Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Pšíkání 2

Vrkání, pískání, pčíkání, zápal plic, nachlazení atd.

Pšíkání 2

Příspěvekod Pethka » 24 črc 2011 18:42

Ahoj, ráda bych se zeptala vás zkušenějších o radu.
Už druhým měsícem mám doma potkyše, který moc často pšíká. Táhne se to s ním od té doby, co ho mám. Nachlazený není- žádné výrony z čumáčku mu netečou, průvan hlídám a denně mu dávám echinaceové kapky. Tak jsem si říkala, že kdyby to bylo nachlazení, už by asi přestalo.
S alergií nevím. Stelivo používám Asan, před tím měl dřevěné válečky, krmivo jsem taky vystřídala, abych se přesvědčila,zda pšíkání přestane, nebo ne.Žádné strupy se mu na pokožce nedělají a slzavé oči taky nemá. Prostě zdravý, aktivní potkan. Nejvíc pšíká při průzkumech pokoje, někdy má pšíkací záchvat.
Opravdu nevím, co to může být.
Děkuji za jakoukoliv radu.
Peťka a Žeryn
Pethka
Růžovka
Růžovka

Re: Pšíkání 2

Příspěvekod Ka3na » 24 črc 2011 20:29

Tak pokud je to při průzkumech pokoje, tak to může být tím, že se nadýchá prachu u země. Přecejen jej má nízko :)

A jinak bokem, echinacea by se neměla podávat moc dlouhodobě, tak pokud mu je dáváš každý den už dva měsíce, tak bych je už určitě vysadila.
Řekyně:
Zéta (ζῆτα) - *24.3.2011
Ióta (ἰῶτα) - *24.3.2011
Řekyně za duhovým mostem
Alfa (ἄλφα) - *23.3.2007 - +26.1.2010
Omega (ὦ μέγα) - *23.3.2007 - +24.7.2010
Gamma (γάμμα) - *10.7.2010 - +10.4.2011
Beta (βῆτα) - *10.7.2010 - +4.9. 2012
Obrázek
Ka3na
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Řekyně: Beta(βῆτα) - *10.7.2010
Zéta(ζῆτα) - *24.3.2011
Ióta(ἰῶτα) - *24.3.2011
Řekyně za duhovým mostem :(
Alfa(ἄλφα) - *23.3.2007 - +26.1.2010
Omega(ὦ μέγα) - *23.3.2007 - +24.7.2010
Gamma(γάμμα) - *10.7.2010 - +10.4.2011

Příspěvekod Pethka » 24 črc 2011 21:12

Prach mě taky napadl, ale pšíká opravdu často (co 5min) a i když je v kleci. Tak jsem se chtěla poptat.
Každopádně moc dík za radu s tou echinaceou. to jsem vůbec nevěděla. Mám ji s něčím vystřídat?
Pethka
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Pethka » 20 srp 2011 00:39

Tak vzhledem k tomu, že se mi myšák nachladil a k pšíkání, které trvalo dohromady 3 měsíce, se přidalo i kašlání, tak valila k vetovi. Předepsal nam bajtril a po pěti dnech už nepšíkáme :-) Tudíž to nebylo z prachu a myšák by opravdu moc pšíkat neměl. Tak se jen dělím o info.
Pethka
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod kelidna » 18 zář 2011 18:14

Máme stejný problém. Máme doma potkánka cca 3 měsíce a pořídili jsem si ho ze zverimexu. Dělá to už ode dne kdy jsme si ho pořídili. Myslím si, že je to asi psychicky, protože když si hraje s druhou potkankou nebo pije či jí, tak žádné zvuky nevydává. Vydává je pouze když zkoumá postel a nebo když jí beru do ruky.
kelidna
Růžovka
Růžovka
Potkani: Chuchu, Kráska, Noemi ( VŠECHNY TŘI teď už v nebíčku) a teď máme nové mazlíčky Adélku a Šarlotku

Příspěvekod Sam » 20 pro 2011 10:11

Taky pšikáme..teda ne já, ale moji kluci, a to oba od té doby co jsme si je přinesli to bylo asi před deseti dny, kluci jsou z chs. Nemyslím že by to bylo nachlazením, i když u nás je docela chladno :/ Jsou taky aktivní, nic jím neteče z čumáčku, takže nevím, doufám že to přestane.
Člověk nese zodpovědnost za vše, co kdy ochočil. :D
Sam
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Pajky » 09 úno 2012 15:30

Mám stejný problém,obě moje potkaní slečny pšíkají... :( (hlavně při prozkoumávání pokoje...) Kdyby to bylo kvůli prachu jak jim můžu poct??? :roll:
Pajky
Růžovka
Růžovka
Potkani: Majka a Loo

Příspěvekod Krysa Vasilisa » 09 úno 2012 15:51

Často vysávat, vytírat a otírat prach vlhkým hadrem.
Potkani jsou má zenová zahrada.
Za Duhovým mostem čeká Borůvka , Edoušek , Normíček , Kuřátko , Gaťkoušek , Spoček , Snuffík , Gizmíček , Gustíček , Roníček, Bubáček , Ylbínek, Ingrýšek , Dibi , Šibi , Bibi , Bubla, Aldík, Minnie, Černoprdelnice , Madlenka , Olinka .

Obrázek Za nahotu se nestydíme! Obrázek
Krysa Vasilisa
Aukční krysa
Aukční krysa
Potkani: Za Duhovým mostem čeká Borůvka, Edoušek, Normíček, Kuřátko, Gaťkoušek, Spoček, Ňaffinka, Gizmíček, Gustíček, Roníček, Bubáček, Ylbínek, Ingrýšek, Dibi, Šibi, Bibi, Alda, Bubla, Minnie, Černoprdelnice, Madlenka a Olinka.

Příspěvekod Ema » 19 led 2013 18:19

Ta moje taky pšíká,ale nevypadáto žeby to bylo z prachu nabo nějakou nemocí,spíš že si pšikne sem tam,ale při jídle pití nebo spaní ne,může to být nějaký zlozvyk?
Ema
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Vell » 19 led 2013 19:34

prostě občas kýchne jako třeba ty :smi:
krysí Pařátek
Obrázek
Vell
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Abies Amabilis von Krysodlak, Abies Nephrolepsis von Krysodlak, Abies Grandis von Krysodlak, Badyán von Krysodlak, Barvínek von Krysodlak, Bergamon von Krysodlak, Snížek z Hadích vrchů, Pan Flíček
"Nimueh" Necra of Nippyland, "Jedlička" Abies Alba Pavor Nocturnus, "Tůjka" Areca Pavor Nocturnus
Jasmínka Aqua-terra-flora z Aldisu, Gaia a Lachesis

Za duhovým mostem: Nikinka I., Lilith, Nikinka II., Zuzanka, Finlandia, Salinka, Filípek, Zoubek, Melinka a Agneska, Etenia Al Gabal, Kvik of Navel, Tram Rat Rybízek Ruben from Prague, Ethel Al Gabal, Krišpín of Navel, Elsa Al Gabal, Zuzanka z TazManie
Chovatelská stanice: Krysodlak

Příspěvekod sarka.cz » 16 kvě 2013 13:38

Ahoj,

my máme s pšíkáním úplně stejný problém. Holky slyším občas pšíkat. Abych se přiznala, do dnes jsem nevyzkoumala, jestli pšíkají obě, nebo jen jen jedna (a ani nevím která z nich). Rozhodně mi nepřijde, že by byly nemocné. Nic jim z nosu ani z očí neteče, srst mají krásnou, aktivní jsou taky. Jako podestýlu používáme Asan. Z něj by snad žádnou alergii mít nemuseli, ne? Zkoušela jsem jim uvařit dětský čaj na kašel s kapkou medu, jak tady radíte, ale ty dvě, radši než aby ho vypily, tak nepijí vůbec. Takže jsem ho musela vylít a už jim ho dávat nechci.Radši pšíkající potkan než dehydratovaný. Samozřejmě, když jim ho dám do mističky, tak jí během dvou minut překlopí. Rozhodně nechci nic podcenit, ale nevím, jestli je to dostatečný důvod je brát k veterinářovi. Holky jsou moje první potkanky a mám je necelý půlrok. Poradíte mi prosím co s tím?

Děkuju, Šárka
sarka.cz
Růžovka
Růžovka
Chovatelská stanice: Niflheim

Příspěvekod Dr.Jenny » 16 kvě 2013 14:06

v těhle případech dávám do vody s napaječkou echinaceovej sirup, ještě je dobrej jitrocelovej...(množství cca čajová lžička na cca 125ml) je to sladký a potkyši mi to pak chlastaj jak zjednaný... taky jim na kus piškotu kapu lichořeřišnicový kapky....to je jako přírodní atb a funguje na dýchací cesty a močový cesty, což někdy bývá spojený, infekce obojího... ;) když to nepřejde tak do týdne nebo se to zhoršuje, tak pak teprve jdeme k vetovi
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod Elerían » 10 zář 2013 16:01

Ahoj, chcela by som sa k tejto téme spýtať - ako časté kýchanie je podľa vás už "príliš časté"? Ja to nejak neviem odhadnúť - chalani nikdy chorí neboli, nevrkajú, nesoplia... Akurát jeden máva častejšie po zobudení okolo očí väčšie karpiny farby porfirínu a občas po zobudení 3-4x za sebou kýchne. Niekedy aj vonku alebo keď je na dne klietky (podstielka je skartovaný papier, takže práši len veľmi málo), výnimočne mu nájdem zaschnutý porfirín na ňufáčiku. Ale nie je to tak, že by každý deň 20x kýchal, to nie... Inak aktivita, jedenie, vylučovanie, srsť, koža, atď., všetko okej. Tak je to normálne či je to známka nejakého problému?
Elerían
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Caledon van Rattenburg ("Cali", narodený 28.11.2012, samec, ruský modrý, štandard, self, hyperaktívne lízatko)
Český ráj van Rattenburg ("Cid", narodený 28.11.2012, samec, čierny, štandard, self, tlstý škrabkomaznák)
Armadillo Cambodia's Spirit ("Armi", narodený 5.5.2014, samec, BES, dumbo, berkshire, malý miláčik)

The High Priestess of Rat Spirit ("Leela", narodená 20.7.2013, samica, čierna, štandard, self, hysterická tryskomyš)
The Chariot of Rat Spirit ("Phoebe", narodená 20.7.2013, samica, aguti, rex, self, maličký maznáčik)
Querinda Od Pekelného Strážce ("Queri", narodená 2.8., samica, čierna, štandard, self, mrštná siláčka)

Příspěvekod Dr.Jenny » 10 zář 2013 16:22

já bych to asi neviděla jako něco vážnýho, ale možná bych mu nasadila takovou klasiku...jitrocelovej nebo ehcinaceovej sirup na posílení imunity.... a klidně to dej do napaječky všem klukům...ono jim to neuškodí..;-)
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod Kimik » 10 zář 2013 16:25

Já to beru podle sebe, taky každý den několikrát kýchnu, občas mi trochu teče z nosu, ale dokud to není rýma a nekýchám 10x za sebou opakovaně, tak to nic vážnýho není. U potkanů to bude podobný ;)
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Další

Zpět na Problémy s dýchacími cestami