Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Skupinový odchov

Všechno co se týká potkaního těla. Zajímavosti, vaše otázky na stavbu a funkce potkaního telíčka.

Skupinový odchov

Příspěvekod Pepinie » 30 kvě 2012 13:54

Tak jsem si tak pročítala na netu téma skupinového odchovu mláďat a připadá mi to více než zajímavé. Máme teď miminka a naše Utopie už si za poslední dva dny několikrát, když byla na procházce, začala dělat ve společné kleci hnízdo a pak se snažila tam přemístit miminka, tudíž soudím, že by jí to nejspíše vyhovovalo více. Teď už ji přemisťovat nechci - bojím se reakce ostatních na takovou invazi, ale přemýšlím právě o budoucích vrzích. Zkoušeli jste to někdo? Jaké na to máte názory?
Navíc přemýšlím jak by se k tomu mohl případně postavit kastrovaný sameček, který bydlí s holkama v klecích.
Všechno moje štěstí běhá na čtyřech nožkách! (a to největší běhá na dvou:)
Obrázek
http://mures-noble.cz
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: všechny moje myšátka najdete na www.mures-noble.wz.cz
Chovatelská stanice: Mures Noble

Re: Skupinový odchov

Příspěvekod Nergita » 30 kvě 2012 16:07

Jednou jsem si blbě spočítala datum porodu a samička mi porodila ve společný kleci holek, kde byl i kastrovaný samec. Ostatní holky to vzaly v pohodě, kastrovaný samec se sám pasoval na chůvu a o mrňata se staral pomalu víc než jejich matka.
Pak jsem měla jinou samici, která měla v kleci kamarádku ale když měla rodit, tak z ní byla nervózní, že jsem je musela oddělit.

Podle mě záleží na samičce.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod Kimik » 30 kvě 2012 16:13

Mám zkušenosti v odchovech pouze s myškama, ale myslím, že je to podobný. Myšku bych nikdy před porodem neoddělovala, protože když jsem viděla, jak se všechny "tety" staraly, tak pro mámu to byla opravdu velká pomoc. Jednou jsem je pozorovala při porodu, mamina rodila jedno za druhým, doslova je odevzdávala tetám, ty je čistily a zahřívaly. A když se jednou jedna mamina nechtěla starat, tak po tu dobu, co si to rozmýšlela, byla aspoň mláďata v teple, i když je samozřejmě neměl kdo krmit. Samozřejmě asi taky záleží na velikosti skupiny, myslím, že tak dvě až tři tety by stačily, aby jich zase nebylo moc (vždycky jsem tam dávala i nějakou zkušenou matku, hlavně když byla samička prvorodička). Jo a nevím, jestli by tohle taky potkanky udělaly, ale jednou se mi stalo, že jedna myš normálně kradla mámě mimina z hnízda, několik si jich odnesla a udělala si vlastní hnízdo, kde se o ně starala (ta tehdy přišla o mláďata, takže ty ukradený normálně i odkojila a odchovala).
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod womi » 30 kvě 2012 16:37

Já teď chtěla mít skupinový odchov dvou samiček, jenže Cara je na ATB, takže bude krýt až o měsíc později, to už by snad mohla mít gala porod za sebou. Co vím, tak wren má se skupinovým chovem zkušenosti.
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod Pepinie » 30 kvě 2012 16:52

no mě se právě zdá, že na to máme v kleci trochu moc tet (7)...ale jako připadá mi to tak lepší, samička se nikam nemusí stěhovat, není sama, může si v klidu odpočinout a nestrachovat se...
Obrázek
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Kimik » 30 kvě 2012 17:57

Odborník nejsem, ale sedm už mi připadá docela dost.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Pepinie » 30 kvě 2012 17:58

tak zase ale máme obří klec, rozhodně když chce být myša sama tak může úplně bez problémů...
Obrázek
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod womi » 30 kvě 2012 19:37

no, a mimina roztahaná po celé kleci... Náhodou spadne mimino z patra... To bych ani nezkoušela...

Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya

Příspěvekod Kimik » 30 kvě 2012 19:59

Vidíš, to je argument, to mě ani nenapadlo, že potkani spěj jednou tam, podruhý jinde, jednou sami, pak spolu...To u myšek je to jednodušší, ty spějí pořád na stejném místě a vždycky všechny společně, nikdy se snad nestalo, že by nějaká trucovala jinde. Takže tam neměla mamina potřebu malý přenášet za ostatníma, to je fakt.
Kimik
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pepinie » 30 kvě 2012 20:11

womi já si nemyslím, že samička pokud si sama vybere místečko pro hnízdo ve svém domácím prostředí bude mít tendence je někam tahat...
Obrázek
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Kimik » 30 kvě 2012 20:13

Ale co když jí je budou tahat ty tety? Stát by se to mohlo, ne?
Kimik
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pepinie » 30 kvě 2012 20:15

no podle toho co jsem četla tety většinou, pokud nemají nějaké mateřské choutky a nechcou je ukrást, dělají spíše opak, a to skládají je pěkně zpět do hnízda, pokud trochu vylezou...
Obrázek
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Sharkie » 30 kvě 2012 20:34

skusit by sa to dalo, ale urcite by som pozorne celu dobu sledovala, jak to nesie matka a aj okolie..

a dolezita vec - pozor na rozpatie mrezi ;) mrnata zdrhnu aj z toho, z coho odstavene mimina nie, tak ked nie su vo velkej klietke miniaturne rozmery, mohol by byt problem
Obrázek
Žralok, který štěká, nekouše. Obrázek

A day without chocolate is like day without sun.
Sharkie
Adminka
Adminka
Potkani: žraloci: Patch, Bugfix, Wifi, Webrat, Capybara, Koala, Bunny

Příspěvekod womi » 31 kvě 2012 05:32

Rozhodně bych nezkoušela odchovávat ve vysoké kleci. Co když jí napadne udělat si hnízdo ve sputniku u stropu? nebo v košíku? Já měla košík v porodnici, která má na výšku včetně dna cca 45 cm, košík byl asi v půlce, Abigail ho tam měla, aby si mohla odpočinout. Ta blbka je tam začala stěhovat v době, kdy mimina už byla jak popkorn, ale ještě slepá, k tomu 4 o 4 dny starší, no myslela jsem, že dostanu infarkt a košík letěl.

BTW, nevím, jestli by tolik tet nebyl stres, aby mimina matka spíš nezakousla.

Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pepinie » 31 kvě 2012 07:53

tak u nás s rozpětím mříží problém není, máme je potáhnuté poplastovaným pletivem (kvůli naší miniaturní Bedřišce)...
womi to mě právě taky napadlo, co se děje až se začnou rozlézat...to by podle mě chtělo důkladné zajištění - všude sputniky, patra sestavit tak ať není možné někam hluboko spadnout, prostě to vydumat...
no s tím stresem, vzhledem k tomu, že mi je tam Utopie furt chce přestěhovat a holky když jí párkrát vlezly v nestřeženém okamžiku do porodnice se mi nezdá, že by to byl problém (potvory jí tam vlezly, sežraly jogurt a mimčat si skoro nevšimly, kromě toho, že se jenom podívaly)...kdežto na kluky je Utopie jako ďas - jeden se jí ochomýtal kolem klece (když byla zavřená) a jak byla nasraná tak lítaly mimina po celé kleci - musela jsem ji přestěhovat...
Obrázek
Pepinie
Superpotkan
Superpotkan

Další

Zpět na Anatomie