Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Kastrace

Všechno co se týká potkaního těla. Zajímavosti, vaše otázky na stavbu a funkce potkaního telíčka.

Kastrace

Příspěvekod VeronikaL. » 10 srp 2005 11:58

Chtěla jsem se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s kastrací potkanů?
Je to bezpečné? (Vím, že např. u osmáků degu je asi 30% pravděpodobnost úmrtí po kastraci, ale potkan je přeci jen rozšířenější zvíře, tudíž by zákroky s ním spojené už mohly být "prověřenější".) A je popř. vhodnější dát kastrovat samce, nebo samici?
Máme doma dva kokršpaněly, kocoura, dvě činčily, tři osmáky a potkany Vilibalda a Nunu.
VeronikaL.
Růžovka
Růžovka

re

Příspěvekod Cruela » 10 srp 2005 18:25

ja bych svyho mysacka milovanyho nikdy kastrovat nedala.... zpusobovat mu bolest operaci fakt ne... a myslim si ze by umrit nemusel kdyz to bude dobre provedeny ne?
Cruela
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod withoutme » 10 srp 2005 22:16

uvažovala sem taky o samečkovi ale musel by bejt kastrovanej aby moh lítat z mýma dvěma samičkama.taky by mě zajímalo riziko a taky cena
withoutme
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Adéla » 10 srp 2005 23:20

Rozhodně bych kastraci volila jedině když není zbytí (třeba v případě agresivity). Nepořizovala bych si samečka s tím, že ho dám vykastrovat, aby mohl být se samičkami - prostě bych si ho nekoupila, nebo bych koupila další samičku. Pravděpodobnost úmrtí bude stejná jako u osmáků, jde totiž o to, že malinká zvířata mohou bohužel zatřepat pacičkama při anestézii, protože na těch pár deka se to hrozně špatně odhaduje.
Cena bude stejná jako u jiných operací - nějaká ta stovka, "baj voko" 300-800 podle pracoviště a druhu anestézie.
Obrázek
Adéla
Malý potkan
Malý potkan

Kastrace

Příspěvekod VeronikaL. » 11 srp 2005 08:26

Neodsuzovala bych kastraci jako takovou. Všechny naše kočky samozřejmě byly kastrované, u koček je to myslím něco jako "základní slušnost", protože jedině kastrace zabraňují hromadnému množení zvířat. A setkala jsem se s "humánními jedinci", kteří by NIKDY nedali kastrovat svou kočku, protože je to proti přírodě a proti "lidským právům" té kočky, a pak má kočka koťata, a ti dobří lidé je vypustí na ulici nebo ven, protože přeci "příroda si nějak poradí". Už jsme zachraňovali jedno kotě z lesa, kde zoufale běhalo a asi žralo borůvky, a teď máme doma další kotě - nalezence. Podle našich koček a dalších koček, které znám, si myslím, že kastrací netrpí, naopak silně trpí nekastrované kočky v bytech, protože jen zoufale touží jít ven.
Máme kastrovaného i psa, protože jsme měli i fenu (také nalezenkyně). Měla jsem strach, aby ho ostatní psi nějak neodvrhli, protože byl vždycky společenský, a rád si hrál. Opak je pravdou, psi ho milují, stalo se nám, že někteří se od něj vůbec nemohli odloučit a chtěli s námi jít domů. Teď už je starý a mnoho zábavy s ním není, ale býval v centru společenského dění. A že by nějak strádal, to jsem také nikdy nepozorovala. Tudíž mám pocit , že to leckdy vadí spíše majitelům než zvířatům samotným a z toho bych vycházela i u toho potkana.
(Někdo může namítnout, že do hlav těm zvířatům nevidím, to je samozřejmě pravda, a nehodlám s tím polemizovat, ale to už by bylo možná téma na knihu, nikoli na příspěvek do tématu anatomie potkana).

V případě potkanů samozřejmě nehrozí, že by se vydal ven nekontrolovaně se množit, takže argument pádný u koček zde neobstojí.
Zatím žádného potkana ke kastraci nechystáme, máme doma jenom Vilibalda a jsme ve stádiu úvah, jestli mu pořídit nějakou kamarádku nebo kamaráda, aby nebyl sám v kleci, ale samce se bojíme, aby se nezakousli, a samice by měla stále mláďata.
Někteří jste mi radili dát potkáně do další klece, jenomže to je u nás nesmysl, kam se člověk podívá, tam je zvíře, obsazené klece už máme doma čtyři. Nechceme dalšího potkana ani tak pro sebe, jako pro Vilibalda.

S tou narkózou je to pro mne argument nejpádnější, pořídit si někoho už s tím, že ho vystavím smrtelnému riziku, to by se mi tedy opravdu nechtělo.
Máme doma dva kokršpaněly, kocoura, dvě činčily, tři osmáky a potkany Vilibalda a Nunu.
VeronikaL.
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Makushka » 16 srp 2005 13:03

No jo, jenže je rozdíl mezi kočkama a potkanama. Jde o volbu menšího zla. Zatímco u koček je menší zlo kastrace než topit koťata, u potkanů, kteří nelítají po venku jako kočky a jsou pěkně doma pod dohledem chovatele, je kastrace zbytečná - tedy zbytečná bolest a zbytečný riziko při operaci.
Makushka
Moderátor
Moderátor
Potkani: Klobása, Drobka, Poupa, Brůna

Ve věčné spíži: Meloun a Myškin; Bojík, Hypík a Bačutek; Babočka, Kolda, Bezík a Listík.

Kastrace

Příspěvekod VeronikaL. » 18 srp 2005 09:09

To je jasné, už jsem to psala i ve svém dlouhatém příspěvku, že argument nekontrolovatelného množení u potkanů neobstojí, protože potkany bychom si měli hlídat doma a ne je pouštět množit.
Souhlasím.

Ten příspěvek se spíše týkal problematiky kastrace jako takové, než otázky kastrace x potkan (jak jsme našli to další opuštěné kotě, tak mi ti "milovníci přírodních principů" zase hnuli žlučí - ale netýká se to potkanů).
VeronikaL.
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Makushka » 18 srp 2005 16:18

Já myslím, že i kdyby měl Vilibald zůstat sám, tak mu to nebude vadit, když si ho budou "jeho lidi" dost všímat.
Makushka
Moderátor
Moderátor

Ve věčné spíži: Meloun a Myškin; Bojík, Hypík a Bačutek; Babočka, Kolda, Bezík a Listík.

Kastrace

Příspěvekod Snow » 19 srp 2005 23:15

Osobni zkusenost s kastraci potkana nemam a take doufam, ze nikdy mit nebudu.

Nechat vykastrovat samce proto, aby mohl byt v kleci se samickama je dost podobne tomu zkrizit 2 potkany od stejnych rodicu proto, aby se narodila mladata s dumbo usima.

Pokud si nekdo chce poridit potkana opacneho pohlavi, tak by mel zvazit, jak moc o to stoji. Kompletne vybavena klec, pravidelne kupovani steliva, zradylka a veterninarni naklady ktere se mohou za zivot potkana vysplhat i na 4 mistne castky, toto je neco, co by mel clovek zvazit pred porizenim dalsiho zviratka.

Jsou pripady, kdy je kastrace na miste, ale myslim, ze kastrovat potkana kvuli pohodlnosti majitele je dost silne kafe.

Navic, psa a kocku v tomto smeru nelze vubec prirovnavat k potkanovi. Potkan je maly tvor s velkymi rozmnozovacimi schopnostmi, ac ti laboratorni se od divokych lisi, toto je stale soucast jejich prirozenosti.
Snow
Růžovka
Růžovka
Potkani: LMG Rattery

mám doma vykastrovaného klučinu

Příspěvekod Bebecha » 21 srp 2005 23:12

Kastrace jako taková je složitější než u koček, protože potkani mají široký tříselný kanál. Taky ne každý veterinář je ochoten (a hlavně schopen) to udělat. Takže vybírejte pečlivě.
Já jsem svého samečka kupovala původně s tím, že bude chovný, moje holčina ho ale odmítla. Pak jsem měla dvě možnosti - buď koupím dalšího kluka aby nebyl Moris sám, nebo ho nechám vykastrovat, aby mohl jít za holkama.

Argument že je to "pohodlnější" mít samce se samicemi bych ráda dodala, že nejde o pohodlnost, ale o rozhodnutí, zda je lépe nechat potkana samotného, nebo ho vykastrovat a dovolit mu žít ve skupině. Já se rozhodla pro druhou možnost a nelituju toho.

Kastrace stála 350 Kč (mohla by být levnější, ale měl dražší anestezii). Po operaci se probral, napil, nažral a usnul a když se probudil byl úplně v pohodě. Za týden po operaci už bydlel s holkama. A víte co? Ten pohled na to spokojené zvířátko ležící na hromadě jiných - ten mi za to stál.
Dnes je Moris asi rok po operaci a žádný zdravotní problém spojený s kastrací ne nedostavi.

Nechci tvrdit, že kastrace potkanů by měla být běžnou záležitostí, ale rozhodně není zavrženíhodná (narozdíl od jiných praktik - viz ono křížení sourozenců) - protože je-li provedena v případě, kdy může zlepšit potkanův život, není co řešit.
Když chce člověk zabít tygra, říká tomu sport. Když chce tygr zabít jeho, říká tomu projev zuřivosti.
Bebecha
Růžovka
Růžovka

Kastrace

Příspěvekod Morrigna » 23 srp 2005 23:50

Kamarádka měla samce z výzkumáku, kde se na něm učili kastrovat, pak se měl utratit, ale vzala si ho a tím mu zachránila život. Operae byla provedená skvěle a protože mu nedávali narkózu injekcí ale "dýchnout", probral se bez problému. Byl to trochu patičtější potkan a samička si na něj dost dovolovala (ale ona byla vůbec taková hysterka).
Strach bych měla hlavně z veterináře, který se kasá, že udělá něco, co před tím nikdy nedělal. A narkózy se taky bojím. Když to ale někdo umí, tak to jde.
Morrigna
VIP
VIP

Příspěvekod Marcela » 29 zář 2005 20:56

Ahojky... ja sem slysela uz od nekolika lidi, ze se potkaní kluci nemuzou davat kastrovat, protoze by umreli...., takze to asi nebude pravda co???
Marcela
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Makushka » 30 zář 2005 12:08

Marcela píše:Ahojky... ja sem slysela uz od nekolika lidi, ze se potkaní kluci nemuzou davat kastrovat, protoze by umreli...., takze to asi nebude pravda co???

No, pravda je, že operace přináší určité riziko, že potkan umře. Ale v žádným případě neumřou všichni potkani, záleží na schopnostech veterináře, ale taky na náhodě...
Makushka
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Adéla » 30 zář 2005 23:28

Marcela píše:Ahojky... ja sem slysela uz od nekolika lidi, ze se potkaní kluci nemuzou davat kastrovat, protoze by umreli...., takze to asi nebude pravda co???

Za prvé potkani to tam dole mají udělané trochu jinak než lidi a snáz jim po operaci dovnitř naleze infekce. A za druhé je riskatní spíš anestezie než vlastní zákrok, je to dané velikostí potkana. Pro malá zvířata je lepší inhalační anestezie než uspávat injekcí, protože je to šetrnější. Starý, nemocný nebo malinký potkan by se operovat neměl vůbec, pokud to není životně nutné.
Obrázek
Adéla
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Karolla » 01 říj 2005 23:38

Nevím jak je to u potkanů,ale nechávali jsme kastrovat králíka, bylo by totiž obtížné je od sebe oddělovat. Oba králíčci byli spolu v jedné místnosti 3x1,5m. Kastrace proběhla bez jakýhkoliv problémů. Stála 50Kč a to u toho navíc byli dva veterináři. Dneska se nám zdálo že je naše potkaní miminko sameček, tak táta řekl, že ho necháme vykastrovat, ze stejných důvodů jako u králíků, máme velkou klec a kupovat druhou by bylo dost nákladné. Prý by to jít mělo, dají mu dýchnou a spinká. Tátovi věřím, protože je doktor a ve výzkumáku prý operovali potkany, i když raději nechtějte vědět co s nimi dělali.. Jinak myslíte si, že by se u cca měsíc a půl starého potkana nepoznalo jestli je sameček nebo samička??
Karolla
Růžovka
Růžovka

Další

Zpět na Anatomie