Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Pneumonie - zápal plic

Vrkání, pískání, pčíkání, zápal plic, nachlazení atd.

Pneumonie - zápal plic

Příspěvekod ewelina » 20 bře 2006 14:57

Prosím o radu, mám 1,5 roku starou potkanku a zhruba před 5ti dny začala špatně dýchat a "vrkat". Veterinář jí prohlídl, dg. zápal plic, dostala 2 dny po sobě injekci Baytrilu a na dalších 5 dní ATB pouze perorálně, protože se výrazně zlepšil její stav. Jenže dnes ráno začala opět spatně dýchat(bublavý a vrzavý zvuk) a kašlat, takže jsme mazali k vet. zase, ale ten řekl, že dýchá líp a plíce ma čistší, dostala další dávku Baytrilu, bude ho brát o 2 dny dýl. Chtěla bych se zeptat, jestli to nemůže být např. uvolňování hlenů z plic a odkašlávání. Včera chviličku běhala a mazlila se, jestli to třeba není tím, že se příliš namáhala? A jak dlouho bude trvat, než se vyléčí úplně?
A jaké doplňky výživy bych jí mohla koupit, existuje ještě něco kromě vitamínů přímo na zápal plic?
Díky za všechny odpovědi. :) Ewelína a Eliška
ewelina
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Makushka » 20 bře 2006 15:43

Vrzání značí, že hleny v plicích jsou ještě hustý - jak začne bublat, tak to znamená, že už jsou řidší a že snadněji odejdou, takže to je posun k lepšímu. :-)
Antibiotika jsou jedna věc, druhá, neméně podstatná, je potkánka hlídat, aby dost jedl (nabízet dobroty a případně ho do jídla nutit, zvláště pokud dýchá namáhavě a hubne), aby měl sílu bojovat s nemocí.

Náš Myškin měl pořádný zápal plic, trvalo to asi 3 týdny, než se vyléčil, z toho antibiotika měl asi 14 dní.
Makushka
Moderátor
Moderátor
Potkani: Klobása, Drobka, Poupa, Brůna

Ve věčné spíži: Meloun a Myškin; Bojík, Hypík a Bačutek; Babočka, Kolda, Bezík a Listík.

Příspěvekod ewelina » 20 bře 2006 17:12

Díky moc za odpověď, už jsem trochu klidnější. Jinak dostává spoustu dobrot, žere normálně, jídlo by mi schlamstla i s rukou. A dávám jí ovoce, piškůtky, zkoušela jsem i čaj s medem, ale ten jí moc nejel. Takže po téhle stránce je to v pořádku.
Snad to bude dobrý, zkusím jí pouštět jen na chvilku, aby se pak zbytečně nezadýchala. Uvidíme. Díky
ewelina
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Yurinka » 20 bře 2006 17:16

Zkus taky rakytníkový odvar. Zlepšuje imunitu, která bude určitě narušená dlouhým podáváním antibiotik.
Yurinka
Velký potkan
Velký potkan

Příspěvekod Adéla » 20 bře 2006 17:27

ATB by to možná chtělo brát delší dobu, ne jen do zlepšení, aby byla jistota, že se opravdu vyhubilo co nejvíc bacilů. Když se přestane s léky moc brzo, ty přeživší získají rezistenci a příště už bude léčba obtížnější.
Obrázek
Adéla
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Makushka » 20 bře 2006 20:04

Yurinka píše:Zkus taky rakytníkový odvar. Zlepšuje imunitu, která bude určitě narušená dlouhým podáváním antibiotik.

To jsou takový mýty... :roll: Antibiotika imunitu nesnižují (jen jí usnadňují práci s bacilama, takže se tolik netrénuje) a takový ty "přírodní bobule" taky nejsou jen a jen dobrý bez rizika.
Makushka
Moderátor
Moderátor
Potkani: Klobása, Drobka, Poupa, Brůna

Ve věčné spíži: Meloun a Myškin; Bojík, Hypík a Bačutek; Babočka, Kolda, Bezík a Listík.

Příspěvekod ewelina » 21 bře 2006 12:26

Rakytník má spousty vitaminu C, to je pravda. Ja jí spíš dávam víc ovoce. Dneska je trochu lepší, nechala jsem jí včera běhat jen chvilku, aby se moc neunavila a nezadýchala, tak snad to pomohlo.
ewelina
Růžovka
Růžovka

Zápal plic

Příspěvekod crazydaizy » 06 led 2007 10:29

Ahoj.Tak Moje Máňa má už podruhé za tři měsíce zápal plic. :cry: . A mezitím se týráme se stroupkama.Vet říkal že má oslabenou imunitu.Koupila jsem jakejsi vitamínovej doplněk stravy ale je to jakési sypké.Jak jí to mám dávat nevíte?A taky mi Máňa přestává jíst.Ubyla na váze.Je viditelně pohublá.Laskominky si nebere.Antibiotika dřív mlsala na oblíbeném piškotku ale z toho si zobne a nic.Prosím neporadíte mi někdo jak do ní mám nacpat jídlo a anti?!?Díky.Je mi jí hrozně líto a jsem z ní zoufalá,Nevím jak jí pomoct...Je mladičká 3/4 roku....pomóóóóc :!:
Myšičko myš poď ke mně blíž!
crazydaizy
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Danny » 06 led 2007 11:41

leky davame do jogurtu nebo takovych tech smetanovych pribinaku - ty na, vetsinou snedli. Musi toho dat jen malo, aby to potkan vsechno snedl (ale zase am nesmi byt moc citit ty leky)
Danny
Superpotkan
Superpotkan

Re: Léčba zápalu plic

Příspěvekod Kukla » 11 led 2008 14:00

Můžu se vás, zkušených a sečtělých, zeptat, jak potkan k takovému zápalu plic přijde? Mně totiž přijde úplně neuvěřitelný, jak často se u potkanů vyskytuje. Vždycky jsem si myslela, že (teda u lidí) tomu předchází nějaký drastický prochladnutí apod., ale nezdá se mi, že by bylo tolik nastydlých potkanů.
Kukla
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Hany Pinponka, Constance Šuprdlík a Šusta

Navždy nás opustily:
Bedříšek (Ekkaté)
Babetka Moped (Eruda)
Mája Rosenheim

Příspěvekod nevi » 11 led 2008 14:14

Laické vysvětlení: Bakterie mají v sobě, ale ty na ně můžou, jen když mají oslabenou imunitu - dědičně, proto jedinci, u kterých se projevila mykoplazmoza, jsou vyřazování z chovu. Každý zánět dýchacích cest je podráždí a pak je zvíře náchylnější k dalšímu, třeba i těžšímu onemocnění, při léčení ATB se navíc zdecimuje střevní mikroflora a její narušení má vliv na imunitu.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Kukla » 11 led 2008 14:25

Děkuju za vysvětlení :thanks:
Kukla
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Hany Pinponka, Constance Šuprdlík a Šusta

Navždy nás opustily:
Bedříšek (Ekkaté)
Babetka Moped (Eruda)
Mája Rosenheim

Příspěvekod Jaja » 12 led 2008 21:44

ja to do nich cpu tak ze do injekcni strikacky dam ovocnou presnidavku a antibiotika, poradne promicham.. pak potkana chytnu nacpu mu strikacku do koutku tlamy a pomalu davam.. nekdy jim to chutna a slizaji to sami nekdy cpeme nasilim ale timhle zpusobem toho do nich nacpu nejvic.. velmi se mi to osvedcuje
Jaja
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod myjka » 13 led 2008 11:01

Takto isto som to pri noroclave robila ja. Len miesto presnedavky som im davala glukopurovu vodu.
myjka
černá ofce
černá ofce
Chovatelská stanice: CHS Myjka

Příspěvekod Péťa » 08 dub 2008 09:52

Ahoj všichni,
mám úplně stejný problém se zápalem plic u potkana. Je to šest neděl stará potkaní slečna. Nejdříve začala kýchat, potom se objevilo vrzání, které mi drásá nervy, neboť zatím ani veterinář jí nedokáže pomoci. Máme za sebou 14 dní antibiotik. Poslední týden v injektivním podání, což je pro ni příšerný, ale nezdá se mi, že to směřuje k lepšímu. Na začátku dokonce prskala krev. Teď je to jeden den méně, ale druhý den zase vrže třeba celý den, když není v klidu. Někdy dokonce i když spinká. Začínám být zoufalá a prosím o nějaké informace. Nesnáším loučení se zvířaty.
P.S. Jí dostatečně, žebrá o pamlsky, jenom se mi zdá, že jí to někdy jde špatně polykat.

Díky za každou informaci, o kterou se budu moci opřít. Zaujala mě echinacea.

Všechny zdraví Péťa
Péťa
Růžovka
Růžovka

Další

Zpět na Problémy s dýchacími cestami