Stránka 1 z 1

označení vrhu

PříspěvekNapsal: 08 bře 2013 07:36
od pitbull.ghazi
Dobrý den,

chtěla bych vědět jak se značí vrhy v chovatelských stanicích. Bohužel nechápu např.: co znamenají ta písmena - H4 - a ta čísla taky nechápu.

Děkuji za odpovědi :-)

Re: označení vrhu

PříspěvekNapsal: 08 bře 2013 08:18
od womi
pokud jsou vrhy s průkazem původu, tedy jsou zapsány v plemenné knize, značí se abecedou. podle pořadí vrhu. Pokud máš například vrh s PP H4 tak to znamená, že to je vrh s průkazem původu a abeceda už se jede počtvrté. potkan s PP může na výstavách do oficiálních kategorií, ale pro další chov s PP musí být uchovněn.

Pokud je vrh oznacčený VP, má jen výpis předků, ale není zapsaný v plemenné knize. Není proto horší, ale abys mohl vzít potkana z tohohle vrhu na výstavu do oficiální kategorie, musíš ho nechat uchovnit. Ty hle vrhy podle abecedy jít nemusí, ale je spousta chs, které je do abecedy započítává, takže mají třeba vrh Y s VP.

No a pokud se ptáš na označení miminka například H4, tak to znamená, že chovatel nezadal jména, ale nechá nového majitele si jméno pro mládě vybrat, ale musí dodržet počáteční písmenko. A aby je chovatel rozlišil, tak je očísluje.
Doufám, že jsem to vysvětlila srozumitelně, pokud ne, ptej se dál :-)

Jména potkanů z CHS

PříspěvekNapsal: 04 dub 2014 13:22
od Piškot
Zdravím,
kdesi jsem četla, že pokud si bereme od CHS potkana např. z vrhu "J" jméno potkana musí začínat také na "j". Znamená to ale, že musím potkanovi říkat tak, jak je to napsané ve VP či PP? Vím, že je to trochu blbá otázka, ale nechci potkanovi říkat nějak "složitě" :lol: Díky

Re: Jména potkanů z CHS

PříspěvekNapsal: 04 dub 2014 13:27
od Dr.Jenny
nooo, je to trochu blbá otázka... :lol: samozřejmě že nemusíš....říkej si mu uplně jak chceš..tohle jméno je jen formální a uvádí se třeba na výstavě nebo v chovu...mazlíčkář doma si mu může říkat, jak ho napadne

Re: Jména potkanů z CHS

PříspěvekNapsal: 04 dub 2014 13:28
od Piškot
Dr.Jenny píše:nooo, je to trochu blbá otázka... :lol: samozřejmě že nemusíš....říkej si mu uplně jak chceš..tohle jméno je jen formální a uvádí se třeba na výstavě nebo v chovu...mazlíčkář doma si mu může říkat, jak ho napadne

J8 vím, že blbá otázka :smi: DÍky :up:

Re: označení vrhu

PříspěvekNapsal: 05 dub 2014 21:21
od Elerían
no, kým by som stihla krížom cez celý byt zavolať: "Český Ráj von Rattenburg, poď večerať!" tak potkan by mal už dávno prázdnu misku a chrnel by v hamaku :roflmao: fakt nie, meno, na ktoré zviera reaguje, má byť krátke, jasne znejúce, dobre odlíšiteľné ;-)

Re: označení vrhu

PříspěvekNapsal: 01 čer 2014 15:51
od Piškot
A ty jména...ty musí začínat na písmenko na jaké začíná vrh...a to jméno může být jakékoliv? Naříkal jsem snad ještě nikde neviděla české jméno...a k tomu jménu se potom nejak přidá ještě název ChS? Nějak tohle nechápu... :whistle: :D

Re: označení vrhu

PříspěvekNapsal: 01 čer 2014 19:22
od Dr.Jenny
vrhům s PP se musí dávat jméno začínající na písmenko vrhu...to je pro přehlednost. Vrhy pouze s VP na jedno písmenko abecedy začínat nemusí, ale většina CHS to tak dělá... A název chs ve jméně, to je jako příjmení pro toho potkana. Třeba já mám chs Epes Rattus, takže moje potkaňata se budou jmenovat třeba Andělíček Epes Rattus.

Re: označení vrhu

PříspěvekNapsal: 01 čer 2014 20:17
od womi
Buď jako příjmení, nebo titul před jménem :-D já mám CHS Womi's Rats a myš ode mě se jmenuje Womi's Andělíček. A pak je ještě třetí možnost, mám myš se jménem Honzíček OdAdush nebo například Hope Od Ddus, víc variant asi není... Jo CHS Potkanviv dává jména jako PV Murphy, tak ať v tom je pořádnej guláš ;-)

Re: označení vrhu

PříspěvekNapsal: 02 čer 2014 06:34
od Piškot
Supr :lol: