Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Projevy dominance

Jak se potkan chová, jaké má návyky, reakce, co vyžaduje a naznačuje svým chováním.

Re: Projevy dominance

Příspěvekod dredata_zizalka » 15 lis 2008 20:00

Já mám 3 slečny, jsou to 2 ségry a jedna "jiná". Jedna ségra je asi ta poslední ve smečce, nikoho nepřevrací apod. Občas jí její ségra otočí, otáčí i tu "jinou", a právě ta jiná s tou silnější ségrou vedou stále boje. Nic zásadního, nicméně je to takový vyrovnaný boj...Ale ta jelikož je ta silnější ségra 2x větší tak je prostě king ona. Vtip je v tom, že od začátku je king v kleci i předmnou. Venku nekousne, v kleci si naní dávám prozor, i když už je lepší. Nejspíš po tom, co jsem ji otáčela na záda.
Mám ale 2 otázky na ty zkušenější:
za prvé, aby jí nenarostl hřebínek tak jí mimo klec otáčím taky. Nicméně ona nikdy jakoby "nevytuhne".Když se holky perou a otáčí na záda, tak ta jedna zkamení. Když já otočím tu dominantní potkanku tak se cuká a na můj vkus se nezklidní tak rychle jak bych čekala. Vždy ji pustím až když je aspoň chvilku v klidu. Nebo ji mám držet třeba 2 minuty?? :|
já jí zase nechci týrat. Když jí otočím v kleci, tak se pak urazí a hrozně se bojí...a to už jí tedy nechytám, zaleze do rohu a tam jí fakt nevemu tak abych měla podkontrolou její zuby.

za druhé, jak si jistě někteří všimli, chystám novou klec. Chci toho využít ve svůj prospěch. A ukázat té dominantní, že já sem pánem jejich domova. Mám v plánu jim tam na všechno šahat, až je tam prvně pustím. Ale to nevydržím dělat celý den...za nějakou dobu tam stejně ony budou doma. Až na mě poprvé vyjede tak jí čapnu a otočím (doufám...)

Napadá ještě něco někoho, abych jí definitvně přemohla? přeci jen jako člověk s pudem sebezáchovy si stále dávám před jejíma zoubkama pozor. Když vidím jak se řítí z podgauče do klece aby zaútočila na hadřík jímž otírám patra, tak jí dám čuchnout a pak dá docela pokoj...ale nechci aby byla takhle posedlá....

Jak říkám, podle mě se to dost zlepšilo, ale lepší to taky ještě může být. A vím (z vlastní zkušenosti), že potkan se dokáže i ve starším věku naučit a odnaučit!

díky ;)
If there is no enemy within the enemy outside can do us no harm.

Obrázek
dredata_zizalka
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod maracuja » 06 pro 2010 10:02

Také nevím, kam přesně mám napsat, tak snad jsem to trefila. Podle čeho poznáte, že tento potkan je alfa a tento zase beta atd? Mně přijde, že když holky pozoruji, tak podle toho, co tu píšete je to každou chvíli některá jiná??? Ptám se ptoto, že včera se mi holky trošku popraly až jsem raději zasáhla a všimla jsem si, že má Qili natrhlou kůžičku mezi prstíky :dozey: Za jak dlouhou dobu se to dá vypozorovat? Popravdě u svých předešlých holek dodneška nemám jasno, jak to tam vlastně bylo, ale také jsem se na to nesoustředila, ale mám v plánu jim v únoru pořídit kamarádku a jelikož už předpokládám komplikovanější seznamování, tak bych chtěla dopředu vědět, kdo je alfa abych si na ni dávala pozor :smi: A ještě jsem se chtěla zeptat, na to, co už tu psala zizalka
dredata_zizalka píše:Mám ale 2 otázky na ty zkušenější:
za prvé, aby jí nenarostl hřebínek tak jí mimo klec otáčím taky. Nicméně ona nikdy jakoby "nevytuhne".Když se holky perou a otáčí na záda, tak ta jedna zkamení. Když já otočím tu dominantní potkanku tak se cuká a na můj vkus se nezklidní tak rychle jak bych čekala. Vždy ji pustím až když je aspoň chvilku v klidu. Nebo ji mám držet třeba 2 minuty?? :|
já jí zase nechci týrat. Když jí otočím v kleci, tak se pak urazí a hrozně se bojí...a to už jí tedy nechytám, zaleze do rohu a tam jí fakt nevemu tak abych měla podkontrolou její zuby.

Děkuji za každou radu
maracuja
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Kaliope of Algernon
Qili od LMG Rattery
Quella Ze Svahu
Za duhovým mostem: Kaliope of Algernon, Qili od LMG Rattery, Quella Ze Svahu, Edna of Algernon, Chrida Z Niflheimu a Beruška

Příspěvekod Kimik » 06 pro 2010 10:31

Já si myslím, že u každé smečky je to s dominancí trochu jinak. V některých mých smečkách snad ani žádný alfa jedinec nebyl, u jiných je to na první pohled jasný. Takže já za sebe můžu říct, že se to pozná jenom pozorováním. Taky záleží, jak jsou členové smečky staří, u mě se alfa samci poznali většinou až tak kolem 9. měsíce života, samozřejmě bylo i pár výjimek, kde to bylo jasné mnohem dřív. Navíc při seznamování mi nikdy alfa problém nedělal (tedy musí to být alfa, který si je jistý svým postavením), nově příchozího většinou nejvíc týrá beta, tedy ten, který mu chce dát jasně najevo, že si nemá nic dovolovat. Případně, když máš větší smečku, tak dost problémů dělá někdy i ten poslední v hierarchii, protože má radost, že by konečně mohl být někdo podřízený i jemu.

Jinak s tím převracením ti neporadím, já kluky nikdy na záda nepřevracím, přijde mi to jako blbost. Potkan ví, že člověk není potkan a dost dobře nechápe, proč ho ten divnej tvor otáčí na záda a tiskne k zemi. Taky si myslím, že to ani u potkanů tak nefunguje, protože když je budeš pozorovat dýl, všimneš si, že někdy leží na zádech i alfa a některý z jeho "podřízených" mu třeba čistí srst, takže to položení na záda asi nebude jednoznačné gesto dominance. Ale to je jen můj názor :smi:
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Cayro » 06 pro 2010 10:54

Já nevím, ale zkusila jsem kluky otočit na záda asi 2x kdysi u Jerrýška a k ničemu to nebylo. Pokud moc zlobili, tak jsem je prostě "připlácla" dlaní na podložku a chvilinku podržela a nebo si myšáka popadnu bříškem proti sobě. Je ale fakt, že kluci vysloveně agresivní nejsou. Nějak se mi uplatnilo spíš víc lásky než "trestání". Jinak to obracení na záda se taky může obrátit proti tobě. Já jsem například byla moc ráda, že jsem to nikdy nedělala, když trpěl Matýsek na abcesy na bříšku a já ho musela obráti na zádíčka a čistit ho. Byla jsem ráda, že to pro něj není trest. I dnešní kluci neberou otočení na záda jako trest, ale stejně nejsou nadšení, když je občas otočím, jen abych zkontrolovala, jestli je na bříšku všechno v pořádku. Naproti tomu, docela často se mi stane, dokonce i u jasného alfa Čikíška, že když je chci podrbat v kosičce, tak se mi otočí na zádíčka nechají si drbat bříško.
Cayro
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: potkaní kluci:
Jerry - moje sluníčko (*10.5.2008 +20.6.2009)
Mat - Čotoje of Navel - moje myšátko (*14.3.2008 - +5.3.2010)
Pat - Eště kousek of Navel - moje mazlítko (*29.4.2008 - +16.6.2010)
Čuk of Zverimex - dumbo rex (*5.3.2010
Gek of Superzoo - (*5.3.2010 +4.3.2012)
Tip - husky (*5.3.2012
Ťap - (*5.3.2012

Příspěvekod maracuja » 06 pro 2010 11:00

Já na záda také neobracím, mám holky a né kluky, takže si na mě nevyskakují, ale spíš mě zajímalo, jestli po otočení na záda člověkem ztuhnou stejně, jako když se podřizují v kleci? To se ptám jen ze zvědavosti, viděla jsem pár fotek ze srazů a výstav koukala jsem, že na některých je potkánek na zádech a páníček si ho hladí na bříšku, no to bych u svých holek neměla šanci :lol:

Co se dominance týče, děkuji za reakce, zkusím to nějak vypozorovat, holky jsou zatím mladé, ale včerejší roztrška mě trošku vykolejila a proto bych ráda vypozorovala jak to vlastně je :smi:
maracuja
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Kaliope of Algernon
Qili od LMG Rattery
Quella Ze Svahu
Za duhovým mostem: Kaliope of Algernon, Qili od LMG Rattery, Quella Ze Svahu, Edna of Algernon, Chrida Z Niflheimu a Beruška

Příspěvekod Kimik » 06 pro 2010 11:17

Ještě mě napadlo, ale to nám musí zodpovědět někdo, kdo má holky, jestli je vůbec u samic taky tak přesně daná hierarchie, myslím jasná alfa, beta i omega nebo třeba tam to není až tak jasné? Dovedu si představit, že u samců by to mohlo být výraznější, ale nevím, docela by mě to zajímalo. Chovatelé holek, co si o tom myslíte?
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod luciq » 06 pro 2010 12:44

Já mám doma jenom tři holky a u nás je jasně dominantní ta nejstarší a zároveň největší, nejradši by šefovala i mě a zbytku světa:) jinak u těch dvou dalším už tak jasno nemám. oni u nich nejsou celkově projevy dominance časté, jenom občas to v kleci píská a některá z nich leží na zádičkách. zvlašť ta nejmladší (bude jí v lednu rok) se začíná projevovat jako velký terorista a prostřední ta je dost submisivní a vždycky byla. Takže jistou hierarchii vnímám, alfa je jasná, ale neřekla bych že beta a omega to mají úplně vyříkané. Nikdy sem je neobracela na zádička apod., nejsem příznivcem této metody.
luciq
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: za Duhovým mostem:
Bobek (27.7.2009 - 29.7.2011) CHS Rats of Darknes, Amálka (21.6.2009 - 25.12.2011) CHS Rats of Darknes, Naty (cca 10.1.2010 - 29.9.2012)

Příspěvekod Cookie » 09 pro 2010 22:39

Ano...mě se moje dvě holky chovají obdobně jako Jaga píše v prvním příspěvku. Akorát ta ležící většinou jemně piští...
Jinak mě trápí věcička...holky občas se pěkně rvou...až mě to bolí u srdce, jestli je nemam rozdělit, tuhle jsem si prohlížela tu mladší - Bonítka a našla jsem jí na straně bříška jakousi "jizvu" tedy spíše strup, dlouhý asi 1cm?...já ted nevím, ale ani netuším, jestli jí to udělala ta starší - Cookie. Prostě ten stroupek nevypadá jako kousanec...ale prostě čárka. A ptám se. Nemohla to udělat Cookie? Nebo to má jiný význam? :'( Prosím poraďte, objevila jsem to dneska.. :(
,,Nikdo se mě neptal, jestli se chci narodit, tak mi neříkej, jak mám žít."

ObrázekObrázek ~ Cookie *17.8. 2010
Cookie
Skákavka
Skákavka
Potkani: Za duhovým mostem čekají:
Pepinka (2,5 roku)
Cookie
Bonny

miluji vás
Chovatelská stanice: Sch-Potkaní Packy

Příspěvekod Krysa Vasilisa » 09 pro 2010 22:43

Jo, asi to má na svědomí. Prostě jí škrábla při hře nebo při pračce. :smi: Nic kvůli čemu by jsi je musela rozdělovat. :up:
Potkani jsou má zenová zahrada.
Za Duhovým mostem čeká Borůvka , Edoušek , Normíček , Kuřátko , Gaťkoušek , Spoček , Snuffík , Gizmíček , Gustíček , Roníček, Bubáček , Ylbínek, Ingrýšek , Dibi , Šibi , Bibi , Bubla, Aldík, Minnie, Černoprdelnice , Madlenka , Olinka .

Obrázek Za nahotu se nestydíme! Obrázek
Krysa Vasilisa
Aukční krysa
Aukční krysa
Potkani: Za Duhovým mostem čeká Borůvka, Edoušek, Normíček, Kuřátko, Gaťkoušek, Spoček, Ňaffinka, Gizmíček, Gustíček, Roníček, Bubáček, Ylbínek, Ingrýšek, Dibi, Šibi, Bibi, Alda, Bubla, Minnie, Černoprdelnice, Madlenka a Olinka.

Příspěvekod Cookie » 09 pro 2010 22:57

No jo, jenomže, Cookie začne být starší, tím pádem více agresivnější, protože ona je prostě "pán domu" a Bonny začne být drzejší...spíše starší a dominantnější...tak nevím jak to půjde dál. Jinak děkuji..to mě nenapdalo, že ji škrábla .. =) (pardon za OT, ale jako ty máš potkánka Gustíka, já mám pejska Gustíka :))
,,Nikdo se mě neptal, jestli se chci narodit, tak mi neříkej, jak mám žít."

ObrázekObrázek ~ Cookie *17.8. 2010
Cookie
Skákavka
Skákavka
Potkani: Za duhovým mostem čekají:
Pepinka (2,5 roku)
Cookie
Bonny

miluji vás
Chovatelská stanice: Sch-Potkaní Packy

Příspěvekod Krysa Vasilisa » 09 pro 2010 23:05

Cookie, to tak bude. Ony si časem vytvoří hierarchii a srovnají která bude vůdce smečky. Do toho jim zasahovat nemůžeš a kdyby jsi zasahovala, bylo by to akorát na škodu. Musí si to srovnat samy. U některých holčičích smeček není ani poznat alfa samice, u některých ano. Každopádně pračky, rvačky, hraní jsou na denním pořádku u všech. Ony se třeba poškádlí, zařvou na sebe, ale za chvilku spolu budou zase spinkat. :up:
(Vidíš. :lol: )
Potkani jsou má zenová zahrada.
Za Duhovým mostem čeká Borůvka , Edoušek , Normíček , Kuřátko , Gaťkoušek , Spoček , Snuffík , Gizmíček , Gustíček , Roníček, Bubáček , Ylbínek, Ingrýšek , Dibi , Šibi , Bibi , Bubla, Aldík, Minnie, Černoprdelnice , Madlenka , Olinka .

Obrázek Za nahotu se nestydíme! Obrázek
Krysa Vasilisa
Aukční krysa
Aukční krysa
Potkani: Za Duhovým mostem čeká Borůvka, Edoušek, Normíček, Kuřátko, Gaťkoušek, Spoček, Ňaffinka, Gizmíček, Gustíček, Roníček, Bubáček, Ylbínek, Ingrýšek, Dibi, Šibi, Bibi, Alda, Bubla, Minnie, Černoprdelnice, Madlenka a Olinka.

Příspěvekod chesterfield » 11 pro 2010 06:33

K té holčičí dominanci - je to samozřejme také smečka od smečky, ale všeobecně holky hierarchii moc neřeší. to že je to opravdu různé dokazuje i moje smečka Pekelníčků, kde jich bylo 5 kluků a minimálně rok tam nikdo nešefoval až Břicháček po asi roce a půl třak nějak dospěl do šéfa. Takže opravdu jenom pozorovat.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Smečka » 11 pro 2010 13:33

Chci se zeptat,jestli už se někomu stalo nebo jestli nevíte,zda se můžou porvat vyloženě do krve?Nebo jestli jsou i vyjímky,že jeden zabil druhého?
Smečka
Růžovka
Růžovka
Potkani: potkaní slečny: Sára,Bára,Beruška,Husky

Příspěvekod Kimik » 11 pro 2010 13:42

Smečka: bohužel, obojí se může stát, ale je to spíš výjimečně. Ale krev občas teče, spíš jsou to jenom škrábance, ale někdy se můžou objevit i horší bitky :(
Kimik
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Smečka » 11 pro 2010 14:03

Děkuji za odpověď.Toho se právě bojím,přinesu si domů 4 holčičky.Snad se nás ty vyjímky týkat nebudou :|
Smečka
Růžovka
Růžovka
Potkani: potkaní slečny: Sára,Bára,Beruška,Husky

PředchozíDalší

Zpět na Chování