Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Potkani a jiná zvířata

Jak se potkan chová, jaké má návyky, reakce, co vyžaduje a naznačuje svým chováním.

Re: Potkan a laboratorní myš.

Příspěvekod p.hubicka » 15 bře 2013 10:24

Cesmína píše:Hodněkrát jsem se setkala s názorem, že nelze chovat společně potkana a myš, a že by mohl potkan myši ublížit nebo ji dokonce zabít.
Kdybych s chovem potkana a myši neměla osobní zkušenost, vzala bych to jako fakt.
Ale já jsem zažila úplně něco jiného. Před pár lety jsme měli doma samce potkana. Když mu byl asi 1 rok, našel brácha při venčení našeho psa venku bílou myšku (samičku). Něchtěl ji nechat na pospas venčeným psům a tak ji vzal domů. Protože jsme neměli myšku kam dát, zkusil ji dát k potkanovi. Přiznám se, že jsme nevěděli jak to dopadne a já měla strach, že Ferda myšce ublíží.
Ale stal se přesný opak!
Ferdík se myšky ujal a začal ji velmi něžně opečovávat. Nikdy se neprali ani si nekradli potravu. Ferda nosil myšku za kožich (jako mlaďátko) do pelíšku a pečoval o ni jako by to bylo skutečně jeho mládě. Žili spolu takto asi rok a po celou dobu se k sobě chovali velmi krásně. :)
Když jsem se pak mnohokrát dočetla, že potkan myš vedle sebe nesnese, vrtalo mi to hlavou, ale myslela jsem si, že to co se talo mně je jen vyjímka.
Právě minulý týden jsem se dozvěděla od kamarádky, že zažila něco podobného akorát chovala samičku potkana se samičkou myši. I ona říkala, že se potkan i myška měli velmi rádi a krásně se k sobě chovali.
Takže to asi vyjímka nebude.
Hodně jsem se o tom napřemýšlela a došla jsem ke dvěma závěrům: - buď měl někdo s chovem potkana a myši špatnou zkušenost (ale byla to vyjímka) a tato zkušenost se rozšířila mezi chovatele potkanů jako "známá pravda", aniž by si další ověřili zda je to skutečně tak
- nebo potkani v klanu myši skutečně ublíží, ale pokud je potkan sám, přijme myš jako svou novou společnici a kamarádku

A nebo je všechno úplně jinak. Zajímalo by mne, zda má ještě někdo z Vás podobnou zkušenost nebo zkušenost přesně opačnou. Možná že díky vám v tom budu mít konečně jasno! :)

reaguju sice pozdě ale zaujalo mě to :smi: Podle mě to je tím, že v přírodě si jsou konkurenty.. kd ejsou myši tam většinou nejsou potkani a naopak... divoký potkan by ¨divokou myš asi hezky zpracoval po potkaním :roll: ale ochočený domací mazlík se bude asi chovat jinak.. to je můj názor:)
Elis♥ Dumbina♥ ségry ze zveráku *
p.hubicka
Velký potkan
Velký potkan
Potkani: Elis ♥ pořízená 23.2.2013 věk prý 2 týdny ale zdála se mi větší ;)
Dumbina ♥ údajná sestřička Elis.

Re: Potkani a jiná zvířata

Příspěvekod suiteki » 15 bře 2013 10:33

Bez dozoru bych je nenechala :)) To jen vždycky když je Ejmí puštěná tak je tam okamžitě beží zkontrolovat :) bez dohledu jí nenechávám ani samotnou v pokoji :)
suiteki
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Kimik » 15 bře 2013 10:40

Mám zkušenosti s divokým i domácím potkanem a myší. V obou případech to skončilo pro myš fatálně. V prvním případě to byl ochočený domácí mazlík Bongo, který vypadal, že by nikomu ani neuměl ublížit. Jednou nám utekla myšice a skočila do potkaní klece. Byla tam několik sekund, ani nestihla písknout a Bongo přesně věděl, jak se takové zvíře zabíjí, prokousl jí krk.
Druhý případ byl potkan divoký, opět uprchlý myšák vleze do jeho klece, opakovalo se to samé, prokousnutá krční tepna, myšák to měl okamžitě za sebou. Takže mazlík nebo divočák, všichni jsou to v tomhle ohledu nebezpečná zvířata a určitě bych to nezkoušela.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod p.hubicka » 15 bře 2013 10:42

mě právě zaujala odpověd na druhé? stránce.. že potkan myšátko víceméně vychoval...
p.hubicka
Velký potkan
Velký potkan

Příspěvekod chesterfield » 15 bře 2013 18:12

ta náklonnost může také pramenit z toho, že potkánci byli sami - tak si toho "druha" spíš opečovali, protože to byl jediný kožíšek, který s nima byl.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod suiteki » 16 bře 2013 10:51

Jo je docela smutné mít potkana samotného já si pořídila potkanici a byla jsem sobecky rozhodnutá,že budu mít jen jednu. No a nakonec jsem postupem času skončila u 3 :) a nelituju a už nikdy bych nechtěla mít potkana samotného když vidím jak jsou holky štastný :) A taky si myslím,že potkan je natolik společenské stvoření,že když je sám tak z nouze přijme i tu myšku za člena skupiny ...
suiteki
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod p.hubicka » 16 bře 2013 10:53

já taky měla jednu, už mám dvě a třetí je na spadnutí :D
p.hubicka
Velký potkan
Velký potkan

setkání s kočkou

Příspěvekod burningsoul » 06 kvě 2013 18:43

moje myška se setkala s kočkou, první chvíle jsem nevěděl, jestli ji klepne, byla apatická, nechala se vzít do ruky, což standartně nefunguje. po chvíli byla ok, ale přijde mi, že ted se víc separuje od druhé potkanky. její chování jinak je ok, žere, pije, ted už přede mnou zase utíká, jen mi přijde víc samotářská.

máte s tím někdo zkušenosti?
Jsem chlap (pro jistotu, kdyby to někd nepoznal z nicku)
burningsoul
Skákavka
Skákavka

Re: setkání s kočkou

Příspěvekod chesterfield » 06 kvě 2013 18:44

mohla se vyděsit jak je to dlouho?
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Nelinka, Andromeda
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero

Příspěvekod burningsoul » 06 kvě 2013 19:08

pár dní, odhadem 4 dny
Jsem chlap (pro jistotu, kdyby to někd nepoznal z nicku)
burningsoul
Skákavka
Skákavka

Příspěvekod chesterfield » 07 kvě 2013 05:58

to už by souvislov mít nemělo, pozoruj, možná má jenom špatnou náladu.

chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Nelinka, Andromeda
Mazlík a Uzlík

Příspěvekod Kamy » 02 črc 2013 16:02

já nechával spolu čas od času zlatého křečka s mojí potkaní samicí....

upřímně, potkanice se o křečka starala, adoptovala ho, čistila mu srst, nebyla konfliktní ani se nechtěla prát, za to typický zlatý samotářský křeček se pořád ksichtil.....

jako harmonie by to byla dokonalá neboť Moje potkanice je bordelářka, přitom zlatej křeček vždy vše uklízel do mističek a dělal dokonalý pořádek i výkaly přenášel.... Boží dvojice ;-)

ale nikdy jsem je nenechal den bez dozoru.... myslím siže potkan se snese se vším, minimálně dokáže ostatní hlodavce tolerovat, pokud mají obě zvířata DOSTATEČNÝ prostor...
Kamy
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Kimik » 02 črc 2013 16:04

O prostor nejde, jde o to, že tvoje chudák potkanka je sama, takže byla vděčná i za společnost toho křečka.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Kamy » 02 črc 2013 17:45

Kimik píše:O prostor nejde, jde o to, že tvoje chudák potkanka je sama, takže byla vděčná i za společnost toho křečka.
njn, co nadělám, když mi druhá potkanice zemřela na rakovinu.... Nějak jsem jí společnost musel udělat...

a mimoto, ten prostor nebyl pro potkana, ale právě pro toho křečka, ale kdo choval kdy zlaté křečky asi ví proč :lol: . :-)
Kamy
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Dr.Jenny » 02 črc 2013 18:02

no tak s tim, že potkan se snese se všim hlodavim bych netvrdila...kdyby mohli a dostali se na myšku co jsem měla, tak by lítaly chlupy... takže bych to rozhodně netvrdila, že to je pravidlo... ;)
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

PředchozíDalší

Zpět na Chování