Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

opakované dušení

Vrkání, pískání, pčíkání, zápal plic, nachlazení atd.

opakované dušení

Příspěvekod raein » 18 zář 2013 20:00

ahoj,
mám problém se svojí skoro 2 roční Johankou. Před 3 týdny začala zrychleně dýchat / jakoby jí snad ještě rychleji bilo srdce než normálně), poté začala dýchat jen tlamičkou jakoby se dusila,"vrkala" nemluvě o poryfinu na očičkách. Vzala jsem jí k vetovi a ten mi s určitostí řekl, že je to pravděpodobně plíce nebo srdce. Nicméně po dobu 3 dnů dostala injekce Baytrilu a úplně se uzdravila. Jenže problém tu byl zas - po třech týdnech ty samé příznaky, akorát snad i horší, prototože byla úplně zesláblá. Takže mě návštěva veta opět neminula. Včera dostala injekci Prednisonu injekčně, dneska opět Baytril, ale opět jí slyším trochu obtížně dýchat :(
Jsem trochu zmatená, protože nevím co jí vlastně je , veterinář mi to nebyl nějak schopen říci ( něco ve smyslu.. už je starší..)

Musím ještě poznamenat, že už chovám potkany několik let a nikdy jsem s žádným takový závažný problém neměla.
Zajímalo by mě, co by jste dělali vy a zdali je tohle podle vás správný postup.
raein
Růžovka
Růžovka

Re: opakované dušení

Příspěvekod Dr.Jenny » 19 zář 2013 06:46

on ti vet ani víc říct nemůže...bohužel do ní nevidí a CT plic u potkanů snad nikdo nedělá (páč se to ani technicky nedá :lol: ), takže vlastně každý veterinář hádá tak trochu.... ale v tom že to jsou buď plíce nebo srdce měl nejspíš pravdu... já si myslim, že ty ATB by to chtělo na dýl...jestli má zápal plic, tak tři dny jsou málo... my braly na zápal plic ATB orálně a dýl... každopádně jedna injekce prednisonu a baytril jí pomůžou a měla by se zase malinko zlepšit...v atb bych pokračovala...

když si jí poslechneš hrudník uchem, je v ní slyšet takový jako chrčení?? jinak je to už starší dáma, takže i ta léčba už potrvá o něco dýl než u mladýho zvířete...
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod raein » 19 zář 2013 08:33

díky moc za odpověd´, no jak jsem říkala nemam s tim zkušenosti ( po přečtení spousta článků se složitejšíma diagnózama tady mi to dalo pocit, že bych jí třeba měla dát třeba k jinému vetovi a řekl by mi víc, ale máš pravdu

no právěže žádné chrčení neslyším a taky mi přijde, že ta doba byla možná moc krátká, ještě mi doporučil že by mohla něco brát i doma, ale dneska tam jdeme tak se na to zeptám
raein
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod womi » 19 zář 2013 08:36

myslím, že největší problém byl v tom, že dostala atb jen na 3 dny, příznaky vypadají na zápal plic a je potřeba je brát aspoň 10 dní, aby to k něčemu bylo.
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod Dr.Jenny » 19 zář 2013 09:39

přesně tak....účinná látka v baytrilu je i v enroxilu v tabletách třeba a to se dá dávat doma a dávkování je na 350g samici asi čtvrka 15mg tablety myslim... celej prášek je na 1kg. To rozdrtim na prášek a přidám to do něčeho chutnýho a baštěj mi to raz dva. Vyléčila jsem tim zápal plic u potkanky, která měla 2,5 roku.

Existují i jiný atb samozřejmě...možná se dá baytril dávát taky orálně, ale to si nepamatuju....uvidíš co ti nabídne ten veterinář. Jako vyloženě lajdák mi nepřipadá, jen nemá s potkanama asi tolik zkušeností.
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod womi » 19 zář 2013 10:07

baytril i marbocyl se dá dávat do tlamy, ale pak se maličko tuším zvyšuje dávka, A není nutné dělit tabletu, i ty tekuté formy se do tlamy můžou dávat. Ale pořád je nejjistější injekce

Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya

Příspěvekod Dr.Jenny » 19 zář 2013 10:16

tak to určitě... jen po injekci se mi u Lízy dělali boláky a velký strupovatý, tak to jsem pak odmítla... ale pokud ta možnost je buď mít odvahu a píchat injekce sama doma a nebo denně docházet k vetovi, tak proč ne... jen to chce opravdu víc jak tři dny...
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod raein » 19 zář 2013 11:38

ok takže dostala injekci Baytrilu, zítra zas
veterinář mi řekl že má Baytril jen injekcně, o ostatních prášcích moc neveděl , jen mi nabídnul tetracyklin ( pokud je dobře)= takový prášek
právě jsem mu říkala o těch ostatních antibiotikách a on řekl že si mám zjistit přesný název, že je schopný to sehnat

pokud vím, marbocyl, enroxil? co je podle vás asi tak nejlepší ?četla jsem zase že přemíra Baytrilu taky neni zrovna nejlepší
no a upřímně bych byla radši za atb doma, protože už nebudu mít možnost k vetovi chodit denně :?
raein
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod womi » 19 zář 2013 12:30

marbocyl je dobrý, enroxil(enrogal, baytril - je to totéž) dělá nekrózy, ale taky to léčí. Pokud ti sežene toto, tak obojí můžeš z inzulínky podávat do tlamky, nebo zamíchat do něčeho jedlého, nebo kápnout na kousek piškotu.

Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Dr.Jenny » 19 zář 2013 16:38

já mám zrovna teď ještě enroxil flavour 15mg tablety...http://www.krka.cz/cz/leciva-a-jine-produkty/veterinarni-produkty/enroxil-flavour/3292/#title.... mě se to líp podává jako rozdrcenej prášek než jako tekutina do tlamky... ale to už je asi na tobě, jakou formu si vybereš.... dávkováním to je 1/4 tablety 1x denně na samici , která má kolem 350g váhy. Takže by ti stačily 4 tyhle tabletky na 16 dní...
Marbocyl už si nepamatuju... a u tekutých forem netuším, to jsem nikdy nepoužívala... :smi:
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod womi » 19 zář 2013 19:12

mě baytril v tabletě zabil mládě.. To jsem ještě neměla žádné zkušenosti s ATB.. Takže za mě tablety ne.

Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor

Zpět na Problémy s dýchacími cestami