Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Kastrace

Všechno co se týká potkaního těla. Zajímavosti, vaše otázky na stavbu a funkce potkaního telíčka.

Příspěvekod Bethan » 02 říj 2005 09:21

myslim, ze u potkanich kluku je to uz v mesici a pul natolik zjevne, ze se to prakticky neda zamenit a veterinar by to mel rozhodne poznat ;)
Bethan
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Bass Skanálu alias Coudy, Bentley od Riky alias Miminko, Diodon of Gremleens alias Piškotek; Agnes of FeeDees; Coronella of Gremleens alias Cookie; Bluenny alias Modřenka, Karlík od Adélky alias Samael, Miminko Matheus z Hůrky alias Matyášek
Chovatelská stanice: Proximo

Příspěvekod Makushka » 02 říj 2005 09:35

Karolla píše:Nevím jak je to u potkanů,ale nechávali jsme kastrovat králíka, bylo by totiž obtížné je od sebe oddělovat. Oba králíčci byli spolu v jedné místnosti 3x1,5m. Kastrace proběhla bez jakýhkoliv problémů. Stála 50Kč a to u toho navíc byli dva veterináři. Dneska se nám zdálo že je naše potkaní miminko sameček, tak táta řekl, že ho necháme vykastrovat, ze stejných důvodů jako u králíků, máme velkou klec a kupovat druhou by bylo dost nákladné. Prý by to jít mělo, dají mu dýchnou a spinká. Tátovi věřím, protože je doktor a ve výzkumáku prý operovali potkany, i když raději nechtějte vědět co s nimi dělali.. Jinak myslíte si, že by se u cca měsíc a půl starého potkana nepoznalo jestli je sameček nebo samička??

Ehm, je menší rozdíl mezi králíčíma a potkaníma samcema - potkani nejsou z 99% ani trochu agresivní. A proč druhou klec? Potkani se navzájem celkem v pohodě snesou i s kulkama, když se seznámí jako mladí a někdy i když se seznámí starší...
Makushka
Moderátor
Moderátor
Potkani: Klobása, Drobka, Poupa, Brůna

Ve věčné spíži: Meloun a Myškin; Bojík, Hypík a Bačutek; Babočka, Kolda, Bezík a Listík.

Příspěvekod Karolla » 02 říj 2005 09:54

Protože máme ještě Žábu- a to je 100% holka.. no doufám, že Miminko taky.. může sem poslat fotku?? pomohli by ste mi to potvrdit??
Karolla
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Karolla » 02 říj 2005 09:57

Tak ani ne.. vbčera měla asi v zadku narvanej bobek, takže to vypadalo jako by jí sestupovali varlůata..měli jsme jí totiž čtyři hodiny mmo klec a ona se na člověka jen vyčůrá, bobkuje až v kleci.. A taťka jí prošahával jestli tam má varlátka, která v´by mohla sestoupit, prý tam nic nemá..
Karolla
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Adéla » 02 říj 2005 23:45

Karollo, fotku klidně pošli, ale samečka bys fakt poznala, oni nemají varlátka, ale koule :)
S tou agresivitou je to pravda. Králík nakonec ani není hlodavec, že.
Potkana rozhodně kastrovat až když je to nezbytně nutné, nikdy jen tak "pro všechny případy"...
Obrázek
Adéla
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Karolla » 03 říj 2005 11:56

ani v případě králí ani potkana bych je nekastrovala kvůli agresivitě.. králíka sem vykastrovli po tom co DEninka dvakrát potratila.. teda porodila mrtvolky..
Karolla
Růžovka
Růžovka

Re: Kastrace

Příspěvekod Krysa Vasilisa » 18 bře 2008 17:57

Když se potkan vykastruje změní se mu nějak chování? Třeba kočky zkrotnou, tak jak je to u potkanů? :|
Potkani jsou má zenová zahrada.
Za Duhovým mostem čeká Borůvka , Edoušek , Normíček , Kuřátko , Gaťkoušek , Spoček , Snuffík , Gizmíček , Gustíček , Roníček, Bubáček , Ylbínek, Ingrýšek , Dibi , Šibi , Bibi , Bubla, Aldík, Minnie, Černoprdelnice , Madlenka , Olinka .

Obrázek Za nahotu se nestydíme! Obrázek
Krysa Vasilisa
Aukční krysa
Aukční krysa
Potkani: Za Duhovým mostem čeká Borůvka, Edoušek, Normíček, Kuřátko, Gaťkoušek, Spoček, Ňaffinka, Gizmíček, Gustíček, Roníček, Bubáček, Ylbínek, Ingrýšek, Dibi, Šibi, Bibi, Alda, Bubla, Minnie, Černoprdelnice, Madlenka a Olinka.

Příspěvekod krysa » 18 bře 2008 18:03

teď se to tu dost řeší v souvislosti se Zuzinýma klukama, kteří na ni šli, protože příliš kousali, je to různě rozmístěný, takže dát odkazy je trochu problém :whistle:
krysa
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Kiwi "ušatý torpédo" Vykřičník od Johanky
Uriáš "tryskomyš" Uracis of Gremleen's
---------
sladkým spánkem spinká Myšina aus zverimex

Příspěvekod Nergita » 18 bře 2008 18:06

U samce potkana se kastruje, jen pokud je to nezbytně nutné. Ve většině případů, hlavně když jde o dědičnou agresi.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod nevi » 20 bře 2008 22:34

K plodnosti po kastraci: http://www.ratbehavior.org/Neutering.htm#HowLong

Překlad (můj, volný, některí věci na začátku jsem vynechala, už to tady bylo víceméně řečeno) pro neangličtináře:

Pozorování plodnosti po kastraci u potkanů proběhl v roce 1980 a kastrovaných samců bylo 21. Samci byli rozděleni do skupin po 2-5 a různý počet dnů po kastraci byli na noc umístěni do společnosti 2 samic.

V den kastrace a první den po něm - 100% plodnost, 100% sexuální aktivita
2. den - mírný pokles plodnosti, cca na 90 %
3. den - ostrý pokles plodnosti na cca 50 %
4 a 5. den - plodnosti dále klesá na cca 30 % a sexuální aktivita klesá
8. den - neplodnost, ve výjimečných případech samci stále mají zájem se pářit

Přitom ta procenta se můžou až o 20 lišit, a nejsou to pravděpodobnosti oplození, ale podíl vajíček samice, která samec oplodnil. (Jak se zjišťovalo, kolik vajíček se uvolnilo po ovulaci, netuším.)

Spermie obvykle v nadvarlatech vydrží kolem 40 dní, ale po kastraci začne nadvarle atrofovat a spermie, které v něm zůstaly, zničí. 3-4 dny po kastraci spermie ztrácejí pohyblivost, schopnost oplození, a odumírají.

Další pozorování není z laboratoře, ale pochází od švýcarské organizace Rattenvermittlung (něco na způsob útulku pro potkany). Samce kastrují a po deseti dnech umišťují do klecí k samicím. Udělalo to tak u více než stovky samců, k žádné březosti nedošlo.

Tak tolik k plodnosti. Druhá věc je, jestli nehrozí, že se na srazu porvou...

Další informace: http://www.nevena.estranky.cz/clanky/so ... eji-efekty
Naposledy upravil nevi dne 24 dub 2008 12:57, celkově upraveno 2
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Nergita » 21 bře 2008 20:27

Nevi, děkuji za překlad.
Jinak k mé zkušenosti z kastrací, v den kastrace a den po ní byl Bofin natolik mimo, že nehrozilo, že by měl na samici byť jen pomyšlení. Jelikož u nás byl hlavní a jediný důvod kastrace agrese, tak jsem na oplození samic ani nevzpomněla. Vet říkal, že testosteron je odplavuje z těla 14 dní až měsíc, takže jsem čekala asi tři týdny, než jsem k holkám Bofina dala. Za tu dobu, co s nimi bydlel jsem nezpozorovala, že by na nějakou skákal. Musím ale říct, že po kastraci už ani jednou nekousnul a v kleci se řádně staral o odstavený miminka.
Můj příspěvek tedy vůbec není k plodnosti po kastraci, jen jsem se potřebovala nenápadně pochlubit, jak úžasnýho myšáčka jsem měla.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod Kimik » 22 bře 2008 15:12

Jak jste tady zmiňovali švýcarskou organizaci Rattenvermitlung, tak jsem si vzpomněla na jednu tiskovou zprávu, kterou jsem nedávno četla. Byla o tom, že švýcarský Klub přátel potkanů vydal knihu o optimálním chovu potkanů. Chlubí se tam tím, že tento klub má bohaté zkušenosti s chovem potkanů a pod. Zpráva končí tím, že jedna kapitola se věnuje seznamování potkanů. Doslova tam píšou, že seznámení a chov nekastrovaných samců společně je těžký až nemožný a proto doporučují každého samce co nejdříve a preventivě vykastrovat. No já nevím, jak odborníci ze Švácarska, ale já (a spousta uživatelů tohoto fóra) chovám několik let jenom samce a nikdy jsem žádného nemusela nechat kastrovat. A to jsem seznamovala i dva dospělé cizí kluky a vždycky se to podařilo.
Možná jsem teď trochu mimo téma, ale říkala jsem si, že je to docela zajímavý názor.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Kimik » 12 zář 2009 15:45

Přivezla jsem si z Německa zajímavou knížku o potkanech. Jsou tam vážně dobré věci, ale narazila jsem tam také na jeden názor, o kterém si popravdě nevím co myslet. Autorka tam prosazuje chov ve smíšených skupinách, samozřejmě s vykastrovanými samci. Argumentuje celkem rozumně, že vykastrovaný samec se co do chování moc neliší od nekastrovaného, míň neznačkuje a podobně a přiznává, že je nechává kastrovat jenom proto, aby mohli bydlet se samicemi. Podle nějakého blíže neurčeného výzkumu je prý chov ve skupinách stejného pohlaví nepřirozený a jediný správný chov je v těchto smíšených skupinách. Co si o tom myslíte? Dali byste kastrovat samce jenom proto, aby mohl bydlet s holkama? Prý jsou takové skupiny stabilnější a spokojenější, což samozřejmě nemůžu posoudit, protože mám jenom kluky.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Cayro » 12 zář 2009 15:55

Slááááááááááááva, Kimik, právě jsi mne uklidnila. Nejen v našich chovatelských příručkách se píšou hovadiny...
Ale vážně. To, že je kastrovanému samci lépe se samičkami než se samci ti tu asi řekne každý. Ale nechat kastrovat samce jen proto, aby mohl být se samičkami mi přijde upřímně řečeno na hlavu....
Cayro
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: potkaní kluci:
Jerry - moje sluníčko (*10.5.2008 +20.6.2009)
Mat - Čotoje of Navel - moje myšátko (*14.3.2008 - +5.3.2010)
Pat - Eště kousek of Navel - moje mazlítko (*29.4.2008 - +16.6.2010)
Čuk of Zverimex - dumbo rex (*5.3.2010
Gek of Superzoo - (*5.3.2010 +4.3.2012)
Tip - husky (*5.3.2012
Ťap - (*5.3.2012

Příspěvekod nevi » 13 zář 2009 12:06

Kimik píše:Přivezla jsem si z Německa zajímavou knížku o potkanech. Jsou tam vážně dobré věci, ale narazila jsem tam také na jeden názor, o kterém si popravdě nevím co myslet. Autorka tam prosazuje chov ve smíšených skupinách, samozřejmě s vykastrovanými samci. Argumentuje celkem rozumně, že vykastrovaný samec se co do chování moc neliší od nekastrovaného, míň neznačkuje a podobně a přiznává, že je nechává kastrovat jenom proto, aby mohli bydlet se samicemi. Podle nějakého blíže neurčeného výzkumu je prý chov ve skupinách stejného pohlaví nepřirozený a jediný správný chov je v těchto smíšených skupinách. Co si o tom myslíte? Dali byste kastrovat samce jenom proto, aby mohl bydlet s holkama? Prý jsou takové skupiny stabilnější a spokojenější, což samozřejmě nemůžu posoudit, protože mám jenom kluky.

Tohle jsem nedávno někde řešila - tuším že jsou útulky, které kastrují samce a dávají je do skupin se samicema jen proto, že prý by se samci spolu nesnesli.
Kastrovaný samec není totéž co nekastrovaný samec. Divocí potkani kastrovaní nejsou. A za druhé laboratorní potkan není divoký potkan, je asi obecně dokázaný fakt že sexuální chování samic je u laboráka jiné, dospívají dřív a jsou plodnější. Takže jsou patrně uzpůsobeny k tomu, že nežijí se samci trvale.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

PředchozíDalší

Zpět na Anatomie