Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Vykonávanie potreby na jedno miesto

Jak se potkan chová, jaké má návyky, reakce, co vyžaduje a naznačuje svým chováním.

Vykonávanie potreby na jedno miesto

Příspěvekod henriet_t » 20 črc 2017 19:30

Ahojte :angel: mala by som pár otázok na vás, ktoré by ma zaujímali. Síce som chovala pred pár rokmi potkaníky aj ja, ale mám nejaké medzery a nedostatky, ktoré by som rada odstránila. Znovu zvažujem nad jeho kúpou , ale na začiatku by som sa rada opýtala, ako sa vyvarovať toho, alebo skôr ako hneď od začiatku učiť potkaníka cikať na jedno miesto? Keď som si kúpila moju ,,smečku" trošku som to podcenila, nechala to na náhodu a cikali po celej klietke, dokonca aj do hamakov a postielok. Nielenže z toho bol veľký zápach, ale musela som to stále meniť, preto by som sa tejto chyby rada vyvarovala. Predsa každý chceme, aby sme mali klietku čistú a nemuseli stále dokupovať nové hamaky a tie pár dní používané vyhadzovať :lol: . Aaaa ako ho naučiť aby mohol chodiť so mnou všade a nevykonával potrebu na mne ? :oops: Ešte prosím, akú podstielku používate vy? Mám veľa nápadov, ale rada si nechám poradiť, ktorá je najlepšia (piliny/hobliny nechcem). Budem vďačná za každú odpoveď :smi:
henriet_t
Růžovka
Růžovka

Re: Vykonávanie potreby na jedno miesto

Příspěvekod Kačkač » 21 črc 2017 13:53

Ahoj,
příliš zkušeností s potkany ještě nemám a v mnoha ohledech stále tápu (chovám dva roky), mohu tě ale ujistit, že zdaleka ne každý potkan se na záchodek nechá naučit, je to v podstatě loterie, i když záleží i na potkánkově původu - mláďata zpravidla přejímají matčino chování. Hlavní je ale povaha; mám kluky z chovatelských stanic, kteří jsou nenapravitelní čuníci a na záchodek se nenaučili, a dočetla jsem se (mj. i zde na fóru) o případech, kdy na záchodek dochází jenom půlka smečky.
Jediný použitelný postup, jak myšáky na záchodek naučit, o kterém jsem se dočetla, je tento: všechny rohy klece/výběhu zacpeš záchodkama nebo miskama se žrádlem, kam si potkani vykonávat potřebu nebudou, a všechny zbloudilé bobky nebo počůrané kousky podestýlky budeš do záchodků pravidelně přendávat. Osobně mi tenhle postup přijde vhodný spíše pro větší klece - do té naší čtyři záchodky prostě nenacpu... A jak jsem řekla, zabrat to nemusí. Protože nad kluky jsem už zlomila hůl, ozkoušené podestýlky do záchodků nemám - radí se nicméně, aby podestýlka v záchodku byla jiná než ta ve zbytku klece, aby to potkani snáze rozlišili. Jinak moji mají v kleci konopné pazdeří.

Ale i když budeš mít štěstí na potkany čuňáčky (jako já), žádná katastrofa to není. ;) Pouštím je jenom po svém pokoji a bobky vysbírávám, přičemž na mně si kluci ještě nikdy neulevili, takže žádný problém... značkování se samosebou nepočítá, Váleček přese mě pravidelně přelízá a nechává za sebou cestičku jak slimák. :lol: Hamaky znehodnocují ale běžně, to je pravda - ovšem to se dá řešit běžným vypráním, do umyvadla napustím vodu, nasypu prací prášek a holt to vymáchám ručně. ;) Za den dva jsou hamaky zase hezky suché, voňavé a připravené k použití. Koupený mám jenom jeden, ostatní jsem si nastříhala ze starých ručníků, utěrek a oblečení.
Kačkač
Růžovka
Růžovka

Re: Vykonávanie potreby na jedno miesto

Příspěvekod Vorva » 22 črc 2017 17:51

Já měla vždycky čuníky, ať jsem přemisťovala bobky, dala kámen, všude záchodky, vždycky byli nějací co znečišťovali i hamaky. Hamaky normalně peru v pračce a na konec přidávám dezinfekci na prádlo. O podestýlkách toho najdeš hodně v sekci podestýlky, každému vyhovuje něco jiného, záleží také na financích.
Je po dešti, a kosové si štěstím pletou noty...
Vorva
Superpotkan
Superpotkan

Zpět na Chování