Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Agresivita

Jak se potkan chová, jaké má návyky, reakce, co vyžaduje a naznačuje svým chováním.

Re: Agresivita

Příspěvekod Vixie » 30 bře 2014 17:58

tak ten môj mal kammoša a z nich dvoch bol práve ten submisívny. ono príčin môže byť veľa, každopádne prvou pomocou je spoločnosť =)
Vixie
Růžovka
Růžovka
Potkani: Prcek (alias Tlsťoch=)) - zverimexový dumbáčik *11.2012
Fešák - zverimexový čierny štandardík *11.2012

Příspěvekod ErumyRuby » 15 dub 2014 11:24

Mám takový problém, jedné z mých potkaních slečen bude brzy rok a občas se chová jako magor. Zatím se to vždycky nějak dalo(jen třeba něco rozkousala nebo utekla do koupelny), ale poslední dobou začla i napadat ostatní holky. Trhá hamaky doslova na kousíčky, nezbyl ani jeden, co může to zlikviduje, všecko převrací, likviduje systematicky klec (v rohu si prohryzává díru), všechno sežere, když ji pustím ven, okamžitě zdrhne někam do háje a můžu ji hledat celej večer (v garsonce...), ostatní se kvůli ní nenažerou, nevyspí, furt po nich skáče, krade jim žrádlo přímo z pusy, tahá je za ocásky, kouše je do uší... Kdykoliv je slyším tak slyším jen některou z těch zbylých dvou pískat protože na ní leží a vykousává jí srst. Pouštím je ven všechny, dostávaj stejný žrádlo, když dám něco jedné dostanou to i ostatní,... opravdu netuším, co s tím. Nechci ji separovat od ostatních, ale nechci aby jim ublížila, ony jsou z ní chudiny už úplně na nervy, včera jsem je ani nemohla dostat z rohu klece.
"Chci říct, že mám přerušovanej spánek. Ale jestli nadávám jen na tohle, pak jsem na tom skvěle."
ErumyRuby
Velký potkan
Velký potkan
Potkani: Ariadna, Arwen, Rosie Beris

Příspěvekod Dr.Jenny » 15 dub 2014 15:29

tak to já bych jí možná nějakou tu dočasnou samotku dopřála...holky si odpočinou a zmobilizují síly a ona se možná taky uklidní...
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod ErumyRuby » 16 dub 2014 11:09

jojo dala jsem ji zvlášť přes noc a den a večer ji dala zpátky. Teď se to zdá trochu lepší, spí tam spolu, ale hamaky, co jsem přidělala jsou opět skoro všecky dole.. No je prostě nějaká nervní
"Chci říct, že mám přerušovanej spánek. Ale jestli nadávám jen na tohle, pak jsem na tom skvěle."
ErumyRuby
Velký potkan
Velký potkan

Příspěvekod Elerían » 16 dub 2014 13:01

Tiež mám doma jednu takú nerváčku, robí tiež skoro všetko to, čo popisuješ... Zatiaľ jediné, čo pozorujem, že na ňu ako-tak zaberá, je keď sa s ňou hrám, ale fakt veľa. Keď je pustená aspoň 2-3 hodiny za deň a z toho takých 45 minút (nie naraz) venujem hre, clicker tréningu, agility, tak ju to zmorduje dostatočne na to, aby sa potom len najedla a šla spať. Ale teraz, ako píšem diplomovku a mám na ne málo času, tak zasa začína magoriť (niekedy sa jej ani nemôžem dotknúť, hneď hystericky jačí a zdrhá). Inak som ešte dostala tip, že by na skľudnenie mohla pomôcť trezalka. A Bachovky by možno tiež stáli za zváženie. ;-)
Elerían
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Caledon van Rattenburg ("Cali", narodený 28.11.2012, samec, ruský modrý, štandard, self, hyperaktívne lízatko)
Český ráj van Rattenburg ("Cid", narodený 28.11.2012, samec, čierny, štandard, self, tlstý škrabkomaznák)
Armadillo Cambodia's Spirit ("Armi", narodený 5.5.2014, samec, BES, dumbo, berkshire, malý miláčik)

The High Priestess of Rat Spirit ("Leela", narodená 20.7.2013, samica, čierna, štandard, self, hysterická tryskomyš)
The Chariot of Rat Spirit ("Phoebe", narodená 20.7.2013, samica, aguti, rex, self, maličký maznáčik)
Querinda Od Pekelného Strážce ("Queri", narodená 2.8., samica, čierna, štandard, self, mrštná siláčka)

Příspěvekod ErumyRuby » 17 dub 2014 11:24

no u ní je blbý, že mi na nějaký trénování prdí:-D jakžtakž jsem ji naučila otočku, ale většinou se rozhodne, že jí za nějaký čáry máry ten pamlsek nestojí (ani když je to její milovaný šunkový dropsík!) Máme tu třezalkovej čaj, tak jí zkusím slabší udělat. Nacpala jsem jí do klece roli toaleťáku s tou si vždycky hraje, je z toho strašnej bordel, ale strašně je to všecky baví a pak chrápou i v noci:-D Pouštím každej den, kdykoliv jsem doma, což je poslední dobou dost často.
ErumyRuby
Velký potkan
Velký potkan

Příspěvekod Elerían » 18 dub 2014 12:46

ono každý potkan je iný, každého niečo iné baví a majú aj rôznu frustračnú toleranciu (t.z. ako dlho sú ochotní snažiť sa, keď sa im nedarí). u niektorých proste treba odmeňovať aj oveľa menšie pokroky než u iných. napr. moje holky sa naučili celý agility kurz za 2 desaťminútové lekcie. chalanom to trvalo tak 5x dlhšie, pričom každú prekážku sa učili na viac ráz, musela som odmeňovať každé položenie packy a pohľad správnym smerom :) ale nakoniec ich to chytilo všetkých, len bolo treba každému "ušiť na mieru" prístup :)

to samotné púšťanie fakt bohužiaľ často nestačí na vybitie u takých nervákov, najmä ak už miestnosť poznajú a nemajú tam moc čo robiť. napr. ja aj keď zrovna nemám čas hrať sa s nimi, snažím sa aspoň im dať vždy nejakú vetvičku na hryzenie, treatball s burizónmi, postaviť prekážky (behajú si cez ne aj samé). tie moje sú totiž také kontaktné, že v prípade, že sa vonku nudia, začnú mi obhrýzať uši a klávesnicu :D
Elerían
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Caledon van Rattenburg ("Cali", narodený 28.11.2012, samec, ruský modrý, štandard, self, hyperaktívne lízatko)
Český ráj van Rattenburg ("Cid", narodený 28.11.2012, samec, čierny, štandard, self, tlstý škrabkomaznák)
Armadillo Cambodia's Spirit ("Armi", narodený 5.5.2014, samec, BES, dumbo, berkshire, malý miláčik)

The High Priestess of Rat Spirit ("Leela", narodená 20.7.2013, samica, čierna, štandard, self, hysterická tryskomyš)
The Chariot of Rat Spirit ("Phoebe", narodená 20.7.2013, samica, aguti, rex, self, maličký maznáčik)
Querinda Od Pekelného Strážce ("Queri", narodená 2.8., samica, čierna, štandard, self, mrštná siláčka)

Příspěvekod ErumyRuby » 20 dub 2014 10:53

no ona právě ani moc kontaktní ani není, já bych si s ní hrála, ale ona to vyloženě sabotuje. Kdykoliv je jen minimální možnost okusovat kytky, schovávat se v gauči nebo někomu škubat za naušnice, tak to dělá daleko radši. A nějaký učení už vůbec... Při pokusu o naučení otočky se akorát snažila dostat k odměně, jakýmkoliv myslitelným způsobem, kromě otočení se za rukou v které byl pamlsek (párkrát to víceméně udělala a dostala ho, ale pak ji začlo daleko víc zajímat, jak vyhrabat díru do gauče). Její nejnovější úlovek byly přítelovy trenky, který si přitáhla skrz mezery v kleci z prádelní šňůry a skoro sežrala. Ona tak nějak obecně sežere cokoliv, ať je to jedlý nebo ne, takže jim radši ani nedávám nic plastovýho do klece, i když by se ostatním holkám sputnik určitě líbil. Ale ono větší množství plastu nebude zrovna zdravý, ať už je jakejkoliv. Já se pořád snažím přijít na něco, co by ji bavilo, zatím jsem akorát zjistila, že miluje role toaleťáku, je schopná rozcupovat je na pidikousíčky (který pak lítají všude okolo klece), se zbylým tunelem si pak taky vyhraje, ale vydrží jí to přes noc a pak už ji zajímá zas jen žrádlo.
ErumyRuby
Velký potkan
Velký potkan

Příspěvekod Elerían » 21 dub 2014 09:07

a tie konáriky si skúšala? je z toho síce strašný bordel, ale s tým by sa určite vyhrala do sýta :) btw, lákanie na pamlsok celkovo nie je veľmi účinné, lepšie je používať targeting (naučiť ju dotknúť sa nosom napr. konca paličky - a potom ju bude nasledovať). Väčšinou stačí pár náhodných dotykov nasledovaných odmenou a rýchlo sa naučia - okrem toho potkany väčšinou rady naháňajú malé veci, čo pred nimi "utekajú" :D s targetom naučíš aj triky, aj agility... napr.:

http://www.youtube.com/watch?v=WYrI2RvRC7A
Elerían
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod ErumyRuby » 21 dub 2014 11:30

google mi říká že konáriky jsou větve, v tom případě ano. Ale jen to prostě trochu okousala a dál jí to bylo jedno. Tak tuhle metodu neznám, určitě vyzkouším:-) ona celkově jde vždycky za jídlem tak mi to přišlo jako nejjednodušší cesta.
ErumyRuby
Velký potkan
Velký potkan

Příspěvekod Dr.Jenny » 05 kvě 2014 11:39

Zkušené dámy, potřebuji se s vámi poradit.

Nedávno jsem dávala do adopce dva bratry...Dyff, jsou to ti z Bratislavi...nevím jak jsou staří, ale měli by být dospělí už, takže určitě půl roku a víc. Přidávali jsme je k samci, staršímu cca 2 roky. Ten je naprostý flegmouš a nejzlatější potkan. Toho bych chtěla mít jako vzor pro moje mlaďochy.
Seznamování proběhlo naprosto v klidu...neutrální půda v pohodě, v přepravce klid. V novém domově se kluci malinko porovnali, ale jeden začal být agresivní. Především k parťákům, ale i k paničce. Původní starý obyvatel teď bydlí s jedním z brášků a docela si sedí, ale ten agresor musí být odděleně protože oba kluky terorizuje.
Při krmení si jde okamžitě označkovat misku opravdu důkladně, při venčení z ničeho nic přiběhl k paničce a kousl jí (to udělal i mě, když u mě byl, ale to jsem připisovala strachu...asi mylně).
Zkoušeli jsme kde co, ale čím dýl je v novém domově, tím víc si je jistý a jeho chování se stupňuje. Když se pustí do kluků, tak je to tak intenzivní, že ani vodním dělem se nenechá odehnat. Mě osobně připomíná Stuiho. Je u něj i ta veliká tvorba kožního mazu a taky se až zuřivě drbe o co může. (Parazité to nejsou...u mě byli překapaní ivomecem. ) To trochu dělal i u mě, proto jsem je překapala.

A teď moje dilema. Jsou tu dvě možnosti. Buď dál mít toho kluka samostatně a snažit se je aspoň venčit spolu a socializovat s rizikem, že bude dál kousat a stane se z něj nerudný samotář. A nebo zkusit kastraci. Jenže, tam je ten problém, zda by se dal potom začlenit ke klukům. Vím že to jde. S tím starým flegmoušem by to nebyl problém si myslíme. Ale nevíme, jak by reagoval ten jeho brácha... podle mě ale taky není žádný bojovník.

Tak co vy na to? Máte nějaké nápady, rady nebo připomínky?
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Vorva » 05 kvě 2014 16:41

Zkušená nejsem, ale dala bych agresora vykastrovat. Píšeš, že je to hodně podobný průběh jako u Stuiho. Edouš, ten nedobrovolnej kastrátek, bydlí teď s bráchou (to byl ten kousavej) a Maxem (což je flegmoušek) a jsou naprosto v pohodě. Dokonce je Eda pořád alfa. No a přinejhorším by mohl jít k holkám ne?
Je po dešti, a kosové si štěstím pletou noty...
Vorva
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Dr.Jenny » 05 kvě 2014 22:08

oni nebydlí u mě už, ale jsou v novém domově a panička má jen kluky právě....
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod chesterfield » 06 kvě 2014 03:50

také bych šla do kastrace - pokud budou jenom tři tak by to asi nedělalo problém, v tak malé skupině se srovnají.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Dr.Jenny » 06 kvě 2014 12:41

já bych to jen nerada uspěchala a špatně poradila kastraci, kde to není na místě... :roll:
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan

PředchozíDalší

Zpět na Chování