Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Potkanka s mláďaty kouše

Jak se potkan chová, jaké má návyky, reakce, co vyžaduje a naznačuje svým chováním.

Potkanka s mláďaty kouše

Příspěvekod Veronika » 10 lis 2015 10:52

Dobrý den,
prosím o radu - jsme s mojí dcerkou nadšené začínající chovatelky potkánků - mazlíčků a došlo tak nějak k jejich vydatnému rozmnožení, vlivem společného výběhu s novým čokoládovým samečkem.
Začínali jsme se 4 samičkami koupenými jako miminka letos na jaře. Z nich 2 jsou úplně úžasné - šedobílé a 2 po porodu mláďat koušou do krve. Když čistím klec musím je vylákat ven, jinak mně pokoušou. Jedna je horší a dokonce - což je stašné - zakousla odrostlé mládě a zřejmě i několik malých mláďat. Nechceme je dávat pryč - protože je jasné že jinde by neměly budoucnost. Může mně prosím někdo poradit, jak změnit prostředí nebo přístup ke kousavým samičkám. Mojí poslední nadějí je že to odezní až mláďata odrostou, ale slýchám že to už zůstává. Děkuji za jakoukoli radu.
Také mohu nabídnout mláďata z nepříbuzného spojení: standard srst s fuzz genem, a fuzz potkánky, obojí ouška dumbo i standard, barvy šedá - husky, černá, hnědá, bílo-hnědí kapucínci, světlí fuzz s černýma očima. (mých 12 potkánků, které jsem dala v pátek do Pet centra v Palladiu k prodeji výhradně na mazlíčky se během tohoto weekendu prodalo - jako mazlíčci a část si rozebraly i samy prodavačky - tak myslím, že jsou pěkní.)
Hezký den a šťastné chvíle s potkánky,
Veronika
Veronika.burketova@seznam.cz
Veronika
Růžovka
Růžovka
Chovatelská stanice: mazlíčci

Re: Potkanka s mláďaty kouše

Příspěvekod kawi » 10 lis 2015 11:23

jak to říct...

že samice před/po porodu koušou může být z vícero příčin:
1. povahový rys, s tím se moc dělat nedá. může to přestat po odstavení mláďat.
2. nedostatečně vytvořený kontakt mezi majitelem a samicí. to s odstavem neodchází.
3. dyskomfort samice. cokoli od bolesti až po stres. má dostatečně velkou klec? možnost si od mimin odpočinout? dostává dostatek kvalitního žrádla s vyšším podílem bílkovin? netaháte jí zbytečně z klece mimina? je na klidném místě, s dostatečnou teplotou, bez průvanu, nemohou na ní jiná domácí zvířata nebo děti?

btw čokoládový samec, šedobílé samice, hnědá mimina...neznáte ani takové základy jako barvy, to umíte genetiku, že jste se pustily do chovu?

pokud máte registrovanou chovku, je dobré uvádět i název chs a původ otce a matky, znaky, barvu a podobně.
pokud si jen tak množíte doma, tak snad ani nemá cenu dávat nabídku mimin, počítám, že množitele tu nebude podporovat nikdo, kor takové, co dávají své odchovy do zverimexu :dozey:

btw že vám všechny samice mohou zabřeznout i po pár minutách společného výběhu se samcem jistě víte. a že časté porody rapidně snižují životnost samice snad také.
"Vlastnit potkana znamená, že vaše srdce bude navždy běhat mimo vaše tělo po čtyřech malých nožkách."
kawi
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: se pořád mění, takže přibližně plus mínus 16 kousků
( k říjnu 2015 landebert z mouseville, snowflake a snowball z VFU brno, fjodor michajlovič dostojevskij utahraptor, yaakov von percy, don šmoulič amour de rat, frodo, ferda a břéťa, caine, womiś guttalax, erik a teodor, kaleb z tazmánie :-)
Chovatelská stanice: nchs shareenov :-P

Příspěvekod Veronika » 10 lis 2015 16:42

Díky za odpověď, hrubosti přehlídnu, protože jde o potkany a nikoli o etiketu. Moje potkanky byly, jak jsem psala, původně 4 samičky a všechny jsou ve stejných podmínkách, přitom 2 z nich jsou velmi milé a konktaktní a druhé 2, které už před porodem byly plaché nyní koušou - plachost-úzkost se posílila. Máme všechny od miminek. Šlo mně o to, jak jim od úzkosti odlehčit. Prostředím to nebude, protože druhé 2 jsou milé.
Chovnou stanici nemáme a naše miminka si brát nemusíte, nikdo Vás nenutí.
Hezký večer všem,
Veronika
Veronika
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod kawi » 10 lis 2015 17:16

máte všechny čtyři od miminek narozených u vás? nebo zverimex? protože tady hraje orli i prostředí, odkud pocházejí samičky. že jsou zrovna dvě v pohodě a dvě ne je náhoda :smi:

bohužel, tady prostě je jenom jedna rada: brát si mimina od prověřených oficiálních chovatelských stanic, žádná seriózní stanice neprodá jako mazlíčka plaché nevymazlené zvíře. stát se může, že má někdo v povaze plachost a zbytek vrhu je v pohodě, ale ne až tak, že by kousal majitele. natož že by polovina, jako u vás.

btw ty podmínky jste opět nerozvedla, takže obecně: maminy musí mít dostatek soukromí, prostoru, možnost vis odpočinout od mimin, možnost vídat ostatní samičky, ovšem ne samce, protože to by byly znova těhotné a to je další stres navíc. odlehčíte jim nejvíc tím, že už nebudou muset vídat samce=rodit další mimina. že jim necháte klid, nebudete je tahat z klecí proti jejich vůli. posilovat obecně vztahy, to jest být často u klece, ale bez prudkých pohybů, tiše přívětivě mluvit, nabízet pamlsky. zamezit dceři, aby na ně byla hrubá, pokaždé ji s potkanama hlídat, pokud je věkově cca pod 10 let.

bohužel, nejdříve jste měla vymazlovat a budouvat vztah, až pak množit. takhle se může stát, že už je nevymazlíte nikdy a budou prostě plašší či kousavé.

add hrubost: pravda je holt často krutá a bolí. jde o to otevřít oči a myslet víc na zvířata, než na sebe. pak třeba ta zvířata pochopíte o trochu víc a vztahy se zlepší ;)
"Vlastnit potkana znamená, že vaše srdce bude navždy běhat mimo vaše tělo po čtyřech malých nožkách."
kawi
Superpotkan
Superpotkan
( k říjnu 2015 landebert z mouseville, snowflake a snowball z VFU brno, fjodor michajlovič dostojevskij utahraptor, yaakov von percy, don šmoulič amour de rat, frodo, ferda a břéťa, caine, womiś guttalax, erik a teodor, kaleb z tazmánie :-)

Příspěvekod nevi » 10 lis 2015 19:46

Myslím že kawi to tady shrnula, víc vám se současným objemem informací (nevyčetla jsem z toho, zda žijí samice pohromadě se samcem v blízkosti, zda bydlí spolu nebo jsou samy, kdy došlo k sežrání mláďat, v jakém věku zabřezly) poradit nemůžeme. Jestli nechcete psát detaily na fora, poraďte se s chovateli, od kterých zvířata máte. Případně s dlouhodobými chovateli, taky je to mazlíčkářské forum a většina z nás měla doma maximálně jeden nechtěný vrh.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Nefertity » 10 lis 2015 20:54

Kdyz pominu vse ostatni - tak nejak nechapu, proc nakryvate samice, ktere jak pisete, byly plache? Kdo odchovava mladata, snazi se o zdrava mladata se skvelymi povahovymi rysy..
Po plache samici asi nebudete mit zrovna kontaktni mladata..
Doufam, ze znate predky svych samic, ze nejsou zatizeny zadnymi nemocemi (coz u mlade samice nepoznate jeste) a neprovadite krizeni, ktere odporuje genetice - i ja jakozto laik napriklad vim, ze se nesmi krizit dva jedinci se znaky na hlave..
V dnesni dobe uz si malokdo zkusenejsi bezhlave poridi potkanka jen kvuli krasne barve.. Ja osobne bych radsi mela "sebeosklivejsiho", jen kdyby mi chovatel dolozil, ze ma zdrave, dosud zijici predky..
Váš potkan právě spí? Zkuste žonglování.
Nefertity
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Nikdy nezapomeneme:
Karbanátek 22.10.2010 - 15.1.2013
Dalamánek (Chrusty) 20.11.2010-25.11.2012
Hope 9.5.2008-14.10.2010
Cesmínka (Holly) 9.5.2008-17.6.2010
Ouzinka 17.10.2006-13.12.2008
Ofinka (Ophidie) 17.10.2006-27.3.2009

Příspěvekod kawi » 10 lis 2015 21:13

nevi ale jsou tu chovatelky, jen rto možná vzdaly rovnou...já také přemýšlela, jeslti vůbec reagovat :roll:
btw, mám za sebou dva nechtěné a dva papírové vrhy :whistle:
a i když se za zkušeného, co se odchovu mláďat týče, nepovazuji, tak tady prostě není moc co řešit... jak paní zasela ( nakrytí plachých samic ), tak sklízí ( vystresovaná zvířata, možné nemoce u mláďat, která samice samozřejmě rozpozná a proto mláďata zlikviduje, protože je to pro ni energeticky méně náročné pořídit si nové, než vypiplávat nemocné, možné psyhcické problémy, které zapříčiní likvidaci větších nebo cizích mláďat....znáš ot, můžeme jet donekonečna :| )
kawi
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Veronika » 11 lis 2015 11:10

Dobré dopoledne,
moc děkuju všem za vyčerpávající informace. Rozumím tomu, že jako nadšený laik jsem se zřejmě dopustila velkých chovatelských chyb a omylů, které musí Vás profíky děsně popouzet. My jen asi naivně milujeme zvířata ale rozhodně je nechceme nijak zneužívat. Dcerka je do potkánků úplný blázen. Nezařizujeme žádnou množírnu, ani mláďátka neprodávám - věnuji všechny zdarma - podmínka je, že budou mazlíčci.
Věřím že se vše s našimi děvčaty zlepší, jak píšete - pracujeme na vztazích, snažíme se i těch kousavých co nejvíce dotýkat a mluvit na ně a krmit z ruky a zrovna včera mně bývalá kousavka jen jemně přejela zoubky, což dělají všechny. Mám velikou radost. Dáváme obiloviny, zeleninu, ovoce (jablka švestky), maso, sýr, jogurt (milují ovocný). Naše 4 samičky jsou ze zverimexu, ale pocházejí z různých míst a jsou každá jiná. Mohou být narozené asi v březnu. Bydlí společně ve velké kleci, kterou jsem koupila když přišla mláďata. Jsou tam všechny spolu s miminy. Také je nechávám proběhnout po pokoji (bez semce). Žádné další vrhy neplánuji a doufám že až se mláďata odchovají a některá odejdou, bude snad klid. Pak máme ještě fuz potkanku, kterou jsme koupily začátkem léta už březí (což jsme nevěděly)- takže máme také ještě dalších 9 fuzz potkánků. Fuzz jsou všichni moc milí. Děvčata jsou v samostatné 3 patrové kleci. Pak máme onoho čokoládového samečka, velkého milého pohodáře, kterého jsme získaly darem do dobrých rukou a který onu populační explozi způsobil. Ten bydlí ve své kleci, spolu s odrostlými fuzz chlapci - a vládne tam pohoda. Všechny naše klece mají patra, domečky, velké hamaky tunýlky. Klece jsou v jedné místnosti - to nevím jestli je dobře, protože samci a samice se cítí - neměli by být jinde?
Ještě k umístění mláďat: byly jsme na výstavě v říjnu v Toulcově dvoře a nikdo, ani potkaní klokánek mně nepomohl a neporadil co s nadbytkem mláďat, která prostě přišla a i když je to naše chyba, jsou zde. Jsem moc ráda, že jsem po delším úsilí nakonec našla Pet centrum ve městě, kde mně zaručili, že moje mláďátka prodají jen na mazlíčky (dostali je ode mne zdarma). Nikdy nepřistoupím na to, se jich jen nějak zbavit - potkany vezme každý zverimex , ale bez záruky jak je prodá. Bydlíme ale v bytě a těžko mohu chovat více než 10- 15 potkanů. Už teď se dětský pokojíček změnil na potkaní místo v našem domově. Rozhodně už potkany nechci dále množit. Mrzí mně že zrušili výstavu, co měla být teď v sobotu, ale budu pokračovat v úsilí co nejvíce se o potkanech dozvědět.
Děkuji všem za pochopení a rady.
Veronika
Veronika
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod myjka » 11 lis 2015 13:39

Jen mala poznamka. Opravdu verite, ze ve zverimexu bude nekdo kontrolovat, ze si toho potkanka kupujou na mazlika? :)
myjka
černá ofce
černá ofce
Chovatelská stanice: CHS Myjka

Příspěvekod kawi » 11 lis 2015 21:17

Veronika píše: Pak máme ještě fuz potkanku, kterou jsme koupily začátkem léta už březí (což jsme nevěděly)

Také mohu nabídnout mláďata z nepříbuzného spojení

nevěděli jste, že je nakrytá, ale víte, kdo je přesně otcem a jaký je jeho vztah k matce?
kawi
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Veronika » 12 lis 2015 11:32

Naši fuzz potkánci:
a) Nevím kdo je otcem u vrhu mláďat fuzz matky (jménem Klea) - tu jsme koupily už březí - je světlá, velké černé oči, uši dumbo - mláďata také. Ale mám kontakt na chovatelku - můžu to zjistit. Báječné je, že krásně odkojila všech svých 9 mláďat, což prý je u fuzz hezký výkon a je strašně hodná.
b) Potom se nám narodila ještě některá fuzz mláďata i ze spojení našich chlupatých potkánků - omlouvám se neznám terminologii barev- hnědý otec uši dumbo, huňatější srst, který nese zřejmě tento gen a matky: 2 kapucínky jedna má hlavičku meruňkovou, uši dumbo a druhá hnědou, uši standard, to jsou ty více plaché. Další dvě jsou šedé - stříbrné jedna husky, uši dumbo a druhá s bílou "lysinku na hlavě", uši standard. Máme i fuzz miminka s husky kresbou.
c) A pak máme, aby toho nebylo dost, mláďata z jediného nechtěného spojení odrůstajících dětí (stalo se to než jsme je rozdělili:) matka černá chlupatá a otec světlý fuzz. Mláďata jsou až na jednoho fuzze tmavá a chlupatá. Asi protože černá matka byla sama dítě, s péčí i kojením jí pomáhala naše fuzz maminka Klea (nahoře) - je úžasná.
Ještě ke zverimexu - docela jim věřím - sami prodavačky doma chovají potkany a mockrát jsem s nimi o všem mluvila a hlavně nevím jak jinak, doma všechny mít nemůžu a nic bezpečnějšího jsem neobjevila.
Hezký den, V.
Veronika
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod womi » 12 lis 2015 12:31

Veroniko, mám jeden dotaz. jak došlo k tomu, že se samec dostal k holkám? Stalo se to nechtěně a nebo úmyslně?
Pomoc asi nedokážu jinak, že pokud mi pošleš fotky, můžu je umístit na svoje webovky a do skupiny na FB.
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod Veronika » 13 lis 2015 11:56

Womi,
moc děkuji, to je super. Pokusím se nějak naše lumpíky nafotit a příští týden pošlu.
Ke spojením došlo samozřejmě nechtěně, oni snad otěhotní i jen z pohledu do očí. Slyšela jsem ,že to zvládnou i přes klec. Např. se stalo to, že jedna samička při výběhu se procpala mřížemi do klece k samci a našla jsem ji jak šťastně sedí u něj v pelíšku a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Teď jsou již striktně rozděleni na dámské a pánské a "družstvo".
Díky a hezký den,
V.
Veronika
Růžovka
Růžovka

Zpět na Chování