jedla jen minimálně a dostat do něj vodu byl nadlidský výkon. Ve čtvrtek jsme riskli rentgen-myšákovi se zavodňují plíce a utlačují srdce, které nestíhá pumpovat, a tak se zavodňují plíce dál...začarovaný kruh;( Jinak je prý ale zdravý a není náznak zánětu nebo nádoru. Proto ještě zkoušíme vyšší dávky furonu a lék na povzbuzení srdce (ten ale skoro nejí, už nevím, do čeho ho zamíchat). Je sobota, léky máme do pondělí. Myšák se stabilizoval, jí a pije sám, ale je mi jasné, že donekonečna do něj dvě injekce denně píchat nemůžu. Koukám, že tyhle příběhy šťastné konce nemívají :cry:
Chodec
Růžovka
Růžovka
Potkani: Lukáš a Tomáš

Příspěvekod chesterfield » 16 úno 2013 08:00

no bohužel jenom málokdy, ale budeme držet tlapky at se z toho dostane
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod smookie » 17 úno 2013 18:05

"Proto ještě zkoušíme vyšší dávky furonu a lék na povzbuzení srdce (ten ale skoro nejí, už nevím, do čeho ho zamíchat). "
Zkus jako my obilnou kaši (Nominal) (nebo kukuřičnou z kukuřičných křupek Natural bez soli) s troškou medu a másla, ta jediná opravdu pomohla, když už potkyš nechtěl ani jogurt a pribináky, v pohodě v ní snědl i hořké prášky. Navíc je ta obilné kaše dost výživná a dostane do sebe i tekutiny - v závislosti na hustotě kaše.
Držíme palce (a ťapky).
smookie
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Chodec » 18 úno 2013 19:11

Děkuju, zkusím. Dávám teď do pohankové kaše s medem, ale budeme muset obměňovat...myšák se nakonec trochu zlepšil. Podle rentgenu a sona má zvětšené srdce, které ulačuje plíce a na těch zůstává voda. Alespoň tak nějak jsem si to přebrala do "lidské" řeči. Poruchy srdce se už nezbaví, proto máme vetmedin na podporu srdeční činnosti (aby se dál už moc nezvětšovalo) a furosemid injekčně na vodu na plicích-zatím dáváme dvakrát denně, ale máme začít postupně snižovat. Jí, pije a běhá. Těžko říct, jak dlouho budou léky působit, víc už se prý udělat nedá...ale mohl by prý žít ještě v řádu měsíců.
Chodec
Růžovka
Růžovka
Potkani: Lukáš a Tomáš

Příspěvekod Elfsin » 20 úno 2013 08:31

Náš "příběh" bohužel asi šťasný konec mít nebude :cry: Tipíšek už druhý den nechce jíst ani pít, aodmítá i tu potravu a pití, které mu dávám skoro násilím do tlamičky, těžce dýchá, kašle... A to už jsem si dělala naděje, když konečně po 6! dnech zabral Marbocyl a myšáček se začal trochu zlepšovat. Bohužel zlepšení trvalo necelých 10 dnů, přičemž to navíc byla "houpačka" - zlepšil se na 3 dny, aby pak nastalo zhoršení... A tento víkend asi rozhodl... V neděli večer a v pondělí ráno bylo hůř, pak najednou skok, v pondělí večer skoro super - jedl, pil, běhal... a v úterý ráno opět zhoršení a od té doby je přes veškerou snahu stále hůř... dnes jdeme opět na veterinu, ale bojím se, že už není šance něco dělat. :cry: :cry:
Elfsin
Skákavka
Skákavka

Předchozí

Zpět na Problémy s dýchacími cestami