Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Potkan v novém domově, kde není vítán

Jak se potkan chová, jaké má návyky, reakce, co vyžaduje a naznačuje svým chováním.

Potkan v novém domově, kde není vítán

Příspěvekod KarinK » 19 říj 2015 22:13

Prosím pomozte. Mám doma dvě potkanice, jedné je cca půl roku(Sisi) a druhá(Myška) k ní přišla nedávno asi ve svých dvou měsících. Spolu se snesly vpohodě. Takhle jsou spolu asi měsíc a předevčírem jsem jim koupila další malou kámošku(Skin). Bohužel párkrát kousla i mě, ale to podle mě jen ze strachu, protože to u ní vypadá, že ji před tím níkdo nikdy neměl v rukách a asi se k ní i nechovali nejlíp. Je ze zverimexu. No a když jí dám k ním do klece tak starší Sisi si na ni dovoluje. Naježí se, nafoukne a předvádí jak je velká. Skin si z toho nic nedělá většinou se umývá, ale jen do doby než Sisi nezautočí. Skin je Fuzz potkan tedy skoro holý, takže na ni jdou všechny rány vidět. Chudák je poškrábaná a některé rány má i o něco větší.. Vůbec si s tím nevím rady. Ta druhá malá Myška ji ráda má, ale Sisi prostě ne a ne. I když jsou mimo klec. Prosím poraďte mi co s tím všech je mi líto a nechci nikoho trestat. Dneska Sisi kousla i mě kvůli tomu že jsem viděla jak útočí na novou Skin.
KarinK
Růžovka
Růžovka

Re: Potkan v novém domově, kde není vítán

Příspěvekod Haňa » 20 říj 2015 06:43

Ahoj ;-)
Potkaní seznamování má svá pravidla, která je třeba dodržet. V opačnem pŕipadě si "starousedlíci" brání klec....
Nejprve je tŕeba potkánky společně vypustit na neutrální misto, tj místo, kde nikdo z nich nikdy nebyl ( postel, vana, pŕedsíň...) a teprve když toto proběhne v pohodě, dají se potkánci do pečlivě vyčištené nejlépe pŕeskládané klece.....
Obracení na záda, pištění a honění je normální. Neměla by ale téct krev. Drobné škrábance se ale nepočitají a bohužel bezsrstí potkánci mají trochu nevýhodu.....a nevýhodou je i to,že nově pŕíchozí není zvyklá na manipulaci...
Škrábance ošetŕi ŕeděnou betadine, aby se nezanítily.
A pŕi seznamování nejprve pŕidej ti hodnější hołčičku a pak teprve tu druhou. Trochu "rachot" v kleci, než se porovnají,může být i několik dnů, to je normální, do klece i néjakě schovky a víc misek s jídlem....
Pŕečti si http://www.czkp.cz/ja-potkan/vse-kolem-me/seznamovani/
Držim palce ;)
Haňa
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Haňa » 20 říj 2015 06:45

Ještě dodatek, nový potkánek měl být správně apoň 14 dní sám v karanténě, ale pokud už byly holky spolu, tak to asi nemá cenu ŕešit
Haňa
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod KarinK » 20 říj 2015 08:49

Tak děkuju moc za rady :)! Chovám potkany takřka už 6 let, ale s podobným chováním jsem se ještě nesetkala, tak jsem se bála aby si nějak neublížily navzájem. Takže se snad zadaří je dát dohromady :)
KarinK
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod KarinK » 22 říj 2015 06:31

Tak už zase píšu znovu, protože to jaksi nejde podle plánu. Potkanice jsem vypustila na neutrální místo. Tam proběhlo všem bez problému i dále na posteli, kde to ty starší moc dobře znají. Vše bez komplikací. Takže jsem je dala společně do vyčištěné klece. Pár hodin byl klid, ale pak to zase začalo. Nechala jsem to být protože jsem myslela že se to třeba uklidní, ale je to horší a horší. Dneska i trochu tekla krev. Velkou Sisi prostě nic jiného nezajímá než jak vypudit ze všem koutů klece. Pak je vypustím znovu na postel a opět vše v přádku tak vůbec nevím co s tím.. Bojím se aby ji ještě víc neublížila
KarinK
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Kateřina Černá » 19 srp 2016 00:13

Ahoj,prosím,chtěla bych Vás poprosit o radu.Měli jsme dvě potkanice Máňu a Kyšku,byli stejně staré a Máňa teď umřela,nechtěli jsme,aby Kyška zůstala sama tak jsme jí hned koupili další kamarádku Minnie. Minnie má dva měsíce a Kyška půl roku.Nijak si neubližují jenom ta malá Minnie jí pořád skáče na záda a Kyšce to asi není příjemné,nechce být v kleci,myslíte že by to mohlo souviset s Minnie?Myslíte že budou spolu vycházet? Minnie trochu začala kousat,ale bez žádné rány,prostě jenom mě kouše do prstu a Kyšku po těle.Dívala jsem se ale žádné ráno nebo jizvy nemá... Děkuji za odpověď
Kateřina Černá
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Haňa » 19 srp 2016 09:59

Budou spolu vycházet, neboj :-)
Nově příchozí je ještě mimčo, hraje si a zkouší, co si může dovolit ....
Potkánci na sebe běžně naskakují, i holky na holky :-)
Vyjasňují si hieraechii ve skupině.
I pokusování je normální, pokud není do krve.
Hlavně Ty rukou neuhýbej, naučila by se, že kousnutí pomáhá k tomu, aby "věc" zmizela...
Časem ji to přejde :-)
Starší teď prchá, protože ji maličká prudí, ale brzy budou kámošky.
Nezasahuj, neodděluj... Kdyby byl škrábanec, tak desinfikuj, ale toto vypadá, že to bude úplně v pohodě :-)
Haňa
Růžovka
Růžovka

Zpět na Chování