Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Pořízení nového potkana

Jak se potkan chová, jaké má návyky, reakce, co vyžaduje a naznačuje svým chováním.

Pořízení nového potkana

Příspěvekod ketvin » 30 čer 2013 20:28

Ahoj,
nejsem si jistá, zda jsem téma zařadila správně a ani zda se Vám nebude zdát jako "nepoužila jsi snad HLEDAT?!", ale jestli ne, tak si myslím, že by nejen mě mohlo v budoucnu pomoci :oops:

Nedávno mi umřela potkánka Elinka a já jsem se, už když jí umřela kamarádka Bonie, rozhodla, že si určitě jednou pořídím další miminka. Předtím jsem ale nechtěla stresovat Elinku a teď, když jsem osaměla :cry: tak o tom opět začínám uvažovat - časem, až to přebolí... Teď ale tedy sháním informace, které nejspíš na fóru všechny jsou, ale abych se přiznala, hledala jsem a vyjelo mi toho tolik, že jsem se v tom ztratila... Takže bych ráda položila zkušeným chovatelům pár základních otázek, které určitě pomůžou i dalším, kteří si potkánky pořizují.

1. Elinku jsem "ukradla" strejdovi, který používá myšičky ke krmení hadů, když byla ještě úplné mimonko - vosková srst, těsně před rozlepením očí, krmení injekcí/piškotem - ale bylo to úžasné starat se o takhle malou prdelku a myslím, že si ke mě díky tomu udělala úžasné pouto, přece jenom jsem jí dělala asi jedinou mámu, která se o ní pořádně starala (podmínky u strejdy popisovat nechci...) --> takže 1. dotaz zní, v kolika týdnech si můžu NEJDŘÍVE potkánka od chovatele vzít (například kdy se rozezná pohlaví?) aby to pro mimiko nebylo špatné? Chtěla bych si ji prostě zase ochočit sama a ne dostat myšku, která si x měsíců zvykala na jinou paničku :)

2. Určitě je nutné mít potkánky aspoň dva, takže jsem se rozhodla opět pro 2 holčičky, ale chtěla bych aby každá měla určité zbarvení a myslím si, že se mi nepodaří sehnat je obě hned - do kdy je nutné holky zkamarádit? Jak nejdéle bych mohla "čekat"? A řěší to nějak chovatelé (četla jsem, že po jednom potkánky neprodávají, jen v páru)? A je možné, že se holčičky nepohodnou i když se poznají po dejme tomu měsíci? Nebo obecně platí, že čím dříve se seznámí (po narození), tím je větší šance, že se snesou?

3. Chtěla bych potkánka, který bude mít takovoutu béžovou barvu a dumbo ouška - když chovatel píše, že tento druh se mu v budoucím vrhu narodí, je to jisté? Nebo se může stát, že se nepoštěstí? A lze například tady napsat "poptávku", na kterou se chovatel, který takového potkánka čeká ozve? Nebo je lepší jim psát sama?

4. Když chci mít co největší šanci na zdravého potkánka, jsou nějaká pravidla? Například o rodičích, zbarvení, šlechtění apod.? Např. nebrat si miminka po rodičích s rakovinovým nádorem či miminka z 30 vrhu (myslím to obrazně).

5. Určitě nechci potkánka ze zverimexu, ale od chovatele, je něco, co byste mi ohledně chovatelů poradili? Například zda se jde podívat na miminka ještě před "rezervací"? Prostě si vůbec neumím představit, jak se to dělá, jak to probíhá, takový nákup u chovatele - do zverimexu přijdete a vyberete si toho broučka, který přiběhne a vleze Vám na ruku nebo prostě hezky kouká.....

To je zatím vše základní, co mě napadá, omlouvám se, jeslti je to zmatené, jsem z toho, že si mám vybrat nového kamaráda "přes internet" hrozně zničená a strašně se bojím toho, že mi to s ním nevyjde jako s Elee a s Bonie, které jsem vlastně obě získala náhodou a které se naštěstí snesly.... :(

Děkuju Vám moc!!!

Denisa
Teď jsme smečka tří - já a dvě blond krasavice :)
Bambitka z Polipetu - Bambulka <3
Nejkrásnější Hádanka od Adush - Mimáš <3

Obrázek

I na bolestivou minulost vzpomínáme s láskou. Nikdy nezradí a vždy uklidní, bez nich by to už nebylo ono... Elee a Bonie <3 ... už to není ono :'( Bonie umřela 19.8.2012 po dlouhém a statečném boji proti všemu co ji osud přichystal :'( Elinka umřela po 2 a půl letech v červnu 2013, strašně mi chybí, už na mě doma nikdo nečeká :'( Berušky moje :'(
Bonie: 27.11.10 - 19.8.12 :'( https://www.youtube.com/watch?v=W0CfqZXQOXA
Elee: 27.12.10 - 26.6.13 :'( https://www.youtube.com/watch?v=Nrh_TxjwQ1U
Obrázek
ketvin
Růžovka
Růžovka
Potkani: Bambitka z Polipetu /Bambulka/
Nejkrásnější Hádanka OdAdush /Mimáš/

Minulost
<3 Moje úžasná Eleanor zvaná Elee a Bonie, chlapeček z kterého se vyklubala holčička Bonýska už jsou v potkaním nebi a pochutnávají si spolu na piškůtkách :'(

Bonie: 27.11.10 - 19.8.12 :'(
Elee: 27.12.10 - 26.6.13 :'(

Re: Pořízení nového potkana

Příspěvekod nets » 30 čer 2013 23:07

Ahoj,

zkušeným chovatelem bych se asi úplně netituloval. Za ty 3 roky kromě našich Chumtalek odchovali i dva (trochu neplanované :D) vrhy!

Dám svou hlavu na špalek a zkusím ti odpovědět :D Při nejhorším budu ukamenován :roflcry:

1) Takové "ideální minimum" je 5 týdnů. Asi úplné minimum jsou 4 týdny, ale to je dle mého zbytečně brzo. Pohlaví bývá bezpečně rozpoznatelné od 3. - 4. týdne (někdo zkušenější by to nepochybně zvládl i dřív).

2) Určitě není nezbytné resp. podmínkou brát 2 z jednoho vrhu a nemyslím si, že by to nějaký chovatel vyžadoval (i když nás třeba potěšilo, když bratři Fofrové zůstali spolu :) u Vorvi). Seznamování dost záleží na osobnosti/povaze každého potkánka. Samozřejmě čím kratší dobu bude sám/sama, tím líp a tím větší šance na to, že bez problému přijme jiného potkánka. Záruka není, ale u miminek to bývá bez problému.

3) Zkušený chovatel ti dokáže z rodokmenů odhadnout varietu/y a říct, že je pravděpodobné, že tam bude nějaký s danou barvou/znakem. Jistě ti to neřekne asi nikdo. Variety jdou odhadnou lépe (speciálně pokud jde o dumbo, rex apod. - dominantní geny), ale barvy a znaky se myslím odhadují výrazně hůř!

4) To je už dotaz na opravdu zkušené chovatele! Pokud ale vím, tak i potkani s PP se dělí na vhodné a nevhodné k dalšímu chovu/množení. A výskyt nemocí u rodičů/předků je samozřejmě jedním kritériem, které toto určují. Dokonce je vhodné výskyt závažných nemocí chovateli i nahlásit - kvůli dalším vrhům.

5) Kdo se ujme odpovědi? :oops:
Kód: Vybrat vše
Installing Chumtalky_3_0_noarch.rpm
[1/6] Osí.......OK
[2/6] Ofí......./dev/rainbow_bridge
[3/6] Ciri....../dev/rainbow_bridge
[4/6] Marge.....OK
[5/6] Gola......OK
[6/6] Imbusína..OK
nets
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Chumtalky: Ofí, Osí, Elis, Ciri, Marge

--------------------------
Za duhovým mostem : Negí (Ella Negra), Joy (Joy Ta druhá), Vari (Varadera), Šedi, MicroNegí

Příspěvekod nevi » 30 čer 2013 23:22

4 a 5. víceméně souvisí a nejlepší je sehnat si reference na chovatele nebo třeba přímo na tu vybranou linii. Můžeš se zeptat tady, popř. projet diskuze o ChS, které tě zaujaly. Výskyt nemocí, popř. barev ve vrhu se nedá nikdy odhadnout předem, ale dá se ovlivnit výběrem vhodných rodičů. Taky je možno na stránkách ChS, co na to hledí, dohledat info o zdravotním stavu rodičů, prarodičů a sourozenců chovných zvířat (ale tam je zase problém, že se někdy majitelé neozývají). Pokud na webu nenajdeš pomalu ani rodiče vrhu a jsou tam nesrovnalosti a podivná úmrtí (dospělých i miminek), pak je lepší dát od toho ruce pryč. Jinak ti tady asi moc neporadím. Miminka z ChS si beru málokdy. Z toho mála mně přijde, že je těžko zjistitelné, co "poberou po rodičích" jak ohledně zdraví, tak třeba ohledně vzrůstu (brala jsem si miminko po krásné velké samici a s jistotou jsem si vybrala "drobnou" holčičku - na moje poměry, má "jen" 300 g:)
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod womi » 01 črc 2013 08:12

1. - potkaní miminko odchází od chovatele nejdříve ve 4 - 5ti týdnech, záleží na kondici miminka. Kde je hodně početný vrh, tam většinou odchází až ten 5. týden. Miminko by mělo mít při odchodu do nového domova aspoň 90 g
2. - správný chovatel ti nedá miminko, pokud budeš chtít samotáře. Pokud napíšeš, že už jednu doma máš, nebo jsi na kamarádce dohodnutá jinde, nikdo po tobě nebude chtít, aby sis brala 2 potkany z jednoho vrhu. Základ je, mít doma, nebo v rezervaci, kamaráda stejného pohlaví
3.- Například Chs OdAdush má teď 4denní vrh, kde by oranžoví a béžoví potkani měli být. Podle rodokmenu se dá poznat, jaké bude mít miminko uši, srts, znaky, barvy, ale matička genetika si s námi občas zahraje, takže se může vyjímečně povést něco jiného (to se až tak často nestává) a nebo se může narodit málo zvířat a pak tam ta plánovaná barva třeba nevyjde. Poptávka je samozřejmě možná, ale chce to poptávat i těch CHS, kde tu konkrétní barevnou linii třeba chovají. Když budeš chtít béžového potkana, nejspíš ho neseženeš u chs, která se zaměřuje na ruskou modrou.
4.5. už odpověděla nevi
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod ketvin » 02 črc 2013 16:28

Týý jo, moc Vám děkuju za odpovědi! Prolezla jsem si všehcny CHS co jsem našla tady/na internetu a jsem z toho teda ale úplně zničená, přijde mi, že nemůžu sehnat to co bych chtěla a to ještě tak, aby byly obě holky najednou...
Moc se mi každopádně líbí světlé barvy, dumbo ouška a když by aspoň jedna krysička měla Harley, Velveteen, nebo Satin srst, tak by to bylo super. Se srstí REX si nejsem vůbec jistá, strašně se mi líbí vzhledově, ale důležitější pro mě je, aby byla jemňoučká na dotek, ale četla jsem, že Rex je prý spíš jako drátěnka - takže není jemný? Máte s tím někdo zkušenosti?
Takže teď vlastně sháním 2 holčičky - obě dumbo, černé očička, jedna by měla být blondýnka, nejlépe s bílým podkladem/kresbou či jak se to říká. Ta druhá by měla být barevně holubí, světle modrá, šeříková prostě taková světle šedá do modra a také s bílým podkladem. Obě by měly být co nejmladší, chtěla bych je hned ten den, kdy je chovatelky "uvolní" a chtěla bych je seznámit až u nich, abych si byla jistá, že se snesou (umožňují toto chovatelé?)... A teda musí se narodit nějak nastejno... Nejradši bych si je pořídila do října, nechci to uspěchat, ale hrozně mi chybí ta mazlící kulička spící za krkem... :cry:
Takže myslíte si, že je reálné to takto sehnat, nebo to mám rovnou vzdát a zmenšit nároky? :) :oops:

A nevi - ty jsi psala, že si potkánky z CHS bereš málokdy - kde je tedy sháníš? Já se zverimexu bojím, aby potkánkám něco nebylo (hned nebo pozdeji) a nic jiného už mě vůbec nenapadá...

Děkuju!!! :up: :up: :up: :up: :up:
Naposledy upravil ketvin dne 02 črc 2013 16:50, celkově upraveno 1
Teď jsme smečka tří - já a dvě blond krasavice :)
Bambitka z Polipetu - Bambulka <3
Nejkrásnější Hádanka od Adush - Mimáš <3

Obrázek

I na bolestivou minulost vzpomínáme s láskou. Nikdy nezradí a vždy uklidní, bez nich by to už nebylo ono... Elee a Bonie <3 ... už to není ono :'( Bonie umřela 19.8.2012 po dlouhém a statečném boji proti všemu co ji osud přichystal :'( Elinka umřela po 2 a půl letech v červnu 2013, strašně mi chybí, už na mě doma nikdo nečeká :'( Berušky moje :'(
Bonie: 27.11.10 - 19.8.12 :'( https://www.youtube.com/watch?v=W0CfqZXQOXA
Elee: 27.12.10 - 26.6.13 :'( https://www.youtube.com/watch?v=Nrh_TxjwQ1U
Obrázek
ketvin
Růžovka
Růžovka
Potkani: Bambitka z Polipetu /Bambulka/
Nejkrásnější Hádanka OdAdush /Mimáš/

Minulost
<3 Moje úžasná Eleanor zvaná Elee a Bonie, chlapeček z kterého se vyklubala holčička Bonýska už jsou v potkaním nebi a pochutnávají si spolu na piškůtkách :'(

Bonie: 27.11.10 - 19.8.12 :'(
Elee: 27.12.10 - 26.6.13 :'(

Příspěvekod Kimik » 02 črc 2013 16:37

Rexové jsou opravdu drátěnky, takže na dotek drsňáci ;)

Některé chovatelky si zájemce o potkany pustí domů, ale některé kvůli bezpečí chovu ne, takže seznámení s novým potkanem by mohlo být trochu problematické, to by ses musela zeptat rovnou vybrané chovatelky. Ale mimina tak do tří měsíců se snesou snad vždycky, ještě jsem neviděla ani neslyšela, že by se prckové nechtěli seznámit, takže toho se určitě neboj.

Pro tebe, když ještě nemáš tolik zkušeností, tak je určitě chovatel správná volba. Jinak my "zachránci", jak psala Nevi, máme potkany z různých zdrojů, někdy z obchodu, z útulku, nalezence, starší potkany, co je už majitel nechce atd. To už je ale spíš pro zkušené, protože potkani jsou třeba starší, mají různé zlozvyky, můžou být i nemocní nebo samotáři, kteří se nechtějí seznámit s ostatními atd.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Dr.Jenny » 02 črc 2013 16:41

nooo čeče...nároky nemáš malý...:-D vůbec teď nemám přehled, ale myslim, že sehnat něco béžovýho bude jednodušší než ta lila..no a navíc stejně starý, to už mi přijde skoro nemožný :smi: ...
jinak já mělamálo kdy čas přijít k chovatelce a ozkoušet si jak se mimina snesou... u nich (a hlavně u samiček) je totiž ta výhoda, že když jsou takhle malý, tak je prostě šoupneš do jedný klece a ony se skamarádí...já osobně ještě nezažila, že by se mimina nezžily....maximálně si vyjasní pozice, ale to je klasika....
jinak já si taky beru potkany jak z chovky tak ze zveráku a moje osobní statika je, že to co se nemocí týče vyjde nastejno... musíš si teda ve zveráku vybrat na pohled zdravý zvíře a ne viditelně nemocný (obyčejně začnou lehce kýchat, ale to se dá zvládnout sirupem)...
já osobně vybírám srdíčkem...taky mám představu co bych chtěla, ale prostě mrknu na net nebo ve zveráku do terárka a jak mě to chytne u srdce, tak to jde se mnou domů a je jedno jestli takovej nebo makovej...;-)
Dr.Jenny
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jůlinka, Lízinka, Stuart

Příspěvekod womi » 02 črc 2013 17:03

jak říkám, blondýny chová CHS OdAdush a ta má teď čerstvě narozený vrh, akorát to budou myslím samí potkani bez kresby, flekatou blondýnu nevím, jestli seženeš.Možná, jestli navel nemá nějaké ambery s japonskou kresbou S tou holubičí už to bude horší, nechová se až tak často, spíš budeš mít úspěch s ruskou modrou, ale asi se ti nepodaří mít je úplně stejně staré. Nisméně, mimina hodíš k sobě a můžeš si uvařit kafe a sledovat, jak se rvou, hystericky na sebe ječí, jedna chlupatá koule lítá po celé kleci, ale pořád je to hra a je to lepší, než televize :loveit:

Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya

Příspěvekod Bart3wik » 23 čer 2015 20:37

Tak mi zase zůstal chudák Dejl sám, má někdo zkušenosti s pořizování nových přírůstků ke starému samci?
Byl zvyklý ve dvojici a teprve chviličku je sám
Obrázek http://bart3wik.rajce.idnes.cz/Koralky/ Prodávám náušnice ruční výroba 1 pár za 50 Kč
Bart3wik
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Za duhovým mostem: Kukyna (haskyška), Ferina (haskyška), Kukyna (hnědá), Ferin (plešounek), Ferda (dvoubarevnej), Chip (bílej) a Dejl (zrzavej), Chicco (adoptovanej bílej) a Fido (adoptovanej dvoubarevnej).

Příspěvekod womi » 24 čer 2015 07:52

Určitě dvě miminka :-) Ty jsi někde ot té Ostravy že? Percy, Bebecha, Iletis jsou v okolí :whistle:

Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod nevi » 24 čer 2015 12:18

Koukni do nabídky potkanů. Ty jsi ze severní Moravy, že jo? V nejbližší době tam pojedu vlakem.
Jen jsou to roční kluci, takže pravděpodobně budeš za rok řešit stejnou situaci, takže by asi bylo lepší pořídit dva mladší kluky. Kdybys chtěl dva různé černobílé odrostlé nekonfliktní, zařídím převoz. :whistle:
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Zpět na Chování