Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Chronické pšíkání

Vrkání, pískání, pčíkání, zápal plic, nachlazení atd.

Re: Chronické pšíkání

Příspěvekod Sharkie » 26 říj 2009 09:17

noo ja toho moc o bylinkach neviem :oops: takze by som potrebovala ked tak poradit ake skusit a ako :oops:

ps: a Cayro, neber to prosim zle, ale pisat do kazdej temy, kde to navyse vobec nepatri, ze si niekde inde napisala nieco ine, ti naozaj nepomoze, navyse tym robis trochu bordel po fore.. to ze ti tam niekdo okamzite neodpoveda neznamena, ze na teba kasleme, proste si musis pockat (ostatne tak jak vzdy aj vsetci ostatni), kym si to precita niekto, kto bude vediet poradit a vyjadri sa k tomu
Obrázek
Žralok, který štěká, nekouše. Obrázek

A day without chocolate is like day without sun.
Sharkie
Adminka
Adminka
Potkani: žraloci: Patch, Bugfix, Wifi, Webrat, Capybara, Koala, Bunny

Příspěvekod Cayro » 26 říj 2009 09:32

Sharkie, v bylinkách se docela vyznám a právě přemýšlím, jaké by šlo na tohle použít, ale ona se právě na tohle u lidí požívá třeba máta nebo kapičky nebo olejíček s tea tree oil nebo aloe vera, ale tímhle si právě u myšek nejsem jistá, jestli by šlo, přece jen mají ty čumáčky citlivější.
Cayro
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: potkaní kluci:
Jerry - moje sluníčko (*10.5.2008 +20.6.2009)
Mat - Čotoje of Navel - moje myšátko (*14.3.2008 - +5.3.2010)
Pat - Eště kousek of Navel - moje mazlítko (*29.4.2008 - +16.6.2010)
Čuk of Zverimex - dumbo rex (*5.3.2010
Gek of Superzoo - (*5.3.2010 +4.3.2012)
Tip - husky (*5.3.2012
Ťap - (*5.3.2012

Příspěvekod Sharkie » 26 říj 2009 09:36

uz som rozmyslala nad tym, ze by som ho nejak "naparila" ale neviem ci je to dobry napad :roll: napr. by som ho mohla zobrat do kupelky, ked si robim bylinkovy kupel, tie pary by mu mohli teoreticky trochu pomoct uvolnit nos a nemal by ich v takej silnej davke, len by som sa musela postarat o to, aby potom poriadne uschol a ostal v teple.. ale teda neviem, ci to neni uplna sialenost :oops:
Obrázek

Sharkie
Adminka
Adminka

Příspěvekod Cayro » 26 říj 2009 10:43

Jak by reagoval myšáček na inhalaci, těžko říct. Když si to uděláš ty, tak potom zalezeš do postele, ale i kdybys dala potkyška do postele, aby uschnul a byl pak v teple, tak nevím, jak dlouho by to u něj vydrželo, když by pak byl v kleci.
Problém je fakt v tom, že všechny ty bylinky, co se používají na uvolnění nosu a na dýchání, jsou hodně aromatické. jediné, co mne napadá, je na tem nosík ještě zkusit odvar z lipového květu, ten je sice hodně voňavý, ale nemusela by to být taková dráždivá vůně...
Cayro
Superpotkan
Superpotkan
Tip - husky (*5.3.2012
Ťap - (*5.3.2012

Příspěvekod Sharkie » 26 říj 2009 10:51

neni problem ho zobrat so sebou do postele, aj tak je tam poslednu dobu dost casto, takze som tu potvurku sem tam podozrievala, ze sa hra na maroda schvalne :roll: alebo ho strcit do klokanky pod tricko.. navyse ja tych voni moc nepouzivam kvoli sebe, ale odhadnut zas, co este nie je vela pre mys si netrufam :|
Obrázek

Sharkie
Adminka
Adminka

Příspěvekod Cayro » 26 říj 2009 12:08

Sharkie, právě s tímhle má u těch bylinek problém. Nejsem si jistá, co by ještě unesl myšákův čumáček a co by na něj už bylo moc. Třeba ten tea tree oil - někdo říká, že je výborný, někdo že ho myšky nesnáší. U aloe bych si netroufla radit vůbec - je přece jen alergenní, tak aby se něco nepodělalo. Určitě asi ne mátu, ta je opravdu silná. Ale tak ta lípa by snad šla...A když se v ní vykoupeš, tak se ti taky nic nestane a možná i ten odvar na pročištění, třeba slabší, na kápnutí do čumáčku, bys mohla zkusit.
Cayro
Superpotkan
Superpotkan
Tip - husky (*5.3.2012
Ťap - (*5.3.2012

Příspěvekod Kukla » 26 říj 2009 19:44

Já asi neumím poradit, ale co se týká máty, tak když jsem jí doma sušila, Moped tehdy ještě s Bedříškem mi po ní hrozně šly kradly mi to, měly to jako žvejkačku. Tak si myslím, že na myši se pozná, jestli jí to vadí nebo ne, a že i když mají čich citlivej, tak jim silné vůně nemusí vadit.
Jinak mě napadlo ještě, že u lidí se na rýmu používá solnej roztok (výplach nosu nebo jako kapky), tak by to možná mohlo pomoct a není to sajrajt jako klasický kapky.
Kukla
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Hany Pinponka, Constance Šuprdlík a Šusta

Navždy nás opustily:
Bedříšek (Ekkaté)
Babetka Moped (Eruda)
Mája Rosenheim

Příspěvekod Kometa » 26 říj 2009 20:24

Sharkie píše:jak pomoct mysakovi s chronicky plnym nosikom, ked sa mu zacina v noci pri hlbsom spanku "horsie dychat"? aj ked to zatial len vyzera, ako keby len vydaval neprijemnejsie zvuky, ale netvari sa, ze by mu to nejak vadilo.. ked ho prebudim a tiez normalne cez den je v pohode a ticho, ale dnes uz druhu noc vydaval zvuky asi ako ked ma clovek plny nos a chrape v noci.. akurat teda na rozdiel od toho, ze jeho som nemala chut priskrtit, ale skor ukludnit a utesit a vzala som si ho do postele k sebe :loveit: nosik som mu nakapala kapkami pre mimina, utrela a po asi polhodinke siel k ostatnym a uz bol zbytok noci pekne ticho

mam to nejak vobec riesit? na veterine mi posledne asi 3x povedali, ze je to len "hore", pluca ma ciste a antibiotika sme prestali skusat, pretoze nezaberali..ako som zmierena s tym, ze je to uz chronicke (v podstate cely tento rok), ale rada by som sa vyhla tomu, ze prepasnem, kedy sa to zacne zhorsovat... a takto cez den je uplne ticho, takze ani by som nemala veterinarke co ukazat :roll: a hlavne vsetky zvuky co vydava idu ako keby len z nosa, ktory ma chudacik skoro furt plny

Hodně mi to připomíná to, co má Bonnie. Když přišla, měla to na plicích, brala 2x atb, ale pořád jí to zůstalo nahoře. Vydává takovej nepopsatelnej kníkavej zvuk. Ale jen někdy, hlavně ze spánku, některé dny jí třeba vůbec neslyším.
Dávám jí čajík - když si vařím sobě, tak jí vyždímám trochu pytlíku do mističky, přidám trochu medu, jitrocelového a echinaceového sirupu a imunoglukanů, zamíchám a ona s radostí vypije.
Čajík máme tento týden pulmoran, jinak fenyklovej.
Jen si říkám, jestli by třeba nestačilo jim dát sirup a do toho nasypat špetku bylinek. protože vařit čaj pro jednu myš by mě nebavilo.

No ale stejně mam pocit, že je to jen pro mé čisté svědomí.
Mikulcová navrhovala jako další možnou léčbu nějaké vyšetření nosu, jestli tam nemá polypy a kultivaci... no. Ale, popravdě... z finančních důvodů se mi do toho nechce.
Kometa
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Ariela min Jerth alias Šmoulinka (am.blue, varieberk, dumbo, moje láska nejmilovanější)a Adélka by Gutterboy (black velveteen, berkshire, moje sluníčko) -zvané Kyselinky, sestřičky Bonnie (fawn) a Ballari (beige) of Ituri alias Blondýnky.

Příspěvekod Carmen » 28 říj 2009 00:14

mě moje Bílá pšiká už od narození. Mám ji už 8 měsíců a po celou dobu pšiká pravidelně. Dá se to léčit, i když je to vrozené?
Děkuji za vaše názory. :cry:
Carmen
Růžovka
Růžovka
Potkani: Zrzinka, Bílá, Pirátek

Příspěvekod chesterfield » 03 lis 2009 13:56

Sharkie ja som špagetku nechávala inhalovat buedď priamo morsků vodu, alebo solnou doma. špagetka bola trpezlivý a úžasný pacient, čo nad tým hrncom ležkala a dýchala. Pokial by sa mu to nelubilo tak sa s ním schovat spollu pod deku nad hrniec. Ináč Pekelníčkovia kýchajú s menšími prestávkami furt, a nič tomu nezabránilo, dokonca ani keď sme im kvapkali do noštekov, a to bola tortúra - takže mám stále oprskané balkonové dvere kam snád kýchajú - kdo ďalej :lol:
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Praya » 07 dub 2010 11:40

Carmen píše:mě moje Bílá pšiká už od narození. Mám ji už 8 měsíců a po celou dobu pšiká pravidelně. Dá se to léčit, i když je to vrozené?
Děkuji za vaše názory. :cry:

moje Adélka taky pořád pšiká, nastydlá určitě není a veterinářka mi na to nic neřekla.....dávala jsem myškám občas jitrocelový sirup a teď echynaceu, ale pšiká pořád......asi to má vrozené, už prostě nevím, čím by to mohlo být, ale není to nic hezkého to pořád poslouchat, občas mě to trápí.....navíc je Áda dost krotká (a to je teprv 3 mesíce stará), tak se bojím, jestli nebude prostě celkově slabší potkánek :(
TO THE WORLD, YOU ARE ONE PERSON.
TO A RAT, YOU ARE THE WORLD.
Charlie S., http://www.worldratday.com

Obrázek
Praya
Velký potkan
Velký potkan
Potkani: RIP:
Róza (rex, fawn, berkshire, 12. 1. 2010 - 2. 11. 2011) z Momins of Opatov
Oliva (standard, black, solid, 18. 9. 2009 - 10. 4. 2012) z Šedé eminence
Adélka (dumbo, velveteen, russian blue, 2. 1. 2010 - 29. 10. 2012) z TazManie
Pecka (standard, mink, irish, 18. 9. 2009 - 25. 12. 2012) z Šedé eminence

Příspěvekod Cayro » 07 dub 2010 12:47

Řeším podobný problém s Čikíškem. Od malinka - přinesla jsem si ho asi jako 3 týdny starého - pčíká a vrká. V jednu chvíli to byly tak strašidelné zvuky, že i veterinářka usoudila, že to chce přeléčit atb. Takže má atb 8 dnů a je to lepší, ale myslím si, že krom atb mu hodně moc pomohla Vincentka. Máme spray do nosu - je to Vincentka ve stříkátku - a pak jí liju do aromalampy a nechávám prostě normálně v místnosti. Pokud začne myšík víc, hlavně nad ránem, vrkat, tak lampu šoupnu blíž ke kleci. Opravdu to zabírá, takže na chronické pčíkání by to mohlo zabrat také. Neříkám vyléčit, ale třeba aspoň zlepšit.
Cayro
Superpotkan
Superpotkan
Tip - husky (*5.3.2012
Ťap - (*5.3.2012

Příspěvekod Praya » 07 dub 2010 14:59

a tu vincentku ve spreji aplikuješ, prosím tě, jak?.....to mu jí stříkáš do čumáčku?......vím, že to zní děsně stupidně, ale asi jsem to trochu nepochopila :oops:
už jsem taky přemýšlela o tom, že to asi jinak než atb nepůjde, ale přeci jenom je ještě dost malá

Obrázek
Praya
Velký potkan
Velký potkan

Příspěvekod Cayro » 07 dub 2010 15:13

Prayo, je to celkem logická otázka, protože je mi jasné, jak si představuješ, jak stříkám myšákovi do nosíku :lol:
Ten spray má dva aplikátory - nosní a ústní. Používám oba. Nosní tak, že myšáčka podržím a jakoby pod čumáčkem - tak 1 cm pod čumáčkem - vystříknu spray. Ten ústní tak, že na myšáčka z určité vzdálenosti stříknu. Stačí i stříknout jakoby nad něj, nad jeho hlavičku, ono se to na něj snese. Jinak když pčíká nebo vrká v noci nebo v kostičce, tak prostě tím ústním stříknu do kostičky...
Myšáčkovi se to moc nelíbí a obvykle se přece jen trošku lekne, tak doporučuji raděj koupit nosní spray Junior, nemá takový tlak a ze začátku stříkat i z větší dálky...
Ale u chronického pčíkání by opravdu mohla stačit Vincentka v aromalampě, já používám ten spray hlavně proto, že myšínek má zanesený nosík a horní cesty dýchací, tak spíš, když jakoby nemůže odkýchnout.
Jinak by mohl možná pomoci, aspoň nám se osvědčil, i sirup od Vincentky, je v něm mateřídouška i jitrocel a není tak silný a ostrý jako jitrocelový sirup a mým klukům náramně chutná a jde dát i do vody.
Taky se ti možná stane, že myška bude chtít Vincentku olizovat, kluci jí milují, hlavně teplou (silně nedoporučuji napodobovat, chutná jak Rudolfův pramen :grc: ).
Cayro
Superpotkan
Superpotkan
Tip - husky (*5.3.2012
Ťap - (*5.3.2012

Příspěvekod Praya » 07 dub 2010 15:32

jelikož aromalampu doma nemám, zkusím asi nakonec ten sprej a možná i ten sirup od Vincentky......používala jsem jitrocelový (ten chutná i mně :) ) a tak obden či ob dva dny jim do napaječky kápnu echynaceové kapky

Obrázek
Praya
Velký potkan
Velký potkan