Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Celý vrh jen 2 mladé

Jak se potkan chová, jaké má návyky, reakce, co vyžaduje a naznačuje svým chováním.

Celý vrh jen 2 mladé

Příspěvekod edu » 10 črc 2018 20:56

Dobrý den,
před půl rokem jsem koupil velikou potkanku ve zverimexu- již plně dospělou, ale bez bližších informací o stáří.

Před necelým měsícem jsem ji nechal pářit a dnes vrhla. CELÝ VRH MĚL JEN DVĚ MLÁĎATA!
Pečlivě jsem ji prohmatal a nic jsem necítil - žádná mrtvá mláďata... asi je vše v pořádku. Ale jsem z toho nesvůj, když jsem se všude dočetl o větších počtech mladých ve vrhu... dva mi připadá jako rekord minimalismu.

Je normání vrh dvou mláďat?
Dovede mi někdo poradit, jak určím přibližné stáří - může to mít třeba vliv?
Čím jiným by to mohlo být, kdyby ne stářím?

Děkuji.
edu
Růžovka
Růžovka

Re: Celý vrh jen 2 mladé

Příspěvekod Martya » 13 srp 2018 00:56

Zdravíčko. Mláďata potkani obvykle mívají od šesti měsíců. To je potkan obvykle téměř dlouhý jako lidská dlaň. Věk má velký vliv na počet mláďat, ale také fyzická i psychická kondice obou rodičů.
Byl jste při porodu?
Ze zkušeností můžu jen říct, že každá samice, která měla při porodu komplikace a mláďata se narodila mrtvá, tak je pozřou kompletně celá spolu s kostmi a to i několik kusů. Komplikované porody bývají obvykle dost vyčerpávající a matka tak doplní životně důležité složky stravy pro dostačující odkojení mláďat. Matky požírají i zdravá mláďata, pakliže vycítí, že její obydlí je nevhodné pro větší počet potkanů. Při porodu by měla být samice sama bez samce a ten by ani neměl s nadcházející matkou trávit příliš mnoho času po početí, protože přílišné kopulace (a že u potkanů bývají dost často pěkně agresivní) samici mohou vyčerpávat nebo stresovat. V divokém životě totiž mají samice tu možnost odejít do klidu a připravovat se na mateřství. Samice potkanů jsou také schopny březost zastavit. Nejsem si jistá, ale třeba i to by mohlo mít na počet mláďat vliv.
Ke konci mohu jen potvrdit, že matka mrtvá nebo nechtěná mláďata po narození je schopná spořádat opravdu, ale opravdu rychle. Tolikrát člověk ani jejich přesný počet nezaregistruje.
Tvrdí se, že samice, co měly mláďata, se dožívají déle, takže i jedno mládě je pro dobro všech, hlavně matky. Třeba jich bude v příštím vrhu víc.
Ať rostou do zdraví.
Martya
Růžovka
Růžovka
Potkani: Lika (charcoal agauti ♀, nar. jun/18)

Zpět na Chování