Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Chov divokého potkana

Kontakty na chovatelské stanice a odkazy na jejich webové stránky.

Chov divokého potkana

Příspěvekod potkanka » 01 zář 2014 14:17

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jestli tady někdo máte zkušenosti s chovem potkana divokého. Chystám se pořídit si potkana laboratorního, jenže jsem narazila na menší problém - poměrně krátký život a časté nemoci. Nepodařilo se mi najít informace o těch divokých a někoho, kdo by je choval už vůbec ne. Tak prosím, pokud o něčem víte, tak mi napiště.
Děkuju!
potkanka
Růžovka
Růžovka

Re: Chov divokého potkana

Příspěvekod womi » 01 zář 2014 16:04

tímhle se zabývala Nifl, můžeš kdyžtak napsat jí, jestli ti něco konkrétního poví. Ale rovnou říkám, že divocí potkani nejsou žádná sranda, to je první věc a druhá, taky se nedožívaj o moc déle, také se jim dělají nádory, kolikrát trpí s kůží. Ono si vezmi, že když divoké zvíře zavřeš do klece, tak mu rovnou krátíš život. Věřím, že některá zvířata by klec nepřežila ani pár hodin. potkan je celkem adaptabilní, ale stejně nepočítej s tím, že by se dožil 6 let. A další věc, není snadné ho domestikovat, tady na foru byl vrh kanálníků, odkojených flaškou a stejně, žádná sláva s povahou. polokanálníci a čtvrtkanálníci jsou sice o trochu lepší, ale pořád to není potkan, jakého dostaneš z CHS, kde divočáky do krve nepřimícháváme.
Pročti si to tady. viewtopic.php?f=11&t=7115&hilit=divo%C4%8D%C3%A1ci

Teď už nikdo divočáky cíleně nechová, pokud vím. Je s tím dost práce a dost nevděčné.
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod nevi » 01 zář 2014 16:11

Ahoj, s divokými potkany má tady několik lidí na foru zkušenosti, koukni sem:
viewtopic.php?f=11&t=5719
viewtopic.php?f=11&t=7115
Upozorňuji ale, že divočáci a divoženky byli od cca 13 dnů věku uměle odchovaní a kontakt s člověkem v prvních týdnech života dělá hodně.

Mám pocit, že se divočáci a domácí potkani zdravotně a délkou života moc neliší, není k tomu ani důvod, protože průměrná životnost potkana v přírodě je několik měsíců a když se dožije tří, stihne předat své geny jako samice i jako samec.
Polodivokých potkanů taky prošla forem spousta, jeden vrh jsem pomáhala udat a ti se všichni dožili věku kolem dvou let (jeden umřel v necelém roce). Jednu mám doma, ta je v pořádku, ale imunitu má průměrnou - patří k těm potkanům, na kterých se pozná, že je doma svrab.
Hlavně je problém v tom, že už polodivoký potkan se hodně špatně ochočuje. Od té mojí už jsem měla hromadu hlubokých kousanců (poslední, když jsem sundávala napáječku a opřela se rukou o klec), chytám ji do ručníku nebo rukou v chňapce. K ostatním potkanům se chová dobře, skvěle přijala novou kamarádku (se starší Astrid si jdou z cesty, ale ony se nějak nemusí navzájem).
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod PxNxDx » 02 zář 2014 15:34

já bych ještě dodala, že na sk fóru byl taky vrh divočáků a ten nedopadl vůbec dobře.. tuším, že do půl roka umřeli snad všichni a to na stres ze zajetí
Fretka není zvířátko, to je životní styl a pro potkana to platí taky!
PxNxDx
Moderátor
Moderátor
Potkani: Bahati von aukro + 27.10.2011
Bahari von aukro + 28.6.2011
Mumbai z jeskyně + 28.12.2011

Zpět na Chovatelské stanice