Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Potkan napadl druhého potkana.

Jak se potkan chová, jaké má návyky, reakce, co vyžaduje a naznačuje svým chováním.

Potkan napadl druhého potkana.

Příspěvekod Expertik » 18 črc 2015 17:09

Ahoj, máme doma 2 potkany. Můj a ségry. Můj je takovej mohutnější a je milej. Ségry je trochu menší, ale je to parchant a to doopravdy.
Abych nemusel říkat furt můj a segry, tak to tu ujasním. Můj se jmenuje Barney a ségry se jmenuje Riči. Oba dva jsou Bratři. Dnes je rodiče dali spolu na gauč, aby se spolu prolétli i když jsem už rodičům 100x říkal, že není dobrý nápad. No, tak ze začátku to bylo v pohodě, ale když jsem později odešel a nechal tam rodiče a sestru, tak mamka hladila Barneyho a sestra měla Ričiho v náručí. Ale potom najednou vystartovalo, rozeběhl se k Barneymu a ukousl mu špičku ocasu. Taťka ho ihned chytil a on ještě spokojeně zavrtěl ocasem a cvakal zubama. Popadlo ho ségra a odnesla do klece. Oba potkani mají samostatnou klec, aby se nervali. Takže rodiče se ponaučili, že je opravdu nemají dávat k sobě. Ale mě nejvíce trápí, zda Barneymu se ten ocas zahojí a nebude ho mít do konce života otevřenej. (Je mu asi půl roku). A taky co s tím Ričim, nemůže být stále zavřený v kleci a kdo mu bude měnit podsadu? Teď se každý bojí že jim ukousne prst. Takže mě zajímá, jestli se ocas zahojí a zda jde nějak ten potkan sklidnit, asi je to pořádný nervák a záviděl Barneymu, že ho hladí. Byly spolu v kleci asi 2 měsíce a Riči Barneyeho stále šikanoval, dokud jsme je nerozdělili. Díky za přečtený a byl bych rád, za nějaké odpovědi.
Expertik
Růžovka
Růžovka

Re: Potkan napadl druhého potkana.

Příspěvekod nevi » 18 črc 2015 18:03

S úrazem na veterinu! Může to být na steh... přinejmenším to chce dezinfikovat.

Jestli ti kluci vyrůstali oba o samotě (nenašla jsem informaci, kdy a proč byli rozděleni), tak se nesnesou, protože nejsou socializovaní. ("Žárlení" na lidi s tím většinou nemá co dělat, pokud potkan není vychován k závislosti na člověku, a ani tak jsem se s tím moc nesetkala).
Mrskání ocasem a cvakání zuby není spokojenost, potkan není pes, tohle dělá, když je vzteklý. V tu chvíli bych na něj radši nesahala.

Jestli dosud nikoho nekousl, stačí, když na něj nebudete sahat rukama, ze kterých je cítit druhý potkan. Ruce stačí umýt mýdlem. Pachové stopy bývají i na oblečení, na to taky pozor. Nedávejte je blízko k sobě, když na sebe nemůžou a cítí se, akorát se naštvou nebo vystresují.

Pro příště, potkany chovejte pohromadě a naučí se spolu vycházet. Stávají se výjimky, kdy si zvířata opravdu nesednou, ale osobně jsem se s tím setkala jen jednou a to u samic, takže nemůžu radit.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Expertik » 18 črc 2015 19:00

Děkuji za radu. Ránu jsme dezinfikovali, ale na stech to není, je to jen kůžička z konce ocasu. Bohužel oni však pospolu byli, jsou ze zverimexu, kde spolu žili. Byli spolu v kleci asi 2-3 měsíce, ale strašně se rvali. Jsou to sourozenci, ale mladší a zároveň menší potkan si prostě na staršího a většího potkana dovoloval, kousal ho do ocasu, na domečku, na kterém byla otřena krev. Proto jsme je rozdělili, ten větší potkan(Barney) se nemohl ani v klidu najíst, aniž by ho mladší (Riči) nevyhnal. Z pítka také pít nemohl, byl furt zalezlý v trubce a bál se. Byl strašně vystrašený a bál se jít i napít i když byl sám v kleci. Riči je prostě takovej provokant a Barney si to nechá líbit. Často ho Riči povaloval na zem a Barney se tomu nebránil.

Bohužel Riči už kousl každého z nás. Takže s mytím rukou je již pozdě.

Nejvíce mi vrtá hlavou, proč tohle dělá. Oni se spolu narodili, žili spolu měsíc a nic se nedělo. A pak z ničeho nic. Chápu že se bráchové můžou pošťuchovat, ale proč zraňovat, to nevím. Ještě že to byl jen kousek ocásku a ne třeba ucho. Rána je již zacelená, tak snad to bude v pořádku, ještě chybí chloupky.
Expertik
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Dr.Jenny » 19 črc 2015 23:00

ohledně žárlení a vrtění ocasem má Nevi naprostou pravdu.... to už rozvádět nebudu :-)

jinak to praní, napadání všech... je mi líto, ale zverimexová zvířata (samci) často takhle během dospívání zmagoří a začnou hryzat. Proto vždycky doporučuji hlavně začátečníkům potkana z ChS, kde je povaha hlídaná po generace a potkani jsou vymazlení.
Nevím, jak vážné bylo to okusování do krve druhého potkana, ale zásada je nerozdělovat. Teď už s tím moc nenaděláte. Musela bych chování potkana chvíli vidět, ale trochu mi to zavání tím zcvoknutím...někdy ot je z testosteronu a někdy nevím proč... přijde mi, že často tihle samci nemají nikoho, kdo by je usměrňoval a tak se utrhnou ze řetězu a právě často zverimexáci.... :smi:
K tomu hodnému bych doporučila klidné, vychované miminko... pokud už i u něj není pozdě.... S tím druhým to bude větší oříšek... tam se jedině naučit nějaký bezkontaktní režim s ním.... tohle je vždycky na nic. Nebudu lhát.
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod Expertik » 21 črc 2015 19:31

Děkuji taky za informace. Tak potkan, který byl napaden je hodný, nekouše, když ho drbete na hlavě tak vrtí ocáskem. To zranění nebylo zas tak hrozné, prostě ukousl špičku ocásku, ale de facto k tomu neměl důvod. Ocásek se již skoro zahojil, už je tam jen strup, který postupně odpadává. Takže ten by asi doufám nikomu neublížil. Ale myslím si, že miminko bych k němu ale nedával, přeci jenom mu není ani rok.

No s tím agresivním taky nevím, když jsi pořádně umyjeme ruce od hodného potkana, tak nás ani nekousne. Ale spolu se nesnesou.
Expertik
Růžovka
Růžovka

Zpět na Chování