Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Pískání nosem

Vrkání, pískání, pčíkání, zápal plic, nachlazení atd.

Pískání nosem

Příspěvekod MakiDuzi » 11 pro 2007 15:40

Lidi, možná už je tohle obsaženo v tématu špatně dýchá, ale ráda bych veděla zda s tím má někdo zkušenosti.

Můj skoro 4 měsíční potkan má pořád problémy s dýcháním. Asi v měsíci mi začal vrkat a pískat z nosu. Šla jsem na veterinu, dal nám jen protizánětlivý lék, který nepomohl, takže jsem šla znovu na veterinu, tentorkát jsme myslím dostali baytril , který pomohl jen na vrkání. z doporučení lékaře jsme začali používat celaskon. Nechala jsem to asi týden uležet, dávala potkyši čaj atd. Poté jsem zašla znovu za vetem, protože jelének pískat z nosu nepřestával. prostě když si ho dám k uchu, nebo je úplně ticho slyším jak se z čumáčku ozývá pískot. Zvýšenou tvorbu porfyrinu měl asi tak jenom dva tři dny. Tak tedy zpátky. Dostali jsme antibiotika do vody na týden a za týden jsme šli na kontrolu. Doktor konstantoval, že na plicích ani srdci nic neslyší, že to je v horních cestách dýchacích (jelének měl i zvětšené mírně uzliny) Dostali jsme tedy injekci s 10 denním účinkem a do toho další atb. Ovšem zítra jdu na kontrolu a je to možná i trochu horší než bylo. Nevíte co to může být? trvá to už strašně dlouho, myslíte, že by to mohla být třeba alergie či něco jiného? ( mám ho ted na novinách ne na podestýlce)
Díky moc 8)
Aloha na hawaji :)

Obrázek
MakiDuzi
Skákavka
Skákavka

Re: "pískání"

Příspěvekod IVANA28 » 11 pro 2007 18:35

dej mu místo novin takové ty kuchynské útěrky papírové novyny jsou jedovaté papírové útěrky koupíš všude a když ne tak obyčejný toaletní papír musí to být čistě bílý dělám to tak také dávám větší vrstvy měním každý den je to měký teplí a není tam žádné tiskařské barvivo ahoj Ivana .PS s pískáním žádné skušenosti nemám moje potkanka pří žápalu plic jen vrkala a špatně dýchala a to se vše vyléčilo ale také to trvalo dlouho cca měsíc.
IVANA28
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Zuza » 11 pro 2007 19:01

Už se o tom tady někdo zmiňoval, tiskařská barva už jedovatá není, to bylo dřív, dnešní předpisy to nedovolují.. Takže novin bych se nebála, když jsem na víkend s klukama u našich, taky jim dávám noviny.

Jinak ti s tím asi nepomůžu, podobný to bylo s mojí první potkankou Viky, ta se vždycky prozradila když bylo ticho, protože pískání a vrkání a neustálýpčíkání bylo nepřeslechnutelný :smi:
No a nezbavili jsme se toho nikdy, ale neřekla bych, že by tím nějak zvlášť trpěla..
Obrázek
Zuza
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Toník, Loki, Loco, Inža a Dáreček Pan Myšák Bunky of Ratwood de la Womi :)

Příspěvekod nevi » 11 pro 2007 21:20

Dávej vitamin C (Celaskon nebo Acerolu - u té jen kus tabletky... oni to občas s chutí sežerou celé a pak je jim šoufl), vitamin B, probiotické jogurty, bylinkový čaj s medem... jestli má chronickou rýmu, tak má asi špatnou imunitu. Pozor na průvan a suchý vzduch.
Nám u občas pískajícího potkana stačil mokrý ručník přes klec (udělej to nějak, aby si ho nestáhly dovnitř a nerozhlodaly) a bylinkový čaj s medem do napáječky.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Lavender » 20 črc 2008 22:36

Vida, dobře, že jsem tohle téma našla.

Amadeo mi zase začal sem tam pískat při dýchání, pčíká jen občas (ale to může být klidně i tím, že ten čumáček strčí i tam, kde se tak často neutírá prach), jinak vypadá zdravě a chová se normálně, pokud vím. Napadlo mě, že je to tím, že mám docela studenej pokoj (taky mi tu dneska a včera byla docela zima), takže bych mu ráda dala něco "preventivního", na posílení imunity a tak... co je vhodný? Třeba jako u lidí - hodně ovoce a zeleniny?

Dobrý nápad s tím zvlhčováním vzduchu, pořídila jsem si takovou věc, ze které se odpařuje voda + to údajně trochu čistí vzduch (je to něco jako ty stolní fontánky), dá se do toho kápnout nějaký vonný olejíček - neuškodilo by Amadeovi, kdybych do toho třeba dala kapku Eukalyptu?
Remember yesterday, live today, believe in tomorrow...

ObrázekObrázek
Lavender
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Moji upíři:
* Luis (Gól od Máji)
* Lestat (Leprechaun z Akai Tatsu)
+ Amadeo (R.I.P. - byl jsi moje všechno, andílku!)

<:3(( ))~~~
www.krysaci.blog.cz

Re: Pískání nosem

Příspěvekod nevi » 19 bře 2009 21:59

Tak mám tohle doma taky, ale bez jakýchkoliv jiných příznaků :shock: tak jsem zkustila hodit mokrý ručník na topení a dávat holkám imunoglukan, doufám že je to jen ze suchého vzduchu z topení
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Barakuda » 03 zář 2014 15:43

Ahoj jsem nováček, tak doufám že jsem vybrala dobré téma, pokud ne, tak se omlouvám ;)
Ahoj, prosím Vás o rady, zkušenosti a poznatky.
Začalo to poměrně tichým vrkáním, hned jsem začla dávat echinaceu. Do dne to přestalo,ale asi za tři dny nám holka začla pořádně sípat, chrčet a vrkat (celou noc skoro bez pauzy a šíleně hlasitě), hned jsme jeli na veterinu, dostala ATB Doxyhexal (které mi přijde,že zabrali jen nepatrně - nevydává už ty zvuky v kuse,ale jsou tam i menší pauzy)a pokračovala jsem s Echinaceou, přidala jsem Nasivin pro kojence a průduškový čaj. Po týdnu skoro žádně zlepšení. Dnes jsme byli na rentgenu, který ukázal, že plíce má čisté vzdušné, ale jedna průduška je špatná, ta druhá ok. Veterinářka nám řekla, že jde nejspíše o bronchitidu. Dostali jsme 3x denně injekci OXANTILu a pokud to do týdne nezabere, tak nám dá kortikoidy, pokud ani to nezabere, tak jí prý máme nechat být, pokud se nezačne zhoršovat ( já doufám a šíleně si přeju, aby nám zabraly ty injekce). Na potkance kromě tich zvuků nejsou vidět žádné příznaky nemoci, papá, pije, je aktivní, občas mi přijde, že jakoby zhluboka dýchá, dnes jsem poprve zahlédla to červené barvivo u nosánku, ale jen malinko (může to být z tich nosních kapek?). Šíleně mě to trápí, chtěla bych jí nějak pomoct, nějak jí ulevit...napadlo mě jestli třeba nemůže mít vodu na plicích,ale tak to by asi poznala z rentgenu, nevím... Předem děkuji za reakce.
Barakuda
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod womi » 03 zář 2014 20:48

než kortikoidy bych spíš nasadila baytril nebo marbocyl. obvykle na zápaly plic a podobné vrkací diagnózy dobře zabírají.
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod Barakuda » 03 zář 2014 23:52

Děkuji :-) Zápal plic to není, plíce má dle rentgenu čisté. Teď máme na týden OXANTYL, dneska jsme poprvé píchali injekci. Potkanice to zvládla skvěle, to spíš já jsem z toho vyřízená, nerada jí držím takhle proti vůli. Ještěže mám tak šikovného přítele, pže já bych jí tu jehličku asi nedokázala píchnout. Ale ona šikulka ani nepískla, hned se začala šíleně umývat :-D Snad nás nepřestane mít ráda. Tak doufáme, že když si musí tohle procházet, tak že jí to pomůže a uleví se jí, prožívám to sní :-( Každopádně děkuji za radu, kdyby nám injekce nepomohly, určitě prodebatím s veterinářkou.
Barakuda
Růžovka
Růžovka

Zpět na Problémy s dýchacími cestami