Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Projevy dominance

Jak se potkan chová, jaké má návyky, reakce, co vyžaduje a naznačuje svým chováním.

Projevy dominance

Příspěvekod Jaga » 07 črc 2007 14:06

Nejsem moc zkuseny chovatel, ale vidim spoustu dotazu na "muj potkan dela tomu druhemu tohle a tamhleto" a casto se nekdo dalsi ozve, ze jde o projev nadrazenosti. Tak me napadlo, ze by nebylo neuzitecne udelat nejaky shrnujici tema k projevum dominance - myslim, ze tu zadny takovy neni.
Co jsem pozorovala u svych brich (jsou to ale holcicky) a taky vycetla z ostatnich prispevku, tak jsem zatim - kdyz nechci napsat vseobecne prani se a nasilnosti objevila tri konkretni projevy:

Dominantni jedinec obraci submisivniho na zadicka
Dominantni jedinec "znasilnuje" submisivniho, pri "homosexualnich" projevech je nahore
Dominantni jedinec submisivniho okusuje az vyholuje

urcite jsou dalsi takovy veci z nichz by se dal udelat seznam, aby bylo videt, jak se tak bezne mezi potkany vyjadruje nadrazenost, tak jsem myslela, esli byste se dalsi nevyjadrili, co pozorujete treba janevim v oblasti jidla a krmeni nebo i kdykoli jindy...
Jaga
Skákavka
Skákavka
Potkani: Chalma of Gremleens - Tupik
Cheeva of Gremleens - Zrzounek nebo taky Plesoun
Aisha z Arkadie
Taky mame nove kotatko - jmenuje se Anselm

Re: Projevy dominance

Příspěvekod Fatma » 09 črc 2007 21:47

Jojo, tyhle projevy můžu jedině potvrdit. Přijde mi, že mám doma pěknýho úchyláka :) kolikrát z ní jde strach, když tu malou rasí ...
http://www.g-rats.estranky.cz Nové stránky potkanek
Fatma
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: G.Garcia [CHS Z Hůrky-Praha]- + 16.7.2009
Goya [K.Krchová-Nymburk] + 11.1.2010
Goldy (Blink Blink) [ CHS Rats of darkness]

Příspěvekod Veve » 15 črc 2007 21:00

zajímalo by mě, když dominantní jedinec otočí toho slabšího na záda, jestli ho i počurává, nebo se počůrává ten slabší? :woopsp: holky se perou, ta slabší tu silnější (a dominantní) provokuje, a pak ji ta silnější otočí a ta slabší měla kapky moči na bříšku
Obrázek
Veve
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: František, Ibišek a Kuba

za duhovým mostem:
Stříbřenka z Letohradu, Muffina a Pepa z Letohradu, Agáta z Letohradu, Mája z CHS PotkanMarvel, Alcobaca z CHS Ituri, Oggy z Prahy, Krisi z Trutnova, Brusinka od Chebu, Bobina od Brna

Příspěvekod nevi » 21 úno 2008 21:19

Dneska jsem pozorovala zajímavou věc, kterou jsem dosud viděla jen u psů ve smečce. Rexiny bojovaly o moc a kromě převračení na záda a čištění si taky pokládaly hlavu na hlavu.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod chesterfield » 22 úno 2008 09:57

refugee.ph píše:já mám jenom jednoho potkánka ale u něj se dominance taky asi může projevovat ne? vnímám to v souvislosti se mnou kdy třeba když se ho snažím hladit a on nemá náladu tak mě jakoby okusuje (nestiskne) a snaží se dostat mou ruku pod sebe. někdy se takhle vzteká i když mu třeba nechci něco dovolit..

Jo je to projev dominance, pokud más jednoho, tak by to chtělo občas ve hře jej převrátit na záda, aby mu nenarostl hřebínek. Projevem snahy o mocenský boje je i takové to tisknutí bokem, nebo zadkem, přetlačování.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Bára,Míša a já » 22 úno 2008 16:46

přidám se taky Bára taky projevuje vůče mě nějakej druh dominance když jí něco nedovolím tak mě okusuje ale nestikne a strká tu ruku pod sebe jako kdyby mě chtěla obrátit na záda :whistle: a nebo jí odstrkuje pryč aby se přes ní dostala tam kam chce
Bára,Míša a já
Růžovka
Růžovka
Chovatelská stanice: není

Příspěvekod šklíba » 12 bře 2008 17:14

ohledně převracení na záda a počůrávání, obvykle si ten dominantní toho podrobeného označkuje svou značkou, jinak jsem ještě koukala, že se poměřují ve stoji na zadních stylem hele já jsem větší, na mě nemáš, co se týká ukazování dominance ruce, to znááme :-)
šklíba
Růžovka
Růžovka
Potkani: Felix, Gouda, Hideki od Nergity
Zoom Zoom, Flíček PotkanMarvel
Maják von zverex
Gaučák, Geník a Hamburger (alias obláček) z Navelu
Čenda (prý původně Ego od Bangaly...)
Dhaimon z X-Rats
Hemingway alias hemyš od Gremleens
Piškot, Black a White - skoro hadí sousta
Kmotr a Rider - kojňátka
Flash
fotos zde http://skliba81.album.cz/mysove/
a nové zde http://picasaweb.google.com/skliba001/MyCi
RIP Bill a Gates, Žvejk, Efekt, Felix, Čip a Dejl, Džadžar, Steve a Jobs

Příspěvekod Kimik » 13 bře 2008 10:32

Co se týká převracení na záda, to je u nás téměř na denním pořádku, dělají to téměř všichni a nejlepší je, když se některému slabšímu podaří v nestřeženém okamžiku převrátit toho silnějšího, tak pak na něm sedí, třeba začne jíst nějakou dobrůtku, ale běda, když se ten dole pokusí zvednout.
Taky ten nadřazený často tomu druhému jakoby čistí srst, ale tak nějak drsně a ten čištěný u toho píská.
Na zadní se taky staví, ale co jsem nikdy u svých kluků nepozorovala, je to "homosexuální" chování, to opravdu nikdy nedělají. Viděli jste to i u kluků nebo jenom u samiček?

Když se potkají dva cizí potkani ( z různých klecí) ve výběhu, tak se oba naježí a ten silnější se začne stavět bokem a snaží se toho druhého kopnout do boku zadní nohou. To jsem u kluků z jedné klece taky nikdy neviděla. Takže projevů dominance je dost, a když se na mě můj agresivní Chiko blíží naježený a bokem, vím, že je třeba vyklidit pole. Chtě nechtě už se chystáme na kastraci.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod jani » 05 dub 2008 14:21

moje piškotka,když jí dám běhat s ostatníma tak je nejdřív očuchává u zadku a když zjistí že jde o to stejné pohlaví tak je nepřevrací ale rovnou začne kousat.Ale dělá to jen doma,kde to má označkované,jinak když s ní jdu ke kamarádce s jinou potkankou tak si jí ani nevšímá.bohužel mi tak znemožnila abych jí dala kamarádku..plivku nechce a než sem pořídila kámošky plivníkovi (lišku a haskynu) tak ani plivník nikoho nesnese. :roll: loupežnice moje
.jsem sám
jak tetřívek
.teď s lunou se obejmu
jen co se opiju.
jani
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Psi: Šiva a Goro
Kočky : Kitler a Mňausollini

za Duhovým mostem čeká: Piškotka, Plívuška s Mimískem, Haskynka s Liškou, Adamka, Sára, Prašivka, Pohroma, Pampi, Burbeska, Bezinka, Borůvka a Justýna, Lízátko, Zuzanka, Algebra a Analýza :-* Pískáčci : Pišta, Fišta a Brychta

Příspěvekod pivisko » 11 dub 2008 20:48

šklíba píše:ohledně převracení na záda a počůrávání, obvykle si ten dominantní toho podrobeného označkuje svou značkou, jinak jsem ještě koukala, že se poměřují ve stoji na zadních stylem hele já jsem větší, na mě nemáš, co se týká ukazování dominance ruce, to znááme :-)

Tak tomu stoji na zadních já říkám box. Ta mladší vždycky vyprovokuje tu silnější a když dojde na bitku, skoční na zadních a to je fkt srnada pozorovat, jak holky "boxují". Pak ale skončí mladší na zádech a silnější ji okusuje hlavu a drží ji packama pod krkem. Jinak nic jiného asi nedělají.
ObrázekObrázekObrázek
pivisko
Skákavka
Skákavka
Potkani: Inetuo z LMG 13.11.2011
Inocenc z LMG 13.11.2011
Fiat of Nippyland 27. 3. 2011
Yarda of Ratenburg 28.10. 2011
V potkaním ráji:
Qinland z LMG 11. 9. 2008 - 21. 7. 2009
Vinod z LMG 17.11. 2008 - 9.1.2010
Olen z LMG 8.7. 2009 - 22.6. 2011
Pireus Vinod van Ratenburg 27.12. 2009 - 26.12. 2011

Příspěvekod Filanda » 31 črc 2008 20:34

V poslednich dnech jsem si vsimla , ze kdyz Princezna (kupodivu ta velikosti mrnava a podle me mnohem dominatnejsi) prevrati segru na zada, je nad ni rozkrocena a jakoby ji cisti kozich,olizuje ji Carrie(ta vetsi) genitalie, opacne jsem si toho vubec nevsimla. :whistle:
Filanda
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Yvka (* 23.8.2011 Rat4u), Asura OdAdush (*14.7.2012), Nuriel of Lavan (*19.1.2014)
Za duhovým mostem: Mimina, Princezna,Carrie, Charlota, Sarah, Malina, Coco Chanel, Diblina a Ginny Griotka OdAdush

Příspěvekod Mates :) » 12 lis 2008 10:04

Moje taky "znasilňuje" tu menší, ale dost mě překvapilo, když k nám došla kamoška s potkankou, která je o dost starší než ta moje a ta moje po ní začala taky skákat :shock: ona se snažila bánit aele ona na ni furt skákala, přišlo mi to dst úchylný :lol: je normální že si dovolí i na silnější??
Mates :)
Růžovka
Růžovka
Potkani: Easy
Anťulík

Příspěvekod Kimik » 12 lis 2008 13:21

Někteří prcci jsou opravdoví nebojsové. Náš Iason má teď asi 200 g a 8 týdnů a jeho nejoblíbenější zábavou je úročit na Bonnieho, který váží 720. A ten dobrák si to nechá líbit, nechá se převrátit na záda a malej z toho má děsnou radost. Tohle dělal hned od první chvíle, co jsem je seznámila, vůbec ho nenapadlo se bát.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Kimik » 13 lis 2008 12:38

Nevím, jestli to sem úplně patří, ale je to taky spojené s dominancí. Mám v kleci dva kluky: agresivního Chika a flegmatického Kukačku, který je každou chvíli mlácen, týrán a vystavován Chikovým náladám. Chiko je štíhlej, zato Kukačka je koule tlustá. Přitom jedním z projevů Chikovy dominance je, že Kukačku odmítá pustit k misce. Ten si chudák musí rychle něco najít a schovat se s tím do domečku, jinak by se ani pořádně nenajedl (poslední dobou jsem je začala krmit zvlášť). Myslíte, že by ta jeho tloušťka mohla souviset s psychickými problémy a stresem? Jinak si prostě nedovedu vysvětlit, z čeho by tak ztloustl. Nevšimli jste si také někdy, že dominantní jedinec ostatní odhání od misky?
Kimik
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Mates :) » 13 lis 2008 13:18

A dneska jsem holky pustila, a ta malá obkoukla jak otravovat tu větší a tad jí dělá stejný naschvály a tedka "znásilňuje" ta menši tu větší :lol: nechcu vidět jak to bude vypadat, až ta malá vyroste :lol:
Mates :)
Růžovka
Růžovka
Potkani: Easy
Anťulík

Další

Zpět na Chování