Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Kousání

Jak se potkan chová, jaké má návyky, reakce, co vyžaduje a naznačuje svým chováním.

Kousání

Příspěvekod annyiss99 » 20 led 2015 20:30

Dobrý den,
mám problém s potkánkem.
Koupila jsem si dva potkánky z chovatelské stanice, jsou jim cca 4 měsíce, ale nejsou to sourozenci.
Ani jeden z nich neměl nějak zvlášť agresivní předky, ale jeden z nich, mladší Remi, mě občas, když je venku z klece kousne.
Ne, že by mě třeba kousl do ruky, když si s ním hraji, to ani ne, protože radši běhá po bytě, ale někdy přiběhne ke mě, když ležím na gauči, zaútočí mi na rty a poškrábe mě. Mně to udělal už dvakrát a mamce taky, takže se ho začíná bát.
Nevíte, kde je problém? Krmíme je docela často, občas jim dáme i trošku syrového nebo vařeného masa, tak nevím, proč to dělá. :cry:
Děkuji za odpovědi.
annyiss99
Růžovka
Růžovka

Re: Kousání

Příspěvekod Kimik » 20 led 2015 21:22

Potkany obecně přitahujou místa jako rty, nos, uši, takže bych řekla, že je to spíš hra (podobně jako jsou pro některé potkany neodolatelné prsty u nohou, taky do nich rádi koušou a jinak agresivní nejsou). Jediný, co ti poradím, je takovým situacím předcházet, prostě když běhá, tak se k němu nepřibližuj pusou a je po problému.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Makushka » 22 led 2015 12:30

My jsme si kdysi pořídili zrzavou myšku z ověřené chovatelské stanice, přesto se stala nějaká "chyba v matrixu" a tato myška, jediná z 19 potkanů, co jsem zatím kdy měla, kousala do prstů (do krve), kdykoliv někdo strčil ruku do klece nebo přes mříže. Samozřejmě jsme si na ni vyvinuli speciální grif, jak ji vyndat bez pokousání, venku v rukou už se bála a nekousala. K ostatním myším se projevovala dominantně, ale ne agresivně, dokonce i malé čtyřtýdenní myši nekousala a nechala si je skákat po hlavě. K lidem ale měla nějakou vrozenou nedůvěru. Změnila se až krátce (cca měsic) před smrtí, umřela poměrně brzy, asi jí selhalo srdíčko - byl jí rok a půl. Tedy nevím, jestli lze něco udělat, povaha je do velké míry genetická záležitost. :| Spíš než "odnaučit" kousat bude efektivnější naučit se spolu žít.
Makushka
Moderátor
Moderátor
Potkani: Klobása, Drobka, Poupa, Brůna

Ve věčné spíži: Meloun a Myškin; Bojík, Hypík a Bačutek; Babočka, Kolda, Bezík a Listík.

Příspěvekod Makushka » 22 led 2015 12:42

annyiss99 píše:Dobrý den,
mám problém s potkánkem.
Koupila jsem si dva potkánky z chovatelské stanice, jsou jim cca 4 měsíce, ale nejsou to sourozenci.
Ani jeden z nich neměl nějak zvlášť agresivní předky, ale jeden z nich, mladší Remi, mě občas, když je venku z klece kousne.
Ne, že by mě třeba kousl do ruky, když si s ním hraji, to ani ne, protože radši běhá po bytě, ale někdy přiběhne ke mě, když ležím na gauči, zaútočí mi na rty a poškrábe mě. Mně to udělal už dvakrát a mamce taky, takže se ho začíná bát.
Nevíte, kde je problém? Krmíme je docela často, občas jim dáme i trošku syrového nebo vařeného masa, tak nevím, proč to dělá. :cry:
Děkuji za odpovědi.

Tohle mi nepřijde jako závažný problém - buď mu ty rty nějak zvláštně voní (např. pomáda na rty, nedávno snědené jídlo), nebo si vzpomínám, že Myškin kdysi dááávno měl nějaké období, kdy nás sexuálně obtěžoval - naskakoval na ruku, kterou jemně kousal a škrábal. Brzy ho to však přešlo. Masem to nebude určitě, leda by ho cítil z té pusy a chtěl taky. :-)
Jo jinak se už k myším obličejem radši nepřibližuju, už mě nečekaně kousla i miláček Klobáska do oka. :lol:
Makushka
Moderátor
Moderátor
Potkani: Klobása, Drobka, Poupa, Brůna

Ve věčné spíži: Meloun a Myškin; Bojík, Hypík a Bačutek; Babočka, Kolda, Bezík a Listík.

Kouše

Příspěvekod Teardrops » 23 úno 2015 20:15

Před týdnem jsem dostala potkaní slečnu. Už ze začátku byla hodně plachá, takže jsem na ni hlavně hodně mluvila, opatrně si ji pravidelně beru, každý den,hladím jí adt. Dostali jsme se k tomu, že když přijdu ke kleci a mluvím na ni vykoukne a přijde si i sama vzít jídlo nebo pamlsky. Ale okamžitě jak si to vezme zaběhne zpátky. A když je u mě, snaží se dostat pryč,říkala jsem si, že si zvykne. Ale už druhý den mě koušet. Když mě kousla poprvé, myslela jsem si, že si mě spletla s jídlem.Dneska jsem si ji ale vzala do ruku a kousala mě co chvíli. Nekouše do krve ale i tak je to nepříjemné a nevím co s tím dělat. Teď mě přijde kousnou i když je v kleci...Nějaké rady?
Teardrops
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Alessa » 23 úno 2015 21:18

Já mám holek několik a některým můžu dát prst kdykoli a jiným...Henri blbě vidí (dark ruby eyed) a vše je potencionální nebezpečí a Gingineta je tak hladová, že po všem skočí bez rozmyslu, co kdyby to bylo jídlo a někdo jí ho vyfoukl, že:) přitom jinak agresivní nejsou a do krve mne kousli jen lehce a omylem, když sem s něčím manipulovala v kleci.
Takže pokud nekouše do krve je to dobré. Druhá věc je, že okusováním projevují lásku, což může být nám nepříjemné, většina holek mne okusuje něžně, ale Henri to dost přehání, tak jí vždy okřiknu a ona ubere. Taky je problémová, holky jí dávaly hroznou sodu a od tý doby je paranoidní, jsem z ní nešťastná, na jednu stranu se mazlit chce, na druhou pořád je v pozoru a občas se z ničehonic ožene. V kleci se vždy stahuje do pozadí jako ta tvoje, ale když je venku, tak jí bezproblémů vždy na zavolání odchytím.
Nejspíš jí budeš muset brát tak jak je, já už zkusila vše, nejlíp mi zabírá, že si vezmu na zem knížku a nechám jí běhat kolem a ona se nakonec vždy osmělí a běhá po mne, mazlí se a provokokuje ke hře, občas mne kousne do nohy:) ale vždy jí to zabere čas, než rekognoskuje terén a zjistí, že zóna je bezpečná. neber jí do ruky sama od sebe, nech jí, ať přijde sama, když jí pokaždé čapneš bude mít o důvod víc ti nedůvěřovat
možná někdo zkušenější poradí líp, ale rozhodně nevzdávat, promlouvat, nabízet pamlsky z ruky a tak, z agresivní krysky se mi docela podařilo udělat neagresivní, žádný mazel, ale aspoň sem mohla sahat do klece bez úhony:D
Croodsovi: uděláme hromadu, kdo neviděl, musí vidět
Alessa
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Remi, Jamie, Beshbetka, Apolenka, Gingerie, Lord Sníh a zatím nepojmenované Pískle

Příspěvekod DaveL » 25 úno 2015 12:27

Zdravím, já se také přidám s problémem aka samička co hryže.
Koupil jsem si dvě z Ch.s. jedna je o vrh "starší" a ta právě, když strčím ruku do klece tak div mi po ní nevyjede. Párkrát se mi stalo že mne kousla (asi 3x) do krve. Jakmile mě kousne, tak si pak zaleze do domečku a i když tam tu ruku nechám nebo se k ní přiblížím tak už mě jen ohlodává (neskousne).

Ta druhá je taková vyplašenější ale nekousne ani náhodou.
Když si je beru k sobě, pod mikinu tak chvíli trojčí, poletují všude možně a pak se uklidní. Ale pohnu se, tak zase "panika" a koukají jak se ode mě dostat pryč.

Zatím je mám téměř 4 týdny, mám je v kleci na "rušném" místě (Aby si zvykly na hluk a provoz), měl jsem je i na stole vedle počítače ale drtivou většinu času byly zalezlé v rohu a dělaly že tam spíš nejsou.

Nějaké tipy jak na ně?
DaveL
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod nevi » 25 úno 2015 18:54

Přidám svoji zkušenosti. Utržila jsem několik kousanců do krve od mladého samečka z kmene Long Evans (tj. selektované na klidnou nebo spíš introvertní povahu). Vždycky se to stalo, když jsem použila jednu konkrétní míchanou mast a pak na něj sahala.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Alessa » 28 úno 2015 10:00

Já dávám do ruky co nejvetsi plochu ruky a dal od ni, aby ocuchala zvykla si a pak na ni teprv saham...ale je divne, ze mas zchs takove neduverivky:/ co mam holky z chcs, tak at uz jsou povahou jakekoli, cloveka neberou jako hrozbu, mozna si jim daval az moc casu na rozkoukani...ja holky, co nejdriv poustim z klece, takze nejsme hrozba za mrizema, ale soucast jejich prostoru, oblibena prolejzacka a schovka pred nebezpecim.
s mastickama ma nevi pravdu, jednou jsem dostala masticku od veterinare na jednu z krysek a holky ji pokousaly...musela jsem ji omyt a nećhat chvili v izolaci..fakt to mela osklive:/
Alessa
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Remi, Jamie, Beshbetka, Apolenka, Gingerie, Lord Sníh a zatím nepojmenované Pískle

Příspěvekod Martina D. » 01 bře 2015 10:30

Ahoj,
Mam problem s potkankama. koupili jsme si dve potkanky z chovatelske stanice... jedna je absolutne v pohode a druha ma cimdal agresivnejsi utoky i v momente, kdy jenom davam neco do klece. Okamzite startuje na ruku. Mame je doma od patku, takze kratkou dobu, ale uplne si nevim moc rady... vyndavat ji zklece a jit na krev? Nebo ji nechat nejakou dobu v klidu?
Martina D.
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod chesterfield » 01 bře 2015 17:07

asi bych nejdříve kontaktovala chovatelskou stanicxi
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Alessa » 31 bře 2015 08:43

Jen pridavam, ze situace s Henri je o mooooc lepsi, myslela jsem, ze to je beznadejny pripad, ale kdyz jsem holky pustila a pritel remcal, ze ho Henrieta zas kousne a ze nepujde odchytit, tak jsem jen zavolala a mela jsem ji v kline. Mazel to neni, ale v kleci uz taky nestartuje (porad ale davam celou ruku na ocuchani) a venku po mne porad leze. Takze nevzdavejte to s mysakama, at jsou jaci jsou. Ted je Hennie skoro 1rok :loveit:
Alessa
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Jelena » 03 dub 2015 07:31

Ahoj, mám problém se svými potkankami (4 a 5 měsíců). Každý den jim dopřávám dost pohybu a volnosti, všechno je v pohodě běhají po mně, ale po chvíli mě začnou "ochutnávat", nikdy neskousnou ani jedna do krve. Nevím jestli je to forma hry, nebo jestli se nudí a provokují? Na druhou stranu, když si vezmu třeba jen jednu, tak mi to neudělá. Díky za odpovědi
Jelena
Růžovka
Růžovka
Potkani: Potkanky Dante a Roza

Příspěvekod Dr.Jenny » 03 dub 2015 09:15

Asi bych si to od nich nenechala líbit. Jen bych je odsunula nebo je štípla/píchla do nich prstem taky...jemně, není nutný mc :-)
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod chesterfield » 03 dub 2015 12:03

ještě bych přidala hlasité AUUU - to také zabírá
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

PředchozíDalší

Zpět na Chování